Jack Ketchum's The Girl Next Door

• Austrálie

• Kanada

Drama / Thriller / Krimi / Horor

USA, 2007, 91 min

Girl Next Door spracováva rovnaký námet ako American Crime, čo prirodzene zvádza k porovnávaniu. Wilsonov film pritvrdzuje, ale aj tak zaostáva. Nie je natoľko smutný a emotívny, ani postavy nie sú natoľko typovo, či dokonca vekovo (Meg) podobné skutočným aktérom zločinu. To považujem za základ autenticity a presvedčivosti, nie za kritérium hodnotenia... Bolo to tak trochu samoúčelné, bez etického odkazu.(6.1.2014)

• honelnik

Za moju aktívnu kariéru pozerača filmov sa mi dvakrát stalo, že by som preskočil scénu. Prvýkrát som bol nútený pri vele-veselej háčikovej scéne z Ostrova, kvôli ktorej nejeden amatérsky rybár zalial prút do betónu a pobral sa pásť ovce do Álp, druhykrát včera pri tomto filme. Neviem čo sa stalo, neviem či sa stalo to čo si myslím, že sa stalo a nechcem to vedieť. The Girl Next Door je 90minútovým dokumentom o ponižovaní, týraní a smrti nevinného dievčaťa, nič viac, nič menej. Hodnotiť blbosti ako napr, že predstavitel 13ročnéhoDaveyho sa vyjadruje a správa ako Marlon Brando na vrchole slávy, že Meg vyzerá na 20, pričom by mala byť tiež okolo toho veku a že prakticky celý film vyzerá ako zo zlej televíznej adaptácie (okrem predstavitelky Ruth, to je suka do morku kosti) nemá zmysel. Nerozumiem účelu filmu, ak mal vypovedať (mimochodom pravdivý) príbeh o nepochopitelnej a strašnej smrti nevinného dievčata, dalo sa to spraviť aj inak, ani na nás neukazuje prstom (pretože kto toto dopozeral a páčilo sa mu to nemôže byť normálny). Nemám problém s násilím vo filmoch, ale tento film zašiel pridaleko. Dnes bez hodnotenia, pretože neviem ako a či vôbec by sa mali podobné filmy hodnotiť.(9.12.2007)

„Americký zločin" se držel více faktů, byl reálnější, ale tento snímek je syrovější a hnusnější, téměř přesná kopie knihy, která je ovšem mnohem drsnější. Těžko říct, které zpracování tohoto skutečného případu je lepší. Oba dva filmy mě děsně vzaly. Výborná kamera, atmosféra snímku je velmi hustá, skvělé herecké výkony.(13.9.2014)

Hlavní postavou tragického příběhu je mladičká Meg, jejíž osudy psalo snad samo peklo. První životní ránu utrpěla, když při nehodě zemřeli oba její rodiče a ona se musela postarat nejen sama o sebe, ale i o svoji malou sestru, která je po havrii částečně postižená na dolní končetiny. Další epizoda, kterou už bych ani nenazýval životem, trpěla v krutých a nelidských podmínkách pod taktovkou despotické asociální opatrovnice jménem Ruth, které za každé situace asistovala banda mrňavých sadistických nezletilců. Smutný příběh, odehrávající se někdy v padesátých letech minulého století, který určitě stojí alespoň za trochu té pozornosti.(29.10.2008)

Docela silný příběh, inspirovaný skutečnou událostí. Šikana mladé dívky přesahující všechny meze, vedená její vlastní tetou (zakomplexovanou, opuštěnou starou píčou), která navíc do psychologického týrání až později regulérního mučení (věšení za ruce ve sklepě, řezání, mlácení, znásilnění, vypálení genitálií) bez ostychu vtahuje své tři syny a další děti z okolí. Vše sledujeme z pohledu jednoho a toho 'kladného' z chlapců, který dnes po desítkách let na onu událost vzpomíná. Nevím, místy mi to přišlo až nereálný, ale všechno se přeci jen mohlo odehrát a navíc tak rychle, že se to provalilo až moc pozdě - ať už v té údajné skutečnosti, nebo jen této konkrétní fikci. Snímek návíc působivě rámuje i jakési životní ponaučení. Asi z toho šla udělat působivější a lepší podívaná, ale já jsem spokojený.(18.10.2009)