Nové trable staré Christine

• USA The New Adventures of Old Christine
USA, (2006–2010), 30 h 49 min (Minutáž: 20–28 min)

Tvůrci:

Kari Lizer

Režie:

Andy Ackerman

Hudba:

Matter Music

Julia Louis-Dreyfus, Clark Gregg, Hamish Linklater, Trevor Gagnon, Emily Rutherfurd, Tricia O'Kelley, Alex Kapp, Michaela Watkins, Andy Richter (více)

Série(5) / Epizody(88)

Komediální sitcom o absurdních situacích, které vznikají kolem ústřední dvojice (trojice) Richard - Christine. Z Christine se stává "stará/bývalá" Christine v okamžiku, kdy si její bývalý manžel Richard najde mladší a hezčí "novou" Christine. "Stará" Christine se s tím vzhledem ke své ztřeštěné povaze nevyrovnává lehce a nepomáhá jí v tom ani nový vztah. Ačkoli se snaží s každým dobře vycházet, život jí komplikují nejen nafoukané matky spolužáků jejich syna Ritchieho, které si z ní a její rodiny neustále utahují, ale především neujasněný vztah k bývalému manželovi. (haasha)

Tom Riddle

Christine (Julia Louis Dreyfus) je rozvedená matka, která vede posilovnu pro ženy, a která má svého mladšího bratra Matthewa (sympaťák Hamish Linklater), ztracenou existenci, jako chůvu pro svého vnímavého syna Richieho (roztomilý Trevor Gagnon). Nesmíme zapomínat na takřka povinnou sarkastickou hlučnou černou kamarádku Barb (výborná Wanda Sykes). Nezodpovědný exmanžel Richard (Clark Gregg) celou "idylku" naruší, když přivede do rozvedené rodiny novou mladou přítelkyni (půvabná Emily Rutherfurd), která se jako na potvoru jmenuje úplně stejně. Stará Christine stojí a padá s komediálním talentem Julie Louis-Dreyfus, a ta ho má naštěstí na rozdávání, jak ostatně dokázala už v kultovním Seinfeldovi. Nekonečně neurotická, strašně nejistá a v podstatě nesympatická Christine je díky ní hlavní hrdinka k pomilování, bez ohledu na to, do jakého trapasu se svojí pitomostí zase dostane (mé oblíbené jsou například Christininy snahy nebýt rasistka, což většinou končí nemilými přeřeky typu "I will be white black", místo "I will be right back"). Seriál mám za sebou třikrát kompletně v angličtině, a vždycky jsem se výtečně pobavil. Dokud nebyl uvedený česky, měl na této stránce poměrně vysoké hodnocení, dovolím si tedy tvrdit, že dabing mu zřejmě škodí hodně. Celou tuhle příjemnou taškařici má navíc na svědomí Kari Lizer, která se podílela na Willovi a Grace (který bohužel trpí podobným problémem, ovšem z jiných důvodů. Zatímco v Christine je skutečně důležitý hlasový projev herců, především pak samé Julie Louis Dreyfus, u Willa a Grace jde většinou o nepřeložitelné slovní hrátky), a tak je tam cosi z nich cítit. Určitě je to (navzdory všemu) milá nekorektnost, případně vzájemné utahování si ze sebe (většinou prostřednictvím dvou jízlivých blondýn z elitní školy, kam chodí Richie, Christininých nemesis, Marley a Lindsay (skvělé Tricia O'Kelley a Alex Kapp Horner). Christine má slabší chvilky, sem tam se opakuje a finiš není ani zdaleka tak dobrý, jaký by měl správný seriálový finiš být, ale když se podívám na neuvěřitelně nadhodnocený hype typu Big Bang Theory, nemůžu Christine dát míň jak pět hvězd. PS - za finiš je mínusový bodík, poslední díl nepůsobí dobře ani jako finále série, natož jako finále celého seriálu. ()

Tom_Lachtan

Slabší začátek se změní v dost obstojnou záležitost, kdy dostane vlastní tvář a přestane působit jako kompilát všeho možného (nejvíc jednoznačně deníku zasloužilé matky),navíc má dobrou hereckou sestavu, v čele s Carkem Coulsonem Greggem. ()

kingik

S tímhle sitcomem se dají strávit příští televizní dny. Je zahlcený postavami ve kterých nějakou dobu bude novému divákovi trvat než se v nich zorientuje. A stejně tak je plný břitkých dialogů s celou řadou absurdních situací, které pobaví. Neříkám, že nějak třeskutě a občas v divákovi může evokovat situace z reálného prostředí. Vše je pojato ztřeštěnou formou, kdy nějaká extra zápletka nehrozí a když už je k mání, tak se na ní nabalují situační gagy. Obsazení působí při zběžném přeměření svěže a neokoukaně . Kontrast "staré" a "nové" Christiny v podání Julia Louis- Dreyfus & Emily Rutheford je velmi dobře zvolený a obě jeho představitelky tlačí své herecké výkony do příjemného groteskního vyznění. Předtočený smích, který pořád kazí zážitek tím, že ve zvýšené a téměř nepřerušované frekvenci upozornuje kde se smát, už jaksi k sitcomu patří, ale mohlo by se to už odbourat. Divák si přece vybere, co je mu směšné a vtipné a smát se na místech, kde opravdu není žádný gag, je vážně přehnané. V těch postavách je na první epizody opravdu výstavní gulášek, ale samozřejmě postupem času se to mění k lepšímu. Všiml jsem si, že tenhle sitcom sympaticky rezignuje na silnější pozitivní vyznění a v oblibě má ironické komentování vzniklých situací. Doufám, že mu to vydrží i nadále. Ponechávám si v hodnocení určitou rezervu, protože ještě spousta epizod je přede mnou a není vyloučeno, že se kvalitativně může zhoršit nebo naopak ještě zlepšit. Příkláním se k tomu, že se jedná o jeden z těch lepších sitcomů, který je k vidění o víkendových dopolednech v televizi. Mé hodnocení: 60% ()

anderson

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA CINEMA = 20.11.2012, réžia českého znenia (NOVA 2012) = MIKULÁŠ PÁNEK (21.11.2012) ()

Kamca_

Zatím jsem moc dílů neviděla, ale ty, které jsem viděla byly super. Pořád u toho brečím smíchy. V hlavní hrdince se trochu vidím. Takže pro mě jasná volba. 80%. ()

Tommassi3

Christine Campbell je hloupoučká, nevyrovnaná, neurotická, pokrytecká, sebestředná, užvaněná, závistivá a často i opravdu nesnesitelná slepice, ehm, žena ve středních letech, kterou však prostě musíte milovat !! Alespoň já ji miluju !! ;) Stejně jako její představitelku, fantastickou americkou herečku a jednu z nejzajímavějších žen mezi komiky, krásnou Julii Louis-Dreyfus, která touto rolí dokázala vystoupit z vlastního stínu s názvem Show Jerryho Seinfelda, ba co víc, dokonce způsobem tak zásadním, že zmínka o Seinfeldovi pozbývá váhy !! Julie Louis-Dreyfus jako stará Christine provozuje se svojí černou kamarádkou Barb Baran, která platí za jedinou postavu, která mi prostě nesedla, protože její představitelka Wanda Sykes je mi silně nesympatická, upřímně šílenější držku, aby jeden pohledal, nicméně chápu její zásadní uplatnění v rámci seriálu a její dialogy s Christine i jejím bratrem Matthewem opravdu pobaví, a jako rozvedená matka malého Ritchieho talentovaného sympaťáka Trevora Gagnona se plácá životem, když touží po svém kousku štěstí, hledá chlapa, který by ji dokázal pochopit, a rve se přitom s celým světem, dvěma matkám spolužáků svého synka a především sama se sebou !! Ve společné domácnosti žije s již zmiňovaným ušlápnutým bratrem Matthewem Kimblem hezouna Hamishe Linklatera, který při ní přes všechny její šílené vlastnosti a úlety vlastně vždy stojí, ostatně oba dva si v (ne)úspěchu u druhého pohlaví mohou jen směle podat ruce.. Za zásadní postavu a hybatele děje však musím označit Christinina exmanžela Richarda, kterého ztvárnil stále populárnější americký herec a překvapivě i skvělý režisér Clark Gregg, ten si mě osobně touto rolí definitivně získal, s nímž má Christine opravdu velmi neobvyklý vztah, když se i po rozvodu denně vídají, a byť se vzájemně neustále špičkují, dobírají si jeden druhého, nedokáží či nechtějí pouta mezi sebou přetrhat, což samozřejmě nejhůře snáší právě Richardova nová mladá přítelkyně, která se shodou okolností, osud si rád často zavtipkuje, díky čemuž se nám také objasňuje i samotný název seriálu, také jmenuje Christine a zahrála si ji roztomilá Emily Rutherfurd !! Nové Christine, v podstatě k zulíbání laskavé bytosti, tuto nečernobílou snahu scénáristů jeden musí ocenit, jinak slabomyslné a zmatené blondýnce, jak jinak, se jeden ani nemůže příliš divit, s jakou nelibostí se dívá na, no ten vztah lze opravdu jen dost těžko definovat, přátelství Richarda se starou Christine, ostatně každý z nás si jistě hned vybaví, jak sám vnímá bývalé partnery svých protějšků..;) Právě tento leitmotiv mě osobně oslovil jako málokterý, přiznám se, že jsem se v Richardovi poznal, sám totiž svoji dlouholetou bývalou partnerku považuji za svého nejlepšího přítele, což nikdo v mém i jejím okolí příliš nezvládá pobrat !! ;) Podobný motiv totiž už použili tvůrci seriálu Reba, u nás vysílaného pod českým názvem Deník zasloužilé matky, což logicky vede ke vzájemnému srovnání, kde však nesympatická her(eč)ka a country zpěvačka Reba McEntire se svými přehrávající kumpány dostává řádně nakopáno do zádi !! Mimochodem mě velmi zaujala skutečnost, že právě "Stará Christine" často především v dialozích využívá a zmiňuje různé detaily či pasáže starších epizod, bez jejichž znalosti často divákovi unikají podařené vtípky, což se obecně naprosto vymyká zažitým zvyklostem sitcomu jako takového !! Velká síla The New Adventures of Old Christine, které má na svědomí Kari Lizer známý především dalším úspěšným a typově i obsahově velmi blízkým sitcomem Will & Grace tkví mimo velmi vtipných dialogů a obsazení především v jeho (ne)věrohodnosti, to už záleží na osobních zkušenostech každého diváka, nevídané nekorektnosti a také naprosté absenci patosu a sentimentu rámujícího většinu amerických seriálů !! Divák se prostě rád ve své škodolibosti podívá na takového pechfógla, za něhož prostě starou, no starou, ona totiž Julia Louis-Dreyfus vypadá svému věku navzdory čím dál tím lépe, Christine nelze nepovažovat, aby zapomněl na své běžné každodenní starosti.. Bohužel se však tvůrci během těch pěti řad nedokázali vyvarovat menší kvalitativní nevyrovnanosti, přičemž právě tento jev nejlépe dokazuje závěrečná epizoda, která mě zklamala jako už dlouho žádná, a tak byť Christine řadím ke svým nejoblíbenějším sériím, tohle je prostě vedle Přátel i díky tomu všudypřítomnému cynismu moje největší žánrová srdcovka, plnou palbu prostě dát nemůžu !! [ Dabing 4/10 ] Právě "Stará Christine" platí za projekt, jemuž dabing fatálně ubližuje, když tvůrci často mění celé pasáže, aby jim tuzemský běžný divák rozuměl !! Tohle se studiu Audiotech zrovna dvakrát nepovedlo !! () (méně) (více)

BoPo

Rodina. Najklasickejšie seriálové prostredie. Cosby Show, Ženatý se závazky, Krok za krokem,...a jednoznačný vrchol tohto odvetvia Raymonda má každý rád. Tento seriál určite nemá ambíciu bojovať v 5* lige. Doplnkový seriál, ktorý si radi pustíte k jedlu. Od polovice druhej série sa kvalita dielov posunula smerom hore. Christine je narodená s talentom strápňovať seba alebo svojich najbližších, je "hodná" na ľudí, rada sa necháva uspávať vínom či sirupom od kašlu, neupratuje, ukáže prsa za malú limču, rada sexuje s chlapom s nadváhou, proste super máma, exmanželka, sestra, milenka a spríjemňovačka chálovania. ()

kareen

Christine je asi tak čtyřicetiletá ženská, která je sebestředná, nepořádná, líná, prolhaná, pokrytecká, ne moc vzdělaná, zlomyslná a spousta dalších, ne moc lichotivých -ová. A mě moc baví. Stejně jako její sympatický bratr, exmanžel, který je vždy po ruce, exmanželova nová mladá naivní přítelkyně, Christiina rázná černá kamarádka (jak vždy Christine neprozřetelně ujede) Barbie a plejáda různorodých nápadníků, kteří se seriálem mihnou, než se objeví ten pravý. Dokonce i malý syn, který je natolik roztomilý a má jen minimum času na to, aby mi začal jít na nervy. Taková milá, nenáročná oddechovka. ()

Vyhy

1. série až 5. série - 80% Už jsem si na postavy zvykl, takže mé hodnocení bude asi nadále velmi podobné. Je to příjemný, úsměvný sitcom, který vás nenásilně zaháčkuje. Sympatické postavy, v celku zajímavý příběh. Taková pohoda prostě. Jen mě mrzí závěrečný díl, který se s námi rozloučil, jakoby tvůrci počítali s další sérií. Možná ano, celý seriál by si zasloužil emotivnější rozloučení... ()

Flaxik odpad!

Och ne. Příště si raději pustím dokument o rozmnožování vychuchola povolžského. Bude určitě záživnější, než řešení pseudoproblémů jedné vyzobané slunečnice, která neví co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. Lobotomická záležitost pro zoufalé hlodavce. Nemyslím tím vychuchola, to je hmyzožravec. Třeba pišťucha, nebo kapybara, ty to ocení. Ale spíš se na to vycení. S těmi hlodáky to je pro ně hračka. Ne jako u vychuchola, ten moc cenit nemůže. Nemluvě o hrabáči takaru, ten nezacení, ani kdyby se posral. Zase má ale luxusně dlouhý jazýček, třeba by to Christine ocenila. Spíš ale bude jenom cenit svůj peroxidovaný chrup, protože nic jiného neumí, kromě skuhrání, jak neví, co se svým životem. Přijde vám ten komentář o ničem? No tak to je u správného seriálu. ()

Palvinie

"Jednou jsem se bál, že se se mnou chce holka rozejít, tak jsem jí jednoduše nezvedal telefon." - "Jak dlouho?" - "Pořád jsme spolu..." Mladší bráchové jsou prostě super, Matthew obzvláště (je to prostě slaďouš). Ze začátku se zdá tahle seriálová komedie poměrně slaboduchá, ale po pomalém rozjezdu to nabere slušné obrátky. Stojí to za zhlédnutí. ()

HiddenDragon

Taky jeden z tuny shitovnich sitcomu, kterymi jsou zahlceny ceske (potazmo americke) komercni TV. Cilovou skupinou jsou tentokrat rozvedene matky. No...kazde etnikum by si melo asi uzit :-) Vrcholne nesympaticka hlavni herecka s krecovitou drzkou, ktera snad trpi obrnou facialisu, protoze normalni clovek takhle hubu nekrivi. Fory stoji za starou belu, nehlede na to, ze je to ocividna snaha o zenskou kopii skveleho "muzskeho" sitcomu "Dva a pul chlapa". Mozna je to opravdu tim, ze nejsem rozvedena matka (doufam:-D , ale je to dalsi naprosto zbytecny pocin TV zumpy. ()

Paity

Byť by se to dít nemělo, ani pořádně nevím, co to vlastně hodnotím. Respektive nepochopil jsem to a to tak, že vůbec, co tím chtěl básník/režisér říci. ()

PetkaW.

Asi takhle - už jsem viděla rozhodně lepší, nápaditější a sympatičtěji obsazené sitcomy. Najde se tu i spousta trapných prvků a motivů, které na podobných seriálech tak nesnáším. Na druhou stranu to není až taková blbost, jak jsem si původně myslela a když v televizi nic jiného nedávají, tak se Christine čas zabít dá. ()

Yardie

Lepších 60%. Je zde velká nevyrovnanost mezi díly. V jednom díle se smějete pořád, ve druhé skoro vůbec. Ale průměrně je to celkem dobrá zábava. Nebude z toho žádný kult, spíše takový dobrý sitcom, ale když má člověk čas, rád se na to mrkne a pobaví se. Ci mi leze krkem je hlavně povaha a chování "Staré" Kristin. Mít ji poblíž, tak ji zabiju. Ale ostatní jsou celkem v klidu a výborně se doplňují. Nejoblíbenější postavy jsou Bratr a spolumajitelka fitka. Ty jejich suché hlášky táhnou seriál. Howgh! ()