Osudová láska Jany Eyrové (TV seriál)

Jane Eyre

Jana Eyrová

Drama / Romantický

Velká Británie, 2006, 3 h 40 min (Minutáž: 50–60 min)

Látka Jane Eyre ma proste baví. Už ani nečakám, že by ma to mohlo nejak dejovo prekvapiť, predsa len, je to adaptácia a poznám predlohu. Táto miniséria je ale šikovná, oceňujem hudbu a veľmi sympatickú dvojicu Ruth & Toby. Oproti Zeffirelliho filmu obsahuje oveľa viac rozhovorov medzi Jane a Rochesterom, čo je len dobre. (23.4.-24.4.2011)(24.4.2011)

• pakobylka

Romantika, která se při troše dobré vůle dá snést. Navzdory poněkud odbytému dětství hlavní hrdinky jsem v průběhu prvních dvou dílů dokonce uvažovala o čtyřhvězdičkovém hodnocení, ale pak přišel díl číslo tři, jednu z těch hvězd mi sebral a pohřbil ji dost hluboko na to, aby se mi ještě někdy zachtělo ji vyhrabávat. Nejde o dějovou linii - předlohu znám, takže jsem věděla, co bude následovat. Jde o způsob sdělení. Jana Eyrová je příliš silná a nezávislá bytost na to, aby měla zapotřebí koketovat s vypravěčským stylem typickým pro telenovely. Ve čtvrtém díle pak z větší části přestala fungovat i romantická linie, která patrně měla být tou nejsilnější zbraní, a tak začala zvolna pohasínat další z věrných hvězd, které mi zůstaly ... 2,5*(15.4.2010)

Anglická produkce BBC se obvykle vyznačuje pozoruhodnými obrazy krajiny malebné Anglie, které by klidně mohly konkurovat filmovému turistickému průvodci nějaké cestovní kanceláře, působí tak sugestivně, že v tu chvíli bych se tam chtěl nacházet také. Ty tam jsou doby, kdy lidé si vyznávali nejkrásnější lidský cit za šumění bublajícího potůčku jako Jana Eyrová a Edward Rochester. Dneska stačí příznivcům internetu k seznámení hbitý prstoklad na klávesnici a je vymalováno.(9.4.2012)

Všechny povinné prostocviky splněny. Pan Rochester je tentokrát o něco mladší, než jsme zvyklí, a Jane skutečně není žádná velká krasavice (pouze většinou opravdu rozkošná). Mezi oběma hlavními postami to navíc správně jiskří a nikdo tu neomdlívá proto, že dáma ukázala kotník - Jane má dokonce s panem Rochesterem okouzlující skoro-postelovou scénu. Susanna White natočila snad nejlepší Janu Eyreovou (příběh, který ženy zbožňují, protože nám dává naději, že za a) i když nemáme míry modelky, láska si nás najde, a za b) dosáhneme svých cílů, i když zůsteme dobrým člověkem). Problém je pouze v tom, že svou oblíbenou knihu má v snad až příliš velké úctě a o moc víc než ony povinné prostocviky nepředvede.(22.2.2010)

Romantická část na mě byla trošku moc přeslazená, ovšem větší než malé množství austenovského humoru v kombinaci s velmi zručnou režií, solidním scénářem a skvělými herci se postaralo o mimořádně povedenou adaptaci. Tohle staré dobré anglické řemeslo má prostě něco do sebe! P.S. Vida, tak oni už překladatelé nemrví jen názvy nové, oni už se musí angažovat i v klasice. Charlotte Brönte je přece úplně blbá, jinak by knížku nenazvala jenom Jane Eyre – ono to totiž není o Jane Eyre, ale o její osudové lásce! Mám pro tyhle blbečky podnětný nápad: až dokážete napsat román jakým je Jane Eyre, tak si ho nazvěte, jak chcete. Do tý doby ale laskavě respektujte rozhodnutí autora!(27.8.2010)

• - Román Jana Eyrové od anglické autorky Charlotty Brontëové se dočkal již více než desítky různých filmových a televizních zpracování. Tato čtyřdílná série z roku 2006 nezůstala stranou očí kritiků, o čemž svědčí čtyři televizní ceny a patnáct dalších nominací, včetně nominace na Zlatý globus pro hlavní představitelku Jane Ruth Wilsonovou. (Morien)

• - Spoiler: V originální knižní předloze od Charlotte Brontë ztratí pan Rochester (Toby Stephens) při požáru v Thornfieldu kromě zraku také ruku. Zrak se mu však po nějaké době částečně vrátí. (hypo97)

• - Toby Stephens si zahrál Edwarda Rochestera. O deset let dříve byl jeho starší bratr Chris Larkin obsazen do role Fredericka Lynna v Jana Eyrová (1996). (velkavoda)