Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA / Velká Británie, 2009, 155 min (SE: 171 min, Director's cut: 178 min)

Scénář: James Cameron .. Nové světy zítřků. Filmařské i environmentalistiké. Oslava matky přírody, kdy jsem z pohlcenosti do provedení a vizuálního vtělení se dvě a půl hodiny okem nemrkl. ___ Vizuální vyvrcholení, které kope do zadnice resp. do pozadí úvahy nad ne zrovna zajímavou stavbou příběhu (asi je skutečně méně náročné pracovat přes deset let na technologiích, bytostech a zpracování než na originálním fantasy příběhu). Mainstreamový a klišovitý příběh je zde prostě jen prostředek pro rozvinutí vyprávění a přestavení fantaskního světa na hranici technologických možností kinozábavy, který má být přístupný všem společenským vrstvám. ___ James Cameron filmařsky nezklamal, ovšem to své pověstné něco víc (na bázi sci-fi) tentokrát spíše přetavil do formátu něčeho víc podobného Titanicu, kde je taktéž jasné CO bude, ale ohromující je JAK to probíhá. Fikční svět Pandory je neskutečný, živý, sálá z něj úcta k přírodě a z celého filmu mne nejvíce bavilo objevování fauny a flóry vzdálené planety (úchvatná první noční scéna apod.). Svět vzdálené planety je prostě neuvěřitelně promyšlený a v tom tkví jeho největší účinnost. Výborně jsou na tom i postavy rasy Na’vi, kde nejpropracovanější (a nejpřitažlivější) je Neytiri. I její český dabing (na který se tentokrát nadávat nedá) byl dost procítěný. Zato hudební stránka superlativů nedosahuje, má sice efekt podtrhující momenty, ale dost se také opakuje. ___ Z technologického hlediska nejlepší film, který 3D kinosály mohou momentálně nabídnout, byť jdou na několika místech vidět drobné technologické rezervy. Obraz bere dech, má hloubku a poutavě pracuje s prostorem i různými efekty. Cameron jistě opět předběhl svou dobu a natočil vizuální bonbónek, ale obavy mám, jak dlouho mu tento primát vydrží. Takový Terminator 2 také přinesl revoluční kabát a akčně-apokalyptické trikové sekvence, ale pod tím byl ještě o pár tříd silnější vizionářský příběh na téma budoucnosti, jenž z něj udělal všestranně fungující milník kinematografie, nesoucí si svůj status dodnes. A zde mám největší obavu, že Avatar (jenž stál skutečně mnoho peněz a věnovalo se mu především neskutečně mnoho času ve vývoji i post-produkci, což se na výsledku plně a kladně projevuje) jako celek bude mít z Cameronovy svaté trojice (Terminátor 2, Titanic, Avatar) největší náchylnost k zastarání a dlouhodobé neúčinnosti. Dneska jde o špičkový produkt, kterému při premiéře plné hodnocení rád udělím, ale jaká bude jeho trvanlivost a kde bude jeho místo za deset let?(17.12.2009)

Takže asi tak ... Konečně si se svoji přítelkyní udělám čas na návštěvu kina a shlédnutí Avatara v 3D ... Poprvé absolvuji tento "technologický pokrok zábavy", rovnou na tak úspěšném filmu ... Brýle mi moc nesedí, ale co ... Film začne a já všechno vidím dvojitě a trojitě (4. řada uprostřed). Do 10 minut si mozek konečně zvykne a já fakt čumím s otevřenou držkou ... Zapomínám, že sleduji film Avatar a jen sleduju tu prapodivnou nádheru, která se přede mnou odehrává a zobrazuje. Začínám mít zvláštní a příjemné pocity ohromení, spokojenosti a úžasu ... Něco v hlavě mi pořád říká "Tohle znám!!" ... Ano, hodně podobný pocit jsem kdysi prožíval pod vlivem psychoaktivních látek jako byly MDMA (tableta extáze) či LSD (trip). Docela mne to rozesmívá a říkám si, že někdo konečně vymyslel něco, co by alespoň z 10% mohlo neškodně (skutečně??...) simulovat prožitky na zmíněných psychoaktivních drogách ... Po 30 minutách si tak nějak zvykám a začínám sledovat již rovnou Avatara ... abych časem zjistil, že kromě toho, že jsem chvílemi stále unešen z propracovanosti vizuální stránky filmu, koukám na naprostý "majnstrýmový brak", který kopíruje všechny "akční-fantasy" posledních let od Matrixu, přes Pány prstenů, Hvězdné války atd. Do toho se tváří nesmírně ekologicky, což na lidi a kritiku vždycky zabere, CZ dabing mi připadne čím dál trapnější a ubožejší a třeba postavy Avatarů jsou jako z nějakého dema na videohru na PS3 či PC ... Naprosto neoriginální a nezajímavý film, který vsadil jen na efekt ... Mám rád příšerky a pralesy, mám rád akci, takže nakonec ty 4 HVĚZDY dám, ale nikdy nepochopím to celosvětové nadšení kolem tohoto předraženého braku a lidi, kteří na něj jdou více než 1x do kina ... Asi jsem divnej ... a nebo jsou prostě divní ti druzí ...(27.2.2010)

Vrátil jsem se z IMAXu, kde jsem tři hodiny čuměl, a nebýt sdílený cesty zpátky, tak to asi ještě rozdýchávám. Mluvilo se o revoluci, považuju to za revoluci. OK chybky by se našly, vizuál je ale úchvatný a o ten tu jde především. No nebudu se rozepisovat, zde máte to podstatné: BĚŽTE NA TO KURVA DO KINA DOKUD MÁTE ŠANCI VIDĚT VE 3D. NEJLÍP IMAX, DABING SE DÁ. DOMÁCÍ PROJEKCE Z JAKÝHOKOLI ZDROJE BUDE MAXIMÁLNĚ TAK POLOVIČNÍ ZÁŽITEK. A modrozelená je dobrá. (P.S. přeci jen snižuji na 4* - to spíš odpovídá samotnému filmu, ale podívaná to byla na 5)(18.12.2009)

Vizualne prenadherne, jedinecne, velkolepe, pribehovo bezpohlavne, medzi riadkami ekologicky velavravne, ale zaroven pokrytecke... Ten, kto sa tesil ako male dieta, 3, 4 viac rokov, ten je nadseny, ja, ktora som len niekde ignorantsky pred pol rokom ci rokom zapocula nieco o velkom Cameronovom navrate som isla do kina s ocakavaniami dokonalosti. To sa mi splnilo len v jednom jedinom ohlade. V absolutne dychberucej animacii. Ale bohuzial nic mi nevrati hodinu a pol prisernej nudy v prvej polovici filmu, ktora ma absolutne odzbrojila a nebola som schopna s nou nijako bojovat. Celu "tragediu" zachranila druha polovica, kedy sa zacalo tlacit na emocionalnu pilu, no ved uznajte, komu by nebolo luto nadhernych zltych oci zasadenych v tej jagavej modrej tvaricke? Komu by nestali chlpy pri masovom "modleni" sa a vzyvani bohyne vo vzajomnom vlneni sa v rytme podmanivej hudby? Ale niekde sa asi stala chyba, ked som pri konci vydychla a povedala: "Chvalabohu". Je mi to luto, bola radost sa pozerat na to, co som mala na platne, ale rovnako by mohol byt cely film nemy a mala by som z neho to iste. PS: Na 3D uz v zivote nikdy, oci ma bolia ako svina a predpokladam, ze to zamer nebol :) Ale holt, to uz je len moja vina a Cameron za to nemoze.(19.12.2009)

Film AVATAR za sedm týdnů promítaní utržil přes 2 miliardy dolarů a již po šesti týdnech se stal nejnavštěvovanějším filmem všech dob. KRÁL JE MRTEV, AŤ ŽIJE KRÁL!..... Znamená to jediné: cokoliv zde kdokoliv napíše - je zbytečné. Tuhle parádní podívanou s výzvou k lidstvu: NEBUĎTE IDIOTI!: – prostě jednou uvidí všichni! Jednoduchý příběh apelující na ty nejjednodušší city (neubližuj nikomu milému) je srozumitelný pro děti a snad onen výhružně vztyčený prst dopadne na úrodnou půdu. Rok 2010 je rokem 3D technologií. 3D televize, 3D BD přehrávače, 3D TV vysílání začínají dobývat trh. Myslím, že lepší načasování si nemohli výrobci ani James Cameron zvolit. AVATAR je milník v kinematografii. A já jsem rád, že jsem mohl být u toho. P.S.: Pro ty, kteří se rozhodují jestli IMAX nebo Cinestar: nesrovnávejme nesrovnatelné, ale jde o solidní alternativu. Jen si musíte zvyknout, že je to –díky malému plátnu – jakoby pohled do akvária. A brýle jsou v pohodě.(7.2.2010)

• - V roce 2009 vyšla na motiv filmu videohra "James Cameron's Avatar: The Game". Hra vyšla pro platformy PC, Playstation 3, Xbox 360, PC, Wii, Nintendo DS a PSP. Dohromady se prodalo okolo 2,7 milionů kopií. (didas)

• - Pri plánovaní bitky má Jake Sully (Sam Worthington) ruky na stole prekrížené, v druhom zábere vystreté a v ďalšom opäť prekrížené. (Lukoh)

• - Za prvý víkend v amerických kinách zarobil Avatar 77 025 481 a za druhý 75 617 183 dolárov, čo je pokles len o 1,8%. (Shakers)