Planetes

• Japonsko プラネテス (více)
Japonsko, (2003–2004), 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Makoto Jukimura (komiks)

Scénář:

Ičiró Ókóči

Kamera:

Sóta Ója

Takehito Kojasu, Bin Šimada, Iššin Čiba, Júdži Ueda, Masaja Onosaka, Norio Wakamoto, Šózó Iizuka, Tomojuki Dan, Unšó Išizuka, Kazunari Tanaka, Čafúrin (více)

Epizody(26)

Orbitální vesmírná stanice ISPV-7 je již po tři roky Hachimakiho domovem a pracovištěm. Píše se rok 2075 a kritické množství trosek a odpadu ve vesmíru se již stalo nebezpečným. Hachimaki pracuje v sekci Sběru trosek v nejnižším patře stanice. Je mu už 25 let a jeho snem je koupit si vlastní vesmírnou loď. Dlouhá pouť nekonečným vesmírem plná emocí a napětí, hledání cesty k sobě i k druhým. (Dragoni)

D.Snake

Nikdy bych neřekl, že seriál o sběračích vesmírného odpadu bude tak zábavný. Perfektní postavy. Koneckonců je to spíš celé o nich než o vesmíru. Kde se seriál odehrával je imo už vedlejší. I když mám znova chuť stát se kosmonautem (vesmírného popeláře bych bral všemi deseti, zvlášť pak s tak fajnovou partou). :) 9/10 ()

seth82

Seriál, ktorý ma zaujal od samého začiatku. Veľmi dobré technické spracovanie, postupne sa rozvíjajúce osudy postáv a efektné prelínanie ich príbehov, to všetko prispelo k pozitívnemu efektu. //Po rokoch môžem zodpovedne prehlásiť, že je to to najlepšie, čo u mňa v seriálovom svete anime existuje. Takto na mňa nemal vplyv ani jeden nich (OK, ak si zarátame Koe no Katachi alebo Angel Beats, no tie boli zamerané "iným smerom"), je neuveriteľné, ako je celá táto vec nedocenená. Space opera so značnou dávkou romantiky a samozrejme bezkonkurenčným technickým spracovaním (na seriáli spolupracovala JAXA, mal som tú časť baviť sa s jedným z technických konzultantov, keďže som JAXA navštívil už niekoľko krát) - to je jednoducho klasika. ()

javlapippi

Kedysi dávno (myslím že to bolo rok alebo dva po odvysielaní tohto seriálu) som videl prvú epizódu premietnutú na niektorom zraze anime fanúšikov a keďže ma zaujala, nechal som si celý seriál stiahnuť jedným v týchto vtedy ešte nie úplne bežných veciach zbehlým kamarátom. Pozrel som si pár častí, ale aj keď som uznával kvality, nevtiahlo ma to natoľko, aby som to dopozeral dokonca. Uchovával som si Planéty v zálohe, kopíroval som ich vždy na novší disk a sľuboval si, že si ich raz predsa len pozriem. Došlo k tomu až teraz, keď seriál oslávil 20 rokov. Niektoré veci skrátka musia dozrieť. Ak by som mal seriál definovať, jedná sa hard science fiction, kde sa vám namiesto multi emzáckych federácií a laserových prestreliek s vesmírnymi pirátmi dostane odromantizovaná vesmírna drina (hlavní hrdinovia sú ostatnými zaznávaní orbitálni upratovači, udržujúci okolie zemegule v čistote) plná špecifických technických detailov. Do toho je zamiešaný silný príbeh s kopou napätia, trochou romantiky aj humoru a vízia sveta budúcnosti v roku 2075, ktorý sa, pokiaľ ide o medziľudské vzťahy a sociálnu spravodlivosť, od toho dnešného zase až tak veľmi nelíši. Ako plus vnímam, že tu absentuje deformovanie tváre aj celej postavy pri emocionálnych výbuchoch, čo je inak v anime bežným zvykom, ale sem by sa to akosi nehodilo. Podrobnejšie k deju som sa rozpísal v komentároch k jednotlivým dielom. A neviem, či je to tým, že som anime už dlhšie nesledoval alebo žánrovým zameraním konkrétne tohto, ale veľmi často som nestíhal čítať titulky plné technických výrazov a musel pravidelne zastavovať obraz, aby mi nič dôležité neušlo. Každopádne vizuálne aj príbehovo skvostná záležitosť, ktorú sa vesmíromilcom oplatí pozrieť. ()

Hees

Hachirota Hoshino, ktorého priatelia a známy volajú Hachimaki je zberačom vesmírneho odpadu. Jeho snom je mať vlastnú vesmírnu loď, lenže tie sú veľmi drahé. Práve na začiatku tohto príbehu z názvom Planetes dostáva Hoshino novú kolegyňu a to Ai Tanabe. Ai Tanabe verí v lásku a tá, že spasí svet aj keby sa čo dialo. Láska je proste pre ňu kľúčom ku všetkému. Tak Tanabe sa začína učiť ako tiež zbierať trosky. Prvých pár dielov je neskutočne nudných a sú miestom len na zoznamovanie sa s postavami. Neskôr má pár dielov celkom zaujímavé myšlienky. Zaujímavé myšlienky občas v Planetes sú a tie ukazujú možnosť človeka mať sa zle či dobre na základe toho kde sa narodil, čo je jedna veľká pravda. Túto pravdu si dúfam každý uvedomuje. Takže humánny odkaz sa snaží nejako zakryť nudné diely a našťastie nie je v tom sám. Neskôr ide o osobné blaho jedného človeka a ten do toho dá všetko a v tom si v podstate toto anime odporuje, ale ja som mu to zožral lebo pôvodné posolstvo pokračovalo ďalej aj so snahou jedného človeka byť úspešným a ísť si za svojím snom (ktorý sa počas anime zmenil na trocha iný). Hudba nie je moc oslnivá okrem jednej pesničky. Čize toto anime je zachránené posolstvom a neskôr aj lepšími dielmi, keď sa prežije začiatok. Približne od druhej polovici je príbeh skôr ucelenejší a nepokračuje stále meniacimi sa situáciami. Otázka, ktorá sa odohrávala v Hoshinovej hlave sa mi páčila a hľadal seba v tomto svete. Táto psychologická časť (hľadania seba) veľmi dospelého anime je veľkým plusom. Preto Planetes odporúčam a prežite prvé diely. ()

Artran

Vesmírná romance s poněkud výchovným obsahem a v prvních dvou třetinách nevýrazným příběhem, která se snaží býti realistickou a zaměřuje se hlavně na vztahy, psychologii a stmelovací pracovní náboj jednotlivých členů sekce pro odstraňování vesmírného odpadu. Potíž je, že charakteristika některých hlavních postav je na vážně míněný realistický seriál poměrně banální a jejich jednání je hlavně ze začátku často nedospělé nebo je nepřiměřené situaci. Tato nedotaženost je tedy nakonec příčinou stereotypu, nudy nebo dokonce znechucení a několik posledních lepších dílů to nedokáže zachránit. Pokud jde o šablonu, podle které je celý seriál sestaven, tak ta také bohužel není příliš originální a těží z osvědčené sympatie k outsiderům a k jejich následnému sebenalezení. Navíc způsob, jakým se vesmírní popeláři heroizují, je spíše k pousmání. Nicméně to, že se Taniguči snaží život na vesmírné stanici zobrazovat pokud možno civilně a že díly většinou gradují nějakou tou popelářskou akcí (nečekejte ale žádné hvězdné války, hlavním nepřítelem je odpad a později teroristé), zaručují jistou zábavu, díky které si Planety své diváky pravděpodobně najdou. Musím také vyzdvihnout hudbu, která někdy dokáže hezky dramatizovat děj. Celkem mi z toho vychází slabší tři hvězdičky - tedy průměr. ()