Akční / Krimi / Thriller / Drama

Kanada / USA, 2008, 100 min (SE: 103 min)

|| Scenár: Beau Thorne / Based on Max Payne by Sam Lake | Hudba: Marco Beltrami, Buck J. Sanders, Metsuo | Produkcia: John Moore, Scott Faye, Julie Yorn | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Dune Entertainment, Firm Films, Foxtor Productions | Rozpočet: 35 miliónov $ | Tržba: 85,761,789 $ || What's your name? Max Payne. (...) Postava, ktorá sa stala legendou naších myslý, démonom temných nocí strávených za pí.sí. Ako pes za svojím strateným pánom som roky zdvíhal hlavu, za každým, když jsem zaslyšel jeho jmémo: Max Payne. Potajomky, v duchu som stále veril, že sa znova objaví: Max Payne 3. Ale nadarmo. S upadajúcou nádejou som čakal, že sa alespoň jeho duch, jeho svet, jeho bolesť znova ukáže. Rok 2008: Max prichádza striebornou cestou. Prípravy, rozpočet, obsadenie, ukážky... Každý hlboko dúfal, že to môže byť on. No boli aj takí, ktorí pochybovali. Osud strieborného Payna zakotvil medzi potuchami jeho zverencov. Sakraťažkú úlohu utvoriť atmosféru pravého Payna skoro zvládol, no dejovo si chcel nájsť novú, vlastnú cestu. Valkyri ho zároveň uchránili a zabili. Ťažko povedať, čo by sa bolo Maxovým zverencom páčilo viac, zachovať pravý dej a spraviť dvojhodinový videoklip, alebo do toho vôbec nemiešať ani Monu Sax? Najprv rozstreliť štyri dráty na streche mrakodrapu a tak zabiť nepriatreľa v helikoptére, alebo len jednoducho streliť osneženou pištolou do srdca vraha jeho manželky? Odpovede na tieto otázky dáva lineárna reflexia toho, čo bude nasledovať. Niečo podobné, ako pri Nolanovom Batman Begins, ktorý bol vymyslený preto, aby sa mohol zrodiť Dark Knight. Koniec tohto filmu, ktorý si pozrel len asi sám režisér (po záverečných titulkoch) dáva najavo, že sa týmto filmom chcela vytvoriť nová ére Maxa Payna Strieborného, ktorý si svoj temný hlas už v pokračovaniu toľko nevyužije, ako svoje neľútostné umenie strielať v časovom pásme bulett time. 03.06 CET(17.10.2008)

Soundtrack Marco Beltrami a Buck Sanders: 1. Max Attacks - Original Score ,2. Investigation ,3. Payneful Piano ,4. Colvin Quivers ,5. Dethlab ,6. Storming The Office ,7. No Respects For You ,8. Lupino Spreads His Wings ,9. Max Returns Home ,10. Factoring Max ,11. Window Payne ,12. Dark Heaven ,13. Vote for Dennis ,14. BB's Maxim ,15. Max Marches On ,16. Heaven To The Max ,17. Topless Fanfare ,(18.5.2011)

Z dalšího potenciálního Silent Hillu se vyklubal druhý Doom, jenž se musí od začátku do konce prát se scénářem, jehož autor se chtěl zjevně zcela vykašlat na akční stránku věci a odsoudit tak Maxe Paynea čistě do vod detektivního podprůměru. Proto nehodlám na Mooreův podíl plivat, ale naopak ho relativně chválit. Mám totiž pocit, že nebýt jeho, mohlo to dopadnout mnohem, ale mnohem hůř. Takhle má Max aspoň špetku atmosféry, už od úvodního nástupu vládne parádní stylizací a akční scény nepostrádají grády. Škoda, že jich není víc. O tom, že byl Wahlberg fajn pak nehodlám diskutovat. Jasně, dějiny se tu (opět) přepisovat nebudou, ale rozhodně teď nemám chuť vyrazit do Hollywoodu a natrhnout někomu p_del. Na to zjevně stačí sestava ortodoxních fanoušků předlohy. (Což nechápu, protože děj hry je vesměs béčko jako řemen a jeho zakomponování do plytké střílečky je omylem považováno za geniální.) 5+/10 a dal bych si akčněji laděnou dvojku.(30.10.2008)

• imf

I v rámci podceňovaného žánru smutná prohra, zarámovaná slaboduchým scénářem, mizernými hereckými výkony a totálně zoufalým Johnem Moorem. Ten kluk už neumí ani napodobovat a seká jednu rádoby efektní scénu vedle druhé, aniž by mu záběry navazovaly. Tyhle obrázkové orgie jsem naposledy zažil u Tělo na tělo a můj žaludek se z toho vzpamatovával celé týdny. A to ještě není všechno. Správně filmový děj hry je překopán od základů, útrpně dlouho budované postavy jsou bezúčelně zahazovány a celé je to hrozná, hrozná amatéřina, jejíž autor rezignoval nejen na vyprávěcí strukturu, ale i na jakoukoliv vnitřní logiku a nepsané zákony akčních filmů. Max Payne možná vypadá líp než většina posledních seagalovek, ale jinak jim nezůstává nic dlužen. A to je dost velký průšvih na to, aby se ušklíbnul laik i znalec herní předlohy.(17.10.2008)

Ide rovnako ako v hre o Maxovu pomstu za smrť jeho ženy pričom sa dostáva na stopu drogy Valkyra, ktorej hlavným uctievačom je Juck Lupino, pričom mu na krk šliape Jim Bravura ale výdatnú pomoc nachádza v Mone Sax ktorá podobne ako Max prahne po pomste pre mŕtvu sestru (Olga Kurylenko)... Atmosféra nemá chybu, v diaľke každú chvíľu počuť húkanie policajných sirén alebo plač dieťaťa. Vizuálna stránka je krásna a keby tvorcovia pridali na sile vetra bola by dokonalá. Dej je až zarážajúco herný čo je chyba, pretože to čo by malo byť viac vysvetlené nie je a my len tušíme, je skrátka príliš zjednodušený. Akcia i keď nie je zlá, nie je ničím výnimočná a je to len zlomok toho čo ponúka hra. Spomalený záber použitý pri akcii čo pripomenie hru je použitý raz pri výstrele z brokovnice a skoku vzad. To však nie je bullet-time. Bullet-time aký je použitý v MATRIXe bol použitý jedine vo filme SWORDFISH. To čo je použité v iných filmoch nie je bullet-time to je proste len spomalený záber. Ale späť k filmu. Páčilo sa mi zakomponovanie Valkýr, dôvod užitia drogy u Max Payna a jeho šialený nábeh v podzemnom parkovisku strieľajúc obojruč. Jack Lupino je v podstate nula a finálny boj v budove firmy ani zďaleka nepripomenie vynikajúcu záverečnú akciu z hry. Jediná kto zahral svoju úlohu tak ako mala je Mila Kunis a jej Mona Sax je správne drsná, v právnej chvíli na správnom mieste a so samopalom namiesto kabelky =)(7.11.2008)

• - Mila Kunis byla nucena naučit se rozebrat a složit zbraň. Sama řekla: "Odteď se můžu živit jako vražedkyně." (duklak2)

• - Viac ako 15 týždňov trvalo navrhnúť a pomocou počítača vytvoriť Valkýry. (Greenpeacak)

• - Tobey Maguire dostal nabídku na roli Jasona Colvina. (duklak2)