Reklama

Reklama

Maigret

(seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Francie / Belgie / Švýcarsko / Československo, (1991–2005), 81 h 23 min (Minutáž: 80–106 min)

Předloha:

Georges Simenon (kniha), Georges Simenon (povídka)

Hrají:

Bruno Cremer, Albert Delpy, Cécile Bois, Isabelle Renauld, Vanessa Larré, Arnaud Giovaninetti, Lionnel Astier, Michel Vuillermoz, Dimitrij Rafalský (více)
(další profese)

Epizody(54)

Seriál Maigret v hlavní roli s Bruno Cremerem vznikl v rozsáhlé evropské koprodukci francouzské, belgické, švýcarské, české a finské televize. Má celkem padesátčtyři dílů s délkou kolem devadesáti minut. Poprvé se seriál vysílal ve Francii v letech 1992 – 2005. Slavný detektiv spisovatele Georgese Simenona má ve Francii velkou tradici. Bruno Cremer převzal dýmku od herce Jeana Richarda, který hrál Maigreta 23 let a natočil celkem 88 epizod. Pro tak veliký projekt, na tehdejší dobu s obrovským rozpočtem, bylo nutné najít koproducenty. Čeští diváci poznají v mnoha exteriérech Prahu, její ulice, domy i malá náměstí. Přesto je Česká televize jako koproducent uvedena jen u několika dílů, kde se v řadě vedlejších rolí objevují známí čeští herci, za kamerou Jiří Macháně a u dvou epizod i režisér Juraj Herz. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele carl.oesch k tomuto seriálu (3)

Maigret u Vlámů (1992) (E02) 

Slabota. Trochu zaujme jenom atmosféra a pro francouzské filmy poněkud netypické prostředí snad někde blízko belgických hranic na řece Maase, ale jinak prakticky nic. Chybí nějaké bližší vykreslení psychologie postav, jednání vraha (....) nemá logiku, neustálé nadávání místních lidí z dělnického prostředí na to, že policie stojí na straně bohatých je podáno tak násilně, až to bolí a souvislost s několikrát zdůrazněnou kombinací vlámského původu rodiny a jejich kolaborací za války taky není o ničem. Představa, že policejní komisař si odjede soukromě někam soukromě vyšetřovat, odhalí vraha, neinformuje svého kolegu a klidně odjede zpět do Paříže je taky úplně mimo. Jako policejní úředník má přece určité povinnosti. A taky nějakou morálku a určitý smysl pro spravedlnost. Policista obecně může být hloupý, neschopný, arogantní, zkorumpovaný, ale tohle je naprosto mimo. Prostě - o nějakém spádu děje, jisté přijatelné akčnosti tady nejde vůbec a na psychologickou detektivku si to jenom hraje. Psychologie tady není totiž vůbec žádná. Zato nudy spousta. Nejhorší Maigret, kterého jsem kdy viděl a to taky i díky vysloveně zjevem nesympatického a hereckým projevem nijakého Bruno Cremera, jehož jediným hereckým projevem je neustálé čistění a nacpávání dýmky. To jsem u Gabina ani u Atkinsona nějak nezaznamenal, což ukazuje, že tam bylo herectví obou pánů, scénář i spád děje někde úplně jinde.. Jistě, překonat Jeana Gabina asi nejde, ale třeba maigretovky s Rowanem Atkinsonem jsou o dva tři levely výš....takže odpad asi ne (retro je to slušné), ale rozhodně nedoporučuji. Nestojí to za to. ()

Vražda v kupé první třídy (1999) (E31) 

Jeden z těch lepších dílů, klasická, slušně natočená detektivka. Vše má svoji "detektivářskou" logiku, omezené prostorové možnosti vyšetřování, stejně jako omezený počet lidí daných "zadrženými" cestujícími a personálem není rozhodně na škodu. Tak trochu mu to připomnělo Vraždu v Orient expresu... ()

Maigret a Severní hvězda (2005) (E54) 

Asi jeden z nejlepších příběhů (klasická detektivka) u dlouhatánské řady, která překvapivě nabývala na kvalitě s vyššími čísly epizod (pozdější datum výroby). Věci mají logiku, Maigret je civilní a klidný, holčina roztomilá a je to jeden z těch případů, kdy policie pomáhá a Maigret soudí. Ona totiž ta motivace pachatele až zas tak nepochopitelná není a chtě nechtě si člověk musí přiznat, že s likvidací oběti souhlasí... ()

Reklama

Reklama