Hledání dobré smrti

(TV film)

Hodinový dokumentární film režiséra Tomáše Škrdlanta hledá na autentických příbězích umírajících lidí různé podoby toho, co jednou čeká každého z nás: smrt a umírání. Lékařská věda nám nesmí rozkazovat: Právo odmítnout léčbu je stále málo známé základní právo každého člověka. Je to bezpochyby i první krok k eutanázii. Ten druhý by byl požádat o smrt. Ale zde je rozcestí - a druhý krok také může být: právo na dobré, důstojné umírání. A to nespočívá v umělém zastavení životních funkcí (jakkoliv s ním principiálně nemusí být v rozporu), ale v přítomnosti blízkých lidí, ve vzájemné účasti, přijetí a odpuštění, v zamyšlení nad životem, v posledním gestu, kterým člověk odkazuje a odevzdává svůj život světu (či Bohu), ať už byl jakýkoliv. (oficiální text distributora)

Binne

Dokument je v podstatě rozdělen na dvě části, první se zabývá osudem jedinců, kteří čekají na svůj poslední den. Druhá je složená z rozhovorů s jejich nejbližším okolím. První část je samozřejmě zaměřená na téma smrti a dobrovolného odchodu ze světa, kdežto druhá část se mnohem více zabývá životem. Nacházíme tak oba pohledy na eutanázii, z čehož v závěru vychází jasná odpověď, což bohužel ničí objektivitu dokumentu. Téma smrti obecně, nezmiňujeme-li eutanázii je v naší společnosti stále velké tabu, jelikož schopnost vyrovnat se s něčím nám natolik vzdáleným, se jeví jako téměř nemožné. Eutanázie je bohužel poté téma, které budí velké emoce i kontroverze (především pak v náboženském směru), což poškozuje nezpochybnitelnou racionalitu tohoto tématu. V dokumentu je patrné, že život může být natolik nesnesitelný, že jediná odpověď je pro nás "smrt". Obrovská deviza lidí trpících nevyléčitelnou nemocí je fakt, že jsou plně (mluvím o pacientech v dokumentu) závislí na svém okolí, což jim brání udělat fatální krok sebevraždy samotné - což je samo o sobě velkou měrou ohrožení důstojnosti člověka, o čemž se v dokumentu také hojně hovoří. Zároveň máme možnost poslechnout si názory erudovaných pracovníků hospice, filosofa i některých lékařů - ti mají velmi zajímavé postřehy, které vnášejí do tématu přidanou výpovědní hodnotu. ()

Marze

Toto je pravý "smrad života". Teprve když se seznámíme se smrtí, díváme se na svůj život a smysl reálně. ()

Qasa

Dokument porovnává uměle protahovaný proces umírání v nemocnicích, vyvolávající úvahy o euthanázii, s poddáním se osudu a zemřením doma v kruhu svých nejbližších. ()