Princ z Persie: Písky času

Prince of Persia: The Sands of Time

Princ z Perzie: Piesky času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

Cca v roku 1993-5 som ani nepredpokladal, že môže byť lepšia PC hra, ako je "Prince of Persia". Veď predtým som poznal iba primitívny tenis (dve paličky a jedna loptička) a logický Tetris. Nejeden večer bol prebdetý pri malom monitore nad dobrodružstvami Princa, ktorý sa musel prebiť za princeznou až do tých najvyšších poschodí paláca. Boje s kostlivcami i bojovníkmi v turbanoch - to bol záhul .... To bol ... Lenže film už nejako nie. Respektíve - pokiaľ by to bolo určené skupine 8-10 ročných - potom áno. Inak je to len a len oddychové kino na nedeľné popoludnie s jablkovým závinom na stole ... Ale i také občas treba, však ? )(10.4.2011)

Tenhle film mi učaroval. Je to prostě pohádka, na kterou se kdykoli rád podívám. A hlavně, hlavní hrdina není neschopný trouba, kterému ke štěstí a princezně stačí být naivní a hezky poslouchat legrační kouzelné postavičky, které vše udělají za něj. Naopak, Dastan musí zloducha odhalit a zneškodnit sám s pomocí několika přátel a princeznu si opravdu zasloužit vlastní vytrvalostí a snahou. To považuji za mnohem výchovnější než klasicky pitomé šablony mnoha filmových a televizních pohádek.(6.6.2016)

Musím říct, že u Mumie z '99 jsem se bavil mnohem víc. Herecký obsazení je zde v pořádku. Trikově by to taky docela šlo. Akční scény jsou zbytečně moc urychlený. Scénář celkově nevýrazný, velice málo kouzelné magie. Film se až nesmyslně drží hlavního hrdiny, jak už tu kdosi poznamenal. Navíc žádný hlášky, anebo dobře mířený vtipný scény tu prostě nejsou, i když si film o ně doslova říká. Za mě průměrná podívaná. Je to velká škoda.(9.1.2019)

Od dob Mumie mě žádnej "písečnej" film tak nepobavil. Důvody, proč je překvapení na místě: a) je to podle PC hry!!!, b) musí to obsahovat povinnej "based on a game" příběh. Ten většinou zahrnuje různý magický serepetičky, jako "meč smrti", "prsten času" nebo "sedm svatých mečů," v ideálním případě se musí splňovat různý úkoly, aby se jich hrdina zmocnil. Prostě důvod, proč filmy podle PC her nefungujou. Všechno tohle když se vezme v úvahu, tak příběh Prince, je minimálně normální, možná dokonce i celkem zajímavej a ne idiotskej (dobře, jen místy - hlavně ten tráááápnej konec). Je dost poznat, že to netočil naprostej fušér, jakým se s oblibou tyhle skvosty svěřujou, ale celkem schopnej Newell. Herci tomu taky pomohli. Gyllenhaal to má na háku a Artetron je vážně sexy. Kingsley mi poslední dobou trochu leze na nervy účastí ve hnoji jako jsou uwebolloviny nebo Lovci dinosaurů, ale tahle role mu sedla dobře. Nenáročný a zábavný. Musím se mrknout ještě jednou.(4.10.2012)

Jako bruckheimerovský blockbuster precizní, ale neosobité, a jako adaptace videohry důsledné, ale přesto částečně vyvolávající zklamání. Tvůrci se sice snažili využít co nejvíce prvků z celé videoherní série, ale právě díky tomu působí výsledek rozbředle. Od každého (fantasy, mystika, parkour, vraždné pasti, osobnost hrdiny, silná ženská postava, vracení času, různě silní protivníci, atd.) je ve filmu troška, ale nikdy to není rozvedeno natolik, aby se s toho stal charakteristický motiv. Takže to, co videohry (ve smyslu série i jednotlivých dílů) dělalo unikátními, je zde jen vágně nasazeno na šablonu letního blockbusteru. Zklamání přinášejí akční scény pojaté v post-bourneovském stylu, který bohužel primární atrakci těla v pohybu nahrazuje zde kontraproduktivní snahou o impresi dynamiky (lidově řečeno by to chtělo více velkých a delších záběrů a ne jen rozsekání pohybu na nepřehledné záblesky). Ani motiv vytvářející z příběhu paralelu k přehodnocování americké válečné kampaně v Iráku nedělá z filmu v dnešní době výjimečné dílo, byť je dobré si připomenout, že mainstreamová zábava v sobě odráží dobové nálady a není tedy radno ji vnímat jen jako únikovou a dobově ambivalentní potravu pro masy. Více v recenzi na Aktuálně.cz.(20.5.2010)

• - Do role prince Dastana byli zvažováni Orlando Bloom a Zac Efron. Roli nakonec dostal Jake Gyllenhaal. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V únoru 2008 byla na konkurz pozvána íránská herečka Golshifteh Farahani. Byla však zadržena na letišti íráckou policií a zbavena možnosti opustit zemi na šest měsíců, protože hrála ve filmu Ridleyho Scotta Body of Lies. (HellFire)

• - Celému štábu počas natáčania scén na púšti hrozilo nebezpečenstvo vo forme jedovatých tvorov obývajúcich pieskové duny. Túto hrozbu vyriešili varovnými tabuľami na pľaci: "POZOR!!! V OKOLÍ KAMEŇOV MOŽNO NÁJSŤ HADY A ŠKORPIÓNY! BUĎTE OPATRNÍ!". Hlavných predstaviteľov ochraňoval domáci Maročan, ktorý pred nakrúcaním vždy vyčistil pľac a v prípade, že niečo našiel, hady a škorpióny, uložil to do sklenenej nádoby. Na konci natáčacieho dňa bola táto nádoba vždy po okraj plná. (Greenpeacak)