Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA / Velká Británie, 2009, 155 min (SE: 171 min, Director's cut: 178 min)

Upřímně řečeno, na Avatara se mi moc jít nechtělo. Už jen kvůli všeobecné hysterii kolem filmu. Opakoval bych už jen to, co bylo tolikrát řečeno o technické dokonalosti a absenci zajímavého a nápaditého příběhu. Nicméně musím ocenit několikaletou práci Jamese Camerona (když už to neudělali akademici) a dát plný počet.(8.3.2010)

Nutně notné zklamání stran obsahu, leč za tu formu - nelze jinak... Takže poctivé tři hvězdy za hollywoodsky rutinní žánrovou melánž a jedna nahoru ryze za ty úchvatné virtuální světy. Škoda, že všechna ta vizuální krása padla za oběť prvoplánové podbízivosti masovému divactvu všehomíra... :-/ - - - - - (Poprvé viděno 12.3.2012 na 2D dvd /prodloužená dvd verze/, hodnocení 42016., komentář zde čtverácky jako čtyřtisícíčtvrtý - 12.3.2012)(12.3.2012)

• tron

„Svinstvo v popise práce nemám.“ Prvé dve hodiny som trpel ako sviňa tesne pred porážkou. TOTO je ten Cameron, ktorého som vždy miloval, polovicu jeho filmov pokladám za absolútnemegakultové a zvyšok za "iba" kultové? Toto??? Určite nie, možno ešte tak Stephen Sommers. Našťastie, v záverečnej (tretej, ach!) hodine dostal detský (detinský?) Avatar aspoň troška svižnejšie tempo vďaka masívnej bojovej scéne, kedy sa mi občas príjemne zrýchlil tep (výpomoc od zvierat, pilotka Michelle Rodriguez). Ale stále to nemalo nič spoločné s TÝM Cameronom, ktorý mi povedal, že najlepšou búchačkou je brokovnica s odpílenou hlavňou a koľko kostí mám v tele. Avatara akoby nakrútil menovec TOHO Camerona. Nudný, patetický, nezáživný a neskutočne, neskutočne, neskutočne neoriginálny. Z hercov ma potešil snáď len Stephen Lang. A ani on nebol taký diabolský, ako som čakal. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(8.12.2010)

Film AVATAR za sedm týdnů promítaní utržil přes 2 miliardy dolarů a již po šesti týdnech se stal nejnavštěvovanějším filmem všech dob. KRÁL JE MRTEV, AŤ ŽIJE KRÁL!..... Znamená to jediné: cokoliv zde kdokoliv napíše - je zbytečné. Tuhle parádní podívanou s výzvou k lidstvu: NEBUĎTE IDIOTI!: – prostě jednou uvidí všichni! Jednoduchý příběh apelující na ty nejjednodušší city (neubližuj nikomu milému) je srozumitelný pro děti a snad onen výhružně vztyčený prst dopadne na úrodnou půdu. Rok 2010 je rokem 3D technologií. 3D televize, 3D BD přehrávače, 3D TV vysílání začínají dobývat trh. Myslím, že lepší načasování si nemohli výrobci ani James Cameron zvolit. AVATAR je milník v kinematografii. A já jsem rád, že jsem mohl být u toho. P.S.: Pro ty, kteří se rozhodují jestli IMAX nebo Cinestar: nesrovnávejme nesrovnatelné, ale jde o solidní alternativu. Jen si musíte zvyknout, že je to –díky malému plátnu – jakoby pohled do akvária. A brýle jsou v pohodě.(7.2.2010)

Offline epos pro generaci online- se skvostnými ručními ilustracemi, psaný obrovským mainstreamovým fontem. Vůbec nevadí, že jde o masový/lidový spektákl, postrádám ale údiv, tajemství, skryté filozofické podhoubí či palčivé existenciální otázky. Nalézáme se v omamném, perfektně vysoustruženém světě modelových postav s přehledně umístěnými odkazy, aby je pochopil sebejednodušší divák (aVATAr působí jako ekologicko-protiválečná antikolonizační pohádka, zatímco téma paralely vztahu dvojče-dvojče, člověk-avatar, úskalí virtuální existence, proměnlivost identity a její slupky v zásadě mine, což je škoda), ale polopatické a v každé minutě předvídatelné převyprávění nejlepších filmů vašeho života je pro mě málo, nedá se zkrátka číst na víc způsobů. I když má subgeniální modrozelený obal a revoluční-totiž přirozené a nenásilné, podřízené filmu- použití 3D. Král světa je nahý, ale jeho poddaní mu aplaudují. 70%(15.12.2009)

• - V jedné chvíli má avatar Jaka Sullyho (Sam Worthington) jedno oko modré a druhé zelené. V ostatních scénách jsou obě žluté. (Kroup4)

• - Pri plánovaní bitky má Jake Sully (Sam Worthington) ruky na stole prekrížené, v druhom zábere vystreté a v ďalšom opäť prekrížené. (Lukoh)

• - Na'vi jsou sice na počítači vytvořené postavy, ale jejich oblečení bylo skutečně vytvořeno a ušito, aby měli animátoři z čeho vycházet. (FMJ)