Neznáma Antarktída

všechny plakáty

Prvý deň bezvetria. Zradné slnko svieti nepretržite deň i noc. V ušiach desivé ticho. Priteká zovšadiaľ, doslova bolí. A zima. Bolí taktiež. Ozajstná až nepredstaviteľná. Všade, kam oči dovidia, nedozierna biela púšť. Sneh a obloha. Nič iné len dve farby: biela a modrá. A hlavne – čisto. V hlave, pod nohami i navôkol. Neprenosná skúsenosť. Dvadsaťštyri miliónov štvorcových kilometrov ľadu a oni – sami, kdesi uprostred najchladnejšieho kontinentu. Rozhodli sa, že pôjdu pešo od hraníc antarktického kontinentu až na jeho najvyšší bod. (oficiální text distributora)

genetique

Škoda, že Barabášove dokumenty sú také krátke, pretože by mohli ukázať divákovi viac z prežitých dobrodružstiev v nepoznaných lokalitách najatraktívnejších miest na svete. Z miest, kam predtým ľudská noha nevkročila a kde panenská príroda stále čaká na odhalenie pred ľudským okom. Krásna príroda, skvelé dobrodružstvo pred obrazovkou, pri ktorom som túžil aj ja zažiť niečo podobné. 85%. ()

nunka

Čistá beloba a sem tam nejaká modrá obloha. Nepoznané (kde ešte ľudská noha nevkročila) je frekventovanou témou Barabášových investigatívnych dokumentov. Na tomto novom snímku sa mi páčila kamera, ktorá pekne sprostredkovala tvár Antarktídy. Ako celok sa mi ťažšie hodnotí, beriem to skôr ako správu - ...tak takto to tam vyzerá a toto sme dokázali (pred čím samozrejme všetka česť). Má to slabší rytmus a málo vzrušivý potenciál, musím priznať občasnú nudu. Možno je chyba v očakávaniach... ()

Frajer42

Ačkoli je trošku škoda, že nikomu během výpravy neumrzl, tak se jedná o koukatelný počin. Koho by totiž nebavilo dívat se 40 minut na to, jak pár odvážlivců jde, či běžkuje po rovném sněhu, či ledu a táhne za sebou sáně. Snad jen mě ne. Nejnapínavější okamžiky jsou asi chvíle, kdy si ve stanu ohřívají vodu a chystájí se na žranec čehosi sypkého. Jinak je celý dokument vážně hodně jednotvárný. Ale co taky čekat v Antarktidě, že? Naštěstí je provází pořádná kosa a při teplotách pod 30 stupňů Celsia už nejednomu dobrodruhovi zamrzá úsměv, a to doslova! Já bych se na podobnou výpravu nevydal. Jednak protože mám rád teplo rodinného krbu a jednak protože tam kromě sněhu není vážně nic k vidění. Tady šlo čistě o to něco si dokázat a to se povedlo. Určitě si odvaha zúčastněných zaslouží obrovské uznání. I když o odvaze bychom mohli mluvit asi pouze tehdy, kdyby frajeři putovali v trenkách a tílku. Tohle byl spíše dokonale promyšlený plán. Abych nezapomněl, tak se mi v dokumentu líbila ještě jedna věc. Každý den začínal, jako by zprávou z radia, co se právě děje ve světě a v kontrastu s tím, že výprava byla absolutně odříznuta od světa uprostřed ničeho a naprosto bez kontaktu s čímkoli živým to působilo moc hezky a bylo to určitě hodné nějakého toho zamyšleníčka. Celkově není dokument úplně špatný, ale místy jsem docela zíval a zavírala se mi očka. ()

klerik

Po sklamaní z TEPUY som konečne zažil tú správnu dobrodružnú triašku... Tento film sa tak trochu prvoplánovane tvári ako niečo viac s posolstvom, ale v konečnom dôsledku som všetky tie nadnesené vety a rádiové záznamy o globálnych problémoch vo svete zhltol a dokonale som si túto výpravu užil. Barabáš to so snehom vie...__Na druhé pozretie mi už trochu vadilo, že chýba viac materiálu... ()

Marze

Tyto dokumenty pochod Antarktidou jsou si podobné jako vejce vejci, lišíce se množstvím útrap a průserů, ale tento je ozvláštněn závěrečným stoupáním do zasněženého pohoří. Vždy jen kroutím hlavou, proč si ty lidi platí takové prostředky zas trýznění. Zde v závěru podává autor osobní odpověď - kvůli splynutím s čistou dálavou. Tedy pocit čistoty. ()

jojinecko

Nádherné scenérie a RESPECT všetkým, ktorý sa na neprebádaný terén vybrali...Avšak pozerať 45 minúť na ľad a sneh bez väčšej dynamiky je predsa len trochu veľa (u fantastického 118 dní v Zajatí Ľadu by som vydržal aj tri hodiny!!!). Prvý krát sa u skvelého Barabáša dá hovoriť o väčšej nude, "oživenie" o rádiové správy nepovažujem tak isto za najšťastnejšie... ()

JASON_X

Výkon všech zůčastněných bez diskuze za pět, nepříliš působivé záběry kamery dejme tomu za slabé čtyři (přece jen je to Antarktida, kam se člověk často nepodívá), ale záživnost a dobrodružnost "děje" bohužel sotva průměrná, inu naši hrdinové jsou asi v první řadě sportovci než filmaři. Chopit se jejich příběhu profesionálni imagemakeři mohlo by jít o strhující polární drama, takhle je to jen poněkud nevzrušivý a nenápaditě spíchnutý amatérský dokument. Vsuvky dobového rozhlasového zpravodajství byly určitě dobře myšleny, ale na mě působily spíš rušivě. A vyloženě mě zklamal odfláknutě zdokumentovaný závěrečný výstup, který měl být vyvrcholením celého filmu. ()

ScarPoul

Novinského hudba podfarbuje ticho. Cinkavé zvuky rezonujú v obraze, ktorý sleduje piatich ľudí šlapajúcich cez nehostinné a opustené územie Antarktídy. V hlave sa mi vynára obraz Carpenterovej Veci. Nikde ani náznak života. Jediné čo spája hrdinov so svetom sú rádiové správy. Práve tento prvok obohacuje film o nový rozmer. Sledujeme totiž ako svet, ďaleko od hlavných hrdinov funguje. Stále je plný problémov, katastrof, prevratov a terorizmu, zatiaľ čo hrdinovia tohto filmu, bojujú s chladom a tichom, ktoré je všade prítomné. Ďalšia z expedícií, ktoré posúva hranice poznania človeka ďalej. Aj napriek tomu, že sa počas cesty nič nedeje - rozhodne sa to nedá porovnať so 118 dňami v zajatí ľadu, kde boli ľadové medvede a topenie sa ľadu na dennom poriadku, má film tempo - umocnené strihom, a výpovednú hodnotu - umocnená prázdnotou, ktorá ho robí zaujímavým. Ako divák rozmýšľate nad odvahou a silou týchto ľudí, ktorý dokazujú sami sebe, čo všetko dokážu. Na tomto stavajú Barabášové filmy a je to obsiahnuté aj tu. Keď lietadlo odlieta s tohto neobjaveného kontinentu a my sledujeme biele pláňe, rezonuje v nás zvláštny pocit dosiaľ nevídaného. Neklamný znak že film splnil svoj účel. ()

Marek1991

Celosvetovo prvý výstup z kraja Antarktídy na jej najvyšší vrch Mount Vinson alebo inak nazývaný Vinson Massif bez podpory je opäť niečo skvelé ohľadom ľudských schopností, ohľadom dobrodružstva, že niečo niekto dokázal prvý, aj keď to hraje úlohu iba čo sa týka bezvýznamných ľudských štatistík. Určite sa to nevyhne porovnávaniu so starším podobným dielom 118 dní v zajatí ľadu. Toto až tak extrémne nevyzeralo, aj keď to určite sranda nebola pri približne -50°C a vetrom ako pri víchrici. Tomuto dielu chýbala iskra, opis diania, dosť veľká časť je priam nudná a nezachraňujú to ani tie správy asi z rádia, je to opäť len ako taký výlet bez hlbšieho zmyslu, proste také dobrodružstvo niečo zažiť, skúsiť svoje možnosti, zároveň niečo pre našich ľudí natočiť, pretože väčšina na to peniaze nemá a keby mala, tak by sa asi tamojšia príroda rýchlo zničila alebo by stálo veľa úsilia a peňazí to udržiavať. Film podľa mňa priemer ako u väčšiny Barabášových diel. ()

Duotone28

Zalezi z akeho pohladu...resp.akym okom ho budeme hodnotit. Dokument ako taky moc zabavnu hodnotu nema,ale o toto mu ani neslo. Je to predovsetkym o faktoch, z pohladu polarnikov o nevycislitelnych hodnotach. Nazdar ()

tom88

Nikdy nepochopím, načo sa človek snaží dostať na tak bohom zabudnuté miesta. Viem, že v daných podmienkach je asi veľmi ťažko niečo natočiť, ale takto si dokument nepredstavujem. Hviezda za dokument a druhá hviezda za odvahu členov expedície. ()

sator

Dokument Z takové oblasti si říká o nějakou náladu nějaký pocit, jen chvílemi se to povedlo... Zprávy z rádia ač to vypadalo originálně, jsem vnimal rušivě... ()

Cedr

Skvělý výkon, krásné záběry, nicméně pseudohluboké proložení s politicko-socioekonomickými rádio-zprávami ze světa snímku vyšší smysl nedodává, jen působí zbytečně pateticky. Putování sněhobílou prázdnotou mělo být proloženo informacemi o Antarktidě, který dokument úplně postrádá. ()

Autogram

Nemali sme peniaze, tak tam poďme pešo. (Toto zahlásil jeden z účastníkov expedície.) Na to, v akom extrémnom prostredí sa to všetko odohráva, má film pomerne málo šťavy. Bude to tou belobou zo všetkých strán, chodením, ťahaním saní a to všetko dookola. Na najvyšší vrchol Antarktídy sa už Barabáš nevybral, takže odtiaľ filmový materiál nie je. O niečo viac ma zaujal dokument o dokumente zo série Dialóg s planétou o výpravách k pólom, ktorý nasledoval. ()

Scytale

Velmi pěkně komponovaný dokument z výpravy na nejvyšší horu Antarktidy - Mount Vinson. Jeden z nejlepších filmových příspěvků horolezeckého festivalu v Teplicích nad Metují 2008, které jsem zhlédl. Jen převeliká škoda, že kameraman se nedostal na vrchol a tak je velké finále zprostředkováno pouze záznamem vysílání Slovenského rozhlasu. ()

Angelino

Po niekoľkých zimných putovaniach, spaní v stanoch či záhraboch, fungovania v mínusových teplotách mi príde iba trochu škoda, že sa viac Pavol nevenuje tomu fungovaniu. Čo to znamená pripraviť sa na takúto expedíciu. Ako riešia vodu (topiť ĺad niekoľko týždňov znamená, že vo vode nie je dostatok minerálov, čím to dopĺňajú), ako jedlo (kedy teplé, kedy studené, ako často, ako veľa), ako spanie (vyzúvajú sa do spacákov, ako veľmi naobliekaní spia? aké sú triky aby sa aspoň ako tak vyspali pri takých mínusových teplotách)... vtedy by to malo pre mňa ešte ďalší rozmer, ktorý by mohol byť pre ľudí nielen zaujímavý ale aj užitočný. A nebolo to veľmi ani v 118 dní v zajatí ľadu...Preto dávam iba 4. ()

z.o.diac

Neskutečné..extrém, který by nebyl schopen podstoupit téměr nikdo, odměněný však krásou a čistotou, která tak láká.. navzdory a nahony vzdaleni šílenství světa, jehož jsme součástí..smekám nad odvahou členů expedice i kvalitou výpovědi samotného dokumentu..respect to you. ()