Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA / Velká Británie, 2009, 155 min (SE: 171 min, Director's cut: 178 min)

Přišlo to, co přijít mělo. Vždycky, když se rozezvučely ty opojné, domorodé a vycizelované world music kompozice, říkal jsem si, jestli to takhle bude ještě pokračovat, nebo už to konečně začne. Je skvělé, jak tu funguje všechno jinak. Teda všechno. Dokud se opájíme barvami, sníženou gravitací a tvory vygenerovanými pomocí lysohlávek, teče nám slina po bradě. Jenže co z toho, když se pak Ripleyová minutku hádá s Ribisim a na minutovém prostoru oba vygenerují nejsilnější emoce na půl kilometru pralesa a hodinu stopáže. A pak už je to dokolečka. Člověk začne být fascinován tvary, věcmi a živočichy, aby ho následně vytrhlo z rytmu jemné políbení, kmenová rada nebo jiná proprieta, kterou už v životě vidí po desáté, ale díky technologii jí má dneska chuť poprvé odpustit. Bez otvíráku, bez pořádného finále a s hrozně zlou vojenskou gumou, která si myslí, že kovbojské hláškování vždycky zabere. Z Camerona si nepamatuju vůbec nic, z 3D si toho pamatuju hodně. Mrzí mě to.(17.12.2009)

Epická kanonáda nejlepších nápadů a momentů vydestilovaných ze svaté čtveřice Matrix / Pán prstenů / Star Wars / Tanec s vlky. V momentech i jako celek silná, audiovizuálně omamná (i když chvílemi až příliš opájející se sama sebou), za všech okolností přehledná, dotažená, kompaktní nádhera. Na druhou stranu "jen" do detailu vymazlený blockbuster s horou klišé a nějakým tím soudobým poselstvím - nic víc, ani nic míň. Což není nutně špatně, když se věci dělají s takovým fanatizmem a posedlostí pro každý detail. Ale termíny jako filmová revoluce tu nemají co dělat. Jinak se mi líbí, že rozhodování mezi 2D a 3D je opravdu jen otázka diváckých preferencí a nikoliv základní stavební kámen filmu. Cameron se tedy nepodřizuje technologii, ale využívá ji pouze k tomu, aby případným fajnšmekrům poskytl lepší zážitek za vyšší cenu. Poctivá a férová nabídka, která jde zcela proti proudu současného vnímání 3D filmů (pneumatiky letící na plátno, které by ve 2D vypadaly divně, tu nenajdete). [10/12/09, Londýn](14.12.2009)

• tron

„Svinstvo v popise práce nemám.“ Prvé dve hodiny som trpel ako sviňa tesne pred porážkou. TOTO je ten Cameron, ktorého som vždy miloval, polovicu jeho filmov pokladám za absolútnemegakultové a zvyšok za "iba" kultové? Toto??? Určite nie, možno ešte tak Stephen Sommers. Našťastie, v záverečnej (tretej, ach!) hodine dostal detský (detinský?) Avatar aspoň troška svižnejšie tempo vďaka masívnej bojovej scéne, kedy sa mi občas príjemne zrýchlil tep (výpomoc od zvierat, pilotka Michelle Rodriguez). Ale stále to nemalo nič spoločné s TÝM Cameronom, ktorý mi povedal, že najlepšou búchačkou je brokovnica s odpílenou hlavňou a koľko kostí mám v tele. Avatara akoby nakrútil menovec TOHO Camerona. Nudný, patetický, nezáživný a neskutočne, neskutočne, neskutočne neoriginálny. Z hercov ma potešil snáď len Stephen Lang. A ani on nebol taký diabolský, ako som čakal. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(8.12.2010)

Uchvatne, dokonale a komplexne v jednom. Co sa tyka originality zapletky a narocnosti pribehu -> pre porovnanie napr. konstatovanie „Ta pandorska dzungla je prekrasna“, povie niekedy viac ako „Rozmanitost fauny a flory na Pandore je z hladiska spektralnej analyzy na samotnej hranici percepcie zmyslovych receptorov rasy Homo sapiens“. Zaroven potvrdzuje, ze znama vychodna mudrost o „nemoznosti naplnit uz plny pohar“ adresovana postave Jakea z ust samanky kmena Na´vi rovnym dielom patri aj divakovi samotnemu. Konieckoncom aj o tom je ciastocne zaverecna skladba „I see you“. Cameron znova posuva trikove moznosti, pricom tak ako v minulosti, nenechava pribeh a seba nimi pohltit. Prave naopak, ucelovo ich podriaduje potrebam deja. Rovnako nic nestratil zo svojej schopnosti a istoty majstrovsky rozpravat - v kludnych i akcnych sekvenciach je vsetko dianie plne prehladne (vratane funkcnych spomalovaciek a rychlo zoomov) s bezchybnym temporytmom a motivacne je kazda linia dotiahnuta do konca. Vysledkom je moja zaangazovanost na vsetkych urovniach a pohltenost filmom nielen pocas sledovania. Bol som zaroven Jakeom objavujucim novy svet, ale i muzom snaziacim sa absorbovat prave videne v „sirsich suvislostiach“. PS: Hoci sa na dabing dalo pomerne rychlo zvyknut, originalna verzia „vladne“. PS2: Pod Tetsuove tvrdenie, ze Cameron je „genius, v ktorom sa spaja to najlepsie z vedca, vizionara a umelca“ sa podpisujem.(20.12.2009)

Nejen revoluce, ale řekl bych, že ani evoluce se nekoná. Na úvod si připomeňme, že Avatar má ještě větší hype (a to už jsem si myslel, že už to víc nejde :)), než měl takový The Dark Knight v minulém roce. I když se proti tomu jistě každý rád ohradí, velká část diváků ráda podlehne tomuto fenoménu a maximální hodnocení je hned na světě. Pravda, mohou argumentovat už jen tím, že dosud nic takového nikdy neviděli, budiž, ale to co jsem viděl já, mně teda rozhodně nějak výjimečné nepřipadalo. Samozřejmě díky Cameronovi je to technicky velmi dobře zvládnuté, ale spíše mám pocit, že se on naučil plně využívat dosavadní technologie (kvalitní využití CGI+stereoskopická kamera), nežli by se jednalo o něco nadstandardního oproti jiným 3D projekcím. Dostaneme tedy větší nálož 3D než obvykle? Rozhodně, bodejť taky ne, když má Avatar stopáž dvou normálních filmů. Pamatuju se jako dnes, z rozhovorů, článků a dalších informačních zdrojů, kde se všichni, kteří měli možnost nakouknout již před delší dobou, co Cameron kuchtí, s velkou pompou dušovali, jaká to bude revoluce a že se z toho všichni posadíme na zadek. Buď měli jiné brýle, než ty co nám dávají v kinech nebo od Camerona dostali ještě něco pod jazýček, pak bych to chápal. Když už jsme u těch 3D filmů, obecně si neodpustím jednu věc, kterou vnímám čistě subjektivně, ale třeba to vadí i někomu jinému. Některé a to převážně rychlé scény vypadají ve 3D prostě blbě, rozmazanost, rozostření, kostrbatost detailů, opravdu si nedělám srandu, když řeknu, že antialiasing :-) je v tomto případě na místě. Já to tam prostě vidím a vadí mi to, u klasické projekce se tohle prostě nestává. Druhá věc s 3D spjatá je samozřejmě ten obávaný a nejednou proklínaný dabing. Konkrétně zde bude možná většině připadat normální či průměrný, ale pro mě byl spíše ucházející a místy opravdu příšerný, dabing některých postav byl za trest a obzvláště krátké bojové hlášky byli opravdovou parodií, která působila spíš směšně a byla akorát tak na pěst. Jestli Cameron doufá, že jsou 3D filmy budoucnost, tak já zas pevně věřím, že nikoliv. Jednak není nutné cpát 3D všude, kam to jen jde a také se dle mého názoru do každého filmu ani nehodí. Při představě, že se dívám na program kina a vidím všude 3D + český dabing, tak by mě do kina už nikdo nikdy nedostal (ostatně vyjma českých snímků jsem na česky dabovaném filmu snad ani nikdy nebyl ^_^). Konec mého krátkého technickému rozboru a zpět k tomu našemu pestrobarevnému Avatarovi. Naraci raději ani rozebírat nebudu, všichni už asi tuší, že Avatar má podtitul "Save The Green/Blue/Purple Planet" aneb příběh o pomalovaných indiánech z budoucnosti sužovaných zlými bílými nájezdníky toužících po pandorském zlatě. Cameron je hračička a tak nám dvě hodiny servíruje postupně faunu a flóru části planety od létajících medúz, přes "hladový psy", až po létající ptáky. Nic se tedy neděje a 2/3 encyklopedie máme za sebou. Nebýt těch dvou větších bitev na konci, především tedy té závěrečné, klesl by Avatar v mém žebříčku ještě níže. O tom, že se ve filmu objevují prvky z Pána Prstenů či Matrixu raději pomlčím. Kdybych se teď měl znovu rozhodnout, jestli jít na dabing v 3D nebo 2D s titulky, volba by byla už teď jasná, dabing never ever again. Hudba - ač je celkově recyklovaná a jistě by to chtělo něco epičtějšího jako v traileru, ve filmu působí mnohem líp než samostatně, ale zaujme leda tak výraznější track "War", ostatní je jenom neokořeněná omáčka. Finální verdikt: Avatar ze mě vyšuměl ještě dřív, než jsem opustil vyliž sál... Jinak je to hezká vizuální podívaná a především pohádka pro 'dospělé', která má místy i šmrnc a silnější momenty, i když jich není zrovna mnoho (sakra, že zrovna já jsem nedostal ty růžové brýle, co se rozdávali většině diváků). Na závěr jedno pandorské ponaučení, které lidé hojně praktikují i u nás: "Když máš malýho ptáka, máš i malej respekt, sežeň si velkýho ptáka…" Prozatím pouze (7/10) za dabovanou 3D verzi...(17.12.2009)

• - Za prvý víkend v amerických kinách zarobil Avatar 77 025 481 a za druhý 75 617 183 dolárov, čo je pokles len o 1,8%. (Shakers)

• - Z natočeného materiálu by mohol vzniknúť 6 hodinový film. (Shakers)

• - Na Planetě Pandora bylo vše živé i neživé propojeno v jakousi entitu, nazývanou Eiwa. Tato teorie se nápadně podobá teorii Gaia, chápající Zemi jako jakýsi superorganismus. (rakovnik)