Pacifik

USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (více)

Epizody(10)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

3DD!3

Stejná válka, jiné kolbiště a hlavně jiný nepřítel. Hanks a Spielberg jsou garancí kvality, takže jak triky tak herci jsou na dost vysoké úrovni. Potěšil mě i docela solidní dabing. Zatím hodně dobrý, uvidíme co bude dál. Po druhém díle zvedám na plný počet. Jon Seda je tu za ultímátního bouchače a tisícihlavá japonská saň ukazuje svou sílu. Svou zběsilostí a dravostí překonává i nacisty. -- Nakonec u mě tedy za 4 stejně jako BRATRSTVO (oba seriály se pěkně doplňují), Tam kde totiž na celkové atmosféře PACIFIC ztrácí tam tlačí na pilu při akčních scénách. Herci jsou skoro všichni vážně dobří, hodně překvapil James Badge Dale, jen některé z charakterů se nepodařilo pořádně prokleslit. Za zmínku stojí i ujetý zmetek Snafu Ramiho Maleka, kterému věštím velkou budoucnost. Tys mi to vypnul ty sráči? Jsem namydlenej. ()

Nettrass

1/ Celému komparzu nacpali stejné hadry a maskérka je všechny namaskovala stejně na ,,špinavě-blátivo,, ,takže mám problém odlišit jednoho od druhého. Naštěstí jsem na konci dílu rozlišil alespoň Japonce. Dali se poznat snadno, leželi všichni na zemi a hráli mrtvé. 2/ Na začátku nějací starouškové vyprávějí a tvrdí, že tam bojovali. No, nechce se mi tomu moc věřit, proč by amíci posílali do války stařečky...Nejspíš si jen chtějí přivydělat k důchodu... Konečně poznám jednoho hlavního hrdinu - je kudrnáč... Drobný problém je, když si nasadí přilbu....Do háje, kudrnáči jsou dva:-( ....(O 15 minut později): Sláva, tak jednoho kudrnáče zabili, zase v tom mám jasno...Také jsem pochopil proč jsou tak špinavě namaskovaní. Má se to totiž odehrávat kdesi v kanálu... Prý v Guadalcanálu. Nechápu proč musejí pojmenovat kdejaký kanál. Já mám u baráku tři a ani jedem jsem nepojmenoval...3/ ()

gogo76

Množstvo sklamaných užívateľov je pre mňa záhadou. Uznávam, že "Bratstvo" ostalo neprekonané, ale Pacific má takmer všetko, čo jeho predchodca. Jediné čo nie, tak snáď menej sympatických nepriateľov... a ja mám slabosť pre wermacht. Zo všetkých častí mi nesadla iba piata, ak sa nemýlim. Bola príliš nevojnová a romantická a celkovo mi medzi ostatné nezapadla. Všetky ostatné boli výborné, s výbornými bojovými scénami. V tomto sa vážne oproti Bratstvu nepoľavilo. Najsympatickejšia postava je pre mňa Leckie, mohol dostať aj väčší priestor. Nedá mi nespomenúť, ako ma nasrala snaha ukázať v záverečnej časti zlomeného a trpiaceho amerického vojaka, ktorý sa musí rozplakať. Vadilo mi to, možno pri inej scéne nie, ale takto to bol trapas. Inak nemám čo vytknúť na seriál je to vážne velkolepé. 90%. ()

Malarkey

The Pacific, seriál, ve kterém jsem viděl obrovskou budoucnost druhé světové války ve filmu. Přál jsem si, aby se mně to líbilo, přál jsem si aby to fungovalo a mělo to alespoň podobné kouzlo jako Bratrstvo neohrožených.Ti lidé, o kterých se vypráví, by si to minimálně zasloužili. Přál jsem si to, nicméně autoři mně ubezpečili, že s Bratrstvem to bude mít společného málo. Ale to mě nezastavilo. Říkal jsem si, vždyť to je vlastně dobře. Kdo by tu chtěl koukat na stejnej seriál...akorát z jiného prostředí. A tak jsem se dál s chutí těšil a doufal, že to prostě dopadne tak, jak to dopadnout má a musí. Nedopadlo to tak, jak jsem si to přál a to jsem se to snažil, v co největších ohledech neporovnávat právě s Bratrstvem neohrožených. Dokonce jsem se u osmého dílu na nějaký čas zastavil s tím, že se na to prostě koukat nechci, že mě to nebaví a ani mě to nezaujalo. Jenže, ono to zase tak snadno vypustit nešlo. Podstata od hudby počínaje, po autentičnost konče byla totiž neskutečně podobná samotnému Bratrstvu, jenže tu byl menší rozdíl. A tím rozdílem jsou jednotlivé příběhy. Herci se snažili, dělali dojem, ale k srdci mi prostě nepřirostli. Vrcholem všeho pak byly jednotlivé příběhy, u kterých jsem se měl do jednotlivých jmen nadobro zakoukat...a nezakoukal. Z jednoho prostého důvodu. Kdo by vydržel koukat na válečnej seriál, kde v jednom díle sledujete nesnáže jednoho amerického občana v Australské divočině, jak si chce vrznout, ale nemá sil a tak si nabalí holku, se kterou po válce plánuje neuvěřitelnej život, obětuje jí jeden celej seriálovej díl, pak jí dá zbohem a celej seriál se už neukáže? Přišlo mi to jako hroznej a naprosto zbytečnej nesmysl v rámci celého seriálu, který měl daleko navíc a hlavně jako obrovský podvod pro samotného diváka. Kupodivu ale i samotná struktura seriálu byla naprosto totožná. Seznámení, válka, volnost, válka a následný konec války a život potom. Bratrstvo neohrožených bylo seriálem, které Vás dokázalo šokovat absurditou války každejch deset minut a jedním dílem Vás totálně odrovnalo. Pacific je seriálem, kterým se procházíte po jednom z největších pekel druhé světové války a příjde Vám to jako obyčejná procházka močálem, na kterou stejně nejste zvědaví, jelikož na ní nemáte boty a celí se zasviňíte. Kdo je na to zvědavej? Já určitě ne...Tak se také stalo, že tak dva, maximálně tři díly, mě skutečně dokázali zaujmout. Ale jako celek jsem myslel, že se z toho seriálu upřímně poseru. Člověk se těší na životní osudy jednotlivých vojáků jedné neméně důležité čety a pak dostane díl, jak jeden nahání holku a ve výsledku vlastně uplně k ničemu. Nehledě na to, že válka je v téhle kapitole války v Pacifiku spíše pro odvážné a také pro ty, kteří si na obrazovce dokáží nasvítit jas k absoltuní dokonalosti. Ti jasově nevyspělí, jako třeba já, sledují sled zvuků, výstřelů, záblesků a neskutečného řevu a vlastně vůbec nevím, co se kde děje. Prostě a jednoduše, 80 procent skutečné války se odehrává ve tmě. Kdo je na to zvědavej, netuším, ale nutno dodat, že i zákopová válka na francouzské hranici byla za tmy, a přitom to všecko mělo neuvěřitelné koule. Válka je hnus, já jí to neberu. Možná je to opravdu takový hnus, jak nám vypráví tento příběh, to jí v žádném případě také neberu a ani brát nechci. Nikdy jsem to nezažil, posoudit to nedokážu. Ale když už chci zaujmout diváka, tak to mám udělat pořádně, s grácií a ne abych tvrdil, že chceme být originální a všecko, co můžeme prosereme, že z toho samotný divák nebude mít vůbec nic. Zklamání...obrovské zklamání. Na druhou stranu je to pohled na jiný úsek samotné druhé světové války, který byl příšernou procházkou peklem. Popravdě ale..která válka nebyla? () (méně) (více)

Šandík

Pokud se Bratrstvu neohrožených jakš takš podařilo udržet během deseti hodinových dílů souvislou linku vyprávění, pak Pacifik totéž nedokázal. Jako materál pro výuku dějepisu se nehodí v žádném případě, neboť vynechává i zásadní události a jiné výrazně zjednodušuje. Není to ovšem vina tvůrců, boje v Pacifiku zkrátka trvaly více než čtyřikrát delší dobu a navíc, hraniční situace, jaké američtí vojáci v Evropě zažívali pouze výjimečně, především hned na počátku invaze a pak v obleženém Bastogne, zažívali vojáci bojující v Pacifiku prakticky denně. Celý příběh je ostatně, stejně jako Bratrstvo neohrožených, vyprávěn jako příběh několika konkrétních postav, se vší subjektivitou, jako příběh viděný jejich očima... Pokud Band of Brothers nešetřilo naturalismem a nebálo se popisovat Američany nikoli jako hrdiny bez bázně a hany, pak Pacifik jde v naturalismu snad ještě o kus dál a pokud bychom mohli mluvit o hrdinství, pak jedině v obecné rovině. Nikoli jako glorifikace výjimečných jedinců, byť i tady se takoví rozhodně najdou, ale jako prostá připomínka všech zmařených životů, nekonečného řetězu nesmírně krutých bojů s obrovskými lidskými oběťmi na obou stranách, s neuvěřitelnou krutostí a brutalitou, s všudypřítomným strachem, desiluzemi, cynismem, otupěním, únavou a duševními problémy... Přestože je značná útržkovitost zachycených dějů vykoupena prostým faktem deseti hodinových dílů, asi by bylo možné i v jejich rámci většinu "nebojových" akcí poněkud zhutnit, zvláště australské milostné epizody jsou z tohoto hlediska poměrně zbytné, a bylo by jistě možné jejich obsah stlačit do polovičního času, naopak vyzdvihnout je třeba to, že nebyla opomenuta krvavá řež na Peleliu, neboť jde o dosti exemplární ukázku zcela zbytečných obětí, způsobených jak faktickou nevýznamností tohoto ostrůvku, tak velmi špatnou, zcela nedostatečnou přípravou bojových operací. Velmi cenný je také předposlední díl, mj. proto, že opět vrhá jiné světlo na svržení atomových pum na Nagasaki a Hirošimu. Když člověk nemá dostatečné informace, tak je tak snadné být pacifistou, vlastencem, nebo čímkoli dalším, co charakterizují jednoduché poučky a černobílý pohled na svět... Pochvalu tvůrci rozhodně zaslouží nejen za bezchybně natočené bojové scény, ale také za skvěle zvládnutou psychologickou linku. Právě z tohoto hlediska je naprosto zásadní zdánlivě nadbytečná desátá kapitola... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: kinej, flanker.27, Superpero ()

• V čase 28:34, kdy se Eugene Sledge (Joseph Mazzello) plazí po vylodění na pláži, je předěl scény. Následně je možné vidět mezi oběma scénami změněné světelné podmínky. (Snickors)
  • Seriál vznikl na motivy knih "With the Old Breed" autora Eugena Sledge a "Helmet for My Pillow" od Roberta Leckieho. Oba autoři jsou v seriálu ztvárněni coby vojáci. (oje)
  • Sidney Phillips, jeden z hlavních pamětníků událostí v seriálu, kterého ztvárnil Ashton Holmes, zemřel 26. září 2015. (ohinek)

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (více)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (více)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (více)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky