Kolesa dějin

Československo, 1945, 67 min

Miloš Cettl

Miloš Cettl, Jan Drda
  • Sandiego

Příšerné překrucování dějin a dobové současnosti, v člověku se z toho až vaří zluč. Kdyby film zaujal alespoň po filmové stránce, ale jednoduché až naivní srovnávání blahobytu v náruči protektorátu a hrůze a zkáze všude mimo toto ochranné hnízdo skutečně diváka krajně podceňuje. Největší blábol naší dokumentární tvorby.(14.8.2010)

• Ikewoo

Vzhledem k tomu, že jde o střihový snímek, tak ho nezachraňuje ani nějaká rožisérská zručnost. Prostá propaganda bez přílohy a to se jednomu vpříčí při požívání. Ještěže na csfd máme odpadkový koš, protože tady, na rozdíl od jiných filmů z tohoto cyklu na LFŠ2013, není k hodnocení nic jiného než ta propaganda... (LFŠ 2013)(30.7.2013)

• Sarkastic

Tupá propaganda, při které se divák sem tam musí smát trapnosti a hlouposti, jindy se čistě jen nudí (i když nezáživnost převládá). A nad hajlováním při české hymně se chce člověku pro změnu zvracet. Dokument si navíc často protiřečí, a to nejen z hlediska historických faktů, ale i vlastních myšlenek. I přes „nesporné kvality“ však 1* dám a místní úhledný sloupec odpadů naruším, nemůžu totiž říct, že bych se alespoň trochu nepobavil. „ A zase letadla!“(4.8.2013)

Film jsem neviděl, Nacismus nepodporuji, přesto má ode mě nejlepší možné hodnocení. Neviditelné filmy mám prostě nejraději. Film není k vidění naprosto nikde, což je pro mě jasným signálem, že někdo nechce abych se na něj díval, chce abych si myslel to, co on chce abych si myslel, bez toho, že bych měl možnost slyšet vyjádření druhé strany. Takovýto přístup ale z principu celý život zavrhuji. Nebýt tedy cenzury v rámci Nacismu, asi bych byl nekompromisní antinacista. Takto musím říct, že Nacismus neodsuzuji, ani nepodporuji, protože pravda vítězů je jedinou pravdou, kterou mám povoleno poznat. 5 hvězdiček, čistě jako protest.(26.8.2016)

• Cimr

Tak tohle si Miloš Cettl v roce 1945 už opravdu mohl odpustit. Svoji pověst si zničil úplně zbytečně, protože film ani nestihl jít do kin a po válce byl zapomenut. Režisér měl být exemplárně potrestán a nikoli o pár let později převléct kabát a fungovat v řadách StB. Ale tak už to holt na světě chodí... Kolesa dějin je mimořádně odporný film, snad vůbec nejodpornější v českých dějinách. Nemůže ho ospravedlnit naprosto nic. Záběry rozbombardované Varšavy střídá prosluněný český venkov, na němž se spokojeně pase dobytek a hlas vypravěče vypočítává, jaké všechny krásy jsou nám díky strýčku Adolfovi dopřány. Češi se nemají zlobit a naopak Říši pomáhat - je to přeci jen logické, Německá říše a Čechy vždy v dějinách patřily k sobě, tak proč to chtít měnit... Jakýkoli negativní stín se přechází mlčením, např. v některých záběrech vystupuje Heydrich - a pak tam najednou není. A to je všechno. Není vysvětleno, co se s ním stalo, jen ho prostě nahradí jiný milý pán. Snímek lže tak strašně okatě, že ho nikdo nemohl brát vážně. Až to působí, že byl snad vytvořen schvalně jako provokace. Přesto (obzvlášť pokud se zajímáte o historii II. světové války) je asi dobré se na něj podívat. Kde jinde uvidíte takové exkluzivní záběry jako třeba Goebbelse s Háchou, jak si nadšeně užívají v Národním divadle Prodanou nevěstu? PS: Zde na ČSFD je fatální chyba, Jan Drda nemá absolutně nic společného s tímto filmem!!(5.8.2013)

• - Režisér Miloš Cettl je jednou z fascinujícíh postav českých dějin. Tento bývalý důstojník československé armády za války působil jako dvojitý agent pro britskou tajnou službu a gestapo, načež se po válce na pár let ztratil. Po roce 1948 se však opět objevil, tentokrát na druhé straně barikády jako agent StB a falešný převadeč v neblaze proslulé akci "Kameny". To se mu nakonec stalo osudným, protože byl roku 1951 zastřelen při pokusu o překročení státní hranice. (Cimr)