• Německo

Terminator - Die Erlösung

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie / Itálie, 2009, 110 min (Director's cut: 118 min)

Je škoda že sa Terminator: Salvation od začiatku musel potýkať s rôznymi problémami, vrátane výberu režiséra, ktorému málokto veril, viacnásobnému prepisovaniu scenára a v neposlednom rade zrejme i zostrihu verzie idúcej do kín. Dej pritom určite nie je nezmyselný a fanúšikovia, ktorí majú skutočne jasno v terminátorskom vesmíre musia oceniť nielen všadeprítomné odkazy na minulé diely ale aj postupné prepájanie mytológie, a to aj napriek spomínanému nešťastnému zostrihu, nechávajúcemu biele miesta v deji a nútiacemu diváka k následnému zamysleniu sa. Pár žánrových klišé a menších dejových nezrovnalostí síce priam kričí ale snahu posunúť sériu smerom od už v trojke ošúchaného konceptu, zabŕdajúcemu do paródie nejde neoceniť. Boj ľudí so Skynetom v budúcnosti je totiž z hľadiska série podstatnejší ako x-té cesty Arnoldovej T-800 do minulosti, ktoré dej donekonečna posúvať nemohli. Je len na škodu, že konzervatívny divák si to nie vždy uvedomuje a tým pádom si nedokáže vychutnať ani zostávajúce klady - či už výborného Worthingtona, nádhernú apokalyptickú atmosféru a množstvo špičkovo natočenej akcie. McG v náročnej úlohe viacmenej obstál, bez spomínaných problémov si však film mohol nájsť cestu aj k vačšiemu množstvu divákov.(4.6.2009)

• tron

„Skynet je len stroj. A každý stroj má vypínač.“ Tak toto ma dojalo. Po spŕške v lepšom prípade rozčarovaných reakcií (zo všetkých strán) som nečakal veľdielo. No minimálne po akčnej stránke som sa tešil na kus poriadneho mäsa, veď McG ju výborne zvládal v oboch CHARLIEHO ANJELOCH a keď som sedel v kine na dvojke, hovoril som si, aké by bolo super, kebyže tomu chlapovi nejaký macher dá 100 miliónov na smrteľne vážny akčný veľkofilm. Dal. A dopadlo to strašne. V celom filme ma naplno zaujala iba 10-sekundová (!!!) sekvencia, v ktorej Worthington demolačnou guľou zlikviduje lietajúcu terminátorskú hliadku. Inak nič. Nič. Proste nič! Vyložene zlý kasting (arogantný Bale, totálne priemerný Worthington, Yelchin sa do úlohy mladého Kylea Reesa žalostne nehodí, Michael Ironside a Helena Bonham Carter boli strašní a že v tom hrá Bryce Dallas Howard som zistil po hodine). T4 je ako jedna z jeho úvodných scén: Bale letí v lietadle, zrazu skočí do rozbúreného (!) nočného (!!) oceánu (!!!), strih, sedí v ponorke. ČOŽE???????? Neviem, možno ak by si tvorcovia nechali šokujúci twist ohľadom Worthingtona na koniec, dal by som pár bodov navyše, ale to už nikdy nezistíme, nakoľko sa ukážkový finálny nečakaný zvrat rozhodli vykecať v polke filmu (!!!). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/temna-buducnost/309-terminator-salvation-40-(16.6.2010)

Věta "Chceme natočit další pokračování s úctou k předchozím dílům." se stala jakousi marketinkově dokonalou omluvenkou pro natáčení pokračování všech kultovních filmů, ale mě z nich ta úcta nejde. A nepomůžou tomu ani scény odkazující právě na ty uctívané předchozí díly případně díl. Ano, jistě, technicky dokonalé, ačkně vybroušené, dokonce i herecký výkon Sama Worthingtona je na pochvalu. On vůbec Sam Worthington je velmi charismatický chlap a za jeho charisma ho jistě mnoho holek odměňí svým tradičním dárkem - vlastníma použitíma kalhotkama. Jako holčíčí idol No.1 v České republice mám těhle použitých kalhotek doma tuny, takže Samovi naštěstí nemusím závidět. Ale co je to všechno platný, když tenhle díl postrádá to hlavní "terminátoří" atmosféru. Podmanivá, depresivní, tvrdá zabijácká jizda se prostě nekoná a to je velká škoda, protože právě tohle dělalo terminátora Terminátorem !(20.7.2009)

Film nese chybu ve svém názvu., Tohle není žádný čtvrtý díl Terminátora, nic z něj nezbylo kromě několika hudebních doprovodů a pro mne nejlepší scéna, kdy ve finále vyleze z nějaké mrazničky (digitální) Arnold ... Jinak prostě mi to spíš připomínalo takový vyspělejší jako by Cloverfield, kde nevíte odkud co přiletí, přistane, spadne, střelí ... Je to akční, strašně akční, ale totálně prázdné ... Dobřem, to si můžu pustit nějaký demo na PC u nějaké videohry a mám to to stejný. Tohle má naprosto nulovou atmosféru a hraje se JEN na efekty, které jsou sice špičkové, ale když já raději toho oldschoolového klasického Ramba 4, kterému tohle nesahá ani po kotníky ... Podívaná pěkná (v kině), ale s Terminátorem to nemá nic společného ...(14.6.2009)

• Tom Hardy

Takhle to vypadá, když sérii uchytí někdo, kdo ji naprosto nechápe a současně nedokáže vytvořit vlastní soudržnou verzi. Čtvrtý Terminátor (otázkou je, jestli je to označení má smysl, neboť se vlastně ignoruje trojka - proč?, těžko říct) je ukázkou totální scenáristické zmatenosti, která je propojená s tou nejhrubší naivitou béčkových akčňáren 80. let. Tvůrci pracují s blbostmi typu „potřebujeme zabít určitou postavu a když ji konečně zajmeme a identifikujeme, proč bychom jí nemohli pár dní držet pod zámkem, aby ji mohl případně někdo osvobodit“ a podobně, přičemž vše doplňují slovními perlami ve stylu „hm, chtějí vás do týdne zabít, proto bude přesně za čtyři dny útok“ – fakt, že do týdne by mohlo znamenat i zítra a tudíž nevysvětlené čtyřdenní ultimátum nedává smysl, nikdo neřeší (minimálně z postav). Podobných šíleností je ve filmu nasázeno tolik, že jsem si většinu času nebyl jistý, za jak moc velké pitomce jsou fanoušci terminátoří série (každý s trochou inteligence se kupříkladu nepochybně pozastaví nad tím, že v továrně na terminátory bojuje s lidskými hrdiny jediný stroj… ostatní zřejmě mají pracovní volno). A to už vůbec nemluvím o konci, který se naprosto příčí zdravému rozumu, neboť se celou dobu mluví o poražení Skynetu a na konci se najednou dovíme, že šlo vlastně o něco jiného - ale nikdo se nad tím tradičně nepozastaví (tady je zřejmě na vině akční přepisování uniklého finále). Výprava je výborná, McG překvapil solidní post-apokalyptickou atmosférou a to je asi tak všechno. Coby nový pomník stavící na slavných základech to nefunguje a jako pokračování kultu je to vyložená sra*ka (na to jeden odkaz a dokonale digitální Arnold fakt nestačí)… 2,5*(1.6.2009)

• - Lidský odboj používá k útokům letoun přímé letecké podpory Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II. Ten vznikl už na začátku sedmdesátých let a verze A ještě neměla digitální "skleněný" kokpit, což znamená, že by teoreticky měla být počítačově nenapadnutelná superinteligencí Skynetem. (p3tris)

• - V prvním díle serie se Terminátor (Arnold Schwarzenegger) ocitl v roce 1984 u Griffith Park Observatory. V tomto filmu jdou Marcus (Sam Worthington) a Kyle (Anton Yelchin) na stejné místo, aby získali auto. (Baltazzar)

• - T-800 (Roland Kickinger) odhodí Marcuse Wrighta (Sam Worthington) na kovový sloup, ve kterém zanechá znatelnou promáčklinu. Když však o několik záběru později dostává od T-800 ránu do srdce a padá na zem, sloup je již v pořádku. (Kroup4)