Archangel (TV film)

Archanjel: Kliatba červeného tajomstva

Thriller / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2005, 131 min

• Big Bear

Tady jsem s hodnocením opravdu na rozpacích. Viděl jsem DVD verzi se čtyřmi díly a rovnou říkám, že ty první dva opravdu stály za to. Rusko dnešní doby je jiné, vládne mu nový car Putin. Mladé bohaté Rusy minulost nezajímá a nic o ní nechtějí vědět, naopak je to věc, která je podvědomě irituje. Počemů sivodňa stále chóčetě gavariť o Sajůzu a Stalinovi ? Spíše než značka Stalin je zajímá BMW, Armani, Hugo Boss... Přesto je ještě spousta těch, kteří na báťušku vzpomínají s bezbřehou úctou a údajům o milionech mrtvých nevěří... Profesor Fluke Kelsa (Craig) přednáší v Moskvě o Stalinovi, jeho době, obětech... Po přednášce jej vyhledá stařík, který tvrdí, že byl u Stalina doma když umíral. Dále tvrdí, že z příkazu Beriji musel zakopat u Berii na zahradě za domem Stalinovy osobní dokumenty... Craig zprvu nevěří - už je to, že by Berija svědka nezlikvidoval je podivné.., ale kolotoč událostí mu začne naznačovat, že jeho pátrání po dokumentech sleduje spousta vlivných lidí včetně tajné služby... Nebudu spoilerovat. Ty druhé dva díly jsem sledoval s pozvednutým obočím a niterně cítil, že i sami tvůrci filmu se zalekli džina, kterého pustili z láhve... Konec je oproti velmi volnému a příjemnému rozjezdu vyloženě uspěchaný, odbytý až bych řekl, že useknutý... Velká škoda, mohl to být slušný thriller už jen díky povedeným flasbackům do roku 1953... Dvě rudé hvězdy. * *(18.9.2012)

Film je vlastně "malý seriál" a taktéž je na DVD natočen. Ale to je nejmenší kaz. Co mě více zaujalo, je možnost, že skutečně někde Stalinův potomek může být. Ačkoliv o tom pochybuji. Stalin měl jediného syna, který padl do německého zajetí. Němci nabídli Stalinovi výměnu zajatce za prominentního německého generála, jinak že bude jeho syn popraven. Co myslíte, že Stalin udělal ? Nevydal generála a klidně nechal syna popravit. Tak tvrdý to byl člověk a tak nekompromisní je ruská povaha k nepříteli. Zpět k filmu. DANIEL CRAIG hraje báječně, a jako historik z USA jde do situací, při kterých by i voják možná zaváhal. Trošičku mi tam vadil fakt, že Američané ještě nezažili ruskou zimu. Tak např. žáden Němec, který tam kdy byl, by neběhal na Sibiři v zimě jedině v saku a s rozepnutou rozhalenkou. Prostě při - 36° mrazech by vydržel akorát 15 min. a ne, aby se honil s vojenskou policii po lese. Neznalost hřích však neomlouvá. Ale jinak film má napětí a rychlý spád.(19.10.2010)

Celkom dobrá televízna rozprávka, ako by to mohlo všetko byť, keby.......ani radšej nechcite vedieť. Prvá časť sklamanie, televízia ako vyšitá. Druhá časť začína mať gule premiestnením sa na ruský zasnežený vidiek. Tretí diel už škúli takmer po veľkom plátne, akcia, prestrelky, zvraty a fajn otvorený záver.(4.8.2009)

Vyborny televizni film, ktery by si urcite nezadal s nekterymi z filmoveho platna.. I na svou delku to ma spad a temer se nenudite... Daniel Craig a stejne tak jeho ruska pritelkyne podavaji vyborny vykon a vydavaji se po stope Stalinova syna - trosku mi to patrani prijde na zpusob Sifry mistra Leonarda trosku jinak a trosku jinde.. Asi cele se to tocilo v rusku a to dodava jistou autenticnost a atmosferu.. Urcite jeden z povedenejsich filmu, ktery se nemusi stydet za sve televizni parametry, ktere vubec nejsou videt.. Panove z BBC se vytahli a pripravili pekny zazitek..(20.8.2008)

Ruští herci, kteří zahráli v tomto tv-mini-seriálu, se museli každý večer po natáčení hurónsky smát naivitě, namyšlenosti a zaslepenosti Amíků, protože věděli, že to, co Američané berou jako fikci, je naprostá pravda. Ano, přátele, již je to tak - syn Stalina je živ a zdrav a celý ruský lid se třese na okamžik, kdy se syn národa zase postaví do čela Ruska a dokončí to, co nestihl jeho slavný otec. A ten okamžik je skutečně blízko. Syn Stalina se již neskrývá kdesi v archangelských lesích, ale dočasně se zdržuje v Chimkinském lese hned na okraji Moskvy, kam se přesunul, aby 9. května v den vítězství slavnostně vjel na bílém koni na Rudé náměstí a ujal se vedení. Bohužel se v tom moskevském lesíku trochu ztratil, protože ho neměl tak dokonale probádaný jak ten svůj archangelský. Proto se současně Chimkinský les postupně vykácí za účelem dohledání Stalina mladšího a připravení pro něj rovné široké cesty na Moskvu. Protesty místních obyvatel, kteří brání přírodu, jsou marné a za pár dní soudruh Stalin nejen obnoví bývalý SSSR, ale i připojí k němu zbytek světa včetně USA, Číny, EU, Spojených Arabských Emirátů a jiných států a statečků a vytvoří nový jednotný šťastný a všemocný SSSR - Světový Svaz Stalinských Republik. Ať žije globalizace!(23.4.2011)

• - Natočeno podle stejnojmenné knižní novely Roberta Harrise. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Rize v Lotyšsku a v ruské Moskvě. (Terva)

• - Stalin měl ve skutečnosti dva syny, a to Jakova, který zemřel v německém zajetí, a Vasilije, kterému se stal osudným alkoholismus. Současně měl také dceru Světlanu. (vesper001)