• Německo

Terminator - Die Erlösung

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie / Itálie, 2009, 110 min (Director's cut: 118 min)

• tron

„Skynet je len stroj. A každý stroj má vypínač.“ Samého ma prekvapilo, že dávam len 40% (prvým trom dielom 8O% - 1OO%). Po spŕške v lepšom prípade rozčarovaných reakcií zo všetkých strán som nečakal veľdielo. No minimálne po akčnej stránke som sa tešil na kus mäsa (McG ju výborne zvládal v oboch CHARLIEHO ANJELOCH a keď som sedel v kine na dvojke, hovoril som si, aké by bolo super, kebyže mu niekto dá obrovský rozpočet a „vážny“ scenár). Bohužiaľ. V CELOM FILME ma zaujala iba 10-sekundová sekvencia, v ktorej Worthington demolačnou guľou zlikviduje lietajúcu terminátorskú hliadku. INAK NIČ! Vyložene zlý kasting (tradične mizerný Bale, totálne priemerný Worthington, toho odporného hajzlika, čo hral Kylea Reesea ani nekomentujem, dofrasa aj Michael Ironside a Helena Bonham Carterová boli strašní a že v tom hrá Bryce Dallas Howardová, som zistil po HODINE, taká nevýrazná bola!). TERMINATOR SALVATION je ako jedna z jeho úvodných scén: Bale letí v lietadle (potiaľto všetko v poriadku), zrazu skočí do rozbúreného (!) nočného (!!) oceánu (!!!), strih – a sedí v ponorke. ČOŽE???????? Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/temna-buducnost/309-terminator-salvation-40-(16.6.2010)

Soundtrack Danny Elfman: 1. Opening [6:01] ,2. All Is Lost [2:45] ,3. Broadcast [3:19] ,4. The Harvester Returns [2:45] ,5. Fireside [1:30] ,6. No Plan [1:43] ,7. Reveal/The Escape [7:44] ,8. Hydrobot Attack [1:49] ,9. Farewell [1:40] ,10. Marcus Enters Skynet [3:22] ,11. A Solution [1:44] ,12. Serena [2:27] ,13. Final Confrontation [4:14] ,14. Salvation [3:05] ,15. Rooster - Alice In Chains [6:16],(13.5.2011)

Těžko čekat něco víc, než co přinesly trailery. McG servíruje (ne)překvapivě slušný letní blockbuster, do kterého vesele fláká jednu citaci vedle druhé a to vše ve vizuálním ražení Charlieho andílků. Funguje to, hlavně v první polovině, více než obstojně. Atmosféra zbořených ulic vtáhne diváka přímo doprostřed jakékoliv herní pecky a akční vsuvky, v nichž hrdiny pronásledují obří roboti, v sobě mají víc života než celí Transformeři. Tyčí do ksichtu však dávají filmu scénáristi, jimž evidentně moc nezáleží na zdravé logice a mermomocí musí začít pitvat postavy a vztahy, jen aby se dobrali slzoproudného konce, který chytá (doslova) za srdce. Závěrem jedno jméno – Sam Worthington. Ten člověk ještě udělá v řadách charismatických hollywoodských chlapáků pořádný průvan. Je to nakonec on, kdo sedmdesátiprocentní váhání převažuje na čtvrtou hvězdičku. Těžko říct, co s tím udělá časový odstup a případná další projekce.(7.6.2009)

Budoucnost je nejistá…. V té záplavě akce, zajímavostí světa Mad Maxe či strojů Matrixe za pomoci odkazů a citací děl předešlých (starý dobrý T 800 – fakt, nevěřil bych, jaký to pro mne bude zážitek!) člověk omluví scénáristická zaváhání či fakt, že postavy přes všechno dobrodružství zůstávají neosobní. Snad jen S.Worthington… Nekriticky říkám – byl jsem akčně ukojen! A věřte, že děti byly nadšené minimálně stejně! Akční nářez, při kterém šrotovné dostává nový rozměr a který si doma (bohužel) vychutnají jen ti nejmajetnější! A tak mi ostatní - jdeme do kina!! PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ***** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? "I'll be back"! KLIDNĚ!(26.6.2009)

O kousek lepší než třetí díl, ale ne nějak výrazně. McGho režie je náhodou dost v pohodě, stejně tak triky a herci (Worthington super, Bale se svým strašně nesympatickým Connorem hraje druhý housle), velká škoda scénáře. Spousta věcí se děje tak nějak bez zjevné příčiny a motivace, postavy netuší množství důležitých věcí - a je jim to úplně jedno a tak dále. Samozřejmě je to efektní a pěkně se na to kouká (akce po napadení benzínky Harvesterem je boží), no jakmile se začne kecat, je zle. Fráze typu "Musíme ochránit svou budoucnost! ... Dělám to pro záchranu celého lidstva!" dnes působí jak z nějakého podřadného béčka, zvlášť když jsou pronášeny pouze proto, aby byly proneseny, tedy samoúčelně a bez faktických logických spojitostí s předchozím (následným) dějem. Ale ať nedojde k omylu - nejsem nějak výrazně zklamaný - Salvation je solidní akční film, ale každopádně mohl být i dalece lepším.(4.6.2009)

• - Při natáčení v létě 2008 Christian Bale slovně napadl kameramana, který mu zkazil výstup při velmi náročné scéně. Tato nahrávka později prosákla na internet a Bale se za své chování veřejně omluvil. (HellFire)

• - Rovnako ako v prvých dvoch častiach série, aj v tomto filme zaznie veta "Come with me if you want to live". Môžeme ju počuť z úst mladého Kyle Reesa (Anton Yelchin), ktorý to povie Marcusovi Wrightovi (Sam Worthington). Podobná veta ("Come with me if - No, never mind") odznela v treťom pokračovaní série. (RomanBond007)

• - Keď Marcusa zraní výbuch míny a nesú ho na sál, Barnes sa sťažuje, že je veľmi ťažký. Tak ako je možné, že na začiatku filmu Rees ľahko Marcusa odstrčí pred strieľajúcou T-600? (Cappuccino)