poster

Bačova žena (TV film)

Drama

Československo, 1972, 79 min

 • Autogram
  ****

  Motív návratu mŕtveho muža k svojej druhýkrát vydatej žene sa kombinuje buď s vojnou alebo vysťahovalectvom za prácou. Tu je to poprepletané ešte aj majetkami, bohatstvom a z viacnásobnej dilemy nešťastná žena dvoch mužov hľadá východisko. Herci podávajú nadpriemerné výkony s veľkým nasadením, ale ani to nestačí k môjmu nadpriemernému pocitu, lebo už predloha je trochu zdĺhavá. Až tragický záver dokáže vyvolať nejaké skutočné emócie. (31.5.2014) –––– Na druhýkrát som dokázal oceniť herecké majstrovstvo Štefana Kvietika a Emílie Vášáryovej. Ich dialógy aj monológy nemali chybu. (6.7.2016) –––– Viete gazda, čo by som si priala? Keď budem na márach, aby mi kukučka zakukala.(31.5.2014)

 • mchnk
  *****

  Velice vyzrálé zpracování. Zkušení tvůrci, od prvního do posledního jména, nám nabízejí opravdu nádherné konverzační drámo. Mezi kulisami studia předvádí herecká elita našich bratů a sester od Tatier naprosto excelentní herectví, o kterém se Holywoodu může jen zdát. Vynikající příběh a grandiózním způsobem se vyvíjející situace, otevírající charaktery všech zúčastněných, je pro československé fajnšmekry naprostá slast.(1.5.2015)

 • troufalka
  *****

  Bačova žena od Ivana Stodoly je neopomenutelný knižní a divadelní kus slovenské literatury. Po výborném zfilmováném provedení dostal o několik desítek let i televizní podobu, která je mnohem prostší, ale neméně úderná. Televizní inscenace sedmdesátých let se podobaly mnohem víc záznamu divadelního představení, i způsob herectví je spíše teatrální než jak jsme zvyklí vídat dnes z televizní obrazovky.b n Krásně vystavěný rozpor mezi hlavními postavami - oběma soky, osudovou ženou a matkou. K finálnímu výsledku přispělo i obsazení hlavních rolí výraznými slovenskými herci, hlavně křehkou a zranitelnou Milkou Vašáryovou. Na rozdíl od prvního slovenského filmu Varúj...!, kde bylo mnohem větší porvázání českých a slovenských tvůrců, televizní zpracování téhož tématu je ryze slovenské. Velké drama na malém prostoru. Na rozdíl od některých uživatelů mi studiové podání lesa vůbec nevadilo, pro příběh to není podstatné. Návštěvníci divadla se také nepozastavují nad kulisami, ale sledují příběh.(27.1.2018)

 • Aky
  ***

  Asi je to docela dobře napsané, námět je zajímavý, i když ne originální. Problém je v realizaci. Všichni od režie po herce strašlivě tlačí na pilu. Slzy, smích, řev, všechno musí být nadoraz, žádná emoce není jen naznačená, ale musí se vykřičet a ještě pro jistotu zopakovat. I na dobu svého vzniku je to z tohoto pohledu natolik předimenzované, že chvílemi člověk neudrží úsměv v místech, kde by ho autoři určitě neočekávali.(8.8.2010)

 • Anderton
  ***

  Bačova žena je už tretím slovenským filmom za posledné týždne s tou istou témou, ktorý som videl v slovenskej televízii. To by vzhľadom na obľúbenosť milostného trojuholníka s navrátilým mŕtvym v slovenskej literatúre však nemal byť problém. Ten je v tom, že Bačova žena je televízna inscenácia s veľkými T a I. Exteriéry, v ktorých sa často film odohráva, neskrývajú svoj štúdiový pôvod v ateliéri a všetci vieme, že častokrát znamená jemné gesto viac, ako dlhosiahle vety, vyjadrujúce expresívne emócie. Takže Hriech Kataríny Padychovej a Varúj sú v mojom rebríčku filmov, kde sa mŕtvy muž vracia za ženou, ktorá už má iného, o dosť vyššie.(17.12.2013)