Princ z Persie: Písky času

Prince of Persia: The Sands of Time

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

Tohle bylo poprvé co byl, za mou kino-fimy-navštěvující kariéru, kinosál zaplněn pouze mou maličkostí. Majetnicky jsem tedy pohledem přelétl sál, pousmál se a nechal mě unést do daleké Persie, kde statečný princ Dastan, hubatá princezna Tamina a jedna super cool dýka, co obrací čas, putují... putují, zahraňují svět a sebe navzájem a takové ty obvyklé príma pohádkové věci. Za tu dobu co jsem hrál PRINCE Z PERSIE naposled (zhruba rok 98) se toho změnilo docela dost. K lepšímu (a to už je co říct, bývala to spolu s ALADDINEM moje nejoblíbenější plošinovka) a rozmáchlejšímu. Jerry B. si pohlídal jako vždycky skoro všechno; okulahodící Gemmu Anderton v princeznovém, města, paláce, hady, (pro)pasti, ale udělal tu chybu, že dovolil unylému Miku Newellovi režírovat. Jediným jeho přínosem pro film je nepřehledná akce a tu bych si klidně rád odpustil. Už takhle zbabral čtvrtého Pottera, vzpomínáte? Co ale celý film zahraňuje je výtečné tempo (pořád se něco děje a je na co koukat) a sympatické vedlejší postavy. Gyllenhaala jsem si v takové roli nedovedl ani představit, ale nakonec docela příjemně překvapil. Povedla se i hudba Herryho Gregsona Williamse, který místo na originalitu vsadil na osvědčená témata s orientální příchutí, které se moc pěkně poslouchají. Věděl jsi, že pštrosové mají sebevražedné sklony? Podívej se na ni!(31.7.2010)

70%. Neškodná a najmä príjemná americká zábava s peknou výpravou a hudbou, ktorá však príliš vsádza na predpoklad, že divák uveličený vizuálnou stránkou pozabudne na obsah a vystačí si s popcornom v ruke. Na scenár sa nesťažujem, bolo jasné, že tvorcovia podceňujú intelekt divákov, som však toho názoru, že aj letný blockbuster sa musí robiť poriadne, a to množstvo zmätených strihov, skratkovitých záberov a nejasných súbojov, mi znechucovalo celý film. Medzi Gyllenhaalom a Arterton to príjemne iskrí a stávajú sa na plátne najväčším potešením. Predpokladám, že bojovému umeniu princa priučil samotný Spiderman, pretože tie akrobatické kúsky, čo tam predvádza, sú vskutku znamenité :-)(21.7.2010)

• Tom Hardy

Tak zůstává filmový Silent Hill osamělým unikátem. Většinu času jsem si při sledování Prince z Persie vybavoval „písečně“ i žánrově spřízněnou Saharu s Matthew McConaugheym v hlavní roli. Podobně matný výsledek, který by hrozně moc chtěl být akčně-komediálním dobrodružstvím po vzoru Indiana Jonese/Mumie, ani jednu klíčovou šablonu se však nedaří naplnit. Výsledkem je utahaná nuda, která většinu času fascinuje akorát tím, kolik peněz se dá prošustrovat na něco, kde to vůbec není vidět. Více zde.(26.5.2010)

Jakmile se objevila znělka s ohňostrojem nad zámkem Neuschweistein, bylo hned jasné, kudy se potáhne karavana.. Někdo chrabrý, někdo krásný, někdo vtipný, někdo proradný a někdo nebezpečný - strejdou Marsellusem Bruckheimerem štědře zadotované, dějově i násilím poněkud bezkrevné dobrodružství v dávno zavátých stopách Mumie. Orientální blockbuster z pískoviště, do něhož se může klidně vymočit toulavé psisko, neb já se do něj už nikdy vracet nehodlám. No nic, aspoň že si Gyllenhaal při perském parkuru natrénoval skoky v čase pro Zdrojový kód a já nepřestávám doufat, že se podaří přenést na plátno i další legendární hru - Pong od Atari. V dvojroli plochých čárek by se měla objevit Keira Knightley, obsazení míčku je z castingového hlediska prozatím otevřené..(13.5.2013)

Hodně akční, vtipné málo, trikově zdařilé, přiměřeně gay, místy lehce tupé, herci místy rozpačití, ale kamera a hudba výtečné. A netočil to Uwe!!! /// Princ získá dýku, ale netuší o její magické vlastnosti. Musí přijít princezna, aby mu sdělila, co mu to tam dole visí. (Myslím tu dýku samozřejmě). Do toho intrikuje Dastanův strýc Nizám a pak už se jen prchá, ale stylově. Takto se dá shrnout zápletka - je dobré neočekávat něco víc:) Kingsley bohužel nepředvádí nic extra, pouze dobrý standard. Jeho vzhled a ďábelský pohled už od začátku prozrazují více, než by měly. Sám Gyllenhaal [jilenhulehen, instruktážní video s výslovností] nabral dostatek svalové hmoty, oblékl kožený kabátek, upnuté gatě, přihodil červený šál, paže si omotal vším možným, odhalil mužnou chlupatou hruď - a snaží se nevypadat přitepleně, co mu síly stačí. Tento nesnadný boj zvládl kupodivu dobře, byť první fotky z filmu naznačovaly, že půjde spíš o německé gay porno. Ohání se dvěma meči, skáče po střechách, sloupech, běhá po zdech. Zkrátka umí hodně cool tríčků a naučil se ještě parkour. Btw Gemma je pro mě stále hrozná, nemůžu si pomoct./// Film de facto stojí na akčních scénách. Příliš se nemluví a stále se něco děje. Vojáci obléhají město, meče břinkají, Dastan prchá, dvojice je zajata na poušti, Dastan prchá, pštrosi závodí, Dastan prchá, dýky sviští vzduchem, Dastan prchá, asasíni vyšlou smrtící hady, Dastan… je zabije! Vypadá to sice trapně schematicky, ale funguje to. Kamera místy zoomuje trochu moc, ale přehlednost scén je dobrá, nemohu tedy souhlasit s několika uživateli./// Po celou stopáž je na co se dívat. Ať to jsou ručně postavené rozsáhlé kulisy města, paláce, zkrátka veškerá architektura, dekorace či zajímavé kostýmy. Prostě poctivá práce (při 50 ° v Maroku). Byť byl rozpočet velmi slušný (150 mil.), efekty nejsou dokonalé. Prapodivně působí navráty v čase s dýkou a závěrečná scéna, kdy Dastan prchá před miliony zrníček písku, které se na něj valí ze všech stran. Vypadá to poměrně nevěrohodně, ale čert to vem, to jsou Písky času, ne písek z místního pražského pokáleného pískoviště./// PzP rozhodně není dokonalý a má své mouchy. Ovšem postavy na rozdíl od nedávného Souboje Titánů mají motivaci, nechovají se nelogicky. Příběh nepůsobí nahodile či nedomyšleně. Samozřejmě že je tu řada klišovitých hlášek, některé princovi dedukce jsou stupidní, ale tempo je velmi svižné. Gradace nechybí - na konci mi běhal mráz po zádech. Zásluhy na tom rozhodně má i skvělá hudba (H. Gregson-Williams), která perfektně koresponduje s danými scénami. Je mocná a silná, aniž by byla vykradená a stále opakovala jeden motiv, jak se často u některých trháků stává./// Rozhodně se vydejte se do starověké Persie, kde můžete nalézt mocnou dýku času nebo vysvaleného prince, co skáče po střechách jak kobylka na speedu. Navštivte místa s krásnými paláci a zhlídněte pštrosí závody, které pořádá šejk Amar (nejvtipnější role Moliny). Já jsem si tuhle akční fantasy užila, aniž bych musela z její trapnosti neustále obracet oči v sloup. A jestli se i tak za ty 2 hodiny stihnete nudit, zahrajte si hru, ta nikdy nezklame! 75%.(20.5.2010)

• - Podle jednoho z dílů herní série, konkrétně „Prince of Persia: The Forgotten sands“, má Princ (Jake Gyllenhaal) jen jednoho bratra, jménem Malik. (Zackk)

• - Do role prince Dastana byli zvažováni Orlando Bloom a Zac Efron. Roli nakonec dostal Jake Gyllenhaal. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pre film bolo vyrobených približne 7 000 tisíc kostýmov a niektoré z nich museli byť zničené predtým, než ich herci vôbec obliekli, aby vyzerali verne. Aby štáb dosiahol tento efekt, šaty sa vkladali do miešačky s cementom a kameňmi, niekedy sa na dokončenie kostýmov používali strúhadlá na syr. (Greenpeacak)