poster

Neznáma Antarktída

Dokumentární

Slovensko, 2007, 40 min

Režie:

Pavol Barabáš

Scénář:

Pavol Barabáš

Kamera:

Pavol Barabáš

Střih:

Matej Beneš

Zvuk:

Martin Merc
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • genetique
  ****

  Škoda, že Barabášove dokumenty sú také krátke, pretože by mohli ukázať divákovi viac z prežitých dobrodružstiev v nepoznaných lokalitách najatraktívnejších miest na svete. Z miest, kam predtým ľudská noha nevkročila a kde panenská príroda stále čaká na odhalenie pred ľudským okom. Krásna príroda, skvelé dobrodružstvo pred obrazovkou, pri ktorom som túžil aj ja zažiť niečo podobné. 85%.(22.12.2009)

 • klerik
  ****

  Po sklamaní z TEPUY som konečne zažil tú správnu dobrodružnú triašku... Tento film sa tak trochu prvoplánovane tvári ako niečo viac s posolstvom, ale v konečnom dôsledku som všetky tie nadnesené vety a rádiové záznamy o globálnych problémoch vo svete zhltol a dokonale som si túto výpravu užil. Barabáš to so snehom vie...__Na druhé pozretie mi už trochu vadilo, že chýba viac materiálu...(15.7.2008)

 • Frajer42
  **

  Ačkoli je trošku škoda, že nikomu během výpravy neumrzl, tak se jedná o koukatelný počin. Koho by totiž nebavilo dívat se 40 minut na to, jak pár odvážlivců jde, či běžkuje po rovném sněhu, či ledu a táhne za sebou sáně. Snad jen mě ne. Nejnapínavější okamžiky jsou asi chvíle, kdy si ve stanu ohřívají vodu a chystájí se na žranec čehosi sypkého. Jinak je celý dokument vážně hodně jednotvárný. Ale co taky čekat v Antarktidě, že? Naštěstí je provází pořádná kosa a při teplotách pod 30 stupňů Celsia už nejednomu dobrodruhovi zamrzá úsměv, a to doslova! Já bych se na podobnou výpravu nevydal. Jednak protože mám rád teplo rodinného krbu a jednak protože tam kromě sněhu není vážně nic k vidění. Tady šlo čistě o to něco si dokázat a to se povedlo. Určitě si odvaha zúčastněných zaslouží obrovské uznání. I když o odvaze bychom mohli mluvit asi pouze tehdy, kdyby frajeři putovali v trenkách a tílku. Tohle byl spíše dokonale promyšlený plán. Abych nezapomněl, tak se mi v dokumentu líbila ještě jedna věc. Každý den začínal, jako by zprávou z radia, co se právě děje ve světě a v kontrastu s tím, že výprava byla absolutně odříznuta od světa uprostřed ničeho a naprosto bez kontaktu s čímkoli živým to působilo moc hezky a bylo to určitě hodné nějakého toho zamyšleníčka. Celkově není dokument úplně špatný, ale místy jsem docela zíval a zavírala se mi očka.(20.9.2014)

 • JASON_X
  ***

  Výkon všech zůčastněných bez diskuze za pět, nepříliš působivé záběry kamery dejme tomu za slabé čtyři (přece jen je to Antarktida, kam se člověk často nepodívá), ale záživnost a dobrodružnost "děje" bohužel sotva průměrná, inu naši hrdinové jsou asi v první řadě sportovci než filmaři. Chopit se jejich příběhu profesionálni imagemakeři mohlo by jít o strhující polární drama, takhle je to jen poněkud nevzrušivý a nenápaditě spíchnutý amatérský dokument. Vsuvky dobového rozhlasového zpravodajství byly určitě dobře myšleny, ale na mě působily spíš rušivě. A vyloženě mě zklamal odfláknutě zdokumentovaný závěrečný výstup, který měl být vyvrcholením celého filmu.(9.2.2019)

 • Angelino
  ****

  Po niekoľkých zimných putovaniach, spaní v stanoch či záhraboch, fungovania v mínusových teplotách mi príde iba trochu škoda, že sa viac Pavol nevenuje tomu fungovaniu. Čo to znamená pripraviť sa na takúto expedíciu. Ako riešia vodu (topiť ĺad niekoľko týždňov znamená, že vo vode nie je dostatok minerálov, čím to dopĺňajú), ako jedlo (kedy teplé, kedy studené, ako často, ako veľa), ako spanie (vyzúvajú sa do spacákov, ako veľmi naobliekaní spia? aké sú triky aby sa aspoň ako tak vyspali pri takých mínusových teplotách)... vtedy by to malo pre mňa ešte ďalší rozmer, ktorý by mohol byť pre ľudí nielen zaujímavý ale aj užitočný. A nebolo to veľmi ani v 118 dní v zajatí ľadu...Preto dávam iba 4.(10.2.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace