Terminator Salvation

• Německo Terminator - Die Erlösung (více)
Trailer 3

Píše se rok 2018 a na zničené Zemi proti sobě bojují zbytky lidí a počítačový systém Skynet. John Connor sice přežil Soudný den a byl vychován jako budoucí zachránce lidstva, ale zatím je pouze jedním z mnoha řadových velitelů. Lidstvo právě objevilo nový prostředek ke zničení Skynetu – rádiový kód schopný rychle a stoprocentně deaktivovat každý stroj. John Connor si uvědomuje, že toto není budoucnost, o které mu jeho matka vyprávěla. Něco je jinak. To se potvrdí, když se John seznámí s Marcusem Wrightem, mužem, jehož poslední vzpomínka je vlastní smrt. Jedná se o nový druh terminátora, uvnitř kovová kostra, ale zároveň lidské srdce a mozek. John a Marcus se společně musí vypravit do srdce Skynetu, aby zachránili jistého muže, kterého tam vězní. Jeho jméno je Kyle Reese a je to Johnův budoucí otec, který se jednou vrátí do minulosti a bude chránit Sarah Connorovu. (TV Nova)

Trailer 3

Recenze (1 873)

Matty

Moon Bloodgood, nádherně znějící jméno. V novém Terminátorovi zní stejně efektně kdejaké mechanické šustnutí, natožpak čilý pohyb těžkotonážního robotického monstra, sloužící atmosféře filmu přinejmenším stejně dobře jako Elfmanova hudba. Úmyslně začínám výborným zvukem, neboť nic lepšího McG do necelých dvou hodin nevměstnal. Smysluplného děje je zde poskrovnu a krom pár „překvapení“, tušených vždy minimálně pár vteřin dopředu, skýtají jediné potěšení bohatě zastoupené akční atrakce. Nezvyklou délkou záběrů připomínají Potomky lidí, ale srovnatelné naléhavosti nedosahují, vtáhnout nedokážou. Sledoval jsem je s obdivem… a s odstupem. Ani zasazením do působivého postapokalyptického prostředí filmaři nedokázali zbrzdit prudké oddalování se „duchu“ prvních dvou dílů (pár křiklavých aluzí nic nezachrání). Místo konstantního napětí jedničky jenom pár průhledných lekaček a dva chlápci, kteří horko těžko zachraňují ty nejbanálnější hlášky tím nejdrsnějším tónem hlasu. Zatímco Bale se snaží být batmanovitější než Batman, Sam Worthington očividně disponuje talentem a v ideálním případě by nemusel věčně pořádat výprodej naštvaných grimas ve filmech jako je tento. Větší pozornost si po Vesnici nárokuje také Bryce Dallas Howardová, od jejichž očí jsem nedokázal odtrhnout ty své. Ani Anton Yelchin nebyl vybrán pouze pro svou podobnost s Michaelem Biehnem. Počátek nové trilogie postrádá v jednotlivostech logiku a v celku smysl, chybí mu specifická tvář, díky které by automaticky nezapadnul mezi řadou žánrových spřízněnců. Jestli byl třetí díl „přemostěním“, máme před sebou nyní jenom jeho prodloužení. Revoluční objevování prostor na druhé straně se (zatím?) nekoná. 60% Zajímavé komentáře: Adrian, imf, Marigold, genetique, Madison, T2, Lavran, GodComplex, ScarPoul, Dannysek4U, CBD, doGof..., D.Paulus ()

POMO

Film sa rozbehne ako najhustejší postapokalyptický akčný orgazmus od druhého Mad Maxa. Od Camerona si požičiava iba mená postáv, zaujímavo uvádza dobre obsadenú dvojku Worthington/Yelchin, pohlcuje atmosférou a novými “smrťákovými” T600-vkami i transformerovskými obrami, ktorí vydávajú rovnaké zvuky ako Spielbergovi Tripodi. Parádny vizuálny masaker, labužnícky si vykračujúci béčkovo jednoduchou, ale maximálne zábavnou a efektnou cestou príslušného subžánru. LENŽE... v druhej polovici sa snímka rozhodne vyhovieť aj tým, čo si naivne myslia že tvorca Charlieho anjelov ovláda rozumom riadené univerzum Jamesa Camerona, začne sa viacej napájať na jeho motívy, zasahovať do nich a všetko nadšenie postupne vyprcháva. McG tie Cameronove filmy snád ani nevidel. Videl maximálne Scottovho Blade Runnera, v ktorom ho najviac upútali ohne, šlahajúce z komínov. P.S.: Worthington tu má výraznejšiu a dôležitejšiu postavu než je Baleov John Connor. Danny Elfman nevýrazný. ()

kOCOUR

Salvation působí jako celkem zábavný film, kde se nachází spousta odkazů na starší díly Terminátora. To ale pořád nedělá z filmu s Terminátorem v názvu důstojný díl komplikované a ostře sledované ságy, která má za sebou tak početnou fanouškovskou základnu. Nový Terminátor je taková odlehčená verze komplexního vesmíru, kde vystupují děti, mladí lidé mentorují zjevně starším a moudřejším („Musíte zůstat naživu… tady… a tady.“) a zkrátka a dobře, kde má omladina vždycky to hlavní slovo, protože to jde v duchu stále modernějších a technicky vyšperkovanějších seriálů pro mladé. Terminator Salvation je stejně jako nový Star Trek taková soap opera – rozdíl je v tom, že není účelová. Stala se jí proto, že látku čtvrtého Terminátora nedostal do ruky někdo schopný, nýbrž povrchní klipař, který bohužel na víc než povrchní plácání nemá. Tím, že dostal víc peněz než obvykle, dělá jen věci trochu hezčí, ale podstata zůstává – tenhle film není poctivým a svědomitým pokusem o rozvinutí mytologie. Je lehce nadprůměrným post-apokalyptickým sci-fi, kde se náhodou vyskytuje pár robotů, kteří se podobají těm od Camerona. Jako takový funguje, jako všechno ostatní ne. ()

Cival

Patláma, patláma, paprťála. Takhle splácaný blockbuster tu dlouho nebyl. Pozitivní je, že aspoň ty prachy na něm jsou vidět. A že McG akci hezky inscenuje a chrlí ji střemhlavě v každou možnou chvíli. To je tak všechno - příběh byl asi terminován, nenašel jsem ho, nebo se schoval pod tu nekončící šňůru akčních scén, kterou za sebe McG nasekal stylem "už se minutu nestřílelo, lidi se asi začnou nudit, tak rychle další jízdu/bitku/výbuch". Monotónně se za sebe drtí akce nebo aspoň její náznaky, přičemž málokdy hrají důležitou úlohu i ve vyprávění. I proto Terminator Salvation nudí častěji než jeho starší bratříčci, i když na plátně poletuje mnohonásobně víc atrakcí. Jenže kašle se na atmosféru, na napětí, na postavy (za jednorozměrného Balea nedík), na kompozici scénáře, který někdo psal s nadějí, že když za sebe naházíte desítky odkazů a citací na předchozí díly, sama o sobě vám z toho vyleze hustá postapo sci-fi a lidi budou skákat radostí. Omyl (a trochu se bojím, že v pětce už se bude mluvit jen pomocí už provařenejch větiček). McG zase změnil styl, ale na rozdíl od předchozích Terminátorů jeho film neobstojí sám o sobě jako zábavná pecka s alespoň náznakem hlubších vrstev. Čtyřka je jako seriózní sci-fi/válečný velkofilm nebývale prázdná, jako popcornová jízda monotónní a bez rytmu, jako reklama na bělidla zubů ucházející (Moon Bloodgood asi vylezla do filmu rovnou z kosmetiky). Škoda těch úprav a předělávek, na zmršeném výsledku jsou cítit. ()

Blizzard

Terminator 3: Rise of the Machines měl na kahánku (tam to zachraňoval alespoň Arnie), ale McG ač se snažil, jak jen mohl, tak TS dorazil ještě více a vůbec netuším, proč takový film dostal do ruky zrovna on. TS je opravdu takovým dalším pokračováním s názvem Mad Max 4, a když jsem po 4h dohrál počítačovou verzi nového Terminátora, jen jsem doufal, že to je zas další odfláknutá hra dle filmové předlohy a na plátně toho bude mnohem více. Bohužel se tak nestalo. Mel Gibson tu byl nahrazen a teď světe div se, nikoliv Christianem Balem, který tu sice má mít relativně hlavní roli (leč jeho postava je po celou dobu snímku značně chatrná a mdlá - určitě by měl radost, kdyby to slyšel a pěkně by mě seřval), ale Samem Worthingtonem, který si právem zasloužil mé sympatie, už jen kvůli svému komplexnějšímu charakteru nežli zde představuje John Connor, který má roli skoro jako řadový pěšák. Díry ve scénáři nebudu zbytečně zveličovat, přeci jen jsou ve větší či menší míře ve většině filmů, ale trochu si stejně rejpnu. Např. co měl ten terminátor při vstupu vězňů do centra SkyNetu na hlavě? Šátek. Rambo parodie? Buď se mu líbil, nebo se chtěl líp maskovat před lidmi a někde v terénu bych to se zbytky oblečení ještě chápal, ale v jejich základně opravdu ne. Odpověď na otázku proč SkyNet Reese nezabil, když ho zajal, identifikoval a byl na jeho černé listine jako číslo 1, zůstane asi nezodpovězena. Hydroboty aka mechanický červy z Matrixu si autoři také mohli odpustit, transplantaci srdce raději nebudu komentovat a Baleovu imunitu proti nukleárním výbuchům bych chtěl mít také. Snad žádná T-600ka neměla skelet lebky pokrytý gumovou náhražkou kůže nebo jsem si toho nikde nevšiml. Co mně ale vadilo na TS nejvíce je absence kvalitní atmosféry, chybí zde napětí a hrozba smrti jako v prvních dvou old-school dílech. Čekal jsem alespoň několik pasáží, ve kterých budou terminátoři pronásledovat odboj do podzemí, a užiji si při tom trochu strachu. Bohužel ani tak triviální scéna, která dokáže vytvořit slušnou dávku napětí, nebyla natočena. O filmu se rozhodně dá mluvit jako o zběsilé akční střílečce se spoustou výbuchů, která své příznivce předchozích dílů spíše zklame, nežli nadchne. Nový Terminátor mě tak sice výrazně nezklamal, považuji ho za solidní nadprůměr, ale na druhou stranu mě ani nepřesvědčil na tolik, aby si vyšší hodnocení zasloužil. (6/10) ()

• Původní název filmu zněl Terminator Salvation: The Future Begins, ale během natáčení od něj bylo upuštěno. (Kamkon)
  • Jedna z nejnáročnějších scén bylo zničení benzinové pumpy. Pro natáčení se využila cisterna s 1000 l benzinu a výsledný sloup ohně byl vysoký přes 60 m. Přípravy na záběr trvaly 12 týdnů a panovala během nich nejpřísnější bezpečností opatření. Vše muselo vyjít napoprvé. (Pepy)
  • Mnohé záběry na nohy jsou jakousi „značkou“ Jamese Camerona, tvůrce prvních dvou dílů Terminátora. (HellFire)