Princ z Persie: Písky času

Prince of Persia: The Sands of Time

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

Jakmile se objevila znělka s ohňostrojem nad zámkem Neuschweistein, bylo hned jasné, kudy se potáhne karavana.. Někdo chrabrý, někdo krásný, někdo vtipný, někdo proradný a někdo nebezpečný - strejdou Marsellusem Bruckheimerem štědře zadotované, dějově i násilím poněkud bezkrevné dobrodružství v dávno zavátých stopách Mumie. Orientální blockbuster z pískoviště, do něhož se může klidně vymočit toulavé psisko, neb já se do něj už nikdy vracet nehodlám. No nic, aspoň že si Gyllenhaal při perském parkuru natrénoval skoky v čase pro Zdrojový kód a já nepřestávám doufat, že se podaří přenést na plátno i další legendární hru - Pong od Atari. V dvojroli plochých čárek by se měla objevit Keira Knightley, obsazení míčku je z castingového hlediska prozatím otevřené..(13.5.2013)

Tohle bylo poprvé co byl, za mou kino-fimy-navštěvující kariéru, kinosál zaplněn pouze mou maličkostí. Majetnicky jsem tedy pohledem přelétl sál, pousmál se a nechal mě unést do daleké Persie, kde statečný princ Dastan, hubatá princezna Tamina a jedna super cool dýka, co obrací čas, putují... putují, zahraňují svět a sebe navzájem a takové ty obvyklé príma pohádkové věci. Za tu dobu co jsem hrál PRINCE Z PERSIE naposled (zhruba rok 98) se toho změnilo docela dost. K lepšímu (a to už je co říct, bývala to spolu s ALADDINEM moje nejoblíbenější plošinovka) a rozmáchlejšímu. Jerry B. si pohlídal jako vždycky skoro všechno; okulahodící Gemmu Anderton v princeznovém, města, paláce, hady, (pro)pasti, ale udělal tu chybu, že dovolil unylému Miku Newellovi režírovat. Jediným jeho přínosem pro film je nepřehledná akce a tu bych si klidně rád odpustil. Už takhle zbabral čtvrtého Pottera, vzpomínáte? Co ale celý film zahraňuje je výtečné tempo (pořád se něco děje a je na co koukat) a sympatické vedlejší postavy. Gyllenhaala jsem si v takové roli nedovedl ani představit, ale nakonec docela příjemně překvapil. Povedla se i hudba Herryho Gregsona Williamse, který místo na originalitu vsadil na osvědčená témata s orientální příchutí, které se moc pěkně poslouchají. Věděl jsi, že pštrosové mají sebevražedné sklony? Podívej se na ni!(31.7.2010)

Uff, spíš Akrobat z Persie.. nebo spíš místy přeplácané nic? Banální historka natočená pro dvanáctileté publikum, ale naštěstí ne tolik hloupá a otravná, aby rodiče museli po projekci hledat nejbližší toaletu. Začnu tím pozitivnějším, akční scény nejsou zlé, zpočátku ba dokonce svižné a dobře natočené. Jenže stejně jako už tak mizerný děj začnou brzy řídnout a okoukávat se. Druhým pozitivem je chemie mezi ústřední dvojicí, dobře se na ně kouká, ještě lépe na Gemmu Arterton zvlášť. Jenže leccos pozitivní brzy zapadne do šedi průměru, akce začne působit chaoticky, příběh doznává dalších trhlin a také na podobnou látku toliko potřebný humor by jeden těžko hledal.. bezkrevná letní zábava!!(12.12.2010)

Skvostná výprava, slušná chemie mezi hlavním hereckým duem, v rámci blockbusterů inteligentní scénář a pro mě osobně i nadprůměrná akce... to všechno plus halda odkazů na herní předlohu dokáže výborně zabavit. Jen kdyby na režijní sesli neseděl znuděný Newell, ale třeba Gore Verbinski. Třeba příště. 7/10(24.6.2010)

• gudaulin

Písky času jsou velice hezký příklad toho, jak se dají ve filmovém průmyslu utopit peníze, když si producent myslí, že všechno zmůže velkolepá výprava, triky a pohlední herci v hlavních rolích. Jenže samotný příběh je nevýrazný, nepropracovaný a postavy se v něm ztrácejí. I takoví herci jako Ben Kingsley jsou trestuhodně nevyužití, takže jsem brzy cítil nudu a ospalost. Samozřejmě dámy mohou obdivovat bicepsy bojovníků a róby filmových krásek, pánové zase řinčení zbraní, ale to nic nemění na mém přesvědčení, že Písky času jsou zároveň ztrátou času. Celkový dojem: 45 %.(6.3.2011)

• - Na scénáři se podílel i Jordan Mechner, autor původní hry “Prince of Persia„ z roku 1989. (maxXxic)

• - Město Alamut skutečně existovalo. S tím rozdílem, že bylo založeno roku 840 n. l. a díky své těžko dostupné poloze (2100 m. n. m.) bylo téměř nedobytné. Později v 11. století bylo ovládnuto Assasiny. (bizal)

• - Spoiler: Když Dastan (Jake Gyllenhaal) páchá sebevraždu, drží svého bratra Tuse (Richard Coyle) levou rukou za oděv a pravou rukou se propíchne. Jakmile však Tus začne vracet čas, Dastan si dýku z hrudi "vytáhne" oběma rukama. (chleba24)