Jack Ketchum's The Girl Next Door

• Austrálie

• Kanada

Drama / Thriller / Krimi / Horor

USA, 2007, 91 min

Dětské retro příběhy z padesátých let mi vždycky tak trochu evokují Kingovo To. Tohle je zajímavější ještě tím, že mě bavila představa tohohle jako letmé alternativy kingových dětí z osmapadesátého roku. Ne tak roztomilí, ne tak slušňáčtí, ne tak kladní. Je známo, že autor předlohy Jack Ketchum se skutečných událostí zrovna moc nedržel, prostě jen příběh adaptoval do svého klasického horrorově realistického mustru o lidech a bolesti, kterou si navzájem způsobují. Je velká škoda, že čeští nakladatelé Ketchumovy romány ignorují (čest té jedné výtečné výjimce) a tak se s jeho dílem můžeme setkávat jen prostřednictvím filmu, který ale pravděpodobně dost ubírá na Ketchumově syrovosti. Což je možná případ i tohohle, přišlo mi to obecně slabší, než jsem čekal. I když Tetička Ruth je výborná.(9.11.2014)

Gratuluji tvůrcům za to, že se jim podařilo natočit film, který už nechci nikdy vidět. Na fyzický teror plný gore jsem zvyklý, ale ten psychický očividně moc nedávám a musím přiznat, že sem si po tomhle kousku musel dát panáka na rozdejchání, se slovy: Tetka Ruth a její fakani by zasloužili mnohem víc, než dostaly. Bravo a doporučuji všem, co si chtějí dojebat náladu na celý den(4.9.2015)

Jack Ketchums The Girl Next Door je sfilmovaný podľa knižnej predlohy Jacka Ketchuma a rozpráva príbeh utýrania mladého dievčaťa k smrti. Na začiatku sledujeme nejakého podnikateľa prechádzajúceho cez prechod pohrúženého do vlastných myšlienok. Okolo neho prejde nejaký somrák čo za ním upadne do smrteľného kŕča. Podnikateľ i keď to tak spočiatku nevyzerá, okamžite pribehne mužovi na pomoc a dá mu umelé dýchanie a tým ho zachráni. Po príchode domov začne podnikateľ rozprávať príbeh keď bol ešte malý a ako sused bol svedkom utýrania tohto dievčaťa v pivnici jej vlastnou tetou a jej synmi a inými deťmi z okoliach ktorých to nejakým zvláštnym spôsobom fascinovalo. I keď vďaka nemu nakoniec polícia zakročila bohužiaľ bolo už neskoro... Film je dostatočne vierohodný bez nejakých logických kixov a dokáže dostať diváka do úzkosti.(14.2.2008)

Docela silný příběh, inspirovaný skutečnou událostí. Šikana mladé dívky přesahující všechny meze, vedená její vlastní tetou (zakomplexovanou, opuštěnou starou píčou), která navíc do psychologického týrání až později regulérního mučení (věšení za ruce ve sklepě, řezání, mlácení, znásilnění, vypálení genitálií) bez ostychu vtahuje své tři syny a další děti z okolí. Vše sledujeme z pohledu jednoho a toho 'kladného' z chlapců, který dnes po desítkách let na onu událost vzpomíná. Nevím, místy mi to přišlo až nereálný, ale všechno se přeci jen mohlo odehrát a navíc tak rychle, že se to provalilo až moc pozdě - ať už v té údajné skutečnosti, nebo jen této konkrétní fikci. Snímek návíc působivě rámuje i jakési životní ponaučení. Asi z toho šla udělat působivější a lepší podívaná, ale já jsem spokojený.(18.10.2009)

Hlavní postavou tragického příběhu je mladičká Meg, jejíž osudy psalo snad samo peklo. První životní ránu utrpěla, když při nehodě zemřeli oba její rodiče a ona se musela postarat nejen sama o sebe, ale i o svoji malou sestru, která je po havrii částečně postižená na dolní končetiny. Další epizoda, kterou už bych ani nenazýval životem, trpěla v krutých a nelidských podmínkách pod taktovkou despotické asociální opatrovnice jménem Ruth, které za každé situace asistovala banda mrňavých sadistických nezletilců. Smutný příběh, odehrávající se někdy v padesátých letech minulého století, který určitě stojí alespoň za trochu té pozornosti.(29.10.2008)