Transsibiřský expres

Transiberiano

Expres smrti

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Velká Británie / Německo / Španělsko / Litva, 2008, 106 min

Atmosféra je postupne gradovaná a stavaná na výbornú. Prostredie ruskej železnice a zimy je dostatočne mrazivé a z postáv nad všetkými vyčnieva Ben Kingsley. Neľutujem čas strávený pri tomto filme už len z toho hľadiska, že keď raz pôjdem transsibírskou magistrálou, budem si dávať pozor na batožinu a matriošky.(23.4.2010)

Thriller Brada Andersona se sice odehrává v chladném Rusku, o mrazivou podívanou ovšem bohužel úplně nejde. Americký manželský pár cestuje nejdelší železniční tratí na světě, hlavní dopravní tepnou Ruska, seznámí se s jinou dvojicí a věci se dají do pohybu. Diváka zajímá, co se bude dít dál, zvlášť když je oblast prolezlá obchodem s drogami. Tak trochu uťápnutý moula Woody Harrelson a vyléčená feťačka Emily Mortimer stejně jako film takový nikam nespěchají, aby nakonec čelí detektivovi z oddělení narkotik (už jsem se určitě nejednou vyznal z toho, že kdyby si Ben Kingsley lépe vybíral role, mohl filmové ceny přehazovat vidlemi). Příběh graduje, ovšem nakonec vyšumí v průměrný krimi thriller, který udýchaně míří k závěrečným titulkům.(23.1.2018)

Mám rád film, co se odehrávají ve vlaku. Tohle je navíc slušný dobrodružný mrazivý thriller ze Sibiře. Příběh má podle mě dvě nelogická místa a trochu natažený závěr, ale kompenzuje to fungujícím napětím a skvělou Skvělá nerozumnou-rozumnou Emily Mortimer. Nadprůměr. # [viděno: TV, 5.1] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 3 | napětí 5 | pustil bych si znovu 6(13.1.2013)

Má to moc pěknou atmosféru, docela slušný příběh a je to kvalitně natočené, ale něco tomu prostě chybí. Místy je děj příliš vykonstruovaný, jinde se věci dějí až náhodou. Ruská policie je zase klasicky dovedená až za hranici únosnosti a párek američanů zase žasne, jak je to vůbec možné. Ale místy jsem se vážně bavil, cítil jsem napětí a byl jsem zvědavý, jak to celé dopadne. Lehký nadprůměr v žánru, ale od Andersona bych čekal víc.(22.11.2008)

• Anderton

Woody Harrelson znova vo vlaku plnom peňazí a priblblých klišé. Nechce sa mi ich vymenovávať, to by sa rovnalo noseniu dreva do lesa. Tak len jedna poznámka: "Pozri Emily, teraz musí divák tušiť, že klameš Benovi a jemu to má dojsť, tak sa tvár nesvoja, aby pochopil, že Ben ťa musí začať podozrievať". Komu je tento film s inak áčkovými hercami určený, vážne netuším. 30% a zaokrúhlenie hore iba vďaka Emily Mortimer, ktorá dokáže zahrať blbú aj keď vyzerá inteligentne. V prípade Harrelsonovej ešte mohutne tupšej postavy, pravidelne sa v jeho kariére opakujúcej, sa jedná nepochybne o prístup pomocou Stanislawského metódy.(13.11.2014)

• - Ben Kingsley (Grinko) bol prvou osobou obsadenou pre tento film. (MikaelSVK)

• - Emily Mortimer sa v skutočnosti vie dohovoriť aj po rusky. (U_S_O)

• - Vo filme možno počuť okrem španielskeho a anglického jazyka aj ruštinu, čínštinu či francúzsky jazyk. (MikaelSVK)