Wholetrain

• Polsko

Graficiarze Wholetrain

Německo / Polsko, 2006, 82 min

• Meiers

No můj ty bože! Viděl jsem to v dabované verzi a ty dialogy byly víc než trapné. Nejdřív mě to děsně iritovalo, až do fáze: 'přemýšlím o vypnutí ', ale nakonec sem to překonal a už jsem se tomu musel jenom smát. Navíc mi upíjela krve postava Tina a to po litrech, ten parchant si zasloužil dostat přes hubu už od začátku. Dál bych se chtěl vyjádřit k lokacím, kam chodili kluci na metro, nebo vlak nebo co to vlastně bylo. Pochybuju, že by měli koule vlízt do totálně osvětlené vozovny a dělat tam wholetrain, kterej by jim určitě zabral aspon hodinku. No a ten konec, to byl patos až na půdu. Ale abych jenom nepomlouval, tak soundtrack ušel a na ty graffity se taky dalo dívat, ale toť všo. Každopádně sem tu pajcku měl vrazit radši někam jinam, třeba do kanálu.(4.11.2008)

Naprosto fenomenální a jednoduché. Tak se dá vystihnout film Wholetrain, film o mužích a chlapcích, kteří smysl života viděli vidí v adrenalinu a umění, jenž ale ne je každý chápe. Film o riziku a problémech, jenž taková zábava nese. A hlavně film o přátelství a důkazu, že levné filmy s neznámými herci bývají často lepší jak ty drahé. Pro mně osobní kulťák.(8.10.2008)

Kdo nikdy nepricichnul ke graffiti nebo se nezajima o kulturu mladych lidi, tak ten film asi nikdy nepochopi resp. ho nebude bavit. Jelikoz z tohohle pohledu splnuju obe podminky, povazuju tenhle film za opravdu kvalitne odvedenou praci. Primo z nej cisi nuda, nezajem, dekadence a graffiti jako jedine, co v jinak sedem svete stoji za nakou snahu a prinasi zabavu (krome kaleb samozrejme). I na druhe shlednuti (prave s bandou pubertaku) me to bavilo, hlavne kamera, jenom me uz trosku nebavili herci, kteri ne ze by spatne hrali, jenom uz holt nevypadaji na vek, ktery by meli hrat (neco jako stredoskolaci v BH 90210). Trochu nechapu ty komentare tady, ktere hodnoti graffiti jako fenomen (jestli ty lidi malujou na zchatraly plochy ....) nebo charaktery jednotlivych postav - i kdyz na druhou stranu, jestli vas to stve, opovrhujete tim, jestli vas Tino svejma kecama zvedal ze zidle, tak vas ten film asi dostal vic nez si myslite :)(28.6.2009)

Sprejerovo srdce zaplesá, že zase někdo natočil film o jejich ,,umění''. Já mám na sprejerství odlišný názor a tenhle film (pomineme-li Vorla) byl můj první o sprejerství . Snad je můj názor na tento nešvar ovlivněn tím, že v popisu mé práce je správa veřejného prostoru, nebo tím, že ctím vlastnická práva druhých... Když něco není moje, nemohu po tom čmárat čímkoliv. A dokonce ani tehdy, když mi to bude připadat odpudivé nebo barevně nudné. (častá výmluva lapených sprejerů) . Mně se samozřejmě také nelíbí socialistické a některé soudobé betonové plochy, opěrné či protihlukové stěny s jejich jednotvárnou šedí. Leckde bych byl pro dohodu s městem tyto plochy vyčlenit pro grafity, ovšem za předpokladu předběžné dohody o tom co tam má vzniknout. Někde to už i tak funguje, vždy se ale najde nějaký živel, který i docela pěkné graffiti ,,crosne'' svým hnusným podpisem, podobně jako pes močí na patník pomočený jiným psem...Nejhorší jsou writeři, kteří svými tagy zamořují své okolí. Ti se už nepodepisují jen na ony plochy, ale své ,,umělecké'' podpisy rvou na vše. --- Osud hrdinů filmu mi byl celkem šumák. Evidentně šlo o hochy, kteří měli k dospělosti a rozumu ještě daleko. Kromě touhy natřít to rivalskému gangu je na tom hlavně bavil ten adrenalin. A o ten tu jde především. Proto nebaví sprejery ty ofiko free plochy... Oni chtěj dostat nějakej ten hlídanej yard nebo train... Když jsem viděl jak jednomu z nich je volný jeho malý syn, ale konkurenčním gangem přestříkanej vlak ho dostal do rauše...říkal jsem si, hochu ty máš do dospělosti ještě sakra daleko.. Přitom se nejednalo o žádné loosery, ale kluky z normálních rodin. Jako taková sonda do života pubescentů je film zajímavý, jejich osudy ale se mnou nic nedělaly a to ani ,,dojemný'' závěr. Za mně jsou to troje policejní pouta. * * *(27.5.2015)

Tak tento super film kruto vystihuje tematiku GRAFFITI. Je tu vidno ako to všetko v graffiti svete chodí, respect, štýl, celkový dojem a graffiti vojna tu hrajú hlavnú rolu, proste film nabitý super scénami a hlavne kresbami. Nezainteresovaný ľudia by po pozretí tochto filmu mali graffiti začať vnímať ako za čosi viac než len za vandalizmus, mali by ho brať ako istý druh dosiaľ neznámeho umenia a prijať ho bez akýchkoľvek problémov lebo graffiti tu vždy bude, nik ho nezastaví tým že bude zbytočne protestovať a zmývať kruté maľby zo stien, vlakov a podobných povrchov!!!(1.6.2008)

• - Natáčení probíhalo po nocích ve varšavském metru, během kterého štáb narazil i na skutečné sprejery. (morgos)

• - Na nátačené spolupracovali řada nejlepší německých sprejerů, kteří vystupují pod nicky Cemnoz, Neon, Won a Ciel. (morgos)

• - Film získal na Mezinarodním filmovém festivalu v Berlíně zvláštní uznání poroty. (morgos)