Princ z Persie: Písky času

Prince of Persia: The Sands of Time

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

Víš, co se říká o mužích s velkým mečem, že? Já bych to na takový průser, jak zde někteří uživatelé píší, neviděl. Jistě, film je předvídatelný, co si budeme povídat. Akce je místy trochu nepřehledná, ale ne vždy. A že Piráti z Karibiku (obzvlášť první díl) jsou opravdu někde jinde, to je taky každému jasné. Přesto jsem bavil. Sympaťák Jake Gyllenhaal tvoří s nevšední kráskou Gemmou tak skvělou dvojku, že filmu odpustíte všechny chyby a necháte se jen unášet na vlnách písku. A pokud si k tomuto připočítáte skvělého Kingsleyho a hláškujícího Alfreda Molinu (viz. hláška na začátku mého komentáře) tak vám vyjde, že Princ z Persie je dokonalý případ blockbusteru. Sednout si do kina (před obrazovku) na dvě hodiny přepnout mozek do polohy "off" a jen koukat na pěknou krajinu, krásnou Gemmu a kochat se výbornou hudbou. To je vše, co po vás film žádá. A pokud na tyto podmínky přistoupíte, tak byste neměli být zklamáni. Já nebyl, a proto filmu můžu dát poctivých 80 %.(23.8.2010)

Jako bruckheimerovský blockbuster precizní, ale neosobité, a jako adaptace videohry důsledné, ale přesto částečně vyvolávající zklamání. Tvůrci se sice snažili využít co nejvíce prvků z celé videoherní série, ale právě díky tomu působí výsledek rozbředle. Od každého (fantasy, mystika, parkour, vraždné pasti, osobnost hrdiny, silná ženská postava, vracení času, různě silní protivníci, atd.) je ve filmu troška, ale nikdy to není rozvedeno natolik, aby se s toho stal charakteristický motiv. Takže to, co videohry (ve smyslu série i jednotlivých dílů) dělalo unikátními, je zde jen vágně nasazeno na šablonu letního blockbusteru. Zklamání přinášejí akční scény pojaté v post-bourneovském stylu, který bohužel primární atrakci těla v pohybu nahrazuje zde kontraproduktivní snahou o impresi dynamiky (lidově řečeno by to chtělo více velkých a delších záběrů a ne jen rozsekání pohybu na nepřehledné záblesky). Ani motiv vytvářející z příběhu paralelu k přehodnocování americké válečné kampaně v Iráku nedělá z filmu v dnešní době výjimečné dílo, byť je dobré si připomenout, že mainstreamová zábava v sobě odráží dobové nálady a není tedy radno ji vnímat jen jako únikovou a dobově ambivalentní potravu pro masy. Více v recenzi na Aktuálně.cz.(20.5.2010)

• Kaka

Akce a kamera okoukaná z počítačových her (Assasins creed). Děj o ničem, zbytečně přefiltrované, přetrikované a příliš barevné. Nezajímavé. Zbyde akorát zajímavá a dialogově slušně vyšperkovaná ústřední dvojice. To je na 200 milionový film trochu málo. Tvůrci se spoléhali, že strhnou diváky na podobném hypu jako Avatar, jenže opomněli, že James Cameron kromě výborného marketingu a jisté vyčůranosti co se přesně nastavené hranice korektnosti vs své vlastní cesty týče, umí velmi kvalitně režírovat. Newell tímto potvrdil, že spíše nikoliv.(18.9.2010)

• Arachneuss

Jerry je bez Míši Baye očividně hodně bezradný, když na zrežírování adaptace herní klasiky najal břídila Mikea Newella, který není z tak zajímavého tématu ani na vteřinu schopen vykouzlit sebemenší špetku atmosféry. Zatímco základním elementem předlohy bylo princovo putování skrze zpustošené město plné písečných monster, jenž stylově porážel díky převracení času, tak ve filmu cestuje hlavní hrdina sem-tam po celé Persii, jen aby se vždy zapletl do nějaké šarvátky (o akčních scénách se zde díky otřesnému střihu nedá hovořit), z které vždy o vlásek unikne a jde se o dům dál. Místo pohádkově laděného příběhu se dostavil nelogický slepenec všech dosavadních dílů ságy (zaůkolovat napsáním scénáře béčkaře a debutanta je opravdu skvostný nápad) s nemastným-neslaným záporákem a humorem z Ordinace v růžové zahradě. Pravda, Jake Gyllenhaal a Gemma Arterton se na své role hodí jako nikdo jiný, to by ale nesměli pronášet tak křečovité dialogy, nutící je chovat se jako dvě malé děti na pískovišti. Filmová verze Prince of Persia je zkrátka kardinální průser, jehož jediným plusem je tak maximálně hudba Harryho Gregsona-Williamse a hrdinovy akrobatické vychytávky. Pro fanoušky geniální trilogie jinak hotové peklo.(31.5.2010)

Film je nabity skoro nonstop akciou. Jake Gyllenhaal a jeho akrobaticke kusky a la Spider-Man boli super, samozrejme v skutocnosti by sa obycajny clovek uz davno niekde smykol a zrejme si zlomil nohy alebo nieco ine, ale toto je len zabavny film, ktory z inych filmov prebral vselico a pripomenul mi chvilkami zazitky z takych filmov, ako MUMIA (1999, 2001, 2008)) alebo INDIANA JONES (1981 az 2008). Ben Kingsley je ako v kazdej ulohe skvely, aj tu ukazal svoju dvojitu tvar a tym padom svoj talent, ze presvedcivo dokaze zahrat aj dobraka, ale aj zaporaka. Humorny bol aj Alfred Molina, ktory mi svojimi dlhymi vlasmi pripominal dobrodruzny serial SANDOKAN (1976) s Kabirom Bedim :-) Po druhom pozreti musim skonstatovat, ze je to stale skvela zabava, ktora sa da pozriet viackrat. Nastastie ja nemam problem s filmami, ktore nie su originalne, pretoze pri tak obrovskom pocte uz natocenych filmov s podobnymi nametmi by museli scenaristi dostat akusi specialnu cenu za originalne scenare :-) Takze som si Princa z Perzie opät vychutnal a davam mu krasne 4 hviezdicky. Pri tomto filme jednoducho treba vypnut mozog a nechat sa bavit. _________ Jake Gyllenhaal - (Dastan) +++ Gemma Arterton - (Tamina) +++ Ben Kingsley - (Nizam) +++ Alfred Molina - (Šejk Amar) +++ Steve Toussaint - (Seso) +++ Toby Kebbell - (Garsiv) +++ Richard Coyle - (Tus) +++ Ronald Pickup - (Kráľ Sharaman) +++ William Foster - (Malý Dastan) +++ Produkcia: Jerry Bruckheimer +++ (Videl v kine 24.05.2010) +++(3.9.2012)

• - Film vychází ze stejnojmenné veleúspěšné počítačové hry Prince of Persia, která spatřila světlo světa už roku 1990. (Ignus.cz)

• - Film obsahuje zhruba 1 200 záberov s vizuálnymi efektami, hlavne kvôli spomaleným záberom útočiacej kobry, návratom času a púštnej búrke. (Greenpeacak)

• - Jméno hlavního hrdiny "Dastan" znamená v perštině "příběh". V herní sérii nebylo Princovo (Jake Gyllenhaal) skutečné jméno nikdy zmíněno. (darek kartac)