• Německo

Terminator - Die Erlösung

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie / Itálie, 2009, 110 min (Director's cut: 118 min)

Veľmi solídne zrežírovaný, ozvučený a otrikovaný popcorn. Presne ako jeho predchodcovia. V okamihu, keď sa oslobodíte od nostalgickej slepoty a prestanete prvých dvoch Terminátorov vidieť ako niečo viac než len prvotriedne natočené akčné sci-fi béčka, vynorí sa pred vami dôstojné pokračovanie série. Scenár má k dokonalosti ďaleko, ale dialógové (t. j. charaktery, vzťahy a motivácie prehlbujúce) scény sú evidentne (a necitlivo) krátené, rovnako ako niektoré drsnejšie akčné pasáže. To je moja jediná zásadná výhrada - rozhodne by som chcel vidieť ten o 40 minút dlhší pôvodný zostrih, v ktorom dúfam zostalo viac času aj na to, čo sa odohráva medzi výbuchmi. Takto má človek dojem, že sa díva na nonstop akčný videoklip, čo ale až tak nevadí, pretože tie akčné scény sú nápadité a zručne natočené, tempo filmu je strhujúce, postavy vďaka dobre obsadeným hercom tiež stihnú zaujať a postapokalyptická špina je dostatočne hmatateľná. Snáď len atmosféra "útlaku" sa dala urobiť hustejšia, ale to tiež pripisujem na vrub nútenému kráteniu. Posledná vec: Arnoldov nástup má až nečakané gule. Škoda, že vystrihli ten záber so svalnatou paprčou dvíhajúcou rotačák, ten vyzeral v traileroch priam ikonicky.(10.6.2009)

Snažil jsem se těch 48 hodin od zhlédnutí udržet všechny ty audiovizuální spektákly v hlavě, ale McGho autoválky opsané ze Šíleného Maxe ze mě vyletěly komínem a zůstala jen parta herců, pro které byla účast v téhle sérii věcí cti (o Worthingtonovi a Yelchinovi se napovídalo hodně, Bale přes všechnu zamračenost určitě Connora zapíše do diváckých srdcí a dobří byli překvapivě i Common a Moon Bloodgood). McG řídí tuhle loď s nadšením a zkušenostmi dvanactiletého chlapce, přičemž skrytými ledovci jsou ambice scenáristů (těžko říct koho konkrétně, na filmu dělal snad tucet lidí... od scenáristů Catwoman až po Jonathana Nolana (Dokonalý trik, Temný rytíř)). Výsledkem je zápletka, která se opravdu rozjíždí videoherním (bayovským) způsobem ve stylu "všechno postřílíme, zneužijeme pár hlášek a zbratříme se přesně tak, jak o tom mlhavě vyprávěl Cameron". Jenže pak si někdo vzpomněl, že točí epickou trilogii a objevil se plán. Terminátora v myslích hardcore fandů, ale i svátečních diváků jednoznačně kazí zlom v poslední třetině, nesympatický twist, který vráží hřeby do předloktí Camerona, lidí co poznají rozdíl mezi T-800 a mixérem od Philipsu, lidí co chtějí buď bezhlavé akční béčko (bez ohledu na to, jak se jmenuje) nebo neprůstřelně chytrou sci-fi. Salvation chce být obojím, chce být vším, ale díky ploše načrtnutému světu a zbrklým zvratům zatím není ničím. Možná to další díly spraví, možná to opravdu byla jen mladická nerozvážnost... za statečnost jít do toho bez laciných vtípků, snaživé vykrádačky a poloArnolda dávám rozpačitých sedm. Tahle cifra ale působí tváří v tvář očekávání jako prohra. Jako napůl dosažený vrchol. Jestli chce McG nebo jeho následovník vylézt výš, musí zahodit nostalgii a zaštukovat její místo novými nápady. Jako oslí můstek lze čtyřku tolerovat, ale rozhodně nezávidím nikomu, kdo na ní bude navazovat. (7/10)(23.5.2009)

Za sebe náramná spokojenost. Nový Terminátor je dost jiný, než jsem čekal a i když jsem měl občas pocit, že vykrádá některé prvky z jiných filmů (Transformers, atmosféra z Potomků lidí, scéna ve městě je Fallout 3 hadr), bavil jsem se velmi slušně. Sam Worthington je řezník, digi-Arnie potěšil a nakonec ani ten Bale není vůbec špatný... Vlastně jen škoda poněkud uspěchaného konce a zbytečné pointy... Star Trek to pochopitelně není, ale jako letní blockbuster, i když možná lehce atypický... Za sebe palec nahoru.(3.6.2009)

Nebudu si brát žádné servítky, McG není režisér, který je schopen zreřírovat takovýhle film. Na můj vkus bylo těch audiovizuálních efektů až příliš. Christian Bale dostal až příliš málo prostoru a ten slzoputný konec si také mohli odpustit. Tento film je jasným důkazem, že když natočíte dvě hodiny vizuálních orgií, tak to není zdaleka všechno........Zatím největší zklamání roku!!!(2.6.2009)

Na těch sedm se dohrabu i přes to, že poslední třetina stojí za houby, ale třeba to napodruhé nebude působit tak imbecilně (nebo to bude ještě horší). Než totiž přišla, bavil jsem se víc než dobře. Minimálně akce je hodně solidní a kdyby dostal skvělý Worthington víc prostoru na úkor Balea, mohlo to být celé ještě lepší. Jeho linka s Moon Bloodgood hodně překvapila a je škoda, že se někdo ve střižně nemohl rozhodnout, kdo je v centru příběhu. Takhle se to všechno bije navzájem a očividně chybí spousta scén (proč tak málo Kate Connor?), bez kterých vypadá především finále jako z rychlíku. S předchozími Terminátory se Salvation moc srovnávat nemůže, jako post-apokaliptický letní popcornová sci-fi je ale celkem ucházející. P.S. Digitální vy-víte-kdo je bohužel hodně špatný vtip.(1.6.2009)

• - Natáčení zabralo 77 dní. Točilo se od 5. května do 22. srpna 2008 v Novém Mexiku a Kalifornii. (HellFire)

• - Jonathan NolanPaul Haggis a Shawn Ryan pracovali na revizi scénáře. (Jurij)

• - Ako by mala vyzerať opustená zem s nukleárnou zimou konzultovali filmári s mnohými vedcami. (Greenpeacak)