poster

Sbohem, Bafano

 • Velká Británie

  Goodbye Bafana

 • Německo

  Goodbye Bafana

Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / Německo / Belgie / Jihoafrická republika, 2007, 140 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Morholt
  ****

  Život v Jižní Africe za vlády apartheidu z pohledu vězeňského dozorce, jenž má na starosti Nelsona Mandelu. Přestože je bachař Jame Gregory celkem liberální člověk, tak svému okolí musí dávat najevo svou nenávist vůči černochům, protože jinak by okamžitě ztratil své společenské postavení. Celé je to trochu nevyvážené, jakoby tvůrci nevěděli, čemu se věnovat víc - zda Mandelovi, Gregorymu nebo vůbec celkové situaci, jež vládla v JAR. Nicméně nakonec se jim to podařilo svázat do celkem úhledného balíku, který oznámkovali slušnými výkony Joseph Fiennes a Dennis Haysbert. 70%(19.11.2009)

 • Smok
  ****

  Vynikajúca dráma zachytávajúca skoro 30 rokov pobytu za mrežami Nelsona Mandelu a jeho dozorcu Gregoryho spracováva ťažkú tému apartheidu v JAR v 2. polovici minulého storočia. Pozoruhodný je aj prerod v myslení Gregoryho a jeho rodiny s pribúdajúcimi rokmi a odmäk politickej situácie v 90tych rokoch. Až som mal ku koncu pocit, že sa lúčia dvaja dobrí kamaráti... U mňa 4.5*.(3.8.2008)

 • Lyncha
  ****

  Film ví, čím chce být, jen si někteří autoři komentářů zjevně ve 2/3 filmu zakrývali oči nebo si vařili kafe. O Nelsonovi Mandelovi a situaci v JAR je ta zbylá třetina a nutně nemůže stačit k tomu, aby byla vyčerpávající, navíc si nemyslím, že to bylo cílem. Proč vyčítat filmu, že o něčem nebyl, a nezmínit to, o čem byl???(20.7.2009)

 • dopitak
  ***

  Hodně utopené v pathosu, k tomu mizerný dabing (Studio Budíkov pro Bonton, 2008). Taky vás začně štvát, že zatímco Dennis Haysbert (Mandela) stárne divákům před očima, Joseph Fiennes a Diane Kruger jsou pořád skoro stejní (mladí). Hezká krajina kolem věznic, dobrá hudba a povedená kamera. Ostrý útok na city se však moc nekonala a film bohužel ukazuje jen tu část problematiky apartheidu, která se scénáristům hodila. Snímek se tváří jako hlubokomyslný, ale je to právě hloubka, která mu nejvíc chybí.(10.10.2010)

 • Big Bear
  ***

  Hisoricky korektní, dokumentárně laděný snímek o Nelsonovi Mandelovy a jeho britskému dozorci Josephu Fiennesovi. Ačkoliv je divák od jeho pobytu ve vězení až po jeho osvobození svědkem historické události, filmu chyběl výraznější spád a chvilkami jsem se nudil. Politické drama se dá natočit i krapku svižněji... * * *(15.1.2012)

 • - Film je založený na knižnej predlohe s rovnomenným názvom, ktorej autormi sú James Gregory a Bob Graham, a ktorú publikoval Robert Laffonte. (MikaelSVK)

 • - Celý film sa natáčal v Juhoafrickej republike, konkrétne na Robbenovom ostrove, v mestečku Plumstead, Kapskom meste či Johannesburgu. (MikaelSVK)

 • - Vzhledem k tomu, že hlavní role ve filmu obsadili američtí herci, bylo pro všechny nutné nacvičit odlišný afrikánský přízvuk. Joseph Fiennes a Dennis Haysbert se mimo to museli naučit i několik vět v jazyce Xhosa, který je pro své specifické cvakavé zvuky jedním z nejsložitějších jazyků na světě. (Candice)