poster

Brehy nehy (TV film)

Drama

Československo, 1982, 71 min

Režie:

Fero Fenič

Kamera:

Juraj Fándli

Střih:

Jiří Brožek

Scénografie:

Dušan Seliga
(další profese)
 • Fifer
  ***

  Když jsem se dozvěděl, že se chystá obnovená premiéra Feničova hraného debutu, moc jsem se těšil. A proto nemůžu zakrýt drobné zklamání, jelikož Džusový román a Bytosti mám strašně rád. Brehy nehy jsou takovou zkouškou na Džusový román, jen drůbežárnu nahradil učňák. Opět tu máme příběh plaché dívky se kterou se okolí nemazlí. V románu šel ale Fenič dál, dokázal být drsnější, navíc i kamera byla zajímavější. Tohle jsou tak trochu slovenské Sněženky a machři (příběh ze života středoškolské učitelky a jejich žáků), ale bez mnoha vtipných hlášek. Fenič totiž není tak vtipný, jak býval John, zato je však mnohem citlivější pozorovatel, neklouže tolik po povrchu. To však prokázal spíše až v dalších filmech. Jako debut to není špatné.(25.4.2012)

 • kersten
  ****

  Veľmi milý, svižný film. Rýchlo vtiahne do deja a začnete súcitiť s hlavnou postavou, ktorú stvárnila Zuzana Kronerová. Rola jej veľmi pristala. Jej veľké smutné oči sú naozaj presvedčivé. Len Škoda, že film skončil tak smutne, čakala som happy end, ale aj takéto zakončenie má dačo do seba - núti človeka premýšľať.(29.6.2011)

 • mchnk
  **

  Slovenská kinematografie občas dokáže překvapit, nicméně zde se to moc nepovedlo. Děsivě reálná atmosféra učňáku začátku 80tých let a stejně vypadající osazenstvo, rozhodně film nezpestří. Mladá Zuzana Kronerová je asi jedinou kvalitou filmu a dávám jí proto jednu hvězdičku navíc, jinak režijně je to opravdu špatný a pokus o autenticitu ala Forman, nebo Papoušek, je zde skutečně směšný.(29.10.2012)

 • dyfur

  moja zaujímavosť: Filmovanie prebiehalo i v Novom Meste nad Váhom. (dyfur)(11.11.2014)

 • sochoking
  *****

  Osobne by som tento film smelo zaradil do škatulky nízkorozpočtových indie komédia/ drám! Som presvedčený, že ked' sa film v osemdesiatomdruhom (?) roku minulého storočia nakrúcal, nemali tvorcovia ani najmenšiu šajnu o tom, aký klenot to raz bude. Nemôžem si pomôcť, ale aj ked' sa povznesiem nad vtedajšie štandardné (režim) chovanie ľudí (postáv) a typ komunikácie (konverzácie), stále je toto pecka nabitá kvalitnými hláškami a vtipnými scénkami, ktorá veselo môže konkurovať súčasnému žánrovému trendu indie drám a ja nemôžem inak, len ísť s hodnotením na plné gule! P.S. Rozhodne si myslím, že film si zaslúži červené farby!(28.12.2017)

 • - Filmovanie prebiehalo i v Novom Meste nad Váhom. (dyfur)

 • - Okamžitě po sestříhání byl film cenzurou zakázán a nedostal se na televizní obrazovku. Přestože byl po revoluci několikrát uveden televizi, Fero Fenič ho od doby vzniku neviděl až do roku 2011, kdy se promítal v rámci Letní filmové školy v Uherském Hradišti. (R.Drson)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace