• Německo

Terminator - Die Erlösung

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie / Itálie, 2009, 110 min (Director's cut: 118 min)

Rozpočet $200miliónovTržby USA $125,322,469Tržby Celosvetovo $372,046,055Tržby za predaj Blu-ray v USA $26,000,430 //počet predaných kusov 1,463,633Tržby za predaj DVD v USA $30,157,379 //počet predaných kusov 2,368,214║ Tak nakoniec sa žiadna filmová pohroma nekonala, našťastie apokalyptická pohroma ostala len vo filme, kde pekne patrila. Samozrejme že McG nenatočil žiadne veľdielo, lebo to by bolo až moc veľké prekvapenie u režiséra čo dokáže tak maximálne natočiť efektnú vyčačkanú akciu ale aspoň sa týmto filmom v novo sa rozbiehajúcej Terminatorskej sérii nenechal zahanbiť a ponúkol celkom slušnú letnú popcornovku, aj keď suma sumárum bez nejakých vyšších cieľov. Takže v rámci toho čo sa v poslednej dobe produkuje dosahuje film slušný štandart, kde hrajú dosť dôležitú úlohu prevažne špeciálne triky, ktoré su v akomkoľvek ohľade vo filme takmer dokonalé. Čo sa týka príbehu, nejde o nič preborné, príbeh ma jednoduchú príbehovú štruktúru kde nemá čo prekvapiť. Podstata je taká že samotný základ o etablovaní tajného terminátora, ktorý sám nevie čo je zač do radov odporu a tým pádom keď príde na komplikovanie vzťahov s Johnom Connorom a Kyleom Reesem príde ako dobre určená, jednoznačne to zarezonuje ako dobré spojivo medzi ostatnými terminátormi. Na škodu je len že McG nevie až tak pracovať z príbehom aby z toho slušného základu vykresal niečo silnejšie a duchaplnšie. V tomto ohľade môže ďakovať, že ho dosť podržal Sam Worthington ako Marcus Wright, ten na seba stiahol prevažnú pozornosť a ťahúnsku zodpovednosť, nuž vypadá to tak že ho čaká sľubná budúcnosť, a pre mňa osobne vďaka nemu pribudne len väčšia nedočkavosť ohľadne Cameronovho Avatara. Trošku v úzadí ostáva postava Johna Connora, Christian Bale si samozrejme v rámci možností odohrá svoj minimálni štandart ale je vidieť že mu chýba nejaká voľnosť aby postavu mohol viac rozvinúť, rovnako tak sa dá označiť aj postava Kyle Reeseho v podaní čoraz známejšieho Antona Yelchina, kde sú tiež cítiť nejaké záchvevy ale k tomu aby to bola významná postava tam ešte niečo chýbalo. Nepomôžem si ale scenáristická dvojica John D. Brancato a Michael Ferris jednoducho nemajú na to aby dokázali vytvoriť dosť húževnatí scenár pre apokalyptický svet budúcnosti, toto je jednoducho parketa pre Camerona a jeho vizionárstvo, ktoré dokázal presadiť v nejednom svojom projekte. Je ťažko povedať že čo by McG urobil z nejakým lepším scenárom, lebo tých čo dokážu tvoriť veľkolepé snímky na poli blockbastrov je strašne málo(spomeniem len mená: Cameron, Nolan, Spielberg, Singer). Od tvorcov filmu je pekné že spravili veľa odkazov na predošlé diely, rovnako tak poteší Arnold Schwarzenegger v krátkom výstupe aj keď len v počítačovej animácii, ďalej súboj novučičkej T-800 vs. John Connor a Marcus Wright je príjemný a poteší, lebo je to taký mix súbojov v záveroch medzi T1 a T2, veru tak moc vecí si tento film kopíruje z predošlých dielov ale vyčítať by som to nedokázal, hlavné je že tie scény majú svoju úroveň aj keď postrádajú originalitu, ktorá chýba v prevažnej väčšine filmov v akomkoľvek žánry, príde mi to ako vyčerpanosť studnice nápadov. Aj cez mnoho vítiek určite treba pochváliť trikové štúdio Stana Winstona, ktoré vytvorilo nové terminátorské modeli(aj tie akože zastaralé "T-600" boli fajn), či robotie mrštné motorky a veľkého robotieho zberača ľudí. Hudobný doprovod od Dannyho Elfmana je veru pre škodu filmu nevýrazný, určite ak by sa na tomto poste pritlačilo a teda zvýraznilo, bolo by to len pre plus, lebo jedine zaužívaný terminátorský motív(od Brada Fiedela) tu vyznie a spraví dostatočné zimomriavky aké samozrejme nechýbajú v kine z poriadnou repro sústavou. /videl v kine 2x: 80%/(5.6.2009)

Skoro všechno špatně. McG má zjevně rád, když to ve filmu bouchá, taky by možná rád točil Transformers (mototerminátoři!!!), ale ačkoliv atmošku docela pěkně zvládá, zamaskovat zoufalost scénáře nedokáže ani náhodou. Navíc T4 neobsahuje ani jednu "ikonickou" scénu jako předchozí díly. Celý příběh se motá v kruhu a závěr je vyloženě výsměch (operace). Aspoň že Arnold mě pobavil. P.S. Abych nebyl jen negativní, Worthington, Yelchin a Bloodgood jsou fajn, Bale je "baleovitý" na můj vkus až moc. :) 50%. Nahoru zaokrouhluju jen proto, že jsem nemusel platit za lístek. Díky POMO, prima nápad.(2.6.2009)

Film doslova ejakuluje akci, díky které divák po celých 115 minut nezůstane suchý. Zajímavě, nikoliv originálně je zde zachycen zníčený svět , ve kterém "machines" chodí s těžkým rotačním kulometem pěvně připevněným k jejich ocelovým tělům a kosí všechny rádia, která si dovolí dělat hluk. Kosti praskají, krev cáká, olověné klouby podléhají korozi. Zkrátka film vystřižený z červené knihovny. Christian Bale zde hraje druhé housle, ačkoliv s tím při podepisování smlouvy rozhodně nepočítal. Worthington je hlavní herecký klaďas a také hraje ze všech nejlépe. Jeho charisma mi ještě teď vystřeluje do oka a říkám si "proč jsem tohodle týpka ještě nikdy neviděl ve filmu". Jsem nespoután předchozí trilogií, protože mě nikterak nezaujala. Samozřejmě, že jsem jí viděl nejméně 5x, ale že bych jí nějak extra žral, to se říct nedá. Proto mě příběh vražený do zníčené země nadchnul více, než potenciální návrat kalifornského guvernéra. To, že Connor vypadá mírně řečeno "jinak", než by podle trojky měl, mi také extra nevadilo. To, co nemohu přehlédnout je mizerný scénář, díky kterému jsem sledoval pár scének poslepovaných do sebe, aneb ono z nich snad něco vzejde, když tomu uděláme reklamu a trailer s výbuchy, ten film se stejně prodá. 70% / Zeck 24.06.09(24.6.2009)

Více než přiznané narážky (replika „I'll be back“ je na Zlatou Malinu; parafráze ocelárny z T2 pak špatnou anekdotou) mě zarážely ty nepřiznané: Vybuchlá pumpa = Univerzální voják. Úvodní plížení v podzemí = Cameronovi Vetřelci. Sběrače lidí = Válka světů. Vyřazování strojů = matrixovské EMP. Ponorka s internacionalisty stojícími proti partaji guerillových republikánů tíhnoucí k izolacionalismu = překroucený Nebuchadnezzar. Základna Skynetu = Blade Runner meets Rammstein revival. Rozepře na mostě = Charlieho andílci na přehradě štrejchnutý M:I III... ____ Plusy: Sam Worthington. Anton Yelchin v první třetině. Kamera. Tempo filmu. Skvěle (pře[d])narýsované „falloutovské“ (merchandisingové) universum; do něhož se přece tak snadno po „vyndání" filmových postav umístí počítačoví hráči. Práce s různými konci; divákům i postavám nabízí film odlišné. Široká paleta filmového osvětlení (dvojnásob nemístně vedle toho vyznívá Baleovo čtyřminutové fuckování DP-čka za chystání si scény a světel). Dialogy přes jistou strojenost (strojovost?) nezdegenerovaly do triviálně apokalyptického esejismu. Terminátoři. Předmluva POMA na csfd-ácké předpremiéře. ____ Mínusy: Christian „Ur trashing my scene!" Bale. Danny Elfman. Drama, napětí a emoce vyvěsily bílou vlaku a odmítly se dostavit. Akční scény: Až na útok Harvestera a následnou tiptop honičku s moto-terminátory pořádná akce (tj. delší a důslednější) chybí. A ona všemi zmiňovaná 1-shot helikoptéra? Naprosto izolovaný efekt pro efekt. Zřejmě to souvisí se soudobým trendem, rozkládat akci do více dílčích prostorů, odstřeďovat ji z jednoho centra, jímž by se divák mohl opájet. Mizí tak sice pole mimo záběr, protože je pokryto desítkami kamer, v jednotlivých záběrech však roste míra toho, co nevidíme. Ve válce ke všemu na rozdíl od hororu (T1), akce (T2) a komedie (T3) není možné chtít po kameře, aby zachytila vše teď a tady.(2.6.2009)

Film nese chybu ve svém názvu., Tohle není žádný čtvrtý díl Terminátora, nic z něj nezbylo kromě několika hudebních doprovodů a pro mne nejlepší scéna, kdy ve finále vyleze z nějaké mrazničky (digitální) Arnold ... Jinak prostě mi to spíš připomínalo takový vyspělejší jako by Cloverfield, kde nevíte odkud co přiletí, přistane, spadne, střelí ... Je to akční, strašně akční, ale totálně prázdné ... Dobřem, to si můžu pustit nějaký demo na PC u nějaké videohry a mám to to stejný. Tohle má naprosto nulovou atmosféru a hraje se JEN na efekty, které jsou sice špičkové, ale když já raději toho oldschoolového klasického Ramba 4, kterému tohle nesahá ani po kotníky ... Podívaná pěkná (v kině), ale s Terminátorem to nemá nic společného ...(14.6.2009)

• - Motorky Skynetu sa pripájajú štandardným portom USB2.0. (Autogram)

• - Pri natáčaní výbuchu prišiel technik pre špeciálne efekty Mike Menardis takmer o nohu. (Greenpeacak)

• - Christian Bale se po 9 letech vyjádřil k filmu, že by byl raději, kdyby ho nikdy nenatočil. „Třikrát jsem je odmítl. Myslel jsem, že ta série... říkal jsem si ‚Ne, příběh prostě chybí‘. Doma v Anglii jsem viděl jedničku a užil si ji, viděl jsem dvojku. [Salvation] ale byla řada nešťastných okolností, kdy nás ovlivnila stávka scenáristů a nedostatek času Jonathana Nolana, který začal psát vynikající scénář, ale pak musel projekt opustit, protože měl jiné závazky. Ten film mě tlačí jako kamínek v botě, protože bych býval rád celou sérii oživil, naneštěstí ale už během natáčení bylo znát, že se to prostě nepodaří. Je to velká škoda. Taky mám takovou úchylku. Všichni mi říkali, že tu roli nemám brát ani za Boha. A já si myslel to samé. Ale čím víc mi to lidi do očí říkali, tím víc jsem si říkal: ‚Vážně? Tak dobře, tak sledujte‘. Takže tohle taky trochu ovlivnilo moje rozhodování. (Butcher of Blaviken)