poster

Beaufort

 • anglický

  Beaufort

Válečný / Drama

Izrael, 2007, 131 min

Režie:

Joseph Cedar

Předloha:

Ron Leshem (kniha)

Scénář:

Joseph Cedar

Kamera:

Asaf Sudri

Hudba:

Yishai Adar
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Fr
  **

  Křižácká pevnost ze 12.století, ze které četné krvavé bitvy udělali mýtický symbol odvahy, byla v roce 1982 , v 1.den války v Libanonu, obsazena Izraelci. O 18 let později..... Jako by se roztrhl pytel s filmy ze všelijakých válek. Je to dobře, pokud mají ambice varovat nebo alespoň přinést něco zajímavého a ,,pobavit“. Tak jako zde v prvních 30ti minutách. Pak se však dostáváme k tématům: Jací jsou vojáci izraelské armády? Jak se cítí v pevnosti? Jakej je velitel voják? TOBRUK V.Marhoula je nám bližší a přesto má hodnocení 64%. A tohle se nás (mě) vůbec netýká. TOHLE NENÍ VÁLEČNÝ FILM! Je to film o citových vazbách ke starýmu baráku v Libanonu. A třebaže je to pevnost, nic k ní necítím. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * Co uvidíme (možná) příště? Jelikož jde o další z řady filmů inspirovaných texty Aleše Brichty (Barák na odstřel) – připomeňme (jen pro pořádek) filmy ,,PROČ?“ (Proč?) nebo 13:HRA SMRTI (Když po tobě jdou) nepřekvapí, že se po úspěchu desky Deratizer připravuje stejnojmenný epos. Hlavní roli má ztvárnit Tomáš Vandas!(22.3.2010)

 • Sonny
  *****

  Výborný film zachycující psychiku armádní jednotky bránící kopec na Libanonském území. Věrně vystihuje každodenní realitu. Nenásilně a bez klišé poukazuje na nejasnou smysluplnost akcí, při kterých umírají lidé a při tom již o nic nejde, z kopce se má jednotka beztak za pár dní ztáhnout... Vzpomínal jsem na tenhle film při Tobruku, který se mi zdál oproti Beaufortu jako taková dětská představa plná klišé, omšelých drsných scén a citlivého "chlapáctví". Zatímco Marhoul o válce romanticky sní, scénárista Beafortu popisuje vlastní příběh a je to znát.(23.1.2009)

 • Royalist Girl
  *****

  Neuvěřitelný zážitek. Beaufort je malilinko zdlouhavé psychologické drama (ne, není to válečný film, a co?) z prostředí tak reálného, až připomíná nějakou podivnou military sci-fi (chodby v pevnosti, zvláštní uniformy, izolace od světa). Nenuceně působivý náhled do duše mladíka ze země, kde je terorismus všudypřítomnou realitou a tříletá vojenská služba nutností k přežití. Příběh-nepříběh pomalu plynoucí mezi raketami přilétajícími odnikud, kluky umírajícími na místě, které má Israel za pár dní nadobro opustit, neodbytnými pochybnostmi a tichými konflikty. Naprosto mizivé množství patosu + pěkní a dobří herci... dokonalost. --- 90% ---(30.7.2010)

 • Traffic
  ***

  Izraelský snímek Beaufort spadá do ranku „neválečných“ vojenských filmů, jakým je například Mariňák Sama Mendese, kde američtí vojáci na blízkovýchodní misi marně čekají, až budou moci zasáhnout proti nepříteli. Režisér Joseph Cedar se ale zaměřuje na nedávné dějiny vlastní země a navíc čerpá z osobních zkušeností, které při svém nasazení zažíval. Příběh izraelských vojáků, služebně připoutaných k libanonské pevnosti Beaufort, Cedar líčí takřka meditativně, prostřednictvím existenciálních dialogů vojáků na pozadí ambientních ploch hudebníka Ishaie Adara. Do tichého dusna ale film nechává pravidelně zaznívat výbuchy střel dopadajících na pevnost, aniž by ovšem přímo ukázal kohokoli ze znepřáteleného Hizballáhu. Snímek tak dosahuje zdání jakési uzavřené alternativní reality, kterou lze vnímat jako svého druhu science fiction i na základě podobnosti interiérů Beaufortu s kulisami kultovních sci-fi filmů (srovnej tento a tento obrázek s tímto plakátem k Beaufortu). Ze zaujatého sledování ale bohužel vytrhávají některé zbytečně schématické momenty (opakovaně se stane, že jeden z vojáků mluví o svém soukromí a krátce na to umírá nebo je vážně raněn), které jako by spíš vypadly z konvenčního hurá-army bijáku.(20.1.2014)

 • Artran
  *****

  Hudba pochází od Ishaia Adara. I ona samotná by stačila k tomu, abych byl nadšen. Doporučuji zvláště těm, které zaujalo Fliegaufovo Lůno nebo Iordachescova Cesta za horizont. Byť se tematicky i žánrově jedná o odlišný snímek, pro všechny tyto tři filmy je typické jisté snové, rozmlžené hledisko dané z nemalé části právě výraznou ambientním hudbou, ke které jejich režiséři mají blízko. Beaufort tak působí jak z jiného světa a není náhodou, že divákovi vytane na mysli sci-fi. Válka je zde podána odosobněně, do nitra postav proniká nikoli jako jejich vnitřní rozhodnutí, ale spíše jako povinnost nebo absurdní existenciální nutnost.(8.1.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace