Osudová láska Jany Eyrové (TV seriál)

Jane Eyre

Jana Eyrová

Drama / Romantický

Velká Británie, 2006, 4x60 min

Další zajímavá adaptace známé klasické knihy. Obsahuje některé opravdu úžasné momenty, jiné bych však klidně škrtla. Janino dětství mě příliš nepotěšilo, ač nápad s oživlou knihou byl slušný začátek. Vždycky uvažuju, proč mě vyprávění o ústrcích malé Jany tak nudí. Vždycky je to pouhý sled výstupů obludně zlých dětí (Janiných sestřenic a bratrance) a absurdně zlé tety a často přiznejme si vzteklé malé Jany. Zde mi přišla zajímavá volba relativně mladé Tary Fitzgerald (osudová žena z Tmavomodrého světa), ale její pojetí paní Reedové je natolik karikující, že z ní opět není živoucí postava, ale jen figurka. Janiny sestřenice totéž v dětské i dospělé podobě. Malý Jan Reed je malé tlusté monstrum. Kdy už někdo natočí tuto etapu (když už jí točí - což by raději neměl), jako osvětlující pohled na rodinu Reedových, kde nejenom Janě Eyrové chyběla láska. Lowoodská škola je opět povinně kruté a chladné místo, ale tentokrát mi přišla poněkud oslabená půvabná postava malé Heleny. Slečna Templová (jako Janin vzor) je zde opravdu do počtu a autoři v ní spojiny jednu kladnou (Miss Temple) a jednu zápornou vychovatelku. Dospělá představitelka Jany (Ruth Wilson) je zajímavá už svou vizáží. Chvílemi je celkem hezké mladistvé děvče plné snů nebo zklamání a jindy mi přjde jako nehezká žena, u které už teď vidíte jak bude vypadat v padesáti. Někdy mi její bledá pleť s nevhodným ulízlým účesem, výrazně červenými křivými rty a věčně zarudnými tvářemi vyrazila dech. Jak může být někdo tak bledý a přitom mít tak červené tváře a ještě si dát kolem krku ten červený - ...hadr ...tedy šátek na ozdobu? Tvůrci se tu dostali hooodně blízko k představám, které se neúprosně Bronteová snažila vzbudit. Žádná estetická porcelánová tmavovláska, jejíž ošklivost tkví jen v přísných šatech. Tahle Jana působila chvílemi opravdu obrněná chladem jako kámen a jindy z ní její vášnivá nátura přímo prosakovala. Jají vztah s panem Rochesterem byl příjemně projasněný humorem a jasnou přitažlivostí, kterou nebyla sto sktrýt. Nejpůsobivější byla ale když ve svém pokoji přemýšlela a snila, tam mi opravdu připadala jako 18-leté děvče, které se poprvé zamilovalo. Toby Stephens disponuje velmi příjemným podmanivým šarmem (chvíli temným, chvíli chlapeckým) a vydal ze sebe maximum. Jeho šarm byl občas režií nadužíván. Například v zde již zmíněná rozlučková scéně, kde jsem pochybovala zda Jana hodná odejít nebo si jen chce užít to přesvědčování -( dala bych přednost předepsané rozmluvě přecházející do hádky) nebo v roztomilém, ale trochu natahovaném závěru. Domnívám se, že je to krásný a působivý příspěvek do kolekce adaptací a no už se těším na další.(17.9.2007)

Možná o malinko frivolnější adaptace, než jsem zvyklý, ale výborná. Zvlášť Ruth Wilson, v jejíž tváři se dají číst emoce jako v knize, táhne celý seriál kupředu. Nenápadně uhrančivá krása její Jany Eyrové si mě získávala čím dál víc. Jediné, co mohu vytknout, zato mě to rušilo celkem výrazně, jsou chvilkové křeče, když se má atmosféra jakoby zahustit, pročež se zblázní kamera i zvuk. Tyhle přehnané, rádoby pitoreskní, na zbytek uměle naroubované momenty mi braly vítr z plachet. A ovšem (naštěstí silně zkrácený) úvod, představující Janino dětství v Lowoodu — ten mě opravdu vyděsil. Naštěstí se jeho exaltovanost záhy vytratila (i když ta pachuť odeznívala až nepříjemně dlouho). 4½.(5.10.2011)

Nepovažuji za ztrátu času zhlédnutí různých zpracování. Dříve jsem viděl verzi roku 2011, a považoval jsem ji za velmi dobrou -- ale ve světle tohoto seriálu poněkud vybledla. Taková přesná pošmournost... Skvělá Ruth Wilson, je radost vidět někoho, kdo je tak mladý tak vyzrálý. Toby Stephens hraje člověka, který si myslí, že dávno přišel o srdce... naštěstí ani moc nepřehrává...(26.8.2012)

Dlouho jsem se na tuhle novou adaptaci těšila. Do jisté míry mě hodně potěšila - je více filmová, zajímavé jsou retrospektivy, scenáristka se hodně snažila o svůj osobní pohled - a to bylo podle mého názoru v některých případech ku prospěchu věci, v některých už méně. Abych byla konkrétní, hodně mi vadilo to, co zase spoustu fanynek možná nalákalo, a sice třeba "postelová" scéna, kdy Jana odchází a vůbec všechny scény, které jsou oproti knížce až moc otevřeně sexuální a celý příběh tak posunují jinam. Aby bylo jasno - nejsem puritán, pokud taková scéna do filmu patří, vítám ji, ale tady jsem měla pocit i po přivření obou očí, že to není ono. Už jenom proto, že knížka jakkoliv na svou dobu boří tabu, uchovává i určitá tajemství. Abych ale jen nekritizovala - herecké obsazení bylo vynikající Ruth Wilson je podle mého názoru jedna z nejlepších Jan, které znám, Toby Stephens jako Rochester mohl sice působit mladě, ale jeho skutečný věk odpovídá a postavě dal potřebné charisma. Celkově hodnoceno jako zdařilá adaptace k jejíž dokonalosti ale něco chybí.(14.9.2007)

Ústřední pár mi přijde charakterově jiný, než je tomu ve knize, ač jsou oba představitelé velmi dobře vybráni, co se týče zevnějšku. Zvlášť Jana se chová trošku jinak, než je to popisováno v knize, hlavně co se týče jejích duševních procesů, aspoň mám ten dojem, a je to podle mého také ku prospěchu věci. Velmi příjemné pokoukání, ke kterému se ráda vracím. Upjatost nikdy nepůsobila tak živočišně. Ruth Wilson je opravdu skvělá, disponuje velkým talentem a krásou. Toby Stephens chraptí, kdy může, a protivný je taky na každém kroku. Oběma dohromady se podařilo proměnit starosvětské rozhovory v živoucí debaty, kde jízlivý nebo popuzený už není jenom přívlastek, jehož projev není vidět. Osobitá kamera a výtvarná stránka. Škoda jenom, že autoři nebyli tak odvážní, aby Rochesterovi uřízli ruku. ♥♥♥ (Jo a kdo to proboha překládal pro distribuci?)(22.1.2009)

• - Román Jana Eyrové od anglické autorky Charlotty Brontëové se dočkal již více než desítky různých filmových a televizních zpracování. Tato čtyřdílná série z roku 2006 nezůstala stranou očí kritiků, o čemž svědčí čtyři televizní ceny a patnáct dalších nominací, včetně nominace na Zlatý globus pro hlavní představitelku Jane Ruth Wilsonovou. (Morien)