Princ z Persie: Písky času

Prince of Persia: The Sands of Time

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

Něco málo z Prince jsem viděla asi před půl rokem.. a moc mě to neoslovilo. Včera jsem tomu ale dala druhou šanci a musím říct, že jsem příjemně překvapená. Plus hlavně pro Jakea a Gemmu, byla mezi nimi cítit chemie a celkově to jiskřilo.. příběh spojený s dýkou, která vrací čas mě nebral tolik, jako vtípky a pošťuchování mezi již zmíněnou dvojicí, ale to není nijak na škodu.. Fajn atmosféra,krásné prostředí,nějaká ta sranda a občas teda trochu přemrštěná akce (alá umím skákat přes domy a chodit po zdi).Gyllenhaal se mi herecky zamlouvá čím dál víc a Artertonku snad ještě v budoucnu vyhledám:)(9.11.2011)

Tohle bylo poprvé co byl, za mou kino-fimy-navštěvující kariéru, kinosál zaplněn pouze mou maličkostí. Majetnicky jsem tedy pohledem přelétl sál, pousmál se a nechal mě unést do daleké Persie, kde statečný princ Dastan, hubatá princezna Tamina a jedna super cool dýka, co obrací čas, putují... putují, zahraňují svět a sebe navzájem a takové ty obvyklé príma pohádkové věci. Za tu dobu co jsem hrál PRINCE Z PERSIE naposled (zhruba rok 98) se toho změnilo docela dost. K lepšímu (a to už je co říct, bývala to spolu s ALADDINEM moje nejoblíbenější plošinovka) a rozmáchlejšímu. Jerry B. si pohlídal jako vždycky skoro všechno; okulahodící Gemmu Anderton v princeznovém, města, paláce, hady, (pro)pasti, ale udělal tu chybu, že dovolil unylému Miku Newellovi režírovat. Jediným jeho přínosem pro film je nepřehledná akce a tu bych si klidně rád odpustil. Už takhle zbabral čtvrtého Pottera, vzpomínáte? Co ale celý film zahraňuje je výtečné tempo (pořád se něco děje a je na co koukat) a sympatické vedlejší postavy. Gyllenhaala jsem si v takové roli nedovedl ani představit, ale nakonec docela příjemně překvapil. Povedla se i hudba Herryho Gregsona Williamse, který místo na originalitu vsadil na osvědčená témata s orientální příchutí, které se moc pěkně poslouchají. Věděl jsi, že pštrosové mají sebevražedné sklony? Podívej se na ni!(31.7.2010)

Trailery neklamali a Prince of Persia je presne tým, čo sľuboval - odľahčenou dobrodružnou jazdou v štýle pirátov z Karibiku a pritom aj vďaka účasti Jordana Mechnera, zostáva verný duchu série. Akurát výraznejší humor oproti Pirátom chýba, jeho absenciu som však takmer nepocítil. Možno je to neutíchajúcou nostalgiou na časy, keď som sa preháňal s princom nielen po katakombách ale táto disneyovská oddychovka sviští od začiatku až do záveru bez hluchejších miest a chémiu medzi mimoriadne sympatickým ústredným párom by dokázal zničiť azda len úplne netalentovaný režisér. A to aj napriek slabšie snímaným akčným scénam rutinér Mike Newell nie je. A ja v tomto prípade nevidím dôvod byť prehnane kritický a rád pár vecí odpustím, je to predsa len rozprávka z "tisíc aj jednej" noci"...(24.5.2010)

Ale jo, povedlo se to. Mozna to je tim, ze me hra nikdy nijak zvlast nebrala, ale ono to je beztak podle tech novejch, takze to je fuk. Hlavni plus je, ze se to povedlo Newellovi vsechno spravne vyvazit. Takze tu mame nejakou tu akci, i kdyz rozhodne bych film neoznacil za akcni. Nicmene je fajn, ze Dastan neskace zas tak casto a kdyz jo, vetsinou to nejsou nejaky matrixovsky spomalovacky nebo nejakej parkour, ale proste docela prirozeny akrobaticky skakani. Sem tam dojde i na nejaky to sermovani, klan Assassinu je docela fajn. Zaroven to ma taky trochu nadech velkofilmu, nektery ty zabery na pouste a mesta jsou fakt hodne povedeny. Obzvlast, kdyz tu jsou solidni triky. No a taky je to samozrejme romantika, jelikoz mezi princem a princeznou to skvele funguje a zaroven taky lehkej nadech komedie, opet v podani prince a princezny a s trochou pomoci od Moliny. Co se tyce hercu, Gyllenhaal nastesti vubec nepripomina toho gay pornoherce z plakatu, Gemma je roztomila a ani ten Kingsley neni nijak hroznej. Takze proste idealni letni odpocinkovej film, u kteryho se nemusi moc myslet a dve hodinky se dobre bavit, navic filmu odehravajicich se v Persii, respektive v pousti zas tak moc neni, takze i z tohohle pohledu to je zajimavy.(16.8.2010)

PRINC Z PERSIE je pozoruhodným bruckheimerovským blockbusterem vzhledem k tomu, že jedna z významových rovin se vztahuje k americké intervenci do Iráku, ale z liberálního úhlu pohledu, a tak je americká zahraniční politika vyhodnocena jako neoprávněná. Jinak jde o zvláštní případ podívané, u které je vše na svém místě, ale na diváka nemá patřičný výsledný dopad, protože je patrná snaha integrovat atrakce spojené s videoherní sérií a kinematografickými vlivy na styl do vyprávění. Na místo podřizování videohrám v pojímání prostoru a logice postupu po jednotlivých úrovních se film snaží tyto prvky přizpůsobit nárokům mužského i ženského publika v trháku pro všechny, což akorát vede k opomenutí silné divácké základny - hráčů videoher - a při snaze zavděčit se všem k dostatečnému neuspokojení ani jedné divácké skupiny.(9.7.2010)

• - Aby sa zachovali prvky z hry, na základe ktorej je film natočený, spolupracoval na filme Jordan Mechner - tvorca pôvodnej hry Prince of Persia a spolutvorca hernej trilógie Prince of Persia: The Sands of Time. (igirazor)

• - Toby Kebbell nahradil Rey-Phillip Santose kvůli motocyklové nehodě. (TomikZlesa)

• - Všechny kaskadérské scény Jake Gyllenhaal točil sám bez dubléra. (Barbuchta)