Reklama

Reklama

Archanděl

(TV film)
  • Velká Británie Archangel (více)

Příběh z pera Richarda Harrise mapuje čtyři dny v životě Flukea Kelsa, trochu zpustlého bývalého oxfordského profesora historie, který se ocitne v Moskvě na konferenci k nově otevřeným sovětským archivům. Jedné noci jej v hotelu navštíví bývalý důstojník NKVD a osobní strážce šéfa tajné policie Lavrentija Beriji. Tento starý muž tvrdí, že byl v době Stalinovy smrti na jeho dače a pomáhal Berijovi ukrást diktátorovy tajné spisy. Kelso se rozhodne, že své poslední ráno v Moskvě využije k tomu, aby prověřil mužovo vyprávění. Ale z neškodné otázky v Leninově knihovně se brzy stává smrtící hon noční Moskvou až do severního Ruska a do pustých lesů poblíž přístavu Archangelsk u Bílého moře, kde se téměř po půl století ukrývalo poslední Stalinovo tajemství. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (92)

FrajerTom 

všechny recenze uživatele

I přes to, že je tenhle TV film rozdělen na tři díly, zkouknul jsem všechny části naráz jakoby to byl "normální" film a rozhodně sem se nenudil. Co se týče děje, tak v úvodu jde o klasickou pátračku alá Lovci pokladů, která se v závěru mění v opravdu napínavou podívanou. I přes to, že Archangel nezapře svůj televizní původ, jde díky charizmatu Daniela Craiga o velmi příjemný filmový zážitek. ()

SeanLSD 

všechny recenze uživatele

Dneska už sa zdá - a ktovie, do akej miery je to určené tým, že poznáme budúcnosť - že snáď každá druhá staršia Craigova úloha ho predurčovala k úlohe Bonda. Tu ešte viac než inokedy. On proste rozpráva, tvári sa, vyzerá ako tajný agent zo starej školy aj keď hrá profesora histórie, ktorého zmastia kdejakí sídliskoví lumpovia. A paradoxne mi tu pripomínal starého dobrého Jamesa Bonda viac, než keď sa ním napokon stal v podobe neústupnej vymakanej mašiny s ohromným srdcom za nepriestrelným kamenným zovňajškom... Čo sa filmu týka, na televíznu minisériu fajn, ako historika ma téma potešila, ale z Harrisových kníh sa dá vytrieskať rozhodne viac. Svedčia o tom aj adaptácie Otčiny či Enigmy, ale možno je aj predloha slabšia, akoby trochu pozabudol na svoju originalitu a príliš sa inšpiroval štýlom Clancyho či Forsytha. ()

Reklama

noriaki 

všechny recenze uživatele

Předloha od Roberta Harrise, autora oceňované Otčiny je podstatně temnější a atmosféričtější. Filmová adaptace od ní uhnula v jednom podstatném a v jednom vedlejším bodě. Jak se dalo čekat, nebyla to změna k lepšímu. Důsledkem toho není příběh tak úderný, ani tak paranoidní. Robert Harris psal knihu v devadesátém osmém roce, tedy v době kdy na tom bylo Rusko nejhůř od Bitvy u Moskvy v roce 1941. Po pěti letech Putinova vládnutí za sebou mělo pět let impozantního ekonomického růstu, a volební výsledky komunistů spadly na polovinu, což atmosféře také neprospívá. ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Film je vlastně "malý seriál" a taktéž je na DVD natočen. Ale to je nejmenší kaz. Co mě více zaujalo, je možnost, že skutečně někde Stalinův potomek může být. Ačkoliv o tom pochybuji. Stalin měl jediného syna, který padl do německého zajetí. Němci nabídli Stalinovi výměnu zajatce za prominentního německého generála, jinak že bude jeho syn popraven. Co myslíte, že Stalin udělal ? Nevydal generála a klidně nechal syna popravit. Tak tvrdý to byl člověk a tak nekompromisní je ruská povaha k nepříteli. Zpět k filmu. DANIEL CRAIG hraje báječně, a jako historik z USA jde do situací, při kterých by i voják možná zaváhal. Trošičku mi tam vadil fakt, že Američané ještě nezažili ruskou zimu. Tak např. žáden Němec, který tam kdy byl, by neběhal na Sibiři v zimě jedině v saku a s rozepnutou rozhalenkou. Prostě při - 36° mrazech by vydržel akorát 15 min. a ne, aby se honil s vojenskou policii po lese. Neznalost hřích však neomlouvá. Ale jinak film má napětí a rychlý spád. ()

Ravi 

všechny recenze uživatele

Hypotetický snímek, který líčí Rusko jako zemi plnou bývalých komunistů a sněhu, což, jak víme z letních 36 stpňových veder, není vždycky pravda. Zajímavý nápad o návratu do dob, kdy třesoucí se ruka se srpem vládla lidem ku chatrnému pořádku, se celkem povedl, ale je neúměrně dlouhý. Hudba nevýrazná, přechodová, Craig odvedl lehce nadprůměr. Celkově tento snímek je koukatelný, ale nejen výše uvedené nedostatky ho sráží dolu. 70% = 3+/5 ()

Galerie (16)

Zajímavosti (4)

  • Stalin měl ve skutečnosti dva syny, a to Jakova, který zemřel v německém zajetí, a Vasilije, kterému se stal osudným alkoholismus. Současně měl také dceru Světlanu. (vesper001)
  • Natáčení probíhalo v Rize v Lotyšsku a v ruské Moskvě. (Terva)
  • Při rozhovoru profesora Kelsa (Daniel Craig) a prostitutky Zinaidy (Yekaterina Rednikova) krátce po jejich seznámení je v záběru vidět zaparkované Audi se značkou obsahující kód 007. (vesper001)

Reklama

Reklama