Noc před zkouškami

• Itálie

Notte prima degli esami

Komedie

Itálie, 2006, 100 min

„Massi, můj nejlepší kámoš. Drží rekord v počtu mrtvých prarodičů. 35 starých ubohých lidí se muselo obětovat, aby ho v hodině nezkoušeli.“ Vysmát se nenáviděnému profesorovi ještě před maturitou není úplně to nejtaktičtější, co můžete udělat, tím spíš, pokud ho nečekaně dostanete jako přísedícího. A do toho ještě ta láska (jakože podlehnout Cristianě Capotondi je tak snadné)…Nečekal jsem nic jiného než maximálně nenáročnou „teen“ komedii. A nakonec se z toho vyklubala překvapivě pohodová a vtipná odreagovačka, u které jsem se upřímně bavil. Své samozřejmě dělá i nabouchaný dobový soundtrack, kombinace anglicky a italsky zpívaných „pecek“ té doby funguje na jedničku (ostatně, jet si v porsche 200 kilometrů za hodinu a zpívat si u toho The Final Countdown…to prostě má své kouzlo). A poměrně netuctový závěr překvapil a vlastně i potěšil. Slušné 4*. Pokud točit „teen“ komedie, tak přesně takhle. „Díval jsem se na těch 10 vteřin Claudie celou noc. Alice říká, že jsem psychopat…myslím, že má pravdu.“(17.1.2021)

Překvapuje mě, že tento film vidělo tak málo lidí... Asi trochu zapadlý film, který je ale skutečně fajn a příjemný na odreagování, ať už pro teenagery, jak tady někteří píší, nebo pro dospělé. Viděla jsem ho v období, kdy jsem zkoukla několik pokračování American Pie, a byl to po těch hloupejch nevtipnejch nechuťárnách pro mě balzám na duši. Tím ale nechci říct, že by Noc před zkouškama byla kvalitní jen ve srovnání s těma hrůzama, naopak. Pokud se chcete (inteligentně) odreagovat a pobavit, a k tomu jako bonus si zavzpomínat na 80.léta, jejich hudbu a módu, rozhodně doporučuju.(14.4.2020)

Italská mládež 80. let, oddávající se radovánkám i řešící trable, spojené s láskou a s blížící se maturitou. Příjemný, pohodový a vtipný snímek, při němž se sice divák zrovna nedusí smíchem, ale těch 100 minut si může velice dobře užít. V hlavní roli Lukyho bych si ale já osobně dokázal představit výrazově kreativnějšího herce. 65%.(14.5.2020)

U filmů, jejichž děj se odehrává v "osmdesátkách", mám obrovskou výhodu v tom, že poznávám každou skladbu ze soundtracku, což se mi u snímků ze současnosti příliš často nestává. Kromě toho má film na komedii ze studentského prostředí nezvykle dobrou atmosféru, kvalitní humor, fajn obsazení (na Claudii se mi velice dobře dívalo a poker face profesora Martinelliho mě fakt dostával) a absolutní nedostatek amerického patosu. Takové filmy mě dokážou hodit do pohody. Závěrem musím oficiální cestou poděkovat bubun za její komentář, bez něhož bych se k této záležitosti vůbec nedostal. A to by byla fakt škoda. Moje.(12.5.2020)

Neskutečně milý a příjemně vtipný film s nostalgickými hudebními haluz hity 80. let, které jen umocňují pohodovou atmosféru snímku. Herci jsou vesměs sympatičtí (Eros Galbiati, tedy Riccardo, rozhodně není k zahození - a Cristiana Capotondi, představitelka Claudie, obličejem docela připomíná Evu Green) - největší sympaťák je však suverénně pan profesor s vizáží současného Petera Gabriela - toho si člověk prostě musí zamilovat! Když to vezmu kolem a kolem, takhle nějak si představuji téměř ideální, nenáročnou, avšak zároveň inteligentní komedii pro mládež (a koneckonců nejen pro ni) - stokrát lepší než American Pie a podobné bezduché hovadiny.(4.2.2007)