Človečina (divadelní záznam)

Komedie

Československo, 1973, 84 min

Komentáře uživatelů k divadelní záznamu (11)

Už som si pred časom povzdychol, aká veľká a neodstrániteľná škoda sa stala, že hry zo začiatkov Radošinského naivného divadla neboli zaznamenané a neuchovali sa tak pre ďalšie generácie. Paradoxne sa zachovala práve jedna z najtypickejších a najlepších hier - Človečina. Hra pre ktorú jej autor Stanislav Štepka vymyslel aj nový žáner - tragifraška. Hralo ju päť vtedy ešte málo známych hercov (Katarína Kolníková, Miroslav Siget, Oľga Májovská, Iveta Miffeková a Milan Markovič) a vytvorili dielo, ktoré pretrváva roky. Keďže som mal to šťastie vidieť hru asi tri roky po jej premiére, vnímal som aj jej kontrast s prebiehajúcou normalizáciou. A pri sledovaní najnovších hier si uvedomujem, akým vývojom divadlo prešlo, koľkým hercom poskytlo svoje dosky, pričom jedinou jeho konštantou bol a ostáva Stanislav Štepka.(2.4.2018)

Stanislav Štepka a jeho Radošinské naivné divadlo patria k stálicám slovenského humoru a jeho hry majú neuveriteľný povab a človečenstvo.(4.9.2016)

• slunicko2

Vyšeptalé. Lépe se mi to poslouchá, než se na to kouká.(24.12.2016)

Meradlom úspešnosti autora je určite i citovateľnosť hlášok v každodennom živote.Stanislav Štepka ako jediný v tomto smere šlape na päty svojim českým kolegom.Pretože jeho humor je ľudský a slovenský a večný.Ako on sám.Čapkám v stoji za ten dar písať i hrať múdro a zábavne súčasne.(12.9.2010)

• sator

Na divadle to bude asi o dost lěpší...(23.3.2017)

Radošinské naivné divadlo, to je hlavne Stanislav Štepka a Katarína Kolníková, ale aj celá partia oduševnených hercov. To vysoké hodnotenie odráža roky dlhej kvality a neplatí to len pre toto dielo.(6.3.2010)

Hodně vtipné divadelní představení, které stojí a padá se slovním humorem (povětšinou tedy stojí). Kdo dává přednost jazykovým hrátkám před hereckým skotačením, ten si přijde na své. Snad jediné, co mě příliš nebavilo, byly hudební výstupy.(5.5.2017)

Rozkošne nezmyselné dialógy a hlavne monológy v podaní oduševnených hercov vedia vyčariť úsmev na tvári, no za čiaru sa nejde a dnešný divák vychovaný na stand-upoch Gergea Carlina, Temných Kecov, Silných rečí alebo sitcomoch ako Two and Half Men by už sále sedel skôr netrpezlivo. Predstavenie ponúka aj spevácke čísla, ktoré zúčastnení zvládli obstojne, no speváckou kariérou by až na Ivetu Miffekovú skôr pohoreli.(4.2.2018)

V tomto zázname div. hry Štepka nehrá otca ale len na začiatku vystúpi s príhovorom ako autor. Piesne hrá hudobná skupina The Yanosheek. hrali: Katarína Kolníková (babička), Oľga Májovská (matka), Iveta Miffeková (dcéra), Milan Markovič (syn), Miroslav Siget (otec), Stanislav Štepka (autor)(27.11.2015)

Geniálne a nadčasové. Videl som to asi trikrát a počul niečo cez desaťkrát a stále ma to neomrzelo!(11.7.2007)

Skvělé inteligentní divadlo. Zajímavé i hudebně (díky M. Markovičovi). Nejvíc se mi líbila krásná Iveta Miffeková - tedy nejen vzhledem ;-) ale i zpěvem. Předvedla slušný rozsah a hlavně v hlubších tónech mi to znělo krásně. Kdo ví kde je této dámě konec... Internet žádné informace nedává, snad jen další jméno (Straková). Je otázkou jestli svůj talent zahodila, nebo co se stalo...(19.3.2011)