Princ z Persie: Písky času

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

• MM_Ramone

"Princa z Perzie" mám zafixovaného predovšetkým ako video hru na Play Station, pri ktorej som strávil hodne času. Bola to zábava. Filmová verzia ma však vôbec neoslovila. Je to síce natočené za veľa peňazí a čo sa týka filmových trikov tak je to prvá liga. Lenže na druhej strane je tu veľa aspektov, ktoré tento snímok ťahajú ku dnu. Ide najmä o príšerný herecký výkon Jake Gyllenhaala. Vôbec svoju úlohu nezvládol a typologicky sa tam absolutne nehodil. Angažovať Jakea Gyllenhaala do tohto filmu bola fatálna chyba. **(7.1.2016)

Ja som bola spokojná. Čo viac by sme čakali? Rozprávkový spektákel od Disneyho, kde je veľa bitiek, avšak príliš málo krvi - ako ostatne vo všetkých hollywoodskych fantasy štukoch. Čo sa dá robiť. Aj tak je to akčný, zábavný a hlavne na pohľad príjemný popkorn. Gemma Arterton sa mi síce nezdá taká nekonečne úžasná, aby som vzdychala nad jej krásou, ale mám holt iný vkus. Z vedľajších postáv ma potešili hlavne hlášky Alfreda Molinu :-)(23.8.2010)

Jako bruckheimerovský blockbuster precizní, ale neosobité, a jako adaptace videohry důsledné, ale přesto částečně vyvolávající zklamání. Tvůrci se sice snažili využít co nejvíce prvků z celé videoherní série, ale právě díky tomu působí výsledek rozbředle. Od každého (fantasy, mystika, parkour, vraždné pasti, osobnost hrdiny, silná ženská postava, vracení času, různě silní protivníci, atd.) je ve filmu troška, ale nikdy to není rozvedeno natolik, aby se s toho stal charakteristický motiv. Takže to, co videohry (ve smyslu série i jednotlivých dílů) dělalo unikátními, je zde jen vágně nasazeno na šablonu letního blockbusteru. Zklamání přinášejí akční scény pojaté v post-bourneovském stylu, který bohužel primární atrakci těla v pohybu nahrazuje zde kontraproduktivní snahou o impresi dynamiky (lidově řečeno by to chtělo více velkých a delších záběrů a ne jen rozsekání pohybu na nepřehledné záblesky). Ani motiv vytvářející z příběhu paralelu k přehodnocování americké válečné kampaně v Iráku nedělá z filmu v dnešní době výjimečné dílo, byť je dobré si připomenout, že mainstreamová zábava v sobě odráží dobové nálady a není tedy radno ji vnímat jen jako únikovou a dobově ambivalentní potravu pro masy. Více v recenzi na Aktuálně.cz.(20.5.2010)

Ale jo, povedlo se to. Mozna to je tim, ze me hra nikdy nijak zvlast nebrala, ale ono to je beztak podle tech novejch, takze to je fuk. Hlavni plus je, ze se to povedlo Newellovi vsechno spravne vyvazit. Takze tu mame nejakou tu akci, i kdyz rozhodne bych film neoznacil za akcni. Nicmene je fajn, ze Dastan neskace zas tak casto a kdyz jo, vetsinou to nejsou nejaky matrixovsky spomalovacky nebo nejakej parkour, ale proste docela prirozeny akrobaticky skakani. Sem tam dojde i na nejaky to sermovani, klan Assassinu je docela fajn. Zaroven to ma taky trochu nadech velkofilmu, nektery ty zabery na pouste a mesta jsou fakt hodne povedeny. Obzvlast, kdyz tu jsou solidni triky. No a taky je to samozrejme romantika, jelikoz mezi princem a princeznou to skvele funguje a zaroven taky lehkej nadech komedie, opet v podani prince a princezny a s trochou pomoci od Moliny. Co se tyce hercu, Gyllenhaal nastesti vubec nepripomina toho gay pornoherce z plakatu, Gemma je roztomila a ani ten Kingsley neni nijak hroznej. Takze proste idealni letni odpocinkovej film, u kteryho se nemusi moc myslet a dve hodinky se dobre bavit, navic filmu odehravajicich se v Persii, respektive v pousti zas tak moc neni, takze i z tohohle pohledu to je zajimavy.(16.8.2010)

Nevím sice, proč se při tak velkém rozpočtu scénaristé a producenti zalekli nějakého epičtějšího pojetí příběhu, tedy s opravdu úžasným a rozsáhlým fantasy světem a hlavně s opravdu děsivými monstry a nějakými nebezpečnějšími bossy, ale stále je to dostatečně přijatelný zástupce tohoto žánru, který má sympatické obsazení i přijatelný příběh. Konec sice mohl být podle mně dotažen trochu lépe, ale proč si to prostě neužít, když je to tak pohodové a vcelku rychle uplývající. Vizuální triky jsou v pořádku no v rámci akčních scén už pomalu přestávám doufat, že se režiséři jednou poučí a začnou nám dávat opravdu přehlednou a pořádnou řežbu bez toho střihu a divně se pohybující kamery. To snad dokáže jenom Snyder a možná ještě pár dalších vyvolených, o kterých ani nevím. Gylenhaal se ale snaží velmi a jeho princ tak nakonec není nijak špatný. No Arterton je opravdu velmi obdařená mladá herečka a to ve všech směrech. Líbila se mi už v QoS, kde v klidu strčila do kapsy i Kurylenko a tady svůj koncept vznešené a tak trochu ukecané princezničky dotáhla do zdárného konce. Je to opravdu velmi pěkné stvoření. Kingsley standartní. Na hru to tedy nemá zdaleka, no jako takový klasický pohádkový příběh z Orientu to jde. Ale opravdu čekám, který film podle hry konečně prolomí to prokletí průměru a hlavně i dokáže něco vydělat. Protože noví Piráti z tohoto nebudou ani náhodou.(9.2.2011)

• - V roku 2010 sa herci Alfred Molina a Toby Kebbell stretli v dvoch filmoch, okrem Princa z Perzie to bol aj Čarodejov učeň. (HUMOOOO)

• - Ve filmu je řečeno, že dýka dokáže vrátit čas přesně o 60 vteřin. Když ji Dastan použije poprvé, vrátí čas o 32 vteřin a podruhé je to 23 vteřin. To nám dělá 55 vteřin. Po doplnění písku je dýka použita dvakrát. Dastan s ní vrátí čas o 16 vteřin a Tus o dalších 44 vteřin. Sečteno a podtrženo to dělá přesně 60 vteřin. (HellFire)

• - Natáčanie bolo organizované nasledovným spôsobom: hlavní hrdinovia nakrúcali 20 minút, potom na dve hodiny museli odísť, aby mohol štáb premiestniť kamery do špeciálnych pozícií a uhlov, potom sa herci zase na ďalších 20 minút vrátili a pokračovali tam, kde skončili. (Greenpeacak)