True Caribbean Pirates

(TV film)
všechny plakáty

Od Henryho Morgana po "Čierneho" Barta Robertsa: prichádzajú skutočné príbehy slávnych pirátov Karibiku!  V čase od 16. po 18. storočie boli vody Karibského mora mimoriadne búrlivé, pretože sa po nich plavili najslávnejší, ale aj najhrôzostrašnejší piráti všetkých čias. Ich dobrodružstvá sa stali námetom pre množstvo legiend a príbehov, ktoré sa neraz pretavili až do hollywoodskych veľkofilmov. Aký je však skutočný príbeh týchto pirátov? Kto boli bukanieri a ako sa líšili od korzárov či "obyčajných" námorných lúpežníkov? Skutočne zahrabávali svoje poklady na opustené ostrovy a vyhotovovali mapy, ktoré mali pomôcť ich nasledovníkom v ich nájdení? Preslávili sa pirátski kapitáni svojimi hrdinskými skutkami, alebo naopak, svojou legendárnou krutosťou?
Dokument History Channel ponúka na tieto otázky odpovede prostredníctvom názorov známych historikov a výskumníkov, ktorí sa zlatým vekom pirátstva zaoberajú. Jeho hlavným cieľom je však autenticky prerozprávať príbehy najväčších pirátskych kapitánov, ako sú sir Henry Morgan, Edward Teach alias Čierna Brada, Bartholomew Roberts či Anne Bonny. (Incantator)

Incantator

Historický dokument HISTORY Channel slušne mapuje problematiku pirátstva v Karibskom mori a rozpráva aj príbehy konkrétnych pirátskych kapitánov. Možno mu však vytknúť prílišnú povrchnosť a snahu zaujať namiesto väčšieho záberu skutočne zaujímavej problematiky. Tému dokumentu by som si vedel skôr predstaviť ako námet na seriál, ktorý by "búral mýty" a venoval sa jednotlivým obdobiam pirátstva, prípadne jeho "osobnostiam". Pre priaznivcov tejto éry i pirátskych filmov všetkého druhu, ktorí na reálne udalosti prílišný dôraz nekladú (spomeňme len hollywoodsku sériu s Johnnym Deppom) ho určite odporúčam, no dojem, že ide napr. o dokument BBC, Piráti Karibiku nevzbudzujú. Zhliadnuté v TV [HISTORY Channel] [český dabing] (31.7.2012) ()