Mjortvyje dočeri

Drama / Horor

Rusko, 2007, 123 min

Trey Gunn

Ruben Dišdišjan

Veľmi zaujímavý a atmosferický horor odohrávajúci sa v pochmúrnom a špinavom prostredí moskovského sídliska. Je o duchoch troch dcér, zavraždených svojou pomätenou matkou, ktoré si vyberajú svoje budúce obete a sledujú ich tri dni. Pokiaľ niekto spácha niečo zlé, zabijú ho pomocou telekinézy. Stopáž je trochu prehnaná, napriek tomu však film nenudí a záver je dostatočne krvavý s celkom peknými vizuálnymi efektami. Na ruské pomery určite nadpriemerný horor, ktorý sa koncentruje predovšetkým na prostredie, farby a zvuky. 70%.(20.12.2010)

Zajímavý příběh, který i zavání originalitou, navíc ruské prostředí snímku nesmírně svědčí a je využito pro prohloubení depresivní až děsivé atmosféry. Na mě je ale snímek přece jen moc utahaný, než aby udržel mou pozornost celou dobu, co jsem se na něj díval. Pojetí a relativní originalita se ale počítají.(3.7.2015)

Mali sme tu japonsku vlnu hororov (a este mame) mali sme tu korejsku vlnu hororov (a este mame) a mozno casom bue aj ruska vlna hororov. aspon takto vyzera podla reklamy na dead daughters. novy shaymalan, novy spielberg, novy hitchock, proste, v rusku takyto horor este nemali, tak nesetria suprelativmi. relativne slusny rozpocet (1 mil. dolarov) ale prilis maly na to, aby nenutil rezisera experimentovat. triast kamerou, hladat lacnejsie riesenia strachu ako CGI. povedzme, ze sa mu dari. napriek tomu, akosi sa rusom nie a nie podarit spravit poriadny film poslednu dobu.(4.3.2007)

Slušný atmosférický horor, silně inspirovaný dnes již v některých případech legendárními asijskými horory... Příběh o třech zavražděných sestrách, které se vrací jako duchové, aby trestaly ty, jež spáchají i ten nejmenší zlý skutek je pojat poměrně originálně... Atmosféra je více než slušná, hudba také, ale co mně osobně vadilo byla roztřesená kamera, která měla diváka vystrašit a nahradit CGI efekty, na které tvůrci neměli očividně rozpočet a opravdu hodně přepálená stopáž... Zvláště v druhé polovině filmu se děj začíná vysloveně vléct a divák tak pomalu ztrácí zájem se dozvědět, jak to celé vůbec dopadne... Zkrátit film o půl hodinu, šel bych klidně s hodnocením výš...(14.1.2016)

Ohohó... Zdá se, že z Asie je k nám nejblíže přes Rusko a jako by si toho Rusové byli vědomi. Kéž by takhle funkčně a s notnou dávkou vlastního přístupu a originálních kudrlin ke kopírkám asijských duchařin přistupovali všichni. Rozjezd v autě je naprosto parádní scéna, při níž jsem měl staženou prdel jako málokdy. Jasně, mrtvé sestry jsou nakonec jen pouhou "kopírkou" asijských duchařin (ten vtípek s odkazem na Kruh je ale dost povedený), ale přístup k tomu je tak krásně sofistikovaný a svébytný, že to prostě potěší. Zcela dle hesla - nejvíc se bojím toho, co nevidím skříženým s tou nejhlavnější premisou - nejvíc se člověk vyděsí sám, není třeba před něj bubáky strkat, jen mu nakukat, že tam jsou. A v tomhle ohledu to funguje skvěle. Hodně dobrá kamera, zvuková a hudební stránka, trefný střih a ostrý kontrast barev vytváří dokonalou nervní atmosféru který eruptuje ve skvěle zvoleném závěru. Je obrovská škoda, opravdu obrovská, že filmu, hlavně ve druhé půli filmu, hází klacky pod nohy zbytečně dlouhá stopáž. 3,5*(20.12.2014)