Komentáře uživatelů k TV seriálu (28)

• Karlos80

Scénář: Ladislav Langpaul. Seriál o životě příslušníků naší armády a současně připomíná, jak náročné a odpovědné je povolání důstojníka, velitele v dnešní mírové době. U nás odvysíláno snad jen jednou, od té doby tento seriál úplně zapadl, a dnes si na něj už nikdo krom nějakého pamětníka nevzpomene, viděl jsem jeden necelý díl z nějakého archivního pořadu, a musím říct že to byla z "dnešního" pohledu strašná pitomina. Co ale nebylo, a co bysme také chtěli že? Samozřejmě z důsledku pomálu objektivních a informačních informací nehodnoceno.(26.6.2007)

Tak tu čtu a to celkem fascinovaně všechny komentáře a kroutím hlavou. Snad kromě jednoho komentujícího to vlastně nikdo neviděl, nebo to viděl (možná) na vojně, ale není si jist jestli si to neplete s Vinetůem... Já mám po dnešku viděný první díl a svoji porci zábavy jsem dostal. Oproti srovnávaným Chlapcům a chlapům tam chybí větší plejáda hereckých hvězd osmdesátých let i když kdo ví, co přinesou další díly. Na konci toho prvního se objevil např. Vinklář a to už je jiná liga než Procházka... Toho jsem vždycky nemusel. Vždycky, ale překvapilo mně jak je v téhle roli celkem snesitelný. Film je procpán propagandou, strana, vláda, vlast, vůdčí role KSČ, souručenství bratrských armád a samozřejmě největší kámoš SSSR a jeho okupanti na našem území. Když jde do tuhého pomůže kámoš Andrej z ruské posádky... :-). Krom pro někoho retro vzpomínek na vojenský život film nabízí i pohledy na tehdejší bojovou techniku což jej dělá celkem zajímavých.život socialistického velitele nebyl med a přesto vedli ty své kluky, plnili bojové úkoly a tvořili tak obrněnou pěst dělnického lidu proti agresorům a případným okupantům ! To nám asi film chtěl sdělit krom takového jakoby PR pro ČSLA. Co překvapilo je délka dílů. Co díl to v podstatě stopáží celovečerní film. Celkově zatím slabší průměr, zatím dávám za 3. * * *(29.1.2020)

• Zazie

Tenhle seriál jsem viděla kupodivu celý v době, kdy v televizi nic jiného nešlo, s očekáváním, jestli další díl bude stejně nesmyslná slátanina jako ten předešlý. Byla. Seriál nikdy nereprízovali a v archívu právem zapadl prachem.(16.1.2008)

• anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 3.1.1982, pôvodný televízny seriál (1.4.2009)(1.4.2009)

Tento seriál jsem bohužel nikdy neviděl..přesto si myslím, že žádný seriál ani film natočený v československé produkci si nezaslouží být hodnocen někdy dost vulgárním způsobem, jak tady někdy čtu. Rozhodně si i tento seriál zaslouží oprášit z archivu a připomenout nám ho. Určitě bude mít mnohem větší sledovanost a úroveň, než některé záležitosti, které máme možnost vidět v dnešní filmové nabídce. Musím opravit svůj komentář...první díl tohoto seriálu jsem už viděl a moc mi to připomnělo chvíle mé dvouleté vojenské služby, těším se na další díly.(22.9.2016)

Další z normalizačních seriálů, jenž je kavárníkům z Kavčích hor, třebaže inkasují od diváků každý měsíc výpalné zatěžko uvést do vysílání a musejí tak činit komerční stanice. Já ho shlédl poprvé až nyní na Youtube. Docela obtížně se mi to hodnotí, neboť vše co se armády týče je mi na hony vzdálené. Nudné a rozvleklé (alespoň pro mě coby nevojáka) scény ze cvičáků jsem přetáčel, sledoval jsem jenom dějové linie ze soukromého a partnerského života postav a ty mě docela zaujaly. Potěšilo mě, že manželství hlavního hrdiny se i přes nepřející sestru jeho vyvolené nakonec vydařilo. Mé hodnocení se pohybuje na pomezí 2 a 3 *, nicméně když tu vidím ty odpady udělené kavárníky a chvilkaři, kteří to ani neviděli, dávám velmi slabé 3 *. 45%(28.7.2020)

Odsledoval som seriál o ktorom som nevedel. Lebo keď išiel v televízii , bol som na vojne. Moje dva roky vojenskej služby , boli úplne iné.. No musím priznať, že niektoré sekvencie boli celkom zaujímavé - spartakiáda, veľké cvičenie ŠTÍT 80... Hodnotím 50 %....(25.12.2020)

• arcticsky

Další z bizarních seriálů o vojácích ČSLA. Toto aspoň vzbudí (autory zřejmě nezamýšlený) úsměv...(14.6.2020)

• mira007

Československý seriál z roku 1981 o studentech vojenské vysoké školy je ještě větší bizár než guilty plesure Chlapci a chlapi. Špatné i na socialistickou seriálovou tvorbu, po premiéře to vytáhli na světlo až o třicet let později na Jojce. Těžkej duševní hard core, hned v prvním díle náš hrdina zaboří transportér do příkopu a o pomoc jde v ruském jazyce žádat bratrské okupanty. Jednu hvězdu dám s velkým vypětím za uznání, že kameraman uměl zapnout kameru.(7.2.2020)

Velitel nám pěkně začíná fanfárami a člověk si mimoděk vybaví příjezd krále v pohádkách. Sem ale dorazí Karosa ŠL 11 s budoucími velitelskými kádry. Vojenská škola je nám představena jako vhodná cesta k seberealizaci, pobratříme se i s milými ruskými spojenci a nakonec se odebereme k první přidělené posádce. A mezitím vztahy, vztahy, vztahy. Pracovní, rodinné a milostné, zatěžované vojenskými povinnostmi. Tvůrci nás sem tam oblaží i nějakou „bojovou ukázkou“, ale pomalé tempo seriálu to příliš nevytrhne. Největším dramatem zůstává milostné tápání / trápení Petra (už i v pokročilém socialismu se vyskytovaly ženy, které se kvůli muži „profesně neobětovávaly“). Podíváme se na cvičení spojeneckých vojsk („obrana západní hranice socialismu!“), během operace „záchrana rozbitých brýlí velitele z NDR“ uslyšíme i chválu německého vojáka na naše JZD (nikdy neviděl víc prosperující družstvo), podplukovníkova dcera se vzdává kvůli nechtěnému těhotenství studií na VŠ, ale vdávat se nechce. Ve čtvrtém dílu nás čeká brutální hippie koncert pro ČSLA a oko latentních homosexuálů oblaží záběry ze Spartakiády. A Péťa se pod tribunou s Husákem konečně vykousne s Klárkou. Ta mu z toho v následujících dílech povine dceru, zatímco on si zaválčí v nové funkci velitele tankového praporu.(1.5.2020)

• FeroFabus

Do prdele práce, tuhle odpornou slátaninu jsem viděl jako voják základní služby v roce 1982. Tomuto nesmyslu může konkurovat snad jen slátanina Matka.. Je pro mě obrovskou záhadou, jak režisér Kubeček mohl o dva roky později natočit takový skvost "Jako kníže Rohan". Tou slátninou Matka myslím ten debilní seriál, aby někdo nemyslel, že urážím Karla Čapka.(12.7.2015)

• stone

Přesný obrázek, jak to v armádě vypadalo. Zelené gumy.(4.2.2020)

• Stejšn

Úplně stejná bolševická gumárna, jako Chlapci a chlapi. Zajímavé je, že druhý jmenovaný se v televizích objevuje pravidelně, Velitele jsem viděl až v roce 2020. No, o nic jsem nepřišel. Hvězdička jen za hromady vejtřasek, pro ty mám slabost.(14.6.2020)

Zapomenutý televizní seriál z vojenského prostředí počátku osmdesátých let se samozřejmě řadí mezi politicky propagandistické počiny, ukazující život jak důstojníků, o kterých je dějství především, tak i obyčejný kluků na vojenské základní službě. Zkrátka a dobře, vojenský život se vším všudy. Příběh začíná vojenskou vysokou školou a pokračuje vojenským životem takovým, jakým byl. Dnes se to sice už obzvlášť nikomu nelíbí, ale na rčení, že vojna dělala z chlapců chlapy, skutečně něco bylo. Vše bylo především o výchově a to nejen v zodpovědnosti a vůli pracovat, ale i v oblastech techniky, vědy, kultury, sportu a hlavně v ideové politice. A právě ona politika je na celém tomto díle nemalý škraloup, ale zase až tak hrozné to také není. Že v prvních dílech není opomenuto ani ´spřátelené´ vojsko Sovětského svazu na našem území je prostě dáno svou dobou. Dnes by se pro změnu zase použila americká vojska NATO, takže skutečně tomu není co vyčítat. Seriál ve zkratce ukazuje přípravy na atletické závody, cvičení vojsk Varšavské smlouvy či spartakiádu a nebo klasickou vojenskou brigádní výpomoc v době žní či v zimě v povrchových uhelných dolech. Jen skuteční pamětníci, kteří si prošli dvouletou základní vojenskou službu, mohou hodnotit, co se tu zakládá na pravdě a co bylo ideologicky vymyšlené. Pro ostatní seriál ukazuje jen obyčejnou ´vojnu´ s veškerými svými aspekty své doby. Dramatická stránka byla napsaná dobře a děj plně vyrovnaný jak v oblastech vojenské služby, tak i soukromého života hlavních postav. Dnes seriál může sloužit už jen coby vzpomínka současných seniorů a k opovrhování od mladé generace.(23.6.2020)

Na seriál si vzpomínám,dávali jej tehdy (v roce 1982) v neděli v 20.00. A proč ta vzpomínka? Jednak jsem tou dobou někdy odjížděl na internát a pak taky proto,že jeden z hlavních ,,hrdinů" nosil moje celé jméno. Tři hvězdy za nostalgické připomenutí mládí a pak i vzhledem ke srovnání s tím,jaký slátaniny se točily a ještě točí i po ,,slavné listopadové sluníčkové" jakožerevoluci ....(24.4.2019)

• sharka.68

Mně to bylo povědomý! Jediný,co jsem si vybavila, byla Marta Hrachovinová,jak vrká s Tondou Procházkou u nějakých futer...a ono jo! Vydržela jsem první díl celej...masochisticky dám i ty další, baví mne sledovat Rudlu Jelínka....a objevila se tam Yvetta Kornová, moje nostalgická vzpomínka na film-Přijela k nám pouť..no tak přidám další hvězdu....(27.1.2020)

• fooggyy7

Vzkaz pro dnešní mládež: Podívejte se, o jakou pakárnu jste přišli. Vzkaz funkcionářům filmu: Podívejte se na jakýkoliv vojenský film, ať alespoň ve filmu vidíte vojáka(23.2.2020)

V seriálu je vše, co od seriálu z roku 1981 propagujícího službu mladých vojáků z povolání v naší drahé ČSLA, očekáváte. Uvědomělého náročného velitele (takového doktora Sovu v uniformě), spoustu práci oddaných gum, nějaké ty vztahy, místy toporné (těch je víc), místy lepší herecké výkony. Scénáristé si dokázali vybrat lepší i slabší chvilky, ale pravdou je, že mě u tohoto ve své době vysmívaného seriálu dokázali udržet. Ti, které dokážou papundeklové seriály dohnat k šílenství po několika sekundách, ocení slušné exteriérové záběry vojenské techniky. Kdybych měl právě s papundeklovými seriály srovnávat, šlo by hodnocení výše, v souboji s nejkvalitnějšími seriály své doby Velitel ale prohrává, i když se ctí. Objektivně se ale držíme někde na průměru.(2.3.2020)

• lineker

Fakt krásné nastavené zrcadlo soudruhům novovojakum s nevyřčenou otázkou. Zda chtějí žít ve srackach, nebo chtějí žít ve sračkách.(5.8.2020)

• McMerkurion

... seriál jsem viděl kdysi v premiéře, od té doby, ač to byla blbost, se mi jej nepodařilo nikde najít a znovu zkouknout ... takže došlo na reprízu, no, pěkná komedie ...(10.2.2017)

<< předchozí 1 2