Vzpomínky na Andreje Tarkovského

Dokumentární

Česko, 2007, 52 min

Tvůrci se s osobností Tarkovského formátu dle mého názoru vypořádali docela důstojně. Nechyběla snaha napodobit poetiku jeho filmů (která je samozřejmně nenapodobitelná), nechyběly zasvěcené komentáře odborníků k jeho dílu a blízkých k jeho životu. Co mě zamrzelo, byla absence ukázek z filmů (vyjma studentských Zabijáků) a trochu násilně působily některé filozofické proslovy, postrádající vytržené z kontextu smysl. Vzpomínky jsou ideální, pokud si chcete jistým způsobem sjednotit znalosti o tomto velikánovi ruského, potažmo světového, filmu. Bez předchozí - byť jenom minimální - znalosti jeho díla můžete být zvoleným pojetím trochu zklamáni.(12.2.2007)

Výborný dokument, který mapuje Andrejovy filmy postupně a dává je do souvislostí s jeho životem. Pro milovníky Tarkovského rozhodně nutnost vidět a pro ostatní je to příjemný zážitek, který představí zvláštního autora, kterému byl předepsán osud.(18.2.2007)

Pár věcí mi na tomto vzpomínkovém dokumentu trochu vadilo (výběr nezaměnitelného hlasu paní Stašové pro namluvení některých pasáží; pár zbytečných, téměř nicneříkajících úryvků komentářů některých zúčastněných; absence alespoň krátkých ukázek z filmu), avšak jeho informativnost je docela dobrá a je vidět, že byl dělán se zaujetím a obdivnou láskou k mistrovi - a to se počítá. Navíc ve mně probudil touhu zhlédnout zas po delším čase nějaký z Tarkovského sedmi dobrých filmů...počkat - "dobrých"? Ne, to opravdu není to pravé slovo...řekla bych, že to, co mu Pasternak kdysi předpověděl, bylo sedm výjimečných filmů ...(11.2.2007)

Andrej Tarkovskij byl jedním z největších filmových režisérů všech dob - o tom není řeči. A tento dokument mu vzdává hold a velmi pečlivě do 50 minut vmněstnal jeho životopis spolu s ohlédnutím za jeho filmy. Ovšem zde silně chybí ukázky z jeho děl. Fotografie a poetické listí ve vodě to nenahradí.(20.8.2007)

Ak sa chce niekto myšlienkovo priblížiť ku grandióznemu dielu A. Tarkovského, silno odporúčam tento dokument. Ak sa chce niekto vyjadrovať k jeho dielam, mal by poznať tak jeho životný osud ako aj životný údel. O Tarkovského emotívnej duši a réžijnej tvorivosti sa môžu vyjadriť len tí, ktorí tohto filmového velikána zažili a práve preto oceňujem osobnosti, ktoré vypovedali v tomto dokumente. Škoda však, že som Tarkovského filmy videla skôr ako tento dokument, istotne by som sa na jeho diela pozerala s väčším rešpektom.(18.2.2007)

Průměrný dokument o velikánovi světové kinematografie, geniálním Tarkovském - spojení samo o sobě nutně vedoucí k mírnému zklamání. Fakt, že ve filmu o filmaři není téměř jediný záběr z jeho díla a všechno obstarávají jen statické fotografie, je docela smutný. Po informační stránce je to mnohem lepší, i když některé pasáže byly trochu mimo mísu.(14.2.2007)

Seznámení s prvním filmem Tarkovského ve mně zanechalo dojem zázraku, náhle jsem stál na prahu pokoje, od něhož jsem do té doby neměl klíč. Kam jsem se dávno chtěl dostat, tam se Tarkovský cítil svobodně a jistě. Našel se člověk který uměl vyjádřit to co jsem vždycky chtěl a co se mi nedařilo. To vzbuzovalo naději a inspirovalo. Tarkovský je největší mistr filmu, tvůrce nového organického filmového jazyka, v němž před námi život stojí jako v zrcadle, jako ve snu. Ingmar Bergman(7.4.2012)

Výborný dokument vyprávějící o životě a filmové práci slavného režiséra Andreje Tarkovského. Možná škoda, že podobných dokumentů Vzpomínky na.. není mnoho. Například ohlédnutí za slavnými režiséry jako Philippe de Broca, Claude Zidi, aj. Natočím sedm filmů.. Jenom? Ale dobrých "Andrej Tarkovskij"(12.2.2007)

Tento exkurz do života a diela tohto špecifického a charizmatického režiséra bol nesmierne zaujímavý a odhaľuje nám mnohé fakty. Ocenil by som dlhšiu stopáž, predsa len 50 minút mi ako divákovi "dychtiacemu" po informáciách a zaujímavých skutočnostiach zo života a diela môjho TOP 5 režiséra nestačilo. V mojich očiach je Tarkovský géniom (a nie som sám-Bergman vyhlásil A.t. za najlepšieho režiséra všetkých dôb:) a jeho diela považujem za vrchol kinematografickej estetiky. Tento dokument je každopádne pekným mementom a nostalgickou spomienkou...(18.2.2007)

nebylo to špatné, chtělo to ale možná něco hlubšího + výrazně tomu chyběly ukázky z filmů... navíc mi přišlo, že někteří "hosté" tohoto dokumentu neznali Tarkovského natolik, aby o něm mohli říct něco podstatného (viz jeden z českých film.kritiků, který mluvil o Stalkerovi tak, že mě napadlo, zda ten film vůbec viděl) 6/10(11.2.2007)

Mistr by si zasloužil mnohem víc než pár mluvících hlav a fotek, ale aspon něco, že... A pár zajímavostí jsem se taky dozvěděl.(8.4.2012)

Chápu, že si tvůrci pozvou filmovou kritičku, aby nám zdělila něco ohledně A. Tarkovského. Ale radši bych poslouchal škrabání o tabuli nebo šustění polystyrenem než jí. To bylo něco příšerného a celkový dojem z dokumentu mi to hodně kazilo.(19.9.2013)

Slabá pocta režisérovi, ktorého filmy pôsobia mysticky. Málo záberov z filmov, resp. len fotky, avšak dokument vás prinúti zamyslieť sa nad Andrejom vďaka jeho myšlienkam a vetám, ktoré sú vo filme uvedené.(16.4.2012)

• sutorovic

Básničky, vetičky. Fajn. Film sutorovicovi, neznalcovi Tarkovskeho tvorby, dal totálny prd.(27.4.2012)