Poltergeist II

Poltergeist II: The Other Side

Horor / Thriller

USA, 1986, 87 min

"Poltergeist 2" je najlepší film z celej tejto duchárskej trilógie. Oproti prvej časti má toto pokračovanie svižnejší spád a do príbehu vstupujú dve výrazné postavy. Rodine Freelingovcov, ktorú si znova našli nepokojní duchovia, prichádza na pomoc tajomný indián Taylor, ale tiež sa zjavuje na scéne prízrak desivého reverenda Kanea. Scéna kedy prichádza ku domu, kde žije malá Carol-Anne so svojimi rodičmi, a následný dialóg s jej otcom je nezabudnuteľná. ****(23.1.2008)

„Je nezmysel utekať. Tak či tak vás nájdu. Je lepšie zostať.“ Poctivé pokračovanie pre mňa kultovej prvej časti vracia do hry rovnakú rodinu, síce sa presťahuje, ale duchovia si ju nájdu aj tam. Síce sa stratil „moment prekvapenia“ (už len znudene čakáme, kedy sa strašenie začne odznova a aké nechutné masky a triky na nás tvorcovia, tentoraz už bez Spielberga ako producenta, znova vytiahnu), ale pomáha mu príjemne strašidelná atmosféra a dobré herecké obsadenie, plné pôsobivých „ksichtov“, ako sú maličká Zelda Rubinsteinová, obrovský Indián Will Sampson (PRELET NAD KUKUČÍM HNIEZDO, BIELY BIZÓN, KOSATKA ZABIJAK) a temný/desivý „Reverend Kane“ (Julian Beck nevyzerá ako človek, ale skôr ako latexová obluda H.R. Gigera). Každopádne „lietajúce finále v časopriestore“ je trápne a blonďavý anjelik Heather O'Rourkeová už nie je taký rozkošný, ako po prvý raz.(27.5.2011)

Pribeh a vsetok potencial sa vycerpal uz v jednotke takze na rad muselo prist varenie z vody. Slaby dej, slabe triky. Navyse tie samanske indianske vsuvky ma vyslovene iritovali. Nebyt akcnej zaverecnej 30 minutovky a trochu tej dohasinajucej rodinnej atmosfery bolo by moje hodnotenie este nizsie. Tretiu cast uz s najvacsou pravdepodobnostou vynecham. Btw pride mi zvlastne ze pri tejto serii chyba kolonka mysteriozny a fantasy. P.S: JoBeth Williams mi vyzorovo dost pripominala Kate Capshaw z Chramu skazy. 55%(23.4.2009)

• Kubaso

Rodinný horor, pokus druhý. Jestli vám typicky americká prokletá rodinka Freelingova v prvním díle lezla krkem, tady ji budete po pěti minutách upřímně nenávidět. Hlavně Craig T. Nelson nesnesitelně přehrává a děj je tak přeplněn stokrát viděnými klišé, až se zdráhám uvěřit tomu, že se nejedná o parodii. Jednoznačným kladem je (trochu nevyužitá) postava reverenda Kanea, která mě v dětství vyděsila k smrti, a spolehlivý indián Will Sampson (Přelet nad kukaččím hnízdem). Velmi kvalitní jsou i speciální efekty, ale s nástupem ďábelsky přestřeleného finále se s každým dalším záběrem progresivně zhoršují. Dynamická kamera společně s hudbou Jerryho Goldsmithe vydatně pomáhají gradaci závěru filmu, ale mizerný střih opět všechno posílá do horoucích pekel. Obludná dávka sentimentu je též přítomna. Celé je to ještě o třídu níž, než původní film, ale jednu zásluhu přeci jen má: určitě nikdy v životě neochutnám tequillu :-)(5.8.2007)

Jednotka ma neohromila a preto ani dvojke som nevkladal veľké nadeje.Tento film ubral z rodinnej komédie a pridal to na napätí aj atmosfére. Ale tu boli aj vedľajšie postavy veľmi dobré a presvedčivé,či indián alebo diabolský dedko z ktorého išiel veľký strach a bol najlepší herec vo filme.Príbeh ma bavil viac,nebol taký prehnane komédialne rodinný.Ale aj tak mal pár dementných chvíľ,hlavne čo sa týka postáv.No ale ten koniec bol čistá nikým nefalšovaná psychopatická volovina aj s tým Anjelom.No škoda keby nebol dodrbané to finále,ale bolo by tam niečo zaujímavejšie dám 4* a takto len silné 3*.(10.11.2014)

• - V izbe malej Carol Anne Freelingovej (Heather O'Rourke) možno vidieť plagát snímky E.T. - Mimozemšťan (1982). Zaujímavé je, že hlavná predstaviteľka tohto filmu, Drew Barrymore, mala pôvodne hrať rolu malej Carol Anne. (sugy1)

• - Potom, ako sa štáb dozvedel, že vo filme boli použité skutočné kostry, požadovali, aby bol vykonaný exorcizmus. Ten vykonal herec Will Sampson (Taylor), ktorý bol šaman aj v skutočnom živote. (sugy1)

• - Steve Freeling (Craig T. Nelson) vo filme povie, že Taylor (Will Sampson) možno utiekol z psychiatrickej liečebne. Je to odkaz na Sampsonovú najslávnejšiu rolu zo snímky Prelet nad kukučím hniezdom (1975), kde na konci utiekol z liečebne. (Drtic)