Lúpež po anglicky

Komedie / Krimi

USA, 2012, 89 min

• D.Moore

Nevadí mi, že vznikl remake filmu, který mám rád. Vadí mi, že vznikl špatný remake. Pozná se to kromě jiného podle toho, že ačkoliv má jít o komedii, humoru v ní moc nenajdete. Hlavní hrdina v podání Colina Firtha je neschopný otravný mamlas, který si všechny urážky snobského Alana Rickmana vlastně zaslouží, Cameron Diaz nedostala prostor cokoliv předvést, ačkoliv by nejspíše chtěla... A jinak nic. Že se bratři Coenovi uchýlí k tak jednoduchému a hloupému humoru typu dvojsmyslné rozmluvy v hotelové recepci, to bych opravdu nečekal. Gambit sice několik světlějších chvilek má, ale stejně jako v případě Monetova obrazu i tady platí, že originál je jen jeden.(19.9.2015)

O Coenovcov bez Coenovcov. Je to škoda, pretože každým jedným dialógom je citeľné, ako si prácu na scenári musela táto dvojica užívať. Hoffman samozrejme nie je fušer a film má celkom slušné tempo a vo vykreslení postáv je takmer bezchybný. Firth sa pre podobné úlohy doslova narodil. Jediný problém je naozaj akási pachuť nedotiahnutosti a nevyužitej šance. Nejde tak ani o humor, ale hra na mačku a myš musí byť podľa môjho názoru omnoho sofistikovanejšia a keďže kľúč k sofistikovanej zábave tkvie v detailoch, je na Gambitovi vidieť, že ich postráda. Ide priamočiaro za svojim, neberúc ohľad na diváka túžiacom po niečom invenčnom a inteligentne zábavnom. Ťažko povedať, kde sa stala chyba, pretože film nie je zlý, len v mnohých stránkach nedotiahnutý. Akoby zostal na polovici cesty. Síce si to kompenzuje určitými vychytávkami ako je Rickmanov hrubian, alebo južanský prízvuk Cameron Diaz. Tie tomu dodávajú istú extravaganciu. Jediná výborná a vtipná scéna je samozrejme Firthov útek z hotela a pokus ukradnúť vázu s dynastie Ming. Keby sa v takej nálade niesol celý film bolo by to o triedu lepšie. Ale stále je to pozerateľné a ak ste trocha tolerantný tak aj zábavné.(28.3.2013)

V Hollywoodu se za rok natočí pořádná spousta buranských a trapných komedií, mezi něž však Gambit nemůže být zařazen. Divák je sice po většinu stopáže nucen sledovat spoustu konvenčních vtipů použitých již mnohokrát v jiných komediích, ale herecké výkony tří hlavních mužských představitelů (moje obavy z obsazení Cameron Diaz se potvrdily, aneb co na ní kdo vidí) a některé typicky coenovské elementy ve scénáři (Dr. Zaidenweber, japonská delegace,...) vyzdvihují film do vod jakžtakž sledovatelného průměru. P.S. Mám radost, že můžu po dlouhé době vidět na plátně Toma Courtenaye, jednoho z nejlepších herců své generace.(7.3.2013)

Velmi milé filmové povyražení. Hlavními klady zde jsou nápaditý scénář a skvělé obsazení. Můj oblíbenec Colin Firth samozřejmě nemohl zklamat, ovšem velice příjemně mě překvapila i Cameron Diaz - strašně mě bavila její americká angličtina. Nikdy bych tomu nevěřil, ale to děvče vážně umí hrát. Pokud mohu soudit, tenhle film je vážně vtipný - jenom u sekvence odehrávající se v hotelu jsem umíral smíchy. Nejvíce mě ovšem pobavil scéna, v níž postava padělatele obrazů, zvaná major Wingate, vytváří akční malbu à la Jackson Pollock - takový nenápadný fórek pro ty, co se vyznají v těch Manetech a Monetech :-) Och, tento film mi zvednul náladu, vážně.(20.3.2013)

• Guzo

Místy dost úsměvné (scéna v hotelu boduje), ale místy naopak nudné a až moc přehnané (ten texaský přízvuk byl opravdu zbytečný). Film každopádně sází na herecké obsazení a tím se trefuje do černého, protože s jinými herci by asi nebylo vůbec o co stát. Takhle se jedná o solidní podívanou, která se ale z průměru bohužel nevyhrabala. 5/10(2.2.2014)

• Colin Firth

• - Film byl uveden do kin 12. října 2012. Nakonec však bylo rozhodnuto, že bude vydán rovnou na DVD. (Terva)

• - S hlavní ženskou rolí byla původně spojována Jennifer Aniston. (R´Hell)

• - Do role Harryho byl zvažován Hugh Grant. (Terva)