• Angel

• slovenský

Drama / Romantický

Velká Británie / Belgie / Francie, 2007, 113 min

Život spisovatelky červené knihovny pojatý jako červená knihovna. Největším plusem filmu je herecké obsazení v čele s ústředním párem Romola Garai a Michael Fassbender. I Lucy Russell byla v jejich stínu celou dobu stejně jako její postava. Výborná je i Rombiho hudba. Ale jinak to prostě není můj šálek čaje.(24.12.2011)

Prvních 15 až 20 minut jsem vážně uvažoval, že odejdu z kina. Jenže pak jsem to (snad:) pochopil. Nestalo se to, že by François Ozon tak špatně uchopil režisérskou taktovku..nýbrž že ji tak špatně uchopit chtěl. Podává ruku kýči jen proto, aby si mohl zkusit pohrát na jeho hranici. Zajímavý počin, původně hvězdičky 3, ale postupně se mi celý film rozležel v hlavě..(3.1.2008)

Čo to (preboha) bolo? Absolútne zmiešané pocity. Filmu kraľovala Romola. Svojím šarmom a krásou si získala u mňa hviezdičku. Ale žeby som bola zo zvyšku nejaká očarená? Neviem v akom svete sa pohybovali tvorcovia. Chceli ukázať Angelinu snovosť, krutosť reality, byť "nestranný"...? Rozhodne celý výsledok oscilujúci okolo linky priemeru, akoby neistý, nevediaci kam sa uberať, vo mne nezanechal stopu, dobrý dojem. A pritom potenciál tam je. Téma je stále súčasná. Rojčenie, úteky od skutočnosti, vzťahy s mužmi, túžba po uplatnení sa či splnení snov... ___ Čo ešte podotknem sú občasné krásne kostýmy a ich premena plynutím času. A niektoré zaujímavé zábery. Avšak to najlepšie je žiaľ v traileri. /ktorý považujem za celkom "catchy" vzhľadom na film/. Mimochodom je zaujímavé vidieť ako sa Romola výrazne zmenila od tohto filmu. Nepoznám nikoho iného s tak znateľnou zmenou za krátky čas. /nie v zlom/(13.2.2010)

Přes dobrý umýsl a koncepční citlivost (teatrální přehrávání ruku v ruce s kýčem versus melodramatická vážnost) to posledních 40 minut zoufale nedrží pohromadě a protahuje se jako fronta u stánku na pivo v parném létě. Ozon hýčká své ženy, ale opomíná komunikovat se svým divákem. Jako by se zahleděl kamsi do dáli k dechberoucímu obzoru a zapomněl o tom vyprávět svým známým.(18.7.2007)

Kýčem tvrdě estetizované melodrama? Průhledný, dějově předvídatelný, balast? Adorace červené knihovny nebo její satira? Nevím, ale od úvodních růžových titulků jsem se téměř celou dobu tvářila jako blbeček. Na to, jak se s Ozonem většinou divácky míjím a pro jistotu se jeho filmům raději vyhýbám, ve mně tahle zajímavě obsazená umělecká skládanka se skvělým dávkováním informací a odzbrojující Garaiovou nějakým způsobem rezonuje. Je to vlastně chytrý film. Nikdy by mne nenapadlo, že by představitel Esmého o čtyři roky později mohl hrát Edwarda Rochestera.(23.8.2011)