Mlčení

• Nový Zéland

• Austrálie

Historický / Dobrodružný / Drama

USA / Tchaj-wan / Mexiko, 2016, 161 min

Knižní předloha byla na plátno přenesena nesmírně věrně. Většinu scén jsem si při čtení knihy představoval prakticky stejně - to se mi snad ještě nestalo! Proto by případné kritiky filmové adaptace neměly směřovat na příběh, nýbrž jen a pouze na samotnou filmařinu. A tu má Scorseseho tým v malíčku. Pravda, minutáž je poněkud přemrštěná, obzvlášť pro nás nevěřící. Na druhou stranu neustále bylo na co koukat - kameran je machr, o tom nemůže být sporu. Až na přemrštěnou stopáž tedy u mě jasně převládá spokojenost. Ovšem žánrově blízká Misie je v mých očích stále nepřekonána. A zřejmě ani nikdy nebude.(17.2.2017)

Příběh dobrý, film příliš dlouhý, proto jen za tři.(27.2.2017)

• ledzepfan

Plastovej Garfield, který vypadá jakoby utekl od filmů se Spidermanem a Václav Klaus mladší po plastice, se procházejí po monotónním japonském pobřeží a pod vedením senilního dědka za kamerou se snaží hrozně naléhavě sdělit naprostou banalitu tím nejnudnějším a nejzdlouhavějším způsobem... Modlil jsem se k Bohu aby ta ptákovina brzo skončila, ale sral na mě stejně jako na všechny ty trpící japka.... Nezachránil to ani Tsukamoto, ani Neeson.... Sem tam hezký obraz. Sem tam scéna s potenciálem....(14.8.2017)

• stuntmanMIKE

Zas mu jebe...jak pri Hugovi... ten film mi pripominal filmy, ktore farar Otik pustal Kelisovej a spol. v Slunce,seno... dufam, ze sa Mato vyblbol na tomto hnise a pri Irishmanovi nam ponukne to, co vedel kedysi...(26.11.2017)

• kaposlav

Už by sa ľudstvo mohlo spamätať a postaviť tu organizáciu, čo zgrupuje pedogayov, mimo zákon a nie ju velebiť vo filmoch.(10.7.2017)

• Lucjen

Dve slová. Bez emócií.(23.7.2017)

Ze svého pohledu docela oceňuji, jak se Scorsesemu až na poslední záběr, kde si uhrál malou domů, dařilo celou stopáž držet relativně nestranný pohled. Díky čemuž má celé to filozofování nad vírou, její „násilné“ roubování v cizí kultuře, její oprávněnost pro toto konání, štempl aktuálního tématu. Film jako takový pak stojí a padá na herectví Andrew Garfielda, který je plně zodpovědný za „prodej“ výše zmíněného divákovi. A taky jsem se si v jedné chvíli uvědomil, jak je to sakra dlouhé, ale že je to dobře pro vývoj postav. To prostě nešlo udělat zkratkovitěji.(16.9.2017)

Výborný film. Z opatrnosti vzrostlo překvapivé zapůsobení a dozvuky, které rezonují v tichu. Tleskám.(21.8.2017)

• dee-key

Látka je to samozřejmě zajímavá a vcelku asi i lákavá, protože ať si o jezuitech myslíme cokoli, jako misionáři měli povětšinou výsledky a to, co si prožívali v zemi vycházejícího slunce, nebyl žádný med. A teď k filmu. Za prvé, rozhodně si nezasloužil tři hodiny. Ten materiál se dal spláchnout za normálních konzumních devadesát minut. Zbytek času je jen vata a nastavované emotivno, které nefunguje. A za druhé, dají se pochopit pochybnosti nebo zakolísání ve víře, ale ty extatitcké zjevení a předuchovnělé pindy, to tam bylo tak navíc, jako těch sto minut stopáže.(11.2.2017)

• Morholt

Tohle mělo být nejspíš Scorseseho vykoupení za Poslední pokušení, protože jinak si to nedovedu vysvětlit. Mlčení je totiž jedna z nejbrutálnějších křesťanských agitek a to mi ke Scorsesemu vůbec nesedí. Pro mě je to o to větší zklamání, protože jsem se těšil na střet dvou kultur opepřený slovním cvičením, během kterého se aktéři přesvědčují, proč je jedno náboženství lepší než druhé. Ale to se tu prakticky nedělo. Ano, pár náznaků tu bylo, ale jakmile začali mít Japonci navrch, režie to uťala a nechala Garfielda blábolit něco o lásce, víře a kdesi cosi. Ale přestože se film snaží podat odpůrce křesťanství jako bezcitné parchanty, tak ti z toho pořád vycházejí lépe, než fanatici v kutnách. A to je asi největší pozitivum celého filmu, protože jinak nic moc nenabízí. Herecky žádná hitparáda, protože Garfield je v roli oddaného misionáře protivný až běda a Neeson dostal minimální prostor. Pokud si nelibujete v křesťanském blábolení, tak vás nijak zvlášť neosloví ani dialogy a nevyužity zůstaly i přírodní krásy Japonska. Nějaké ty popravy či mučení, které by mdlý děj oživily tu sice byly, ale Scorsese se držel hodně zpátky, takže ani v tomto ohledu film nepotěšil. No ve Vatikánu se budou asi radovat, ale já v tomto případě úpím. 25%(18.3.2017)

Martin Scorsese patří k režisérům, které zbožňuji a je vidět, že už ve svém věku dávno ví, jak točit film, jak jej udělat poutavým, krásným a navíc sdělit i nějaké myšlenky, o kterých můžete přemýšlet. Tohle se podařilo ve snímku "Silence", jehož anglický název je mnohem výstižnější. Skvělé herecké výkony, ale především úchvatná kamera a režie.(21.4.2017)

Martin Scorsese si dal ( opäť ) neľahkú úlohu a natočil ťažký snímok, ktorý rozhodne nieje dielom komerčným. Nebudem sa naň pozerať z jeho stránky dejovej a myšlienkovej ( ktorá viacero užívateľov prinútila k viac ako vtipným komentárom ), pretože aj ja som odporcom cirkvi ( nie však viery ), ale sústredím sa na remeselnú stránku a na to, že vyše dva aj pol hodinový snímok plný konverzácií a monológov, mi ubehol ako voda. To všetko svedči o dokonalosti režisérovho talentu.(12.7.2017)

Veľmi dlho som odkladal tento film no koniec koncov, stálo to za to. Históriu zbožňujem no o tomto období v Japonsku som nevedel zhola nič. Asi toľko ako dve hlavné postavy kňazov ktorý sa vydali do absolútneho neznáma. Nie som veriaci, akceptujem vieru ale veľa prvkov mi na nej nesedí, no túto cestu za rozširovaním viery do najzapadlejších kútov sveta som hltal vo veľkých dúškach. Takmer tri hodiny sa na moje prekvapenie vôbec nevliekli. Nehovorím, Martin Scorsese má aj lepšie kúsky ale Silence mu hanbu rozhodne nerobí.(12.12.2018)

Z hlediska nějakých náboženských disputací mdlé až povrchní. Metafory s bažinami a konkubínami to nezachrání. Garfieldovo obsazení obhájí jedině emocionálně vypjaté scény, protože když se poprvé dostane s Driverem na japonské ostrovy, máte z nich pocit, že to nejsou jezuitští kněží, ale podvodníci na úprku, kteří využívají důvěry místních.(11.2.2017)

• joker.george

Jeden takový film ročně a budu maximálně spokojený. Ještě intenzivnější a mnohem hlubší zážitek než loňský Revenant, tím však veškerá podobnost končí. Vizuálně opojné a podmanivé a s napětím jsem se upínal ke konci, z něhož jsem byl dojatý. Byl jsem potěšen i tím, že jsem po dlouhé době viděl doopravdy hrát Liama Neesona, i když to netrvalo dlouho. Horký adept na přední umístění v mém osobním žebříčku nejlepších filmů roku 2017. (Třebíč, kino Pasáž)(19.2.2017)

Mlčení je vděčný film v tom smyslu, že když už zaplatíte za lístek cca 170,- , tak nejdete po 90 minutách domů ještě s nedojezeným popkornem, jelikož stopáž přes 150 minut je skutečně dlouhá. Téma filmu je trochu specifické, takže není pro každého. Ze začátku to mělo mírnější rozjezd a konec, nad tím jsem úplně mávnul rukou. Logicky se mi tedy nejvíce líbil prostředek, jinak jsem s ničím neměl větší problém. Známé obličeje mi trochu kazili tu možnost se do filmu více vžít a nebrat to jako další prostředek k vymámení peněz, i když myšlenka a zpracování vedou k tomu, aby nám film něco předal. Zároveň mi i vadily Garfieldovi myšlenky, které mi taktéž níčily požitek z filmu, když musel vše vnitřně komentovat. Ale jinak celkem zajímavé, možná dám šanci i starší verzi. (Mimochodem, už mi vadí, jak Marvel odepřel Garfieldovi Pavoučího muže a teď je nasazený skoro všude...)(12.3.2017)

Absolutně chápu, proč o zfilmování románu usiloval Scorsese sedmnáct let a je vlastně dobře, že k tomu došlo až ve chvíli, když je mu přes sedmdesát. je pomalé a filozofické drama o pochybách o vlastní víře, o ceně, kterou za ni zaplatit, i o tom, že některé kultury zkrátka nikdo nepředělá, i kdyby se rozkrájel. Stejně tak je to o tom, že člověk může něco popřít navenek, ale uvnitř svůj názor nezmění. Scorsese pokládá hodně otázek, ale odpovědi nenabízí, protože ví, že to nemá cenu a nechává diváka, aby si svou cestu našel sám. Pomáhá si opravdu skvostnou Prietovou kamerou, která jen dotváří zvláštní meditativní atmosféru a místy zabírá opravdu nádherné obrazy, navíc nechybí hned několik silných scén (povětšinou ty s exekucí). Pozorouhodná je i práce se zvukem, který je po většinu času utlumený a nevýrazný, chvílemi ale přebírá vedoucí úlohu a hlasité cvrkání brouků najednou vytrhne z klidné atmosféry. Vyzdvihnout ale určitě zaslouží fenomenální Andrew Garfield, který tu ztvárnil asi nejlepší roli své kariéry a je s podivem, že ho nikdo neocenil, protože se vyhýbá jakémukoli přehrávání a je naprosto přirozený a skoro autentický, jeho občasná podoba s Ježíšem určitě není náhodná, Scorsese si tu vůbec se symboly pohrává naprosto famózně. Driver ani Neeson už tak výrazní nejsou, to ale i proto, že tu nemají tak velký prostor. Filmu vytýkám jen a pouze přehnanou délku, která mohla být klidně o půl hodiny kratší, protože hodně situací se tu opakuje, na druhou stranu je mi ale jasné, že Scorsese film natočil přesně tak, jak chtěl, takže mu to nelze vyčítat. není film pro každého a velmi snadno nad ním lze mávnout rukou, pokud ale máte jen trochu otevřenou mysl a rádi přemýšlíte o věcech, které nejdou uchopit, je to přesně pro vás. Vynikající zážitek. 80 %(6.8.2017)

• chelseaman22

Pokud je divák stejně jako já alergický na ksicht GÁRFÍLDA a ŘIDIČE, tak film nelze zhlédnout celý (a to ještě není v potaz brána metráž snímku). Tito dva vypatlanci se z inkvizičního Španělska vydávají do nacistického Japonského sultánství, aby osvobodili vlásače z Paříže, a zdali se jim to podařilo, to ví jen Bůh. Hnus. odpad!(28.2.2017)

Proč není Mlčení tak dobrý, jak se tváří: 1) kamerově to není taková pecka: super shoty (chůze kněží ze schodů) střídají nejnudněji natočené dialogy (střídající se mluvící hlavy) + laciné efekty (to už bych to raději nechala všechno na zemi, než plout mořem měkkým a nabarveným jak ze znělky Dreamworks) 2) nešťastné obsazení: Garfield a Driver jsou dobří herci, ale sdovolením prvoplánový trotlové. První hodinu filmu si člověk musí utřídit, jestli je má brát vážně nebo jestli je to celý komedie, se stárnutím postav se i zlepšuje herecká role, takže ve výsledku třeba Garfielda fakt cením, ale ten Driver, co pokaždé, když mluví, zní jako Scooby Doo? Eh. A proč otce Ferreiru, který by mohl být sešlý, přesto charismatický hispánec jako třeba Benicio del Toro, hraje modrooký Liam Neeson? 3) popisnost až to bolí: viz další komentáře. Každá scéna podrobně popsaná vnitřním monologem jako ve verzi pro zrakově nevidomé. Scorcese by si příště měl vyzkoušet více MLČENÍ ve filmu.(15.3.2017)

• Rocky88

Stačilo by krátké zamyšlení, ne skoro tříhodinová ubulená konverzačka. Jelikož podobné šíření víry v zemích, kde holt hledají útěchu u někoho jiného, mi přijde jako naprosto kokotí zvyk, byl mi Garfield u rekta a dvě hodiny jsem na něj řval, ať už kurva šlápne na ten symbol a drží hubu. Tím pádem bylo pro mě sledování tohoto filmu naprostým utrpením. Už nikdy více. PS: Kamera a výprava si pochvalu zaslouží.(27.8.2017)

Ja mám veľmi rád Martina Scorseseho, hoci musím povedať, že narozdiel od väčšiny som nebol a nie som fanúšikom filmu The Wolf Of Wall Street. "Silence" je na druhú stranu ale celkom iný film a mám pocit, že som sa z neho aj skutočne niečo dozvedel. Napriek tomu, že si myslím, že je to viac fikcia založená na určitých aspektoch histórie. Pomenujem to tak. Pre mňa je to ale hlavne film, ktorý nám kladie otázk, kým v skutočnosti sme a ako ďaleko sme ochotní ísť pre niečo, v čo veríme. Nie som osobne silným kresťanom. Dokonca by som si dovolil tvrdiť, že viac verím v človeka a jeho činy, než myšlienky cirkvi a podobne. Pretože to je to, čo z nás robí ľudí. A nie myšlienky, ktoré sa naučíme z kníh. Tento film mi to tiež poukazuje. Nie je to len o viere. Je to aj o tom, ako ďaleko a ako veľmi sme schopní za niektoré veci bojovať. V poslednej hodine filmu padajú veľmi dobré myšlienky. A plus ako som spomínal vo svojom komentáre k filmu Glassland, pomalé tempo mi vo filme nevadí, pokiaľ sú postavy a príbeh dostatočne zaujímavé na to, aby ma to držalo. Plus rovnako nás musí držať pri vedomí to, čo sa reálne deje na obrazovke. Tu to funguje. Rodriduesova cesta je zaujímavá, je emotívna a vidíme ho ako človeka neotraseného až po človeka, ktorý nedokáže uniesť toľko utrpenia, na koľko sa musí pozerať. V tomto smere je to pre mňa fungujúce. Veľmi dobre zrežírované, rovnako aj zahrané a aj vizuálne je film strhujúci. Viem si predstaviť, že to niektorých ľudí nenadchne, ale ja som si film skutočne užil. Alebo by som asi skôr povedal, skutočne ma dostal. Hodnotenie: A(5.2.2017)