Real je naše vášeň

Španělsko, 2005, 90 min

Borja Manso

Ramiro Civita

Rafael Arnau

Špatný film o fotbale Real: The Movie není, ale chybí tomu srdíčko a velké emoce jako například u filmu Góóól! Možná, kdyby byl natočený jako film, tak by byl lepší než z poloviny dokument. Dokument o fotbale umí natočit kde kdo, ale film už není žádná sranda, proto mě film nepřesvědčil, ale do dobrého průměru se vejde určitě... 5/10 = 55%(21.12.2010)

Jsem jen normální chlap, který má rád fotbal, ale to neznamená, že bych vedl nekonečné kecy o sestavě, rozestavení nebo schopnostech jednotlivých hráčů. Nicméně, když už se ptáte, tak Real v ročníku 2004/2005 neměl v klíčových zápasech nastupovat v rozestavení 4-3-3, ale 4-4-2, protože za hvězdnou zálohu Figo - Zidane - Beckham musel oběhat obrannou fázi pitbul Gravesen. Samozřejmě, že v případě nepříznivého výsledku bylo nutné zahnat Gravesena zpátky do boudy a vyslat k Raulovi a Ronaldovi dalšího útočníka, nejlépe Gutiho nebo Owena, ale je třeba si uvědomit, že při útočných výpadech obránců Roberta Carlose, Salgada i Helguery by si to nakonec musel chudák Casillas odbránit a odchytat sám. Ale to jsem trošku odbočil od filmu. Ten je příšerný. Dokud se kamera drží na zeleném pažitu, tak je vše v pořádku, ale jakmile se vydá propagovat myšlenku, že Real Madrid milují všude na světě, tak je to hodně nudné. Já zkrátka nejsem fanatik, který dvakrát týdně křičí v kotli Realu. Mám rád skvělý fotbal, takže se těším i na zápasy Barcelony, Arsenalu, Mancesteru United nebo Bayernu, ale mou srdeční záležitostí jsou pouze mistři taktiky z TJ Slavoj Houslice.(20.9.2013)

Mám rád fotbal a mám rád filmy. Ale sledovat filmy o fotbale je pro mě zpravidla drtivou porážkou na obou frontách. Na rozdíl od dokumentů se v hrané tvorbě autoři snaží zaujmout i diváky do fotbalu nezainteresovaných. Vyhovět všem je ale v tomto případě velice těžké. Častým kamenem úrazu bývají dialogy fotbalových fanoušků. V zájmu filmařů je, aby byl takový rozhovor srozumitelný i lidem, kteří fotbalu nerozumí. Fotbalový příznivec je tak ale zatěžován návalem zbytečných informací, dialogy pro něj zní naprosto nevěrohodně, až naivně. Real je naše vášeň je skloubením dokumentu a hraného filmu. Postupně sledujeme krátké minipříběhy naprosto odlišných lidí, které spojuje jedna věc. Jejich vášní je Real Madrid. Rozdílnost postav v každé z epizod nás má přesvědčit, že Real je něco jako subkultura, patrná na všech úrovních sociálního postavení, bez ohledu na věk či národnost. Pauzy mezi těmito epizodami vyplňují archivní záběry slavných okamžiků klubu, doplněné komentářem samotných aktérů těchto událostí. Mimo to kamera nahlíží jak ke hráčské, tak i k manažerské přípravě na zápas. Mě osobně zaujali informace o zvláštnostech, kterými se jednotliví hráči vyznačují. Např. že Zidane za zápas shodí 3,5kg, nebo že David Backham naběhá za zápas přes 14km, což je pořádná porce, neboť průměrně hráč naběhá necelých 10 000m. Snímek pak vrcholí sestřihem ze zápasu proti největšímu klubovému rivalovi FC Barcelona, kde se také spojují příběhy všech postav, které ve filmu vystupovaly. Zkrátka každý jsme jiný, ale všichni „fandíme Realu.“ Tento film vznikl samozřejmě na objednávku a ze všeho nejvíc je to propagační materiál. Nemyslím si však, že by byl tento film pro odpůrce „bílého baletu“ těžko stravitelným soustem.(25.7.2008)

Film asi ne pro každého, a asi už vůbec ne pro fanouška FC Barcelony. Příběh je docela příjemný, můžeme se seznámit jaký dopad má realmánie po celém světě, že Real není jen tak nějaký klub, že má příběh, lidi ho berou více citově a mají ho za částečně svůj vzor. Hráči kteří pro něj hrají ho neberou za práci, ale za vášeň, za radost k fotbalu. Můžeme se blíže dostat na lavičku, do šatny a na tréninky, můžeme se dostat blíže k hráčům. A pro fandy REALu, pusťte si to, zklamáni nebudete a možná se dozvíte co jste ještě nevěděli a bude vám pak blíže k srdci (( ::(21.6.2008)

• Wayne

Miluju Real Madrid, tehdejší fotbal a hlavně Real Galacticos v čele s Raúlem, Zidanem a Ronaldem. Ale tohle není žádný dokument, ani moc sportovní film, ani nic co by Real Madrid divákovi nějak přibližovalo. Snažili se prostě splácat všechno co je napadlo dohromady, přičemž jsou určité věci podané naprosto šíleně. Kec trenéra "řekni Zidanovi ať se šetří, ať tolik neběhá, unaví se" nebo tak nějak to bylo, no nikdy jsem teda unaveného Zidana neviděl. A takových trapných řečí jak zaplnit film je tam plno. Jedna hvězdička za pár vykládání s hráči, druhá za těch posledních pár slov. Tohle nás fanoušky Realu rozhodně nedefinuje. Ať mluvím sám za sebe, mě teda určitě ne.(6.7.2014)