The Oxford Murders

Crimes à Oxford

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Španělsko / Francie, 2008, 107 min

• BoredSeal

Jestli je vaše kafe film o pátrání po sériovém vrahovi s atmosférou hrozby nebo napětím, tenhle film vynechte. Tradičně charizmatický John Hurt vede s nudným Frodem Pytlíkem diskuze o h*vně, do toho přidejte pár postelových scének, naprosto nevzrušivá úmrtí, pár podivínů a jeden ohavný striptýz beznohého dementního matematika. Závěr je poměrně překvapivý, ale za to utrpení to fakt nestálo. Mizérie. Hvězdička navíc za konec, jinak opravdu zbytečný film.(16.10.2008)

Když pominu onu matematickou problematiku (o které film primárně vlastně ani není), protože, a to se s klidným svědomým přiznám, matematika nikdy nepatřila mezi mé oblíbené předměty, máme tu zajímavou, skoro až sherlockovskou detektivku se zajímavým námětem a slušným twistem na závěr. Velkým plusem je ústřední dvojice, o to spíš, když oba dva patří do vašeho osobního žebříčku oblíbených herců. Dost možná neprávem přehlížený malý film, který, i když byl v lecčems překombinovaný a těžkopádný, si své místo mezi těmi lepšími krimi snímky určitě zaslouží.(1.11.2012)

Čekal jsem to horší... Ale ona to byla docela fajn kriminálka. Jasný, ten konec nebyl kdo ví jak světobornej, dokonce mám takovej pocit, že jsem v průběhu filmu přišel na lepší :-) Ale i tak, pěkný, fajn chytrý řečičky, solidní herci a příjemné prostředí... (navíc se mi potvrdilo, že angličanky opravdu krásou neoplívají) :-)(13.1.2009)

Ak si človek s priemerným IQ oblečie tričko z nápisom E=mc², ešte to z neho nespraví Einsteina. Ani prostredie Oxfordu ani citáty z Witgensteina nezakryjú fakt, že namiesto matematickej olympiády súťažíme v okresnom prebore v preťahovaní lanom. Klasický príklad filmu sediaceho na dvoch stoličkách. Intoušov zrazí na zem priehľadnosť zápletky, milovníci thrillerov sa unudia k smrti. Iglesia bol pre mňa doteraz čosi ako horrorový Einstein, ale tento thriller z neho robí senilného učiteľa fyziky na základke v Hornej Lehote. Drž sa šuster kopyta!(26.5.2008)

Na film i knížku mě původně nalákal můj oblíbený Oxford, kde jsem před pár lety strávila super léto v jazykovém kursu. Hned na začátku mě navnadila přednáška o Wittgensteinovi (vystudovala jsem filosofii), ale v průběhu se z toho vyklubal jen rádoby mysteriozní příběh o symbolech, který byl tak překombinovaný, až to nudilo. Srovnání film / knížka (Guillermo Martinez) - 5/5.(17.6.2009)

• - Když Martin (Eliah Wood) ohlašuje telefonicky na policii první vraždu, tvrdí, že je na 3 Cunliffe Close. Taková ulice v Oxfordu opravdu je, ovšem zcela jinde, než je v dlouhém záběru na začátku naznačeno. Zmiňovaný záběr působí dojmem, že je bez střihu, ve skutečnosti to tak nemůže být, protože místa na něm zobrazená (knihkupectví Blackwell, Bridge of Sighs a dům na Cunliffe Close) jsou od sebe ve skutečnosti podstatně více vzdáleny. (PhillM.)