Transsibiřský expres

• Španělsko

Expres smrti

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Velká Británie / Německo / Španělsko / Litva, 2008, 106 min

Mám rád vlaky a Transsibiřský expres jsem si pořídil kvůli tomu, že se momentálně virtuálně proháním po Transsibiřské magistrále z Moskvy do Vladivostoku. Před pár hodinami jsem stavěl v Barabinsku, kde stál i filmový vlak. Transsibiřský expres je působivý co do výpravy. Pokud jde však o děj, snímek pokulhává a místy postrádá logiku. Je podivné, že by si maník mohl dovolit bez povšimnutí odvézt vlak někam do lesa. Ben Kingsley film nijak nezachraňuje a jeho postava je nemastná-neslaná. Naopak je třeba vyzdvihnout Emily Mortimer. Na závěr si neodpustím poznámku - působí naprosto směšně, jak jsou civilizovaní Američané pokaždé v šoku, když jsou konfrontováni s realitou vymáhání práva v "necivilizovaném" zbytku světa. Americké uniformované složky se totiž nechovají o nic lépe. (602., 29. I. 2011)(30.1.2011)

• ZkuKol

Jako jo, transsibiřská magistrála, Rusko a jeho sibiřská zima dokážou být zajimavé lokace, ale fakt, že první hodinu se nic neděje a pak je to dosti hloupé (když už se něco konečně děje), to nezastře. Woody je dobrý herec, ale má smůlu, že jak dostane hlavní roli, je to něco takto a podobně mdlého. Emily též umí hrát, ale scénáře nejspíš vybírá losem a tak za zmínku stojí jen Ben Kingsley, jenž svým ksichtem uhraje takovéhle postavy levou zadní. Film neví čím chce být, chvíli rozebírá manželství a jeho strasti, chvíli kočovný život, pohrává si s nevěrou a a pak najednou skočí do thrilleru (a ne moc dobrého). Hudba je taková nic-moc (až na ruský folklór) a kamera podává slušný civilní výkon v ruské zimě. Za zmínku opravdu stojí jen "akční" první večer ve vlaku, ze kterého opravdu čiší Rusko široko daleko (ano možná schématicky, ale hezky). Jinak je to jen vcelku hloupý a nezajímavý film, jako jeden z mnoha, kde Kingsley plýtvá svým talentem... 30%(20.4.2009)

"U nás v Rusku hovoríme, že klamstvo ťa posunie ďalej, ale späť sa už nikdy nevrátiš" ... Svätá pravda si myslím. Moje sympatie s Bradom Andersonom sú zrejmé aj pri dvoch predošlých pochutinách, tušil som, že ma nesklame ani teraz, a tak aj bolo. Nič extra, ale rozhodne ani žiadny podpriemer.. Ale samozrejme, sto ľudí, sto chutí. 70%(8.2.2009)

CITÁT - Prorazil mu lebku a přesto sám sebe zraní........ Woody Harrelson vypadá perfektně. Blondýn, brýle a tvářička jak dětská prdelka. Šest dní cestovat jedním vlakem to musí být zážitek. Zážitek nebo peklo. Možná obojí. CITÁT - Já si dám pivo..................Musíš kouřit, když jíme?........... V první půlhodině je to jen takové seznamování s prostředím a osazenstvem Transibiřského expresu. Je tu pár nudných míst, ale jinak to ujde. Nejlepší rčení, které tu zazní je: Zničíš-li všechny své Démony, mí Andělé odejdou s nimi........................ Z původní čtveřice zůstává posléze jen jedna osoba a celý děj se začíná dramatizovat a zamotávat. Zaplést se v Rusku s pašeráky drog není pro Američany zrovna to pravé sametové. A na Sibiři je prostě zima všude. CITÁT - Sundejte si boty.............Chceš-li poznat Ameriku, kup si knihu. Chceš-li poznat Rusko, kup si lopatu...................... A to že zdejší sníh ukrývá mnohá tajemství pozná i hlavní hrdina. Povedený dobrodružný příběh z jednou větší akční scénou z velkou absencí hudby a dobrým hereckým obsazením. Ale ikdyž mám Woodyho Harrelsona rád, musím konstatovat, že to je zatím nejhorší film ve kterém jsem ho viděl hrát.(15.3.2014)

V obsahu se píše, že "...přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho". No a právě ve druhé polovině, kdy B. Kingsley nastoupil na scénu, zabředl film do průměru. První půle, kdy se dva páry navzájem seznamují a poznávají, byla opravdu taková tajemná. Člověk nevěděl, kdy a co přijde, co se stane. Působivá atmosféra především díky charismatickému Eduardu Noriegovi. Jako protipól mu stála skvělá Emily Mortimer se svým milým, bezstarostným (Američanem) Woodym Harrelsonem. Tato pasáž mě opravdu bavila určitě na čtyři hvězdy. Uvážíme-li, kde se děj odehrával... A nemyslím tím vlak, nýbrž zeměpisné zasazení. Ve druhé polovině má film už rychlý a klasický spád. Takže jediné, co stálo za to byla nemožnost zbavení se matrjošek. Dle mého soudu totiž v Rusku a dalších pro turisty kritických zemích má soudný člověk neustále oprávněný strach z velké kriminality a řekl bych i paranoidní pocit, že ho neustále někdo sleduje. Navíc, když před nedávnem mluvil se zarputilým, komunistickým kriminalistou, kterého nejprimárnější úkol je dopadnout pašeráky drog. Taky bych se bál ten batoh jen tak nazdařbůh vyhodit. Z jedoucího vlaku asi jo, ale to by musela jít otevřít okna, že? Ten závěr s tím mučením byl celkem trapný. Ikdyž dokážu si představit, že spravedlnost, jak ji známe ze západních zemí, není doménou Ruska a jiných divokých zemí. Stejně jako práva lidí proti policejnímu systému. Co se týče mě, já bych do toho vlaku nikdy nenasedl. V Číně (když už bych tam musel) na letiště a co nejdříve směr USA. Shrnuto: Herecké výkony velmi dobré, druhá část filmu mě zklamala. Myslel jsem totiž, že půjde skutečně o ryzí psychický teror.(16.3.2010)

• - Režisér sa z časti inšpiroval svojím životom, keďže ako mladík naozaj Transsibírskou magistrálou cestoval. (U_S_O)

• - Emily Mortimer sa v skutočnosti vie dohovoriť aj po rusky. (U_S_O)

• - Vo filme možno počuť okrem španielskeho a anglického jazyka aj ruštinu, čínštinu či francúzsky jazyk. (MikaelSVK)