Princ z Persie: Písky času

Prince of Persia: The Sands of Time

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

Ako hráč legendárnej hernej série (starej aj novej) som spokojný. Základ príbehu, hlavného hrdinu, atmosféry, dialógov a výpravnosti sa zachoval. Druhej časti sa asi nedočkám, čo je škoda. Mohlo sa tu jednať o sériu ktorá mohla ešte predviesť zaujímavé veci (keby sa zmenil režisér). Potenciál je obrovský. 7+/10(31.1.2011)

Jednoduchá akčno-dobrodružná jednohubka, ktorá bohužiaľ neprekonala ani kvality svojej prvej počítačovej variácie. Dej je pomerne pestrý a členitý, ale jeho priamočiarosť sa zastrieť nepodarilo. Romantika sa chvalabohu až tak do popredia nedostala, a keď už, tak nejaká tá pusinka k rozprávočke predsa patrí a navyše - hlavná dvojica si svoje role viditeľne užívala. Navyše Jakea treba okrem pohodového herectva pochváliť aj za prekvapivo slušne zvládnuté a prirodzene pôsobiace akčné scény. A tak som rád, že sa mohli tvorcovia v kľude zamerať aspoň na už spomínané akčné scény, ktorých síce bolo požehnane, ale ich kvalita spracovania (vizuál, strih, originalita) miestami kolísala. Rozpočet sľuboval oveľa lepšie trikové pochúťky, pretože ani herci z neho nemohli odkrojiť veľkú časť, keďže obsadenie bolo okrem hlavného predstaviteľa naozaj priemerné. Na tento nedostatok sa dala použiť jediná náplasť a tou bola kvalitná hudba a dobrá práca kamery a tie naozaj nesklamali. Oživenie prišlo aj v podobe pestrosti farieb, ktoré nemali ďaleko od gýču, ale našťastie táto hranica bola vo filme prekročená len veľmi zriedka. Takže ani britskému poctivákovi Newellovi sa nepodarilo vystúpiť z priemeru kvality, ktorú dosahujú filmy natočené podľa počítačových hier. Tie, natočené podľa kníh mu idú lepšie. 65%.(21.5.2010)

Nevím sice, proč se při tak velkém rozpočtu scénaristé a producenti zalekli nějakého epičtějšího pojetí příběhu, tedy s opravdu úžasným a rozsáhlým fantasy světem a hlavně s opravdu děsivými monstry a nějakými nebezpečnějšími bossy, ale stále je to dostatečně přijatelný zástupce tohoto žánru, který má sympatické obsazení i přijatelný příběh. Konec sice mohl být podle mně dotažen trochu lépe, ale proč si to prostě neužít, když je to tak pohodové a vcelku rychle uplývající. Vizuální triky jsou v pořádku no v rámci akčních scén už pomalu přestávám doufat, že se režiséři jednou poučí a začnou nám dávat opravdu přehlednou a pořádnou řežbu bez toho střihu a divně se pohybující kamery. To snad dokáže jenom Snyder a možná ještě pár dalších vyvolených, o kterých ani nevím. Gylenhaal se ale snaží velmi a jeho princ tak nakonec není nijak špatný. No Arterton je opravdu velmi obdařená mladá herečka a to ve všech směrech. Líbila se mi už v QoS, kde v klidu strčila do kapsy i Kurylenko a tady svůj koncept vznešené a tak trochu ukecané princezničky dotáhla do zdárného konce. Je to opravdu velmi pěkné stvoření. Kingsley standartní. Na hru to tedy nemá zdaleka, no jako takový klasický pohádkový příběh z Orientu to jde. Ale opravdu čekám, který film podle hry konečně prolomí to prokletí průměru a hlavně i dokáže něco vydělat. Protože noví Piráti z tohoto nebudou ani náhodou.(9.2.2011)

Brakově příjemná fantasy pohádka, se skvělými akčními scénami (kde se to v tom Newellovi jen vzalo), pronikavě krásnou Gemmou / dokonale lobotomicky reagujícím Jakem (bráno coby plus), vymazlenými trikovými sekvencemi, rantingovými (ne)korektnostmi, a striktním dodržováním pravidel žánru - jakožto polibek až na konci následovaný odjezdem mezi sluncem zalité duny. Sečteno podtrženo, jako jediný pořádný popcornový blockbuster letošního léta je tohle perské princátko ucházejícím a osvěžujícím předskokanem, před nostalgickým návratem do let 80 a 90 a Nolanovou intelektuální smrští, kterému škodí snad jen škatulka film z produkce Walta Disenye. Ale ani to mezidruhové lásce s pštrosem nezabránilo. PS: těch titulkových faux pas bylo tentokrát skutečně moc.(20.5.2010)

Jakmile se objevila znělka s ohňostrojem nad zámkem Neuschweistein, bylo hned jasné, kudy se potáhne karavana.. Někdo chrabrý, někdo krásný, někdo vtipný, někdo proradný a někdo nebezpečný - strejdou Marsellusem Bruckheimerem štědře zadotované, dějově i násilím poněkud bezkrevné dobrodružství v dávno zavátých stopách Mumie. Orientální blockbuster z pískoviště, do něhož se může klidně vymočit toulavé psisko, neb já se do něj už nikdy vracet nehodlám. No nic, aspoň že si Gyllenhaal při perském parkuru natrénoval skoky v čase pro Zdrojový kód a já nepřestávám doufat, že se podaří přenést na plátno i další legendární hru - Pong od Atari. V dvojroli plochých čárek by se měla objevit Keira Knightley, obsazení míčku je z castingového hlediska prozatím otevřené..(13.5.2013)

• - Na scénáři se podílel i Jordan Mechner, autor původní hry “Prince of Persia„ z roku 1989. (maxXxic)

• - Hrithik Roshan odmítl hlavní roli. (Benjamin-L)

• - Ve filmu je řečeno, že dýka dokáže vrátit čas přesně o 60 vteřin. Když ji Dastan použije poprvé, vrátí čas o 32 vteřin a podruhé je to 23 vteřin. To nám dělá 55 vteřin. Po doplnění písku je dýka použita dvakrát. Dastan s ní vrátí čas o 16 vteřin a Tus o dalších 44 vteřin. Sečteno a podtrženo to dělá přesně 60 vteřin. (HellFire)