Drsný holky (festivalový název)

• Dánsko

Råzone

Life Hits

Dánsko, 2006, 93 min

,,BUDU MUSET PROMLUVIT S VAŠIMI RODIČI.“ … ,,KLIDNĚ. JAKO BY JE TO ZAJÍMALO“… /// Christine, Trine, Cecilie a Pernille – čtyři kundy zralý pro pasťák. Naštěstí cesty Páně jsou nevyzpytatelný a jedna z nich se brzy změní (hovno kouzlo…) v loosera. Film o rozbitý mládeži, při jejichž kouscích nejde o filmařinu. S přehledem ji totiž válcuje příběh, jehož sledování je takový vlastní sebepoškozování. Možná chtěj apelovat i na jiný pocity, ale činí tak dost skrytě, takže příběh graduje, každej dostává to, co si zaslouží a masochistickej divák vrní blahem. K tomu se dost blbě něco dodává… snad jen, že bych tomu klidně věřil. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Ve škole se mi dějou strašný věci. 2.) Thx za titule ,,Schara“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(13.2.2014)

Čtyři nerozlučné kamarádky na střední škole. Jedna z nich, Cecilie, však zahlédne svého chlapce, jak osahává Christinu. Domnívá se, že to bylo vzájemné a stane se z ní nepřítel na život a na smrt. Spolu se dvěmi dalšími dívkami šikanují Christinu a ta jim jen občas něco chabě oplatí. Nakonec jde téměř všem o život.(12.4.2020)

Silné, syrové a hodně smutné drama. Souhlasím s Scrytcherem, že to bylo chvílemi opravdu na hranici snesitelnosti a uvěřitolnosti. Ale naopak nesouhlasím s tím, že Laura Christiensen to neutáhla. Byla výborná a tu roli zahrála skvěle, věřila jsem jejímu výrazu v obličeji, ať vyjadřoval smutek, bolest a nebo vztek, prostě cokoliv. Velkou konkurentkou jí tady byla vynikající herečka, kterou už znám z filmu Spi, děťátko, spi Stephanii Leon, o jejíž kvalitách jsem tudíž vůbec nepochybovala. Drsný holky byly opravdu hodně drsný, ale kde hledat příčiny takového chování je přece zcela očividný. Nejen, že to začíná většinou doma v naprosto nefunkčních rodinách, ale mnohdy i dost velkou tolerancí, či bezmocností v systému školství jako takovém. Možná, že někdy až těmi příliš vyhrocenými scénami chtěl E. Christansen mnohým říct, ať se konečně chytnou za nos a něco s tím začnou dělat. Ale málokdo to opravdu udělá, co si budem namlouvat.(2.10.2012)

Šikanovat a být šikanován. Mezi těmito pojmy je hodně tenká hranice. To poznala i Christina. První vlaštovkou k pádu na losera bylo obejmutí( ač neopětované ). Hřebíčkem do rakve bylo udání svých ( bývalých ) " kamarádek ". Na rovinu si myslím, že ikdyby Christina hodila vinu na sebe už by nálepku " zrádkyně " v očích Cecilie a tím pádem i u těch dvou zbylých pizd stejně nesmazala. Kamarádství je věc pomíjivá a konec bude bolestivý pro všechny.(30.4.2020)

Drsné, kruté, naturálne a typicky škandinávsky chladné. Oproti iným filmom s podobnou tématikou však na mňa tento snímok nedokázal nejak výraznejšie emotívne zapôsobiť. Možno to bolo vo veľkej miere zapríčinené tým, že som nedokázal bližšie priľnúť k postavám. Navyše niektoré scénky sa mi zdali mierne pritiahnuté za uši. Na druhú stranu, pokiaľ výuka na dánskych školách funguje takýmto spôsobom, systémom kde ľahostajnosť a prílišná tolerancia učiteľov idú ruka v ruke s nárastom všeobecnej spoločenskej šikany bez snahy s tým niečo urobiť, tak potom majú Dáni vážny problém. 70/100(27.2.2016)