• Německo

Terminator - Die Erlösung

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie / Itálie, 2009, 110 min (Director's cut: 118 min)

Za sebe náramná spokojenost. Nový Terminátor je dost jiný, než jsem čekal a i když jsem měl občas pocit, že vykrádá některé prvky z jiných filmů (Transformers, atmosféra z Potomků lidí, scéna ve městě je Fallout 3 hadr), bavil jsem se velmi slušně. Sam Worthington je řezník, digi-Arnie potěšil a nakonec ani ten Bale není vůbec špatný... Vlastně jen škoda poněkud uspěchaného konce a zbytečné pointy... Star Trek to pochopitelně není, ale jako letní blockbuster, i když možná lehce atypický... Za sebe palec nahoru.(3.6.2009)

McG mě vlastně docela mile překvapil. Když si odmyslím, že velkou část exteriérů stylizuje jako kulisy pro klip KORN či jiné nu-metalové kapely, má T4 docela solidní atmosféru. Dialogy jsou akčně nejapné, těch několik "filozofických" větiček se vešlo do traileru, což je skutečně výkon. Nic víc z oblasti trvalých požitků ducha už T4 nenabízí. Sam Worthington se po roce opět postaral o velkou filmovou krádež a okradeným je... tatadadááá... zase Christian Bale. Ale může si za to tentokrát sám, opravdu mu měl někdo vysvětlit, že Connor NENÍ Terminátor s implementovaným čipem depresí. Worthington proti jednoksichtovkám slavnějšího kolegy dokáže svojí postavu polidštit a opatřit něčím nezapomenutelným... Když si odmyslíme robotickou mentalitu zápletky a myšlenkového pozadí, pořád je tu hromada solidních akčních scén (nikoli však kulervoucích), fajn atmosféra a pro notorické nostalgiky i krásné vzpomínky (pro mě asi nejvíc Gáni dunící z kazeťáku v apokalyptické pustině). Jsem na vážkách: T4 je vzato do důsledku řádně hovězí bezduchost, na druhou stranu jsem se ale výborně bavil a říkal, jaké by to asi bylo, kdyby to do ruky dostal někdo, kdo umí víc než jen servírovat efektní obrázky... Takhle musím závěrem konstatovat, že ač je to neskutečné, odlidštěnost a naléhavost Cameronových dětinských kulis budoucnosti zůstává nepřekonaná. Halt je to opravdu lidské srdce, co nás odlišuje od strojů. McG je režijní terminátor. A scénáristé poruchové plechovky. Pche!(21.5.2009)

Budoucnost je nejistá…. V té záplavě akce, zajímavostí světa Mad Maxe či strojů Matrixe za pomoci odkazů a citací děl předešlých (starý dobrý T 800 – fakt, nevěřil bych, jaký to pro mne bude zážitek!) člověk omluví scénáristická zaváhání či fakt, že postavy přes všechno dobrodružství zůstávají neosobní. Snad jen S.Worthington… Nekriticky říkám – byl jsem akčně ukojen! A věřte, že děti byly nadšené minimálně stejně! Akční nářez, při kterém šrotovné dostává nový rozměr a který si doma (bohužel) vychutnají jen ti nejmajetnější! A tak mi ostatní - jdeme do kina!! PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ***** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? "I'll be back"! KLIDNĚ!(26.6.2009)

McG se snaží fanouškům zavděčit tak moc, že zapomíná, že Terminátor není jen o známých hláškách. Filmu něco chybí. A tím "něco" myslím i něco jiného než Arnold. Postrádá termináoří kouzlo a atmosféru. Hlavní hrdina není Connor, ale Marcus, což se ukázalo jako dobré rozhodnutí, protože Bale se moc nepředvádí. Sam Worthington ho překonává ve všech ohledech. Nejvíc mě ale zklamal konec... ten se vážně nepovedl. Přes to všechno film docela příjemně plyne, pořád se něco děje a některé scény jsou skutečně efektivní. Přestože na Cameronovy Terminátory to nemá, o tolik horší než trojka to také není. Je to docela dobré sci-fi. Jen to ale není úplně ten pravý Terminátor. Jen mě trochu mrzí, že film u nás zapadne za o několik řad horšími Transformery 2, kteří mají výhodu, že jejich publikum je o hodně méně náročnější... to je ostatně nevýhoda filmu - laťka byla předchozími filmy saka vysoko.(13.12.2009)

• Tom Hardy

Takhle to vypadá, když sérii uchytí někdo, kdo ji naprosto nechápe a současně nedokáže vytvořit vlastní soudržnou verzi. Čtvrtý Terminátor (otázkou je, jestli je to označení má smysl, neboť se vlastně ignoruje trojka - proč?, těžko říct) je ukázkou totální scenáristické zmatenosti, která je propojená s tou nejhrubší naivitou béčkových akčňáren 80. let. Tvůrci pracují s blbostmi typu „potřebujeme zabít určitou postavu a když ji konečně zajmeme a identifikujeme, proč bychom jí nemohli pár dní držet pod zámkem, aby ji mohl případně někdo osvobodit“ a podobně, přičemž vše doplňují slovními perlami ve stylu „hm, chtějí vás do týdne zabít, proto bude přesně za čtyři dny útok“ – fakt, že do týdne by mohlo znamenat i zítra a tudíž nevysvětlené čtyřdenní ultimátum nedává smysl, nikdo neřeší (minimálně z postav). Podobných šíleností je ve filmu nasázeno tolik, že jsem si většinu času nebyl jistý, za jak moc velké pitomce jsou fanoušci terminátoří série (každý s trochou inteligence se kupříkladu nepochybně pozastaví nad tím, že v továrně na terminátory bojuje s lidskými hrdiny jediný stroj… ostatní zřejmě mají pracovní volno). A to už vůbec nemluvím o konci, který se naprosto příčí zdravému rozumu, neboť se celou dobu mluví o poražení Skynetu a na konci se najednou dovíme, že šlo vlastně o něco jiného - ale nikdo se nad tím tradičně nepozastaví (tady je zřejmě na vině akční přepisování uniklého finále). Výprava je výborná, McG překvapil solidní post-apokalyptickou atmosférou a to je asi tak všechno. Coby nový pomník stavící na slavných základech to nefunguje a jako pokračování kultu je to vyložená sra*ka (na to jeden odkaz a dokonale digitální Arnold fakt nestačí)… 2,5*(1.6.2009)

• - Ve filmu si měl zahrát i Terry Crews, jeho scéna ale byla nakonec vystřižena, a tak se objevil jen coby mrtvola. (Gerret)

• - Blair Williamsová (Moon Bloodgood) střílí z pistole Desert Eagle Mark XIX ráže .50 AE. Stejný typ palné zbraně nosil agent Smith (Hugo Weaving) ve sci-fi filmu Matrix (1999). (dc125)

• - Rovnako ako v prvých dvoch častiach série, aj v tomto filme zaznie veta "Come with me if you want to live". Môžeme ju počuť z úst mladého Kyle Reesa (Anton Yelchin), ktorý to povie Marcusovi Wrightovi (Sam Worthington). Podobná veta ("Come with me if - No, never mind") odznela v treťom pokračovaní série. (RomanBond007)