The Oxford Murders

• Francie

Crimes à Oxford

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Španělsko / Francie, 2008, 107 min

Fakt je ten, že mne to prišlo až príliš matematicko - teoretické. A potom sa natíska otázka, či to nebolo až príliš prekombinované. Áno pointa je nádherná, všetko do seba dokonale zapadlo a tudíž vyvrcholenie zanecháva ten správny pocit....ale miestami autori akokeby boli až príliš pohltený matematickými rovnicami a teóriami a pozabudli na veci ktoré mohli z tohoto snímku spraviť naozajstný skvost......A ešte na margo veci: John Hurt predviedol majstrovské herectvo...(25.11.2009)

U Iglesiových filmů jsem to už nejednou napsal: nemusí sedět každému, jsou specifické uchopením tématu, zpracováním jednotlivých částí, pointováním scén a hlavně rušením zaběhlých narativních topoí. Oxfordské vraždy z tohoto rámce ničím nevybočují (jen nají míň humoru). Ze zprvu rozehrané detektivky o hledání vraha se přesouvají ke snaze nalést a interpretovat vrahův kód, aby to pak všechno bylo trochu jinak. V rámci tvorby jsou méně hravé, takže jen za 3.(24.7.2015)

Když pominu onu matematickou problematiku (o které film primárně vlastně ani není), protože, a to se s klidným svědomým přiznám, matematika nikdy nepatřila mezi mé oblíbené předměty, máme tu zajímavou, skoro až sherlockovskou detektivku se zajímavým námětem a slušným twistem na závěr. Velkým plusem je ústřední dvojice, o to spíš, když oba dva patří do vašeho osobního žebříčku oblíbených herců. Dost možná neprávem přehlížený malý film, který, i když byl v lecčems překombinovaný a těžkopádný, si své místo mezi těmi lepšími krimi snímky určitě zaslouží.(1.11.2012)

Ak si človek s priemerným IQ oblečie tričko z nápisom E=mc², ešte to z neho nespraví Einsteina. Ani prostredie Oxfordu ani citáty z Witgensteina nezakryjú fakt, že namiesto matematickej olympiády súťažíme v okresnom prebore v preťahovaní lanom. Klasický príklad filmu sediaceho na dvoch stoličkách. Intoušov zrazí na zem priehľadnosť zápletky, milovníci thrillerov sa unudia k smrti. Iglesia bol pre mňa doteraz čosi ako horrorový Einstein, ale tento thriller z neho robí senilného učiteľa fyziky na základke v Hornej Lehote. Drž sa šuster kopyta!(26.5.2008)

• d-corso

De la Iglesia se široce rozkročil a ve snaze o co nejrozsáhlejší žánrový rozptyl se snažil vytvořit cosi mezi thrillerem, teen vyvražďovačkou, oxfordskou detektivkou a giallem. No a u tohoho širokého rozkročení ho kdosi (asi scénárista to byl) nakopnul pořádně do koulí. Skuhraje to nakonec dotáhl až k poslední klapce a díky tomu vznikla naprosto zbytečná sračka, kterou, abych jen bohapustě nekušnil, zdobí několik - dvě až tři - půvabných a povedených scén. To je ale od režiséra El día de la Bestia zpropadeně málo.(11.6.2011)

• - Když Martin (Eliah Wood) ohlašuje telefonicky na policii první vraždu, tvrdí, že je na 3 Cunliffe Close. Taková ulice v Oxfordu opravdu je, ovšem zcela jinde, než je v dlouhém záběru na začátku naznačeno. Zmiňovaný záběr působí dojmem, že je bez střihu, ve skutečnosti to tak nemůže být, protože místa na něm zobrazená (knihkupectví Blackwell, Bridge of Sighs a dům na Cunliffe Close) jsou od sebe ve skutečnosti podstatně více vzdáleny. (PhillM.)