Princ z Persie: Písky času

• Nizozemsko

Prince of Persia: The Sands of Time

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 111 min

[imdb: 6.7/10] | me: Ja vravím, že to bola pohodová rozprávka s dobrou dávkou (kvalitne prepracovanej) akcie, istou štipkou humoru, veľmi vhodným ústredným duom (s potrebnými prebiehajúcimi chemickými reakciami :)) a akurátnym dejom. Film ma počas celého svojho trvania vôbec nenudil (celý čas sa deje niečo čo púta pozornosť či už viac alebo menej) a keďže sa jedná o (modernú) rozprávku, tak sa k tomu aj staviam. Prince of Persia: The Sands of Time je dobrá oddychová PC hra a taká je aj jeho filmová podoba. Pohodka.(25.5.2010)

Správnej letní blockbuster, sice příběh nic extra, ale zábavnosti to teda má hromadu a příběh tomu jen tak sekunduje,což mi rozhodně nevadilo, do toho tam Jake Gyllenhaal furt efektně skáče, bojuje a popichuje se s velkou kočkou Gemmou Arterton, k tomu solidní triky, hromada zvratů, plno akce, skvělý dobrodružství, i nějakej ten vtip se najde, hlavně teda zásluhou Alfreda Moliny a v takovýmhle stylu a tempu to oklikama padí ke konci a plný hodnocení nedávám jen kvůli tomu, že tomu tu a tam chybí přímočarost a plynulost, ale jinak jsem se výborně bavil a kupodivu mi docela sednul i Jake Gyllenhaal jako princ z Persie.(15.8.2010)

PRINC Z PERSIE je pozoruhodným bruckheimerovským blockbusterem vzhledem k tomu, že jedna z významových rovin se vztahuje k americké intervenci do Iráku, ale z liberálního úhlu pohledu, a tak je americká zahraniční politika vyhodnocena jako neoprávněná. Jinak jde o zvláštní případ podívané, u které je vše na svém místě, ale na diváka nemá patřičný výsledný dopad, protože je patrná snaha integrovat atrakce spojené s videoherní sérií a kinematografickými vlivy na styl do vyprávění. Na místo podřizování videohrám v pojímání prostoru a logice postupu po jednotlivých úrovních se film snaží tyto prvky přizpůsobit nárokům mužského i ženského publika v trháku pro všechny, což akorát vede k opomenutí silné divácké základny - hráčů videoher - a při snaze zavděčit se všem k dostatečnému neuspokojení ani jedné divácké skupiny.(9.7.2010)

Brakově příjemná fantasy pohádka, se skvělými akčními scénami (kde se to v tom Newellovi jen vzalo), pronikavě krásnou Gemmou / dokonale lobotomicky reagujícím Jakem (bráno coby plus), vymazlenými trikovými sekvencemi, rantingovými (ne)korektnostmi, a striktním dodržováním pravidel žánru - jakožto polibek až na konci následovaný odjezdem mezi sluncem zalité duny. Sečteno podtrženo, jako jediný pořádný popcornový blockbuster letošního léta je tohle perské princátko ucházejícím a osvěžujícím předskokanem, před nostalgickým návratem do let 80 a 90 a Nolanovou intelektuální smrští, kterému škodí snad jen škatulka film z produkce Walta Disenye. Ale ani to mezidruhové lásce s pštrosem nezabránilo. PS: těch titulkových faux pas bylo tentokrát skutečně moc.(20.5.2010)

Trailery neklamali a Prince of Persia je presne tým, čo sľuboval - odľahčenou dobrodružnou jazdou v štýle pirátov z Karibiku a pritom aj vďaka účasti Jordana Mechnera, zostáva verný duchu série. Akurát výraznejší humor oproti Pirátom chýba, jeho absenciu som však takmer nepocítil. Možno je to neutíchajúcou nostalgiou na časy, keď som sa preháňal s princom nielen po katakombách ale táto disneyovská oddychovka sviští od začiatku až do záveru bez hluchejších miest a chémiu medzi mimoriadne sympatickým ústredným párom by dokázal zničiť azda len úplne netalentovaný režisér. A to aj napriek slabšie snímaným akčným scénam rutinér Mike Newell nie je. A ja v tomto prípade nevidím dôvod byť prehnane kritický a rád pár vecí odpustím, je to predsa len rozprávka z "tisíc aj jednej" noci"...(24.5.2010)

• - Film vychází ze stejnojmenné veleúspěšné počítačové hry Prince of Persia, která spatřila světlo světa už roku 1990. (Ignus.cz)

• - Skladatel Harry Gregson-Williams odmítl složit hudbu k G-Force, aby mu zbyl čas na tento film. (Benjamin-L)

• - Spoiler: Když Dastan (Jake Gyllenhaal) páchá sebevraždu, drží svého bratra Tuse (Richard Coyle) levou rukou za oděv a pravou rukou se propíchne. Jakmile však Tus začne vracet čas, Dastan si dýku z hrudi "vytáhne" oběma rukama. (chleba24)