Zázračná planeta (TV seriál)

• Česko

Planeta Země

Planet Earth

Planéta Zem

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2006, 8 h 53 min (Minutáž: 11x50 min)

Martyn Colbeck

Co se mě týče, tak bych se naprosto nebál tento dokument označit, jako vůbec nejlepší dokument o přírodě kolem nás, jaký byl a troufnu si říct, že i dlouho bude, v historii kinematografie natočen. Je snad hříchem si tento dokument pouštět na televizoru menší úhlopříčky než je 130cm. Já měl zážitek ještě umocňen docela kvalitní 3D konverzí. Při několik geniálních pohledech kamery na větší propast či vodopády jsem snad pocítil i adrenalin v krvi, a to je skutečně jev se nevyskytující. Vizuálně je to naprosto překrásné. Co se týká informačního charakteru, tak si myslím, že dokument je opravdu velmi silně zpopularizován, takže je srozumitelný naprosto pro každého, třeba i absolutně nezasvěceného člověk. Za více než 9hodin se člověk doví skutečně mnoho věcí, o kterých neměl dříve třeba ani ponětí. Je trošku škoda, že moje srdce patří více vesmíru než naší planetě, a proto mě mnoho informací vůbec nezajímalo. Kouká se na to však krásně. Především veškeré podvodní záběry jsou natočeny tak geniálně, že si snad ani nechci představovat úsilí a čas autorů, který tomu museli věnovat. 4*.(18.12.2011)

V několika případech jsou tam sice použivany stejny nebo podobny záběry, jaky byly v některym jinym dílu (myslim, že v tom prvnim), ale jinak je to moooc pěkně zpracovany. Záběry na přírodu nádherny, navic je to často poučny - třeba skoro pořád se tam řiká něco jako "nenajdete nikde jinde na světě" nebo "největší na světě" nebo "tvoří 90% všeho na světě". Ale hlavně to ukazuje tu krásu přírody a všechny ty korporace a fabriky a továrny ju tak ničej, kurvy. Prostě tohle je pro milovníky přírody povinnost...(24.4.2013)

Z míst, kde lesy slábnou a stářím šedivý, kde z korun stromů slyším chrapot a neochotu dál vyprávět, kde z úst deště cítím nářk a beznaděj. Právě odsud sleduji dokumentární cyklus Zázračná planeta - bosou Zemi tak, jak byla stvořena... Zemi, která v nekonečných paletách kreslí zkřehlými prsty své možná poslední portréty, naší hrdou matku, jejíž srdce však nikdy nepřestane bít... I nám, kteří na ni v bezbřehé ignoraci zapomínáme, odhaluje svou vrásčitou, ovšem nádhernou a stále živou tvář - a to díky triu Attenborough-Parker-Fothergill, před nimiž se hluboce klaním... Tento trojlístek nás provází těmi nejčistšími prameny, nejhlubšími oceány a nejmrazivějšími biotopy našich dávných teritorií... Nechá nás přičichnout si k vůni vlhkých pralesů, putuje s námi nekonečnou pouští a představuje nám v zeleň oděné světy... Odkrývá nám taje jeskyň a monumentálnosti hor... Zkrátka nám přesvědčivě ukazuje, jak je ta naše "elipsoida" krásná, křehká a nespoutaná....Už v předškolním věku jsem byl závislým na encyklopediích s tématikou přírody a postupem času se tento zájem přetransformoval do velké vášně, takže mi tento velkolepý cyklus nemohl ani náhodou uniknout... Dokumentární seriál doporučuji úplně všem (a lidem, kteří se stejně jako já zajímají o faunu pak obzvláště - tak unikátní záběry některých živočichů jste nikde jinde vidět nemohli - levhartem sněžným počínaje, migrujícími stády pakoňů konče... :)) Jedním slovem zážitek!(2.6.2013)

Dokonalost sama... Místy až neskutečně krásné záběry. Kameramané se opravdu vyznamenali. Při některých scénách jsem doslova zíral s otevřenou čelistí. Perfektní zážitek podtrhuje (jako vždy u dokumentů BBC) výborný soundtrack a skvělý David Attenborough. Nejlepší dokumentární série, co kdy spatřila světlo světa.(2.1.2009)

Zatím mám za sebou první díl a už teď mohu s jistotou říci, že se jedná o nejlépe zpracovaný dokument s naprosto neuvěřitelnými záběry a neustále musím myslet na to, jak je vůbec možné, že někdo dokázal něco takového natočit. Doufám, že někde najdu dokument o tom, jak se natáčejí tyto dokumenty, jinak mi to nejspíš nikdy nedá pokoj :-) 5 dílů je za mnou a nikdy by mě nenapadlo, že dokument bude mít lepší atmosféru a větší napětí než většina seriálů, které jsem dosud viděl. Už plně chápu, proč si to zaslouží tak vysokou příčku(28.11.2010)

• - Americké verzi propůjčila svůj hlas Sigourney Weaver. (DaViD´82)

• - Pro letecké záběry byla použita speciální vzdušná kamera se 400mm objektivem, který dokázal zaostřit na zvířata ze vzdálenosti několika kilometrů bez toho, aniž by je rušil. (3DD!3)

• - Každá epizoda má stopáž přibližně 58 minut, z čehož cca 10 minut připadá na informace o obtížích a zajímavostech při natáčení nejzajímavějších momentů daného dílu. U nás je však vysílána pouze první část bez přídavků. (DaViD´82)