• Německo

Terminator - Die Erlösung

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie / Itálie, 2009, 110 min (Director's cut: 118 min)

Jak tu tvrdí plno lidí, z tohodle filmu není cítit ta správná depresivní terminátorská atmosféra. Nevidím v něm to zdevastované prostředí, toho skutečného terminátora. Je to čistá stoprocentní akce bez čehokoliv originálního. A další problém byl v tom, že Árny nesvolil na natáčení a tak si odchytli Kickingera, který si zahraje jakoby T-800 v Arnoldově tváři a přitom je tam tak deset vteřin. A na to jaký z toho udělali divadlo, to nakonec vzešlo na dost trapnou scénu. A co jinýho Terminátora dělá Terminátorem než hlas, tělo a duše Arnolda Schwarzeneggera. To ale pro tvůrce znamená jeden dost důležitý fakt. A to ten, že snad další díl už nenatočí, protože tenhle, ačkoliv je kvalitní akcí narvaný od začátku do konce, prostě není takový, jak bych si já přál a s tím asi souhlasí víc lidí.(30.12.2009)

Salvation působí jako celkem zábavný film, kde se nachází spousta odkazů na starší díly Terminátora. To ale pořád nedělá z filmu s Terminátorem v názvu důstojný díl komplikované a ostře sledované ságy, která má za sebou tak početnou fanouškovskou základnu. Nový Terminátor je taková odlehčená verze komplexního vesmíru, kde vystupují děti, mladí lidé mentorují zjevně starším a moudřejším („Musíte zůstat naživu… tady… a tady.“) a zkrátka a dobře, kde má omladina vždycky to hlavní slovo, protože to jde v duchu stále modernějších a technicky vyšperkovanějších seriálů pro mladé. Terminator Salvation je stejně jako nový Star Trek taková soap opera – rozdíl je v tom, že není účelová. Stala se jí proto, že látku čtvrtého Terminátora nedostal do ruky někdo schopný, nýbrž povrchní klipař, který bohužel na víc než povrchní plácání nemá. Tím, že dostal víc peněz než obvykle, dělá jen věci trochu hezčí, ale podstata zůstává – tenhle film není poctivým a svědomitým pokusem o rozvinutí mytologie. Je lehce nadprůměrným post-apokalyptickým sci-fi, kde se náhodou vyskytuje pár robotů, kteří se podobají těm od Camerona. Jako takový funguje, jako všechno ostatní ne.(21.5.2009)

Za sebe náramná spokojenost. Nový Terminátor je dost jiný, než jsem čekal a i když jsem měl občas pocit, že vykrádá některé prvky z jiných filmů (Transformers, atmosféra z Potomků lidí, scéna ve městě je Fallout 3 hadr), bavil jsem se velmi slušně. Sam Worthington je řezník, digi-Arnie potěšil a nakonec ani ten Bale není vůbec špatný... Vlastně jen škoda poněkud uspěchaného konce a zbytečné pointy... Star Trek to pochopitelně není, ale jako letní blockbuster, i když možná lehce atypický... Za sebe palec nahoru.(3.6.2009)

Moon Bloodgood, nádherně znějící jméno. V novém Terminátorovi zní stejně efektně kdejaké mechanické šustnutí, natožpak čilý pohyb těžkotonážního robotického monstra, sloužící atmosféře filmu přinejmenším stejně dobře jako Elfmanova hudba. Úmyslně začínám výborným zvukem, neboť nic lepšího McG do necelých dvou hodin nevměstnal. Smysluplného děje je zde poskrovnu a krom pár „překvapení“, tušených vždy minimálně pár vteřin dopředu, skýtají jediné potěšení bohatě zastoupené akční atrakce. Nezvyklou délkou záběrů připomínají Potomky lidí, ale srovnatelné naléhavosti nedosahují, vtáhnout nedokážou. Sledoval jsem je s obdivem… a s odstupem. Ani zasazením do působivého postapokalyptického prostředí filmaři nedokázali zbrzdit prudké oddalování se „duchu“ prvních dvou dílů (pár křiklavých aluzí nic nezachrání). Místo konstantního napětí jedničky jenom pár průhledných lekaček a dva chlápci, kteří horko těžko zachraňují ty nejbanálnější hlášky tím nejdrsnějším tónem hlasu. Zatímco Bale se snaží být batmanovitější než Batman, Sam Worthington očividně disponuje talentem a v ideálním případě by nemusel věčně pořádat výprodej naštvaných grimas ve filmech jako je tento. Větší pozornost si po Vesnici nárokuje také Bryce Dallas Howardová, od jejichž očí jsem nedokázal odtrhnout ty své. Ani Anton Yelchin nebyl vybrán pouze pro svou podobnost s Michaelem Biehnem. Počátek nové trilogie postrádá v jednotlivostech logiku a v celku smysl, chybí mu specifická tvář, díky které by automaticky nezapadnul mezi řadou žánrových spřízněnců. Jestli byl třetí díl „přemostěním“, máme před sebou nyní jenom jeho prodloužení. Revoluční objevování prostor na druhé straně se (zatím?) nekoná. 60% Zajímavé komentáře: Adrian, imf, Marigold, genetique, Madison, T2, Lavran, GodComplex, ScarPoul, Dannysek4U, CBD, doGof..., D.Paulus(6.6.2009)

Patláma, patláma, paprťála. Takhle splácaný blockbuster tu dlouho nebyl. Pozitivní je, že aspoň ty prachy na něm jsou vidět. A že McG akci hezky inscenuje a chrlí ji střemhlavě v každou možnou chvíli. To je tak všechno - příběh byl asi terminován, nenašel jsem ho, nebo se schoval pod tu nekončící šňůru akčních scén, kterou za sebe McG nasekal stylem "už se minutu nestřílelo, lidi se asi začnou nudit, tak rychle další jízdu/bitku/výbuch". Monotónně se za sebe drtí akce nebo aspoň její náznaky, přičemž málokdy hrají důležitou úlohu i ve vyprávění. I proto Terminator Salvation nudí častěji než jeho starší bratříčci, i když na plátně poletuje mnohonásobně víc atrakcí. Jenže kašle se na atmosféru, na napětí, na postavy (za jednorozměrného Balea nedík), na kompozici scénáře, který někdo psal s nadějí, že když za sebe naházíte desítky odkazů a citací na předchozí díly, sama o sobě vám z toho vyleze hustá postapo sci-fi a lidi budou skákat radostí. Omyl (a trochu se bojím, že v pětce už se bude mluvit jen pomocí už provařenejch větiček). McG zase změnil styl, ale na rozdíl od předchozích Terminátorů jeho film neobstojí sám o sobě jako zábavná pecka s alespoň náznakem hlubších vrstev. Čtyřka je jako seriózní sci-fi/válečný velkofilm nebývale prázdná, jako popcornová jízda monotónní a bez rytmu, jako reklama na bělidla zubů ucházející (Moon Bloodgood asi vylezla do filmu rovnou z kosmetiky). Škoda těch úprav a předělávek, na zmršeném výsledku jsou cítit.(16.6.2009)

• - Motorky Skynetu sa pripájajú štandardným portom USB2.0. (Autogram)

• - Kinoverze má – poprvé – přístupnost PG-13, a proto se pilotka Blair Williamsová (Moon Bloodgood) ukáže nahoře bez až v režisérském sestřihu. (c.tucker)

• - Tento film byl původně zamýšlen jako pilotní nové trilogie. (Stoka)