Hejtman z Kopníku (divadelní záznam)

Československo, 1983, 137 min

"Důležitý? Důležitý není nic, na to je tenhle svět moc velkej. Ale měly by se dít správný věci, ne?"(9.1.2009)

Nikoliv náhodou byla zařazena tato pozoruhodná inscenace slavného Činoherního klubu do cyklu PERLY ČESKÉHO DIVADLA. Ocenění zaslouží jak dramaturgie, tak režie této slavné německé divadelní hry. První projevy probouzejícího se demokratického Německa doznívající výmarské éry naznačují skutečný ráz odvrácené tváře neblaze proslulého pruského němectví. Robustní výkon Petra Nárožného, zrod herecké osobnosti z "bavičského" dramatického embrya, který tu můžeme sledovat po vteřinách a minutách, je mimořádný. Skutečné rozměry svého nevšedního herectví tu naznačují i Jiří Císler nebo Nina Divíšková, ale přehlédout nelze ani někdejší televizní hlasatelku Kateřinu Frýbovou, která již předtím v mé paměti zazářila v televizní inscenaci muzikálu STO DUKÁTŮ PRO JUANA jako sličná Kristýnka (1971, doufám, že mě něklame paměť). Stejný hold skládám i výpravě; způsob, jakým zvládla stísněný prostor nekukátkového (či "polokukátkového") divadla, je rovněž mimořádný. I v tomto případě tak byl zachován klenot, který by jinak zanikl s posledním potleskem vděčných a nadšených diváků.(21.6.2010)

No že by to zase byla taková perla českýho divadla, to tedy není. V podstatě je to šosácká tragikomedie o krizi identity, která zcela příhodně (napsal jí Němec) bojuje s nelidskými pouty různých předpisů, nařízení a pořádků a takovýhle téma, správně rozplizlý do nicneříkajících dialogů, je nudný a prázdný až běda. Charakter a náplň hry jsou stejně tak nudný, jako drtivá většina slovesnýho umění ze 20. a 30. let minulýho století, takže to ani není moc velký zklamání. Zřejmě proto, aby to nebyla jen nuda k posrání, prosadila si tam režisérka (a nejspíš i herci samotní) celou řadu vtipných gagů, gest a jiných pitvoření, takže v podání nadprůměrně talentovaných herců se to místy zvrhává v komedii, ale v celku jsem spíš koukal na hodinky, kdy ta blbost už konečně skončí.(18.10.2013)

Viděla jsem naživo v Činoherním klubu. Vynikající Petr Nárožný a Jiří Císler, ovšem co tam předváděla Nina Divíšková jako uklizečka, z toho jsem fakt nemohla. Dodnes si na to vzpomenu, kdykoli vidím nejen ji, ale i pana Kačera a říkám si, že si sní musel užít fakt hodně srandy.(5.5.2010)

Hodně nevyvážené herecké výkony - to je to, co charakterizuje tuhle protimocnářskou hru. Obávám se, že první velká role pro Petra Nárožného nebyla dobrým krokem právě v tomto dramatu. Například takový M. Hálek nebo O. Císler mají mnohem větší komediální potencionál. Nicméně hlavně výkony vedlejších postav (kdy jejichž představitelé mají kolikrát zdvojené až ztrojené představení) dávají inscenaci ten správný humorný nádech a pitoreskní podobu. A právě kritika a snaha zesměšnit měšťáctví a monarchisticko-vojenský systém je hlavním tématem.(21.4.2009)