• verbal

Adaptace slaboduchých omalovánek pro dyslektiky dosáhly tímto svého pomyslného vrcholu! Za mlaskavých zvuků žvýkání hamburgerů do pateticky znějící americké hymny na pozadí se zrodil otec všech superhrdinů, symbol ducha amerického národa, štít svobody, nezávislosti a demokracie, jediný pravý zastánce slabých a utlačovaných, vdov a sirotků, Kapitán Homokokot: První Gangbanger. Sterilní, steroidy napícháný blondýn, jemuž se ve tváři zračí sveřepé odhodlání z akutní ruptury konečníku, a kterým by se chtěl stát každý týraný stokilový americký kluk, brání v ruce s hajzlovým poklopem vyzdobeným hvězdami a pruhy světový mír, ať už o to někdo stojí nebo ne! A není osamocen. Po boku mu stojí partička ostřílených vojenských veteránů, která připomíná drsnou, zásahovou jednotku rady Vacátka! No nic, ještě by mi zbytečně stoupl tlak! Přeji hošanům spoustu dalších, zábavných homoeskapád a slibuji, že už mě ve své blízkosti nikdy neuvidí!(22.8.2011)

Jeden z nejstarších superhrdinských comicsů á la z ořezávátka supervojákem, který to má s požadavky (zhýčkaných) diváků trochu těžké. Ti buď ocení indianajonesovský feeling, nebo budou kafrat do poslední minuty. Musí dát stranou všechny ty demoliční superhrdinské bijáky, protože tenhle jde na to jinak, nicméně není ochuzený o několik bonusů, které (pro mě) tak trochu pásově dělané comicsy v poslední době postrádají. Potěší výpravný retrostyl, potěší několik akčních momentů (ale jiné zase zklamou), potěší herci ve vedlejších rolích, potěší dialogy s dobovým šmrncem. Scénář nicméně chtělo místy učesat a na některých místech zabrat, ale nakonec vlastně spokojenost. Na solidní tři hvězdy.(4.11.2015)

Steve Rogers je obyčejný klučina z Brooklynu, ze kterého armáda udělá supersilný válečný stroj. Jeho vytříbené morální hodnoty ale tahle přeměna nezasáhne, a tak se druhou světovou válkou prodírá po svém. I Kapitán Amerika dostal nadmíru vydařený origin, který je plný nářezové akce, upřímné romantiky a na jedničku zvládnuté retro atmosféry. Mohl to být velký průšvih. Místo toho ale před sebou máme vyváženou popcornovku, která baví minimálně stejně dobře jako Iron Man a Thor. Možná i o ždibíček lépe, to už ale záleží na vašich osobních preferencích. (8/10)(23.7.2011)

Téměř nemožné objektivně hodnotit. Plné výtečných hlášek, drobností, kamerových náletů, několik dialogových scén a krásné jiskření hlavních protagonistů. Je to sice mírně naivní, což se postupem času poměrně mrštně přelévá v sebeparodii, ale stejně jsem se neubránil pocitu jisté stylizační roztříštěnosti a nekonzistentnosti. Občas film neví čím chce být, tak je tu pro jistotu všechno. Tak trochu Svět Zítřka a Indy dohromady. Akce mne nebavila a triky taky průměrné až na výjimky. Čekal bych v tomto směru mnohem víc. Audiovizuálně byl mnohem více nakopávající trailer, což je s odstupem času docela úsměvné. Abych pořád jen nehanil. Hayley Atwell je prvotřídní bábovka, která si touhle rolí udělá kariéru a závěrečné scény s bombardérem jsou vizuálně úchvatné - takovou kolorizaci barev jsem dlouho neviděl.(14.8.2011)

Tohle byl můj srdeční projekt od samého počátku, takže u sebe tak jednu hvězdičku uberte, ale já nemůžu jinak. Kep je přesně takový jaký jsem chtěl aby byl. Možná jen je moc krátký, na druhou stranu však na žádném místě neztrácí tempo. Úvod s mrňavým a vyžlatým Stevem nemá chybu. Sledovat jeho marné pokusy přidat se armádě a výcvik je i zábavnější než likvidace Schmidtových základen (fantastický Hugo Weaving) a to právě díky vyváženému dávkování humoru i toho nejčistčího správňáctví. Chris Evans při hraní Rogerse odvedl vynikající práci. To díky němu Kapitán Amerika setřásá image opičkujícího šášuly (doslova) a mění se v uvěřitelného hrdinu. Stejně důležitá je však Peggy Hayley Atwell. Díky ní je romantická linie nejsilnějším prvkem filmu. Ne akce, ne vynálezy, ne démonický psychopat s rudým ksichtem, ale to smutný závěrečný dialog vás dostane. I had a date. Náběh na AVENGERS je ve filmu hodně znát a v zásadě se dotkne všech ostatních zatím představených světů. Hodně zásadní je mikrovesmír Thora a Iron Mana, Hulk je vlastně něco jako vedlejší efekt vývoje séra. Výborné našlápnutí po titulcích završuje i scéna-trailer.(19.8.2011)

• - Stanley Tucci roli ve filmu přijal kvůli německému přízvuku, kterým chtěl vždy ve filmu mluvit. (HellFire)

• - Kapitán Amerika se brzy stal nejúspěšnějším hrdinou Timely Comics a získal i svůj fanklub, který nesl název Sentinels of Liberty. Měsíční náklad během počátku 40. let 20. století činil milion kusů měsíčně, i proto byli do týmu přijati další dva tvůrci, a to Al Avison a Syd Shores. Do roku 2007 se celosvětově prodalo na 210 milionů kusů komiksových knih s tematikou Kaptána Ameriky. (Danny F.)

• - Kulisy na natáčanie poskytlo okolie walleskej dedinky Caerwent. Točilo sa aj v Manchestri a liverpoolské lodenice nahradili manhattanský Lower East Side. (Greenpeacak)