poster

Avatar

 • USA

  Avatar

 • Velká Británie

  Avatar

 • Slovensko

  Avatar

 • Austrálie

  Avatar

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA / Velká Británie, 2009, 155 min (SE: 171 min, Director's cut: 178 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • woody
  ***

  Pocahontas se šmoulama a v 3D ... Zní to ignorantsky, ale Cameron si vždy tak pěkně pohrával s nejrůznějšími klišé, že byla radost sledovat nejen vypiplaný vizuál, ale i příběh... Tady jsem to chtěl po hodině vzdát, protože všechny postavy se chovají jak kreténi a pobíhání po fosforeskujících kmenech mezi svítícími medůzkami začne být únavné. Přiznám se, že podruhé bych to vidět nechtěl a když už, tak jen s palcem na tlačítku rychloposuvu... Přesto je zřejmé, že po tomhle filmu už nebude kinematografie, čím bývala... Zda je to dobře nebo ne, nejsem z to posoudit. (Prvních 30 minut, než se to okouká je božských; posledních 20 minut, při vědomí, že to bude končit, exaktických)(31.12.2009)

 • Gemini
  *****

  Cameron po letech zcela po právu opětovně uchvátil titul autora technicky nejvyprecizovanějšího filmu, jaký tu kdy byl. Na vymakané obrázky on si vždycky potrpěl, a já mu to vždycky žral (až na Titanic, ehm)... ale TOHLE - až teď si, dámy a pánové, uvědomíte, na jak placaté 2D jste se až doteď dívali a zvykli si to považovat za normální. A teď nemluvím o tom, že na vás z plátna vyskočí nějaká příšerka nebo vyletí oštěp - je řeč o dvou a půl hodinách prostupných obrázků a efektech, ze kterých mi padala čelist, což mi v požehnaném roce 99 nezpůsobil ani Matrix, jehož DVD stále hýčkám ve své filmotéce. Tohle není vizionářství, tohle je zcela přelomové zpracování té někdejší vize pana Jamese Camerona o zcela novém druhu filmu. Přihoďte k tomu neskutečně přitažlivou flóru a faunu Pandory a k tamním projižďkám skvěle vyladěnou hudbu, a máte atmosféru uceleného, dýchajícího a dechberoucího ekosystému/organismu, ve kterém byste se s radostí ztratili. Je sice možné, že to na vás nezafunguje a budete se jen dívat na to, jak třímetroví modří mimozemšťani hopkají (jen tak btw daleko realističtěji než jakékoliv jiné animované postavy) dle scénáře obdařeného jen prostinkou a mnohokrát viděnou zápletkou skrz ty moc fešně vymodelované šumící bory a hučící vody, jenže Avatar redukuje skupinu svých nepříznivců ještě jedním fíglem, a na ten možná nebudete připraveni. Tím fíglem je poselství o dluhu, který si my tady u nás, na té naší pro tak velkou skupinu bezohledných dementů opravdu příliš malé planetě každý den navyšujeme. Jamesi Cameronovi za to budiž chvála, protože s Avatarem přichází ve chvíli, kdy jistý od reality zjevně odtržený paňáca neváhá v živé stand up tragedy poučovat celý národ o tom, že naše současná "svoboda" je daleko důležitější, než celá naše planeta (takže už asi ani ty neexistující globálně oteplené banány nebudeme potřebovat na něčem pěstovat), a že na svoje potomky můžeme zvysoka kašlat, protože to, v jakém světě budou následkem našeho chování nuceni žít, je přece jenom jejich problém. Pokud to snad náhodou někomu nedošlo, snažím se (ač mě to mrzí) říct, že prezident téhle republiky je latentní sociopat vymytý tak dokonale jako plukovník Quaritch, a přejít plynule k tomu, že Avatar je ekologický až za roh. Ano, sice se maskuje za sci-fi žánr a až na kost jdoucí konflikt dvou diametrálně odlišných civilizací v daleké budoucnosti, kdy budeme posílat svoje mysli na procházky v cizím těle, ale zejména skrze nezdravě přehrávajícího Giovanniho Ribisiho demonstruje zabedněnost lidské rasy vůči očividným věcem a vyzařuje svou pozitivní zelenost do světa způsobem, který musí být téměř každému srozumitelný a sympatický. Mě dokázal Avatar i přes svůj skoro až laciný příběh strhnout a pohltit - možná proto, že mě nemusel o ničem přesvědčovat. To ale vůbec nic nemění na tom, že si ode mě zaslouží 90%, a to i přes to, že mě poslech OST samostatně bez obrazu dost zklamal - ve filmu hudba funguje na výbornou.(21.2.2010)

 • Superpero
  *****

  Já jsem si ten film opravdu užíval. Už ten úvod, probuzení z kryogeních boxů, je moc pěkný a co teprve až přijde na řadu celá planeta. Před Avatarem jsem žádné 3D nikdy neviděl, takže možná i proto na mě celý film působil jako jakási supercool pouťová atrakce. Furt na vás něco vykukuje v pralese, a všechno to tam prostě tak víc žije. Co se týče příběhu, tak se žádný překvápko nekoná, ale s tím se do toho šlo. Smekám před Cameronem, že koukáte na partu kompovejch modrejch ufonů a opravdu už vám přijde, že žijou, že jsou to herci a hrají. To se mi zatím nikdy nestalo. Finální bitka je kapitola sama pro sebe a prostě musím vyzdvihnout toho zjizvenýho generála marinéra. Sice to byl hlavní záporák, ale ode mě dostává megarespekt a zastínil všechny kolem. Takovýhodle tvrďáka s hustejma hláškama nepamatuju. A finální fight Avatar vs. Bojovej robot byl dokonalej. Jediná škoda je tedy dabingu. Není úplně špatnej, ale nestrhne vás. Chtěl bych to vidět ve 3D v originálním znění. Klidně bez titulí. P.S. po druhém zkouknutí to bylo snad ještě lepší a ani dabing už mi nevadil.(20.12.2009)

 • Tosim
  ****

  Těch momentálních + - 80% na CSFD je úměrných ménu názoru, nějakou skoro stovkovou adoraci bych těžko rozdýchával. Pěkné sci-fi...a to je asi tak vše. Nejvíc jsem si užil část druhou, ten odpor. Masívní reklamní kampaň způsobila odpor u mě, tady fakt platí, že méně znamená někdy více. Jen toho Hornera prosím už fakt pošlete někam do televize, skládá téměř samé klony a co na tom, že ve filmu hudba dejme tomu funguje, když při samostatném poslechu je strašná.(1.8.2010)

 • Slasher
  ****

  Vrátil jsem se z IMAXu, kde jsem tři hodiny čuměl, a nebýt sdílený cesty zpátky, tak to asi ještě rozdýchávám. Mluvilo se o revoluci, považuju to za revoluci. OK chybky by se našly, vizuál je ale úchvatný a o ten tu jde především. No nebudu se rozepisovat, zde máte to podstatné: BĚŽTE NA TO KURVA DO KINA DOKUD MÁTE ŠANCI VIDĚT VE 3D. NEJLÍP IMAX, DABING SE DÁ. DOMÁCÍ PROJEKCE Z JAKÝHOKOLI ZDROJE BUDE MAXIMÁLNĚ TAK POLOVIČNÍ ZÁŽITEK. A modrozelená je dobrá. (P.S. přeci jen snižuji na 4* - to spíš odpovídá samotnému filmu, ale podívaná to byla na 5)(18.12.2009)

 • - James Cameron prozradil, že nechybělo mnoho a roli mohl dostali Channing Tatum nebo Chris Evans: „Chris Evans, Sam a Channing Tatum. To byl můj výběr. Channing mi přišel opravdu zajímavý. Chris mi přišel opravdu zajímavý. Byli oba vynikající. Jenže Sam měl výborný hlas a byl ohromně vášnivý. Všichni tři si se scénářem poradili zhruba stejně dobře, ale pak přišla finální řeč, kde [Jake Sully] povstane a říká ‚Tohle je naše země. Leťte tak daleko, kam až vás vítr zanese‘. Celou tuhle řeč. [Sama] bych následoval do boje. A ty zbylé dva ne. Oba dva od té doby měli vynikající kariéru, ale Sam byl připravený. Byl připravený.“ [Zdroj: fandimefilmu.cz] (Butcher of Blaviken)

 • - Film dosáhl zisku 500 milionů amerických dolarů za necelých 32 dní, čímž překonal rekord, který vytvořil film Temný rytíř (2008), který na stejnou sumu potřeboval 45 dní. (KucC)

 • - Z natočeného materiálu by mohol vzniknúť 6 hodinový film. (Shakers)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace