poster

Neznáma Antarktída

Dokumentární

Slovensko, 2007, 40 min

Režie:

Pavol Barabáš

Scénář:

Pavol Barabáš

Kamera:

Pavol Barabáš

Střih:

Matej Beneš

Zvuk:

Martin Merc
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Scytale
  ****

  Velmi pěkně komponovaný dokument z výpravy na nejvyšší horu Antarktidy - Mount Vinson. Jeden z nejlepších filmových příspěvků horolezeckého festivalu v Teplicích nad Metují 2008, které jsem zhlédl. Jen převeliká škoda, že kameraman se nedostal na vrchol a tak je velké finále zprostředkováno pouze záznamem vysílání Slovenského rozhlasu.(18.9.2009)

 • Marek1991
  ***

  Celosvetovo prvý výstup z kraja Antarktídy na jej najvyšší vrch Mount Vinson alebo inak nazývaný Vinson Massif bez podpory je opäť niečo skvelé ohľadom ľudských schopností, ohľadom dobrodružstva, že niečo niekto dokázal prvý, aj keď to hraje úlohu iba čo sa týka bezvýznamných ľudských štatistík. Určite sa to nevyhne porovnávaniu so starším podobným dielom 118 dní v zajatí ľadu. Toto až tak extrémne nevyzeralo, aj keď to určite sranda nebola pri približne -50°C a vetrom ako pri víchrici. Tomuto dielu chýbala iskra, opis diania, dosť veľká časť je priam nudná a nezachraňujú to ani tie správy asi z rádia, je to opäť len ako taký výlet bez hlbšieho zmyslu, proste také dobrodružstvo niečo zažiť, skúsiť svoje možnosti, zároveň niečo pre našich ľudí natočiť, pretože väčšina na to peniaze nemá a keby mala, tak by sa asi tamojšia príroda rýchlo zničila alebo by stálo veľa úsilia a peňazí to udržiavať. Film podľa mňa priemer ako u väčšiny Barabášových diel.(4.1.2014)

 • Frajer42
  **

  Ačkoli je trošku škoda, že nikomu během výpravy neumrzl, tak se jedná o koukatelný počin. Koho by totiž nebavilo dívat se 40 minut na to, jak pár odvážlivců jde, či běžkuje po rovném sněhu, či ledu a táhne za sebou sáně. Snad jen mě ne. Nejnapínavější okamžiky jsou asi chvíle, kdy si ve stanu ohřívají vodu a chystájí se na žranec čehosi sypkého. Jinak je celý dokument vážně hodně jednotvárný. Ale co taky čekat v Antarktidě, že? Naštěstí je provází pořádná kosa a při teplotách pod 30 stupňů Celsia už nejednomu dobrodruhovi zamrzá úsměv, a to doslova! Já bych se na podobnou výpravu nevydal. Jednak protože mám rád teplo rodinného krbu a jednak protože tam kromě sněhu není vážně nic k vidění. Tady šlo čistě o to něco si dokázat a to se povedlo. Určitě si odvaha zúčastněných zaslouží obrovské uznání. I když o odvaze bychom mohli mluvit asi pouze tehdy, kdyby frajeři putovali v trenkách a tílku. Tohle byl spíše dokonale promyšlený plán. Abych nezapomněl, tak se mi v dokumentu líbila ještě jedna věc. Každý den začínal, jako by zprávou z radia, co se právě děje ve světě a v kontrastu s tím, že výprava byla absolutně odříznuta od světa uprostřed ničeho a naprosto bez kontaktu s čímkoli živým to působilo moc hezky a bylo to určitě hodné nějakého toho zamyšleníčka. Celkově není dokument úplně špatný, ale místy jsem docela zíval a zavírala se mi očka.(20.9.2014)

 • nunka
  ***

  Čistá beloba a sem tam nejaká modrá obloha. Nepoznané (kde ešte ľudská noha nevkročila) je frekventovanou témou Barabášových investigatívnych dokumentov. Na tomto novom snímku sa mi páčila kamera, ktorá pekne sprostredkovala tvár Antarktídy. Ako celok sa mi ťažšie hodnotí, beriem to skôr ako správu - ...tak takto to tam vyzerá a toto sme dokázali (pred čím samozrejme všetka česť). Má to slabší rytmus a málo vzrušivý potenciál, musím priznať občasnú nudu. Možno je chyba v očakávaniach...(24.10.2008)

 • klerik
  ****

  Po sklamaní z TEPUY som konečne zažil tú správnu dobrodružnú triašku... Tento film sa tak trochu prvoplánovane tvári ako niečo viac s posolstvom, ale v konečnom dôsledku som všetky tie nadnesené vety a rádiové záznamy o globálnych problémoch vo svete zhltol a dokonale som si túto výpravu užil. Barabáš to so snehom vie...__Na druhé pozretie mi už trochu vadilo, že chýba viac materiálu...(15.7.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace