Hledání dobré smrti (TV film)

Dokumentární

Česko, 2006, 56 min

Zajímavé spektrum názorů. Některé věty jsou ale bohužel evidentně zasazené do jiného kontextu nebo úplně mimo kontext. Jinak formálně klasický dokument ČT. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10099253860-hledani-dobre-smrti/30629535025-hledani-dobre-smrti/(24.2.2012)

• mrksik

Dobrý ideový potenciál vo veľkej miere zabitý totálne (!) amatérskym spracovaním (kamera, strih, základné chyby pri kladení otázok atď.). Samotný námet je dobrý, no autor často zbytočne brnká na city detailami či zmrazenými zábermi (občas vyvolávajúce skôr smiech). Dokument je tiež zbytočne dlhý, niektoré výpovede sa opakujú u viacerých respondentov a jedna línia mi prišla ako už úplne nadbytočná (muž po mŕtvici). Tiež mi vadila absencia expozície, mená respondentov sa dozvedáme až na konci snímku, čo môže byť síce autorský zámer, ale pre mňa je to nepochopiteľná chyba - hodinu na mňa hovoria hlavy, ktorým ja ako človek, ktorý nevie kto to je, vôbec nemusím veriť (pokojne na mňa mohol hovoriť profesor medicíny tak ako smetiar). Tiež by ma zaujímalo, prečo muž, ktorý chcel spáchať samovraždu nemá v titulkoch uvedené meno - pokiaľ to nebolo respondentovo prianie, považujem to za autorov diletantizmus. Tomáš Škrdlant, ktorý v titulkoch dominuje ako autor námetu, scenára, režisér, kameraman a tiež strihač, mal zostať maximálne pri scenári. Režisér mal byť režisér a kameraman mal byť kameraman. Chápem síce výhody vlastnej produkcie, ale keď už nízkorozpočtovo, tak akýkoľvek študent umeleckej školy by to zvládol lepšie a nestálo by to veľa. (21.4.'09 ateliér, 3. komentár)(21.4.2009)

Na toto ať si udělá názor každá sám. Vlastně to čím se tento dokument zabývá nebo lépe řečeno otázka jenž z něj vyvstává je podle mě téměř neřešitelný etický problém. U nás se po skončení ztrhla velmi živá debata, která jak jsem už nadnesl výše, nemá a ani nemohla mít žádné jedno správné řešení.(6.3.2007)

Toto je pravý "smrad života". Teprve když se seznámíme se smrtí, díváme se na svůj život a smysl reálně.(10.10.2019)

Dokument porovnává uměle protahovaný proces umírání v nemocnicích, vyvolávající úvahy o euthanázii, s poddáním se osudu a zemřením doma v kruhu svých nejbližších.(11.12.2008)