Captain America: První Avenger

Captain America: Prvý Avenger

• Nizozemsko

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2011, 119 min

Good guys finish last? Not always. This one comes first. Drazdive vnadidlo na Avengers? Nejen to. Kapitan Amerika, alias Indiana Jones zahaleny do pruhu a hvezd, je v propagandistickych i valecnych sluzbach strycka Sama rozmarnou i reflexivni postavou. Tu stouchnuti do Indyho, tu odkaz na dalsi marvelovske postavy, tu historicke reminiscence a spionska klise, jinde zase sebeironie, kterou film pouziva jako ochranny stit. Budoucnost pry nepatri narodum, ale tenhle obycejny hrdina je ukazkovym artiklem americkeho imperia a vlasteneckych casu, kdy se pro blaho naroda vydaly miliony vojinu z Brooklynu na smrt. A dnes? Era americke supervelmoci pomalu konci, ale prave proto je filmovy Kapitan Amerika prilehavym nahrobnim kamenem. Na hrbitove, kde je presne v marvelacke tradici neobycejna sranda. 75%(22.7.2011)

• J*A*S*M

Tahle přiblbá kravina má lepší hodnocení než peckový Green Hornet, nevkus vládne světu :D ... Kapitán Amerika na mne působil mdle už z trailerů, takže jsem se do kina nehrnul - zaplať pánbůh za to. Už dlouho jsem u drahého hollywoodského blockbusteru takhle netrpěl. Děj mě nebavil, vizuál mi přišel vyloženě ošklivý, já na tom opravdu nemám co pochválit. Po traileru na Avengers (který působí úplně stejně tuctově jako Kapitán a ostatní originy) navíc získávám téměř-jistotu, že z tohoto Marveláckého universa nikdy opravdové pecka nepřijde.(24.10.2011)

Přišel poslední, ale až bude nejhůř, buďte si jistí, že právě on bude stát v první linii. Steve Rogers zůstával po celou avengerovskou cestu trochu stranou, ale nakonec je to k mému velkému překvapení právě on, kdo se mi pod kůži dostal nejvíc. Jeho oddanost, statečnost a v nejpozitivnějším slova smyslu i bezelstnost jsou v kombinaci s jeho způsobem boje zkrátka bezkonkurenční. Když se přidá temný Red Skull nebo soběstačná agentka Carterová, nezbývá než tleskat. Tuhle válku vyhrál Marvel.(14.8.2011)

Aby bylo dopředu jasno, tak kostým superhrdiny bych na sebe nenatáhl ani na maškarním plese pořádaném nadrženými wrestlerkami a žádnou komiksy evidovanou superschopnost bych nevyměnil za svou parádní disciplínu - raketové dělení čehokoliv číslem jedna. Avšak rachitický vlastenec ve službách válečného byznysu, podporovaný skvěle ubručeným plukovníkem, si nějakou tu hvězdu zaslouží a kdyby v závěru snímek zbytečně neztratil slušně nasazené tempo, tak bych se poohlédl po nějakém intelektuálním kroužku, ve kterém bych i o čtvrté hvězdě hloubavě popřemýšlel.(10.5.2012)

Marvel se pomalu a jistě stává producentem modelových popření happy endů skrze tragické rozuzlení osobní linie. Pro Iron Mana, Hulka, Thora i Kapitána Ameriku končí láska nešťastně - odloučením milenců v profesi, existenci, prostoru a čase. Co naopak vítězí je čerstvě nabytý závazek superhrdinství, jehož potem a krví vykoupené plody však smutek ze ztráty zbavuje barvy i sladkosti. Zjevné poražení personifikovaného zla nemůže zastřít mnohem hlubší selhání; neschopnost zabránit kolapsu vlastního světa navzdory nadlidským schopnostem, které dovolují zachránit svět vnější. Tady jde o mnohem víc než pouhou úlitbu přízemní seriálové logice, která poklonkuje nedořešenosti. Až se chce říct: lidské, dojemně lidské...(4.8.2011)

• - V závěrečných titulkách je v čase 1:55:30 vidět ztvárnění válečného plakátu, na kterém dominují vlajky USA, Velké Británie a Československa. Na skutečném plakátu z válečných let je ale místo vlajky Československa vlajka SSSR. (Dzin01)

• - Vo filme bolo využitých viac ako 1 600 vizuálnych efektov, ktoré vytváralo trinásť rôznych spoločností. (Greenpeacak)

• - Komiks, který ve filmu vychází jako "pocta" Kapitánu Americovi a který si děti ve filmu kupují, nese obálku skutečného komiksu Captain America #1 z roku 1941. (Larrysbride)