Drsný holky (festivalový název)

• dánský

Råzone

Life Hits

Dánsko, 2006, 93 min

Silné, syrové a hodně smutné drama. Souhlasím s Scrytcherem, že to bylo chvílemi opravdu na hranici snesitelnosti a uvěřitolnosti. Ale naopak nesouhlasím s tím, že Laura Christiensen to neutáhla. Byla výborná a tu roli zahrála skvěle, věřila jsem jejímu výrazu v obličeji, ať vyjadřoval smutek, bolest a nebo vztek, prostě cokoliv. Velkou konkurentkou jí tady byla vynikající herečka, kterou už znám z filmu Spi, děťátko, spi Stephanii Leon, o jejíž kvalitách jsem tudíž vůbec nepochybovala. Drsný holky byly opravdu hodně drsný, ale kde hledat příčiny takového chování je přece zcela očividný. Nejen, že to začíná většinou doma v naprosto nefunkčních rodinách, ale mnohdy i dost velkou tolerancí, či bezmocností v systému školství jako takovém. Možná, že někdy až těmi příliš vyhrocenými scénami chtěl E. Christansen mnohým říct, ať se konečně chytnou za nos a něco s tím začnou dělat. Ale málokdo to opravdu udělá, co si budem namlouvat.(2.10.2012)

Když si holky vyřizujou účty, zírá i ten nejdrsnější chlap. I když je to tady dohnáno až do absurdnosti, mě se to díky nezaměnitelnému severskému rukopisu líbilo. Svůj lví podíl na tom má určitě i Laura Christensen, která se projevuje jako hodně talentovaná herečka a nebylo by od věci, kdyby si jí všimly i větší produkce. Konec celý film tak trošku devalvoval, ale přesto to stojí za shlédnutí. Jinak tohle bych s Klass či Ondskan nesrovnával, protože je to přeci jen o něčem jiném. 80%(23.7.2012)

Drsný holky jsou tématem velmi podobné Zkažené mládeži, více se mi přesto líbil estonský film. Råzone je také obrovsky silné drama, ale celkový dojem trochu sráží uvěřitelnost. U obou snímků bylo násilí hnáno do extrému, bral jsem ho však za demonstrativní, takže s ním problém nemám, co mně ale vadilo u Drsných holek byla úloha dospělých, která mi přišla silně nereálná, od učitelů přes rodiče až k taxikáři či číšníkovi. Proto hodnotím pouze 4*, jinak velká spokojenost a na násilí na záchodech asi jen tak nezapomenu (s koncem, narozdíl od jiných, nemám větší problém, škoda jen, že emocionální vrchol filmu přišel ještě před závěrečným aktem zoufalství, hněvu a touhy po odplatě).(13.2.2012)

Drsné holky v drsnom filme od drsných Dánov. Aj napriek tomu, že som už videla viacero filmov o šikane medzi mladými, a je s čím porovnávať, tento radím k tým lepším, pretože ma bavil. Kamera mi síce niekedy dosť vadila, a aj niektoré scény boli už na hrane, ale bolo to slušne zrežírované, Laura bola veľmi uveriteľná a Cyron naozaj potešil. Takže rodičia! ... trošku viac sa venujte tým svojim deťom a začnite už od narodenia, na strednej to už nedobehnete. (Filmová výzva 2016 - morgos)(10.1.2016)

• Aljak

Ďalší do série z filmov o šikane, a veruže už som ich videl až-až. No tento bol jeden z najslabších, hoci ten potenciál to malo podľa mňa vcelku vysoký. Začalo to veľmi sľubne, no vývoj po konflikte Christiny a Cecilie som očakával určite zaujímavejší. Dramatický síce bol, dokonca aj drsný - no to nestačilo, aby človek plnohodnotne vnímal všetky veci, ktoré by mal takýto druh filmu povedať. Inak, je to smutné, lebo presne takéto "partie" poddajných a suverénnych dievčat čoraz častejšie vidno v našich uliciach a je mi z toho normálne smutno, keď to tak vidím. Aj keď popularita nikdy neprestane tínedžerov zvádzať - dokonca ani za cenu, že sa z nich stanú bezcitné mrchy!(17.10.2013)