Reklama

Reklama

Nasytíme celý svět

  • Rakousko We Feed the World
Dokumentární
Rakousko, 2005, 95 min

Obsahy(1)

Pravidla Evropské unie pro potravinářský průmysl pomalu vytlačují jakýkoli lidský rozměr v zemědělské práci.  Jak dnes vypadá zemědělec, který na náš stůl dodává ty nejlepší produkty? Pokud se nám vybaví romantické obrázky, kde jsou lidé v bezprostředním kontaktu s přírodou, snímek Nasytíme celý svět nás definitivně vyvede z naivního omylu. V dokumentu rakouského režiséra Erwina Wagenhofera totiž žádné nostalgické obrázky nenajdeme. Estetizované kompozice záběrů strojů při práci působí spíš ironicky. Pravidla Evropské unie pro potravinářský průmysl se snahou o zaručení nezávadnosti produktů pomalu vytlačují jakýkoli lidský rozměr v zemědělské práci. Finanční náročnost výrobních změn ruinuje malovýrobce a ty, kteří se ještě drží, nutí nasazovat vysoké ceny, takže nemohou konkurovat levnému zboží dováženému z Asie nebo z Jižní Ameriky. Erwin Wagenhofer ukazuje jak evropské zemědělce, potýkající se s absurdními nařízeními, tak vykořisťované obyvatele chudých zemí, na jejichž práci vydělávají nadnárodní koncerny. Začarovaný kruh uzavírá mluvčí firmy Nestlé, pro něhož je argument velkého počtu pracovních míst neprůstřelným alibi pro cokoli. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

easaque 

všechny recenze uživatele

poučný dokument, který Vám dokáže otevřít oči v tom, jak funguje společnost se současným potravinářským průmyslem. Pro mě slabší 4* - možná zbytečně natahovaný. V porovnání s dokumentem Náš denní chléb není tak syrový - tam se navíc podařilo vytvořit stejnou náladu i beze slov, proto bych preferoval právě jej. [ PŘÍBĚH: 0 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 0 (3*MAX) ] ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Ideální dokument, pokud chcete zjistit něco bližšího o velkovýrobě potravin. Jaké jsou rozdíly mezi rybami vylovenými soukromými rybáři s malými loďkami oproti "hromadnému" lovu velkými loďmi? Proč se vyplatí státům celé Evropy a velké části Asie dovážet skleníková rajčata z Almerie, přestože sami mají dobré podmínky pro jejich pěstování? Jak vypadá zemědělství v Rumunsku, po Francii druhé zemi Evropy v produkci zemědělských produktů? Jak se v Evropě chovají a následně zpracovávají kuřata? A věděli jste, že jeden metr čtvereční Amazonského pralesa v Brazílii se dá bez problémů koupit za 1 cent? Amazonie je protkaná sójovými plantážemi, sója se dováží jako krmivo do Evropy a například Rakouská pšenice se místo toho pálí pro získání energie (a pak nám vyčítají Temelín)... Odpovědi na tyto otázky jsou mnohdy docela šokující a stojí za to je znát, stejně jako některé "úžasné" názory šéfa největšího světového potravinového koncernu Nestlé... ()

Reklama

berg.12 

všechny recenze uživatele

Dokument není nikterak šokující, pracuje s dlouhodobě známými informacemi a fakty. Kapitoly z pěstování a zpracování potravin navíc působí spíše jako náhodně vybrané než jako součást nějakého konceptu a jako ucelený náhled na globální problém je to rozhodně málo. Prst ukázaný na šéfa jediného potravinářského koncernu je také spíše okatě účelový. Přesto myslím, že na vlastní oči vidět, jakou cestou se k vám na stůl dostávají ryby, drůbež nebo rajčata, určitě nemůže být na škodu. ()

agassi68 

všechny recenze uživatele

Trocha nezáživné, zdĺhavé, každopádne potrebné dielo. Niečo ako klon dokumentu Náš denní chléb. Človek sa dozvie ďaľšie informácie o idiocii ľudí, ktorí pre peniaze urobia čokoľvek a nestarajú sa o globálne následky svojich činov. Niekedy mám pocit, že už by vyššia moc mala švihnúť bičom a potrestať ten ľudský vírus na našej planéte. A možno sa už tak deje.. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Jeden z tých starších šokujúcich dokumentov na rôzne témy, ktorý som videl. Prináša desivý pohľad na to, čo robíme s našou planétou, s jedlom, zvieratami, ľuďmi v menej vyspelých krajinách a čím to ospravedlňujeme. Prináša skôr dôsledky a príčiny ako reálne riešenia. Oceňujem aj pohľad druhej strany, ktorú napríklad reprezentuje šéf koncernu Nestlé. Ak začínate s dokumentmi popisujúcimi problémy v spoločnosti, tak týmto by ste asi mali začať. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama