Princ z Persie: Písky času

Prince of Persia: The Sands of Time

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

Hodně akční, vtipné málo, trikově zdařilé, přiměřeně gay, místy lehce tupé, herci místy rozpačití, ale kamera a hudba výtečné. A netočil to Uwe!!! /// Princ získá dýku, ale netuší o její magické vlastnosti. Musí přijít princezna, aby mu sdělila, co mu to tam dole visí. (Myslím tu dýku samozřejmě). Do toho intrikuje Dastanův strýc Nizám a pak už se jen prchá, ale stylově. Takto se dá shrnout zápletka - je dobré neočekávat něco víc:) Kingsley bohužel nepředvádí nic extra, pouze dobrý standard. Jeho vzhled a ďábelský pohled už od začátku prozrazují více, než by měly. Sám Gyllenhaal [jilenhulehen, instruktážní video s výslovností] nabral dostatek svalové hmoty, oblékl kožený kabátek, upnuté gatě, přihodil červený šál, paže si omotal vším možným, odhalil mužnou chlupatou hruď - a snaží se nevypadat přitepleně, co mu síly stačí. Tento nesnadný boj zvládl kupodivu dobře, byť první fotky z filmu naznačovaly, že půjde spíš o německé gay porno. Ohání se dvěma meči, skáče po střechách, sloupech, běhá po zdech. Zkrátka umí hodně cool tríčků a naučil se ještě parkour. Btw Gemma je pro mě stále hrozná, nemůžu si pomoct./// Film de facto stojí na akčních scénách. Příliš se nemluví a stále se něco děje. Vojáci obléhají město, meče břinkají, Dastan prchá, dvojice je zajata na poušti, Dastan prchá, pštrosi závodí, Dastan prchá, dýky sviští vzduchem, Dastan prchá, asasíni vyšlou smrtící hady, Dastan… je zabije! Vypadá to sice trapně schematicky, ale funguje to. Kamera místy zoomuje trochu moc, ale přehlednost scén je dobrá, nemohu tedy souhlasit s několika uživateli./// Po celou stopáž je na co se dívat. Ať to jsou ručně postavené rozsáhlé kulisy města, paláce, zkrátka veškerá architektura, dekorace či zajímavé kostýmy. Prostě poctivá práce (při 50 ° v Maroku). Byť byl rozpočet velmi slušný (150 mil.), efekty nejsou dokonalé. Prapodivně působí navráty v čase s dýkou a závěrečná scéna, kdy Dastan prchá před miliony zrníček písku, které se na něj valí ze všech stran. Vypadá to poměrně nevěrohodně, ale čert to vem, to jsou Písky času, ne písek z místního pražského pokáleného pískoviště./// PzP rozhodně není dokonalý a má své mouchy. Ovšem postavy na rozdíl od nedávného Souboje Titánů mají motivaci, nechovají se nelogicky. Příběh nepůsobí nahodile či nedomyšleně. Samozřejmě že je tu řada klišovitých hlášek, některé princovi dedukce jsou stupidní, ale tempo je velmi svižné. Gradace nechybí - na konci mi běhal mráz po zádech. Zásluhy na tom rozhodně má i skvělá hudba (H. Gregson-Williams), která perfektně koresponduje s danými scénami. Je mocná a silná, aniž by byla vykradená a stále opakovala jeden motiv, jak se často u některých trháků stává./// Rozhodně se vydejte se do starověké Persie, kde můžete nalézt mocnou dýku času nebo vysvaleného prince, co skáče po střechách jak kobylka na speedu. Navštivte místa s krásnými paláci a zhlídněte pštrosí závody, které pořádá šejk Amar (nejvtipnější role Moliny). Já jsem si tuhle akční fantasy užila, aniž bych musela z její trapnosti neustále obracet oči v sloup. A jestli se i tak za ty 2 hodiny stihnete nudit, zahrajte si hru, ta nikdy nezklame! 75%.(20.5.2010)

Počítačové hry na plátně končí špatně, v mnohém není Princ z Persie výjimkou. Bohužel. Zábava a slušné tempo provázené akcí je fajn, ale zasekává se na Newellově neschopnosti "být výjimečný" a ne-hvězdnosti všech herců (k čemuž se váže problém s výdělky vs. rozpočet). Pro fanoušky tu jsou průlety jako by je dělali sami kluci z Ubisoftu a známé údery, ale pro klasického filmového diváka je tu příliš zlata, které se až neustále digitálně třpytí (užívání písků času muselo být tak digitální?). Na opulentních záběrech prostředí je postaveno skoro celé, neskromné vyprávění, které však končí očekávaným scenáristickým klišé. Na závěr to působí jako smutné zklamání, z jinak slušné jízdy světem písku, jenž stojí i za delší prozkoumání. Ovšem s polovičním rozpočtem, kde se pak dá omluvit ta digitálnost, a také menším důrazem na "plánovaný" blockbuster s plnými sály. Tady prostě chybí jakákoliv skromnost, která by chvílemi byla na místě, vždyť je to spíše tragédie jedné rodiny, než záchrana světa. PS: ideálním hodnocením by bylo 70%, ale zaokrouhluji na 3*. PPS:Gemma Arterton možná není nejkrásnější žena, co jsem kdy viděl, ale její hlas si mě neustále získává. PPPS: chemie Jake x Gemma je pro film stěžejní, naštěstí skvěle funguje(20.8.2010)

Newell to umí s herci – na uličnický a jiskřivý duet Gyllenhaal / Arterton je radost se dívat – nicméně Newell to zoufale neumí s epickou omáčkou. Už v Potterovi to bylo citelné, když nejvtipnější a nejpůsobivější na něm byly některé konverzace. Princ z Persie nasazuje sterilitě korunu. Marné efektní kouzlení s "jako-herní" kamerou, parkúr zazděný střihem, souboje nijaké a prkenné. Některé záběry k nesnesení umělohmotné místo toho, aby byly pohádkově kouzelné. Přesto všechno jsem se u filmu velmi uspokojivě bavil. Jako pohádka to funguje (díky hercům), jen ten pocit umělohmotné nezávadnosti prostředí limituje fantazii v rozletu. Princ z Persie je taková pěkná disneyovská figurka, co neurazí. Někdy potěší, jindy prohopká kolem, aniž by vůbec vytrhl z letargie. Škoda, ten potenciál tu byl – a nemalý. Přinejmenším Jakeovo telecí pojetí mi v ranku akční fantasy bude scházet.(1.9.2010)

• Cervenak

Zúfalo zrežírovaný guláš fantasy blábolov v podaní buď nesympatických, alebo do svojich úloh zúfalo sa nehodiacich hercov, ktorí nedokážu predať jediný vtip, tobôž nie emóciu. Akčné scény bordel, triky priemerné. Film, v ktorom ma serie ešte aj Alfred Molina (tie jeho pštrosy - WTF?!), nemá nárok na vyššie hodnotenie. Nehorázne prachy za krásne kostýmy, rekvizity a dekorácie spláchnuté do žumpy. Pre mňa esencia nudy, vedľa ktorej je aj nový Súboj titanov nadupaný a zábavný film. Update: Úvodná naštvanosť vyprchala, zdvihnem hodnotenie o jednu hviezdičku. Ale možno je to tým, že na druhý deň od zhliadnutia filmu si z neho pamätám len to, že vyzeral draho a mal solídnu úvodnú bitku.(20.5.2010)

Trailery neklamali a Prince of Persia je presne tým, čo sľuboval - odľahčenou dobrodružnou jazdou v štýle pirátov z Karibiku a pritom aj vďaka účasti Jordana Mechnera, zostáva verný duchu série. Akurát výraznejší humor oproti Pirátom chýba, jeho absenciu som však takmer nepocítil. Možno je to neutíchajúcou nostalgiou na časy, keď som sa preháňal s princom nielen po katakombách ale táto disneyovská oddychovka sviští od začiatku až do záveru bez hluchejších miest a chémiu medzi mimoriadne sympatickým ústredným párom by dokázal zničiť azda len úplne netalentovaný režisér. A to aj napriek slabšie snímaným akčným scénam rutinér Mike Newell nie je. A ja v tomto prípade nevidím dôvod byť prehnane kritický a rád pár vecí odpustím, je to predsa len rozprávka z "tisíc aj jednej" noci"...(24.5.2010)

• - Kvôli filmu sa Jake Gyllenhaal naučil bojovým umeniam, šermu i jazde na koni a počas viac ako 100 dní trvajúceho tréningu nabral značný objem svalstva. (Greenpeacak)

• - Podle jednoho z dílů herní série, konkrétně „Prince of Persia: The Forgotten sands“, má Princ (Jake Gyllenhaal) jen jednoho bratra, jménem Malik. (Zackk)

• - Skladatel Harry Gregson-Williams odmítl složit hudbu k G-Force, aby mu zbyl čas na tento film. (Benjamin-L)