Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA / Velká Británie, 2009, 155 min (SE: 171 min, Director's cut: 178 min)

I want back to Pandora, asap! Mistrně vyprávěné (na konci se zužitkovaly snad všechny narážky a motivy), přehledné, epické, (pro mě) naplňující, s vynikajícím rytmem (kdyby se dal Avatar narvat do nějaké mašiny, určitě by vypadl matematický vzorec ne nepodobný skladbám starých mistrů). Konečná ukázka toho, jak komplexní a chytré dnes hollywoodské filmy mohou být...(17.12.2009)

Rád bych ze začátku upozornil na fakt, že jsem na Avatarovi byl v kině, v 3D, a moje pětihvězdičkové hodnocení tudíž vychází z absolutního užití si filmu, který si člověk jinak než v kině samozřejmě na stoprocent užít nedokáže, leč pár nedodělků se vždy samozřejmě najde. Ten film mě naprosto uzemnil. Jak tu většina řekla, čekal jsem od toho hodně, opravdu hodně a dostal jsem ještě víc, než jsem vůbec mohl čekat a tušit. U mě hlavně vítězí jako film s nejlepšími efekty, co jsem kdy v životě viděl. Příběh je samozřejmě klasika, proč z toho dělat epopej. Stejně Cameron nepočítal s tím, že by z toho vznikla trilogie nebo něco podobného, takže v příběhu samotném já problém osobně vůbec nemám. Jednoduchý, stručný, výstižný a hlavně představuje lidstvo v té nejsvětlejší podobě. Rozhodně by si nedodělci, co kritizují film měli uvědomit, že my bychom mohli být na naprosto stejném místě jako Pandořané, a tak je film s jednoduchým příběhem absolutně na místě. Dále herecké výkony, které hrají až nějaké desáté housle jsem si také patřičně užil, stejně jako fantastickou muziku. Jen bych nakonec rád dodal, opět pro nedodělky, že když už ten film kritizujete, tak si prosím uvědomte, že Cameron ten svět musel připravovat minimálně deset let. Není se čemu divit. Vytvořit absolutně novou rasu, která žije naprosto jinak než my, vymyslet jejich styl, smysl života, to všecko muselo dát ohromnou práci. A teď konkrétně k některým nedodělkům...Fikus.xf: Si řikáš porotce festivalu a nepoznáš kvalitně odvedenou práci? Je snad na filmu důležitý jen příběh? Neřekl bych. A srovnávat Avatara s pornem je fakt trošičku faux pas...daEmoNickY: Tvrdiš jak ti je ten film u prdele a řešíš ho snad nejdelším komentářem k filmu? Aha...clonex: Zajímalo by mě, jak ty si představuješ úplnou bombu...siRka: Další kritik, kterýmu se nepáčil příběh? A zbytek ti jako přišel na jednu hvězdičku? Salahadin: já je označuju za nedodělky, jelikož srovnávají tenhle film s pornem a jejich názory se protiřečí. Dle mého si můžu v tomhle státě označovat kohokoliv a jakkoliv. Je to moje právo, a pokud cítím,že bych se měl k něčemu vyjádřit, tak se prostě vyjádřim. Křupan si pro mě ty že nedokážeš respektovat názor můj stejně jako ostatních....a končím. Nemá cenu se dál rozepisovat. Většina film sundavá hlavně kvůli příběhu, což má strašnou logiku. Na druhou stranu, dobře, uznávám, že je to názor, který se počítá. Proto moje názory, ti, kterým se tento komentář nelíbí, berte s humorem, ale rád bych nakonec dodal těm, co si Avatara stáhli a podívali na něj na PC, že to jsou vypatlaní kreténi a doufám, že si film stáhli alespoň v Telesync nebo Cam kvalitě.(22.12.2009)

Mám s tím jediný problém. Odteď mě nebudou bavit filmy, které nejsou tak dokonalé. Tohle prostě posunuje samotný princip sledování filmů na úplně novou úroveň. __________ Na Cameronovi je úžasné, že nejenže neustále posunuje hranice trikových možností, ale hlavně, že jeho filmy nezastarávají, protože on umí technologie používat tak, aby nečněly, ale sloužily vyprávění. Je úplná slast vidět film, který používá dlouhé záběry, maximálně využívá široké plátno, a přitom klade důraz na detaily (kterých tam jsou stovky), akci nikdy nevyvolává proto, aby byla akce, ale akce je jenom nevyhnutelným vyvrcholením všech událostí. Avatar je film, který stvořil svůj vlastní nový svět, ve kterém je opojné DLOUHO pobývat, což je dáno i tím, že je všechno perfektně přehledné (nejen vizuálně) a motivované. _______ Všechny odkazy na vybíjení indiánů, Vietnam, Írák, 11. září, koncept avatarů v duchovním i počítačovém smyslu, teorii Gaia (tady jako Ewya) jsou funkční a neoddělitelné od celku. Někdo je může považovat za naivní, ale bez nich by příběh Avatara nedával smysl. _________ Cameron je génius, v němž se spojuje to nejlepší z vědce, vizionáře a umělce. ______ P. S.: Je neustále nutné zdůrazňovat lidem, kteří to neviděli, že na plátně v 3D film vypadá úplně jinak než na obrázcích a dokonce podstatně jinak než v trailerech přehrávaných na obrazovce počítače.(15.12.2009)

Rozpočet $230miliónov(produkčné plus reklamné náklady približne $460miliónov)║Tržby USA $760,507,625Tržby Celosvetovo $2,788,200,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $162,305,475 //počet predaných kusov 7,107,821Tržby za predaj DVD v USA $230,625,792 //počet predaných kusov 11,680,117║ ..."tie tržby fakt sila!" __►"NÁVRAT KRÁĽA!!!◄__ James Cameron je po dlhých 12rokoch späť, toto čakanie sa neskutočne oplatilo. Cameron nám odomkol čarovné dvere od Pandory. Sveta plného fantázie, života, nespútanej živelnosti, symbiózy spojenia prírody a všetkých tvorov. Úžasné, pestrofarebné, žiarivé, veľkolepé fantasy, vťahujúce po celý čas diváka do existencionálneho vysneného sveta, sveta rovnováhy. Priestorový rozmer ešte nikdy nemal takýto rozmer. Je vôbec možné aby niekto(Cameron) dokázal točiť filmy také aké točí? __Komerčný ohlas: Vrátane USA film prekonal hranicu zisku nad $100miliónov až v 10krajinách, Čína_$215milionov, Japonsko_$163,9milionov, Francúzsko_$158,2milionov, Nemecko_$146,5milionov, Anglicko_$144,2milionov, Rusko_$113,3milionov, Južná Kórea_$112,8milionov, Austrália_$105,5milionov, Španielsko_$101,5milionov// veľmí pekné čísla boli aj z Taliansko_$88,1milionov, Brazília_$58,2milionov, Mexiko_$44,2milionov, Polsko_$30,6milionov, Česko_$11milionov, Slovensko_$2,9milionov//__ __/videl v kine 3D verziu 5x: 3D0%/ ...každým ďalším pozretím sa zážitok prehlbuje__(18.12.2009)

Přišlo to, co přijít mělo. Vždycky, když se rozezvučely ty opojné, domorodé a vycizelované world music kompozice, říkal jsem si, jestli to takhle bude ještě pokračovat, nebo už to konečně začne. Je skvělé, jak tu funguje všechno jinak. Teda všechno. Dokud se opájíme barvami, sníženou gravitací a tvory vygenerovanými pomocí lysohlávek, teče nám slina po bradě. Jenže co z toho, když se pak Ripleyová minutku hádá s Ribisim a na minutovém prostoru oba vygenerují nejsilnější emoce na půl kilometru pralesa a hodinu stopáže. A pak už je to dokolečka. Člověk začne být fascinován tvary, věcmi a živočichy, aby ho následně vytrhlo z rytmu jemné políbení, kmenová rada nebo jiná proprieta, kterou už v životě vidí po desáté, ale díky technologii jí má dneska chuť poprvé odpustit. Bez otvíráku, bez pořádného finále a s hrozně zlou vojenskou gumou, která si myslí, že kovbojské hláškování vždycky zabere. Z Camerona si nepamatuju vůbec nic, z 3D si toho pamatuju hodně. Mrzí mě to.(17.12.2009)

• - Všechna zvířata na Pandoře mají 6 končetin. (Metal Lord)

• - Film byl kritiky kouření tabáku odsouzen za to, že jedna z hlavních hrdinek ve scénách hodně kouří. Režisér kritiku odmítl s tím, že filmy nemají zobrazovat jen to hezké ze světa, ale i to ošklivé. (Danny F.)

• - Avatar byl první film natočený na 3D kamery, který byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší snímek (Metal Lord)