Reklama

Reklama

Zázračná planeta

(seriál)
  • Česko Planeta Země (více)

Epizody(11)

Výpravný dokumentární seriál BBC z dílny autorů mnohokrát oceněného seriálu Modrá planeta pokračují v sérii dokumentů, které mají "oslavovat krásu Země dosud nevídaným způsobem". Filmaři se snaží přinést co nejúplnější pohled na planetu Zemi, její různorodost, krásu a přírodní bohatství. Tvůrci dokumentu slibují, že uvidíte „planetu Zemi, jak jste ji dosud nepoznali". Dokument se tak řadí mezi současné filmové aktivity podporující ochranu přírody a prohlubující poznání naší planety. Kolekce, kterou přináší BBC, obsahuje pět dílů z cyklu Zázračná planeta, které nás zavedou do mrazivých končin severního i jižního pólu, na vrcholky hor a do hlubin oceánů a tajemných jeskyní. Ukáží nehostinné pouště i travnaté pláně a neprostupné džungle.

1. Od pólu k pólu  První díl seriálu nahlíží na naši planetu z globálního pohledu a zobrazuje všechny faktory, které utvářely její přírodní dějiny. Život na pevnině se neobejde bez sladké vody a Slunce řídí životy všech zvířat a rostlin na Zemi, když jim svými paprsky vymezuje místa výskytu. Ten nejúžasnější důkaz vlády Slunce nad veškerým se však odehrává během polárního jara. Samice ledního medvěda vylézá ze své nory následována dvěma medvíďaty. Pouhé dva týdny jí musí stačit na to, aby své potomky připravila na nebezpečnou cestu napříč zamrzlým mořem. Později by jim tající led putování znemožnil. Štáb Zázračné planety natočil během tohoto kritického období spoustu materiálu, který přináší ten nejpodrobnější a nejkompletnější obrázek o životě ledních medvědů, jenž byl dosud natočen. Naklonění zemské osy vůči Slunci má zásadní dopad na naše životy, jelikož způsobuje změnu ročních období, díky níž můžeme sledovat to nejkrásnější přírodní představení - hromadnou migraci zvířat. Štáb Zázračné planety využil natáčení ze vzduchu, aby co nejpřesněji zachytil milionová stáda sobů putujících napříč polárními pustinami. Podobným způsobem sleduje na jejich cestě i smečku vlků. Poušť Kalahari je každoročně svědkem ohromného pochodu slonů mířících do bažin Okavango. Kamery BBC po dobu vice než tří let zaznamenávaly průběžnou změnu krajiny způsobenou povodněmi. Záplavy však poskytují mnoho příležitostí loveckým psům, jejichž vítězný souboj s antilopí kořistí byl poprvé zachycen z ptačí perspektivy. Při putování oceány autoři Zázračné planety natočili skok velkého bílého žraloka, po kterém se zmocnil tuleně. Čtyřicetinásobně zpomalený záběr této jedinečné akce poprvé odhaluje skutečnou sílu a schopnosti největších predátorů oceánu.

2. Hory  Tento díl objasňuje působení geologických a vulkanických sil, které utvářejí krajinu a formují horská pásma. Lidé rádi propadají iluzi, že když jednou zdolají vrchol hory, jako by si ho určitým způsobem podmanili. Ale ve skutečnosti mohou být v tomto nepřátelském světě pouhými návštěvníky. Zázračná planeta představuje „opravdové" pány hor a odhaluje tajemství jejich schopnosti přežít v těch nejvýše položených místech planety. Vítejte v extrémní krajině skal, ledu a sněhu, ve vertikálním světě, který je člověku nepřítelem. Zázračná planeta vás vezme na výlet po těch nejmohutnějších pohořích. Na jeho začátku se stanete svědky zrození hory a konec strávíte na vrcholu Everestu. Hory se staly domovem pro některé z nejplašších a nejuzavřenějších zvířat na planetě a tento program vám ukáže, jak se jim daří čelit nástrahám horského života. V Etiopii štáb Zázračné planety pronikl do samotného nitra sopky, aby zde zdokumentoval jeden z nejméně častých zemských jevů - lávové jezero, které již více než sto let vyvrhuje magma. Stejné síly vytvořily i pohoří Simien, domov kolonií paviánů o počtu téměř tisíc členů. V Andách se pětičlenná rodina pum snaží přežít v oblasti s nejproměnlivějším horským počasím na planetě. Ve Skalistých horách medvědi grizzly přežívají zimy v norách zapuštěných do nebezpečných svahů, aby se tak bránily ničivé síle lavin. V létě pak medvědi zdolávají kopce a hledají můry, kterých zhltají na tisíce. Vydejte se spolu s námi z alpského ledovce až na největší ledovec světa, který se nachází v oblasti největších hor a stal se domovem nejvýše se pohybujícího predátora na Zemi - sněžného leoparda. Působivé záběry sněžného leoparda lovícího v pákistánských horách jsou naprosto unikátní. Představení divokých zvířat pokračuje prvními snímky pandy obrovské, kterou kamera zachytila v horské jeskyni v Číně při péči o své týdenní mládě. Navíc vás čeká i letecký výlet, na kterém se společně s jeřáby pokusíme překonat nejvyšší horské pásmo na světě - Himaláje.

3. Sladkovodní svět  Z veškerých zásob vody na planetě tvoří sladká voda pouhá tři procenta. Přitom se jedná o ten nejvzácnější zdroj. Všude, kudy protéká nebo kam spadne v podobě srážek, ovlivňuje veškerý život. Tento díl sleduje řeky od jejich horských pramenů až do míst, kde se vlévají do moří a ukazuje unikátní a napínavý život objevený v dosud neprozkoumaných vodách. Celý příběh začíná ve starých a tajemných tepuis jižní Venezuely, v řadě izolovaných náhorních plošin, kam Arthur Conan Doyle umístil svůj Ztracený svět. S každým přívalovým deštěm se vody rozvodněných potoků vrhají přes ostré hrany stolové hory, padají 979 metrů do Ďáblova kaňonu a vytvářejí tak nejvyšší vodopády na světě - Satto Angel. Odtud naše cesta pokračuje po proudu na nejzajímavější místa řek a jezer. Navštívíme největší systém vodopádů Iguaçu a velmi nebezpečné vody nejrozsáhlejšího světového mokřadu Pantanal v Brazílii. Štáb Zázračné planety přináší neotřelý pohled na Grand Canyon, když se vrhá do mílové hlubiny a odhaluje jeho ohromný rozsah a strukturu. Zázračná planeta objevuje i úplně neznámé oblasti, když prolamuje ledy a noří se do temných vod nejhlubšího jezera na světě - sibiřského Bajkalu, který se stal domovem jediného druhu sladkovodního tuleně. Mezi další zaznamenané podivné formy života patří obrovský mlok - monstrum, které žije v odlehlých horských řekách Japonska, nebo delfín z řeky Boto, který se vyskytuje pouze v Amazonii. Staňte se svědky naprosto nevídaného a vzrušujícího souboje indických hladkosrstých vyder nebo sledujte loupežné výpravy krokodýlů. V Africe zažijete napínavou podívanou, během níž se stádo pakoňů hřivnatých stalo obětí nilských krokodýlů. Celý útok byl poprvé do detailu zaznamenán kamerou s vysokým rozlišením. Na konci putování po řekách jsou však přichystány ještě další lahůdky. Štáb Zázračné planety poprvé natočil indické dlouhoocasé makaky při potápění a na přílivových slaných močálech východu Spojených států získal i unikátní záběry letícího čtyřsettisícového hejna sněžných hus.

4. Jeskyně  Jeskyně jsou jedinými stanovišti, která nejsou přímo řízena slunečním světlem. Neznamená to však, že by tam nebyl žádný život. Tento díl prozkoumává tajemnou a trvalou temnotu a odhaluje neznámý podzemní svět jeskyň, dutin a chodeb. Jeskyně jsou poslední neprobádanou oblastí planety Země a tento program proniká tam, kde bylo před ním jen několik lidí. Jeskyni Swallows v Mexiku tvoří 400 metrů hluboká vertikální šachta. Přestože je dost hluboká na to, aby pohltila celý Empire State Building, dosud ji znalo pouze několik lidí. Jeskyně Lechuguilla v USA se pyšní délkou 193 kilometrů a hloubkou 500metrů. Její součástí jsou celé sály plné úžasných krystalů, včetně několika v ohromující délce šest metrů. Na světě nenaleznete nic, co by se jí podobalo, vždyť i samotné jméno Lechuguilla je téměř neznámé. Těmi nejpřizpůsobivějšími tvory na světě jsou možná jeskynní andělské ryby. Ty totiž žijí pouze v jeskynních vodopádech, kde visí na mikroskopických háčcích, které mají umístěné na svých zploštělých ploutvích. Dosud nikomu se je nepodařilo nafilmovat. V jeskyni Deer Cave na Borneu se před denním světlem ukrývá pět milionů netopýrů. Jejich trus se stal domovem celé komunity zvířecích tvorů. Posvítíme-li na ohromnou hromadu trusu, zjistíme, že na ní žijí miliony hmyzích jedinců. Zázračná planeta proniká hluboko do dosud neobjeveného světa, aby tu představila některá z nejpozoruhodnějších a nejpodivnějších zvířat na světě. Jeskyní ptactvo se v naprosté tmě orientuje za pomoci ozněny a staví si hnízda ze slin. Troglodyt je podivný tvor, který nikdy neviděl sluneční světlo, natož aby někdy vkročil na zemský povrch. Například texaský jeskynní mlok a thajská jeskynní andělská ryba nemají nejen oči, ale dokonce ani žádný pigment. Celé populace obou druhů se nacházejí pouze v několika jeskyních. Získejte unikátní přístup do skrytého světa, kde na vás čekají jeskyně plné jedu i vody, stalaktity stalagmity, bakterie i prehistorická zvířata. Jen málo pořadů o historii přírody se může pyšnit takovým množstvím překvapení.

5. Pouště  Když astronauti pohlédnou z oběžné dráhy na planetu Zemi, jediné co dokáží rozeznat, jsou pouště, které pokrývají 30% pevnin. Z vesmíru vypadají prázdné a bez života. Bližší pohled však odhalí úplně jiný obrázek... Pro pouště je typické, že trpí naprostým nedostatkem srážek, ale zároveň jsou stále těmi nejrozmanitějšími ekosystémy. Mongolská poušť Gobi je domovem divokého dvouhrbého velblouda, jednoho u nejvzácnějších savců na planetě, který přežívá díky pojídání sněhu místo vody. V chilské poušti Atacama, nejsušším místě světa, zase mohou žít lamy guanaco jenom proto, že olizují rosu z kaktusových ostnů. Ke změnám dochází v pouštích zřídka kdy, ale sehrávají zásadní roli v jejich vývoji. Zázračná planeta je unikátní tím, že dokázala zachytit některé z klíčových momentů těchto změn, od mohutné saharské písečné bouře až k pouštním řekám, které tečou pouhý jediný den. Krátké období květu rostlin v americkém Údolí smrti vyvolalo invazi pouštních kobylek, které souvisle pokryly území 65 kilometrů široké a 160 kilometrů dlouhé. Obě podívané se mohou odehrávat pouze jednou za 30 let. Tím nejlepším z této epizody je unikátní letecká prohlídka dun a skalnatých svahů pouště Namib. Z leteckého pohledu je to možná poprvé, co můžete sledovat některá zvířata, která pro pouště nejsou příliš typická. Sloni se vydávají na dlouhou a zoufalou cestu za potravou a pak přichází to úplně nejúžasnější - pouštní lvi při hledání divočiny narážejí na stáda toulajících se antilop. Zázračná planeta odhaluje tajemství, jež se skrývá za přežitím v poušti a - poprvé v takovém rozsahu - odkrývá pomíjivou povahu tohoto dynamického životního prostoru.

6. Království ledu  Vydejte se na cestu za ledovými extrémy naší planety do oblastí Arktidy a Antarktidy, které jsou po většinu roku uzamčeny do ledu. Když se Slunce začne vzdalovat od jednoho pólu a míří ke druhému, obě ledová království podstoupí tu nejvýraznější sezónní proměnu na celé planetě. Naprostá tma s ochromujícími teplotami polární zimy se změní v polární den, během něhož Slunce dlouhé měsíce nezapadá. Štáb Zázračné planety se vydává po stopách velkých polárních dobyvatelů, ale za pomoci kamery s vysokým rozlišením nahlédl do té nejodlehlejší divočiny. Díky helikoptérám královského letectva mohl tým BBC natočit ze vzduchu neuvěřitelné záběry velryb hledajících potravu. Ve stejnou chvíli pod vodní hladinou natáčel i tým potápěčů a odhalil, jak velryby tvoří síť ze vzduchových bublin, do kterých pak chytají své objeti - garnáty. Na konci antarktického léta se Slunce odklání od jižního pólu a míří na sever. Moře, jež obklopují pevninu, začínají zamrzat. Led se postupně rozšiřuje, až se rozloha Antarktidy zdvojnásobí. Zatím co všechno živé odlétá na sever, císařští tučňáci právě dorazili. Vice než devět měsíců štáb Zázračné planety sledoval tyto houževnaté ptáky na jejich cestě přes mořský led za potravou. Moderní způsoby natáčení pomohli vědcům odhalit nové vzorce chování, když kamery zachytily, jak se celá kolonie tučňáků dokáže proměnit v dynamický a celistvý organizmus. Když se Slunce přiblíží k Arktidě, Severní ledový oceán, který je obklopen kontinenty, se začne proměňovat. Samec ledního medvěda strávil zimu venku na ledové kře, lovil tuleně, ale teď mu jeho ledový svět doslova taje pod nohama. Zázračná planeta natočila unikátní letecké záběry, na kterých medvěd plave více než 100 kilometrů, aby nalezl kru, ze které by mohl tuleně lovit. Jeho schopnost ponořit se pod hladinu déle než dvě minuty odhaluje jeho skutečnou povahu - ve vodě se cítí stejně doma jako na suchu. Nakonec doráží na ostrov, na kterém se usadila kolonie mrožů hledajících potravu. V hladovém zoufalství se na ně medvěd vrhá a pouští se do nerovné bitvy obrů. Po dvou letech štáb Zázračné planety dostihl dvě medvíďata, se kterými jsme se již seznámili při jejich odchodu z nory na samotném začátku seriálu. Nyní jsou již nezávislá na své matce a v boji o přežití musí čelit neuvěřitelným výzvám klimatických změn, jež dynamicky mění ledové světy naší planety.

7. Travnaté pláně  Rozsáhlé divočiny afrických savan, asijských stepí, arktické tundry a severoamerických prérií tvoří největší pláně celé planety. Dohromady pokrývají více než jednu čtvrtinu pevniny a jejich společným jmenovatelem je travní porost. Právě ten je potravou pro největší stáda divokých zvířat na Zemi. Nejhojnější druh volně žijících ptáků na světě snovač rudozobý létá v hejnech nad africkými savanami a vyzobává travní semena. Stáda pakoňů hřivnatých se každý rok schází ve východní Africe, aby tu hledala čerstvou trávu. A v arktické tundře cestuje karibu dlouhé dva tisíce mil, aby se dočkal té nejlepší pastvy. Po tříletém natáčení se štábu Zelené planety konečně podařilo zachytit to nejtajnější stádo ze všech - plaché mongolské gazely. Předpokládá se, že jich v této odlehlé části Asie žije kolem dvou milionů, ale nikdo to neví s jistotou. A pouhá hrstka lidí byla očitým svědkem jejich každoroční migrace. Nejvýše žijící savci mají své pastviny v oblasti Tibetské plošiny v nadmořské výšce 6000 metrů. Přesto že je plošina zmrzlá a vyprahlá, stala se tato nehostinná část Země domovem divokých jaků, oslů i pod zemí žijících příbuzných králíka - pišťuch. Kamery vůbec poprvé natočily nepolapitelnou a bizarně vyhlížející tibetskou lišku. Nejvýše položené travnaté pláně severní Indie jsou smáčeny monzunovými dešti a svíti na ně tropické slunce. Ukrývají širokou škálu zvířecích druhů, od slonů a nosorožců až po ta nejmenší ze všech divokých prasat - vzácná trpasličí prasata. Podobně jako indické planiny i africké tropické savany v době dešťů získávají na rostlinném bohatství. Během období sucha se ale na obrovskou mísu s prachem. V Botswaně kvůli vodě a pastvě putují ohromná stáda bizonů a slonů stovky mil. Štáb zázračné planety sledoval déle než šest týdnů smečku třiceti lvů - jednu z největších v Africe - při jejím pokusu ulovit slony poblíž jedné z mála zbývajících vodních ploch. Hladoví lvi noc co noc číhali na své sloní objeti. Díky tomu nejlepšímu vybavení na noční vidění štáb natočil chaotický souboj, na jehož konci se smečce podařilo žíznivého dospívajícího slona obklíčit a přemoci.

8. Džungle  Džungle pokrývají přibližně tři procenta naší planety, ale nalézá se v nich neuvěřitelných 50 procent všech druhů organismů. Rozkládají se podél rovníku; v teplé oblasti s pravidelným slunečním svitem a vysokými teplotami. Jsou tím nejproduktivnějším přírodním prostředím na Zemi. Díky úžasným leteckým záběrům můžete spatřit ty nejhezčí pralesní scenérie a kamery s vysokým rozlišením zase zaznamenaly druhy žijící v tom nejskrytějším patře pralesa. Podmínky pro bohatý život tu jsou sice ideální, ale přežít v džungli není vůbec snadné. Největší pralesní výzvou je obzvláště pro velká zvířata hledání potravy. Sloni přežívají díky tomu, že svou stravu doplňují o minerály z vody v tůních, které se vyskytují na pralesních pasekách. Aby se sloni dostali k tomu nejchutnějšímu, musí se svými choboty provrtat hluboko pod hladinu a odstranit vrchní vrstvu bahna. V ugandském pralesu Ngogo kamery Zázračné planety poprvé v historii zachytily největší skupinu šimpanzů na světě (150 členů) při obraně svého teritoria před konkurenční tlupou. Jeden z členů protivníka je nakonec zabit a sněden. Ale tou nejúspěšnější strategií na přežití v džungli je specializace. Červený krabí pavouk je nejvíce specializovaný pavouk na světě. Celý svůj život tráví na malé rostlině, která má tvar kalichu a je naplněna vodou. Živí se larvami komárů, pro které si plave na dno kalichu. Dalšími specialisty džungle jsou letuchy kolugo a také skupina parazitických hub zvaných cordyceps. Ty pronikají do svého hmyzího hostitele, ničí jeho vnitřní orgány a poté z jeho těla uniknou.

9. Mělká moře  Nově objevené korálové útesy v tropické Indonésii zřejmě patří mezi nejbohatší na světě. Staly se domovem neuvěřitelných zvířecích druhů - trkajících mořských koníků, světélkujících 'elektrických' škeblí či hejna třiceti mořských hadů, jejichž týmový lov s dokonale propracovanou strategií dosud nikdo nenatočil. Tento díl odhaluje tajemné obrovské kolonie mořských ptáků hnízdících ve vyprahlé Arabské poušti a ukazuje chytré surfující delfíny, kteří jako hydroplán míří přímo na pláž za svou kořistí. Kamery Zázračné planety se potápěly společně s lvouny hřivnatými tančícími ve víru tisíců ančoviček a úplně poprvé natočily největší setkání mořských ptáků s velrybami v oceánu při jejich honu za potravou. Dlouhodobé podvodní natáčení odhalilo i neobyčejné situace, které by při krátkém pohledu zůstaly nepovšimnuté. Moře mají i své ničitele. Nebezpečím jsou pro ně gigantické chaluhy i řádící mořské hvězdice. Dokonalá technika dovolila natočit bleskový útok velkého bílého žraloka na tuleně, který byl poté zpomalen pro co nejdokonalejší zážitek. A čeká vás i velké drama. Gigantičtí lachtani útočí na tučňáky patagonské, kteří navzdory své velké váhové nevýhodě předvádějí jednu z nejstatečnějších obran, jež byla kdy natočena.

10. Lesy mírného pásma  Sezónní lesy - to jsou věčně zelené jehličnaté lesy zmrzlého severu i opadavé suché lesy Ekvádoru. Na kraji Arktidy se rozkládá tajga, tichý svět jehličnanů pokrytý ledem a sněhem. Stromy nejsou nijak vysoké, ale natáčení z vrtulníku a satelitní záběry odhalují jejich skutečný rozsah. Lesy, které celou zeměkouli obepínají jako pásek, jež je přerušen pouze oceány, obsahují třetinu všech stromů světa. Během krátkého léta vyprodukují tolik kyslíku, že to stačí na proměnu atmosféry. Lesy jsou rozsáhlé, ale zvířata se tu vyskytují jen vzácně. Spíše se jedná o toulavé samotáře, jako je rys nebo vlk. Cestou na jih objevujeme stromy, které se téměř dotýkají hvězd. V Kalifornii kamery proletěly nad korunami těch nejvyšších stromů na světě - přes 100 metrů vysokých obřích sekvojí. Ta nejvyšší sekvoje - Generál Sherman - je desetkrát větší než modrá velryba a je tak největším živým organismem na světě. Nejstaršími živými organizmy na světě jsou naopak borovice osinaté. Svým stářím přes 4000 let překonávají dokonce pyramidy. Listnaté lesy Severní Ameriky a Evropy překypují zvířecím životem. Ten nejpřekvapivější důkaz jejich bohatství se odehrává jednou za 17 let, kdy se v půdě z larev cikád líhnou dospělí jedinci, kteří pak na povrchu tvoří úplně největší srocení hmyzu. V lesích východního Ruska bojuje v nízkých teplotách o přežití vzácný leopard amurský. V divočině jich zbývá již jen méně než čtyřicet. Našemu štábu se podařilo natočit mimořádné detailní záběry leopardí matky, jež se snaží zajistit potravu pro svého potomka. Baobaby na Madagaskaru jsou ty nejméně obvyklé stromy ze všech. Bizarní stromy s korunou jakoby postavenou na hlavu uchovávají vodu ve svých napuchlých kmenech a poskytují útočiště podivným formám divokých zvířat, jako jsou trpasličí lemuři.

11. Hlubiny oceánu  Oceány pokrývají dvě třetiny planety a dosud zůstaly z velké části neprobádané. Pro zvířecí druhy, které žijí na jeho hladině i v nejhlubších proláklinách, je prvořadé hledání potravy a úspora energie. Zázračná planeta proniká do tohoto světa a odhaluje, jak těžké je přežít v ohromné a pusté říši. Poblíž Venezuely se třicetitunový žralok obrovský krmí rybím hejnem, přestože mu obvykle dodává potravu mořský plankton. Přizpůsobivost a změna jsou klíčem k přežití. Hrůzu nahánějící žralok dlouhoploutvý se brzy stane celosvětovou vzácností. Loví maximálně v hloubce 1400 metrů a zásadně v osamocení. Na rozdíl od něj stovky bleskurychlých delfínů využívají při honbě za kořistí své skupinové výhody. Díky unikátní závěsné kameře mohl štáb Zázračné planety natočit působivé plavecké schopnosti oceánských delfínů, kteří doslova létají více než třicetikilometrovou rychlostí. Oceány překypují životem i v noci. Každonoční cesta planktonu směrem ke hladině poblíž Havaje je dychtivě očekávána obrovským rejnokem manta, který číhá v temnotě. U Kostariky se v nočním moři skrývají flotily olihní, jež se zoufale snaží skrýt před sonary lovících delfínů. Při sestupu do oceánských hlubin kamery odhalily překvapivé způsoby úspory energie. Hlubokomořské chobotnice se pohybují pomocí křídel a neobyčejné upíří olihně vydávají světelné záření a vytvářejí tak neobyčejný barevný úkaz, kterým zastrašují predátory. Bohatým životem žijí hlubiny poblíž Mexika. Kamery ve dvoukilometrových hloubkách poprvé natočily úhoře, kraby a obří stejnonožce, kteří během tří hodin kompletně zkonzumovali velkou zdechlinu. Pro přežití v oceánu je důležité, aby jeho obyvatelé věděli, kdy se svými zásobami šetřit a kdy přidat trochu plynu. Nikde to není očividnější než při sledování lovících plachetníků. Neobyčejné záběry zachycují chvíli, kdy více než sto těchto nádherných třímetrových ryb v naprosto dokonalé choreografi tance smrti svou kořist doslova sestřelí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (463)

Lima 

všechny recenze uživatele

V bezmezné úctě se skláním před Davidem Attenboroughem, slavným biologem a zřejmě nejvýznačnějším popularizátorem přírodopisných dokumentů, za jeho celoživotní dílo a doufám, že nás ještě oblaží spoustou takových skvostů. Zde je sice v pozici „pouhého“ scenáristy a vypravěče, tedy ne v přímé interakci se zvířaty, jak je u něho obvyklé, ale to výsledný dojem nesnižuje. Impozantní a nádherné v každé sekundě a to jsem ještě neviděl tu tolik do nebes vynášenou HD verzi. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Dokument pro veřejnost, podobně pojat jako Putování s dinosaury, nás především dokonale fascinuje a omráčí svými nádhernými záběry. Nad takovými vizuálními orgiemi opravdu zůstává rozum stát, jak je vůbec možné toto natočit? Komentátor vám řekne, že právě sledujete určité zvíře, jež normálně není možné spatřit i kdybyste v jeho životním prostředí strávili celý život a přitom na obrazovce právě sledujete záběr celé jeho rodinky! Ještě více, než zvířata jsem však ocenil různé přírodní úkazy jako vodopády, jeskyně, polární záře... Jistá uměleckost záběrů je prostě nepopíratelná a když se vše ještě umocní efektním zrychlením, či zpomalením, nemohu jinak než dát pět hvězdiček, třebaže dokumentový fanda nikdy nebudu. 9/10 ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Tržby za predaj DVD v USA $187,498,126 //počet predaných kusov 3,481,741║ __▐ Od pólu k pólu /100%/ __▐ Hory /100%/ __▐ Sladkovodný svet /95%/ __▐ Jaskyne /90%/ __▐ Púšť /90%/ __▐ Kráľovstvo ľadu /90%/ __▐ Travnaté pláne /85%/ __▐ Džungľa /%/ __▐ Plytké more /%/ __▐ Lesy mierneho pásma /%/ __▐ Hlboký oceán /%/ "Dokument čo vyrazí svojou nádherou dych!" ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Kdysi existoval jeden poklad. Našli jste v něm lesy barev, jakými se stěží mohl pyšnit i ten nejnablýskanější smaragd, moře, před kterými safíry, tyrkysy a akvamaríny bledly a ztrácely lesk, pouště, které dávaly zapomenout na zlato, ledovce zastiňující diamanty a křišťály a bezpočet klenotů, které dotvářely velkolepost těch ostatních, protože nebylo možné odejmout nebo zničit jeden z těchto skvostů, aby to neuškodilo těm ostatním. A nikoho by nenapadlo něco takového udělat, dokud nepřišel chamtivý, nechápající a sobecký tvor, který z nějakého důvodu došel k závěru, že poklad patří jemu a on si s ním může nakládat podle vlastní úvahy. Poklad se mlčky - jinak to neuměl - snažil tomuto stvoření, které se samolibě nazvalo člověkem rozumným, naznačit, že v říši, o kterou se s pokladem dělíme, nejsme nikdo pánem a nikdo se neobejdeme bez těch druhých, ale jen málo jich zaslechlo jeho mlčenlivé volání a jen málo se snaží předat toto poselství ostatním dřív, než bude definitivně pozdě. Děkuji Davidu Attenboroughovi za to, že jedním z těchto hlasů, mluvících za ty, kteří mluvit nemohou - a když jsem dnešního večera začala slovy pana Grzimka, mohla bych jimi také skončit. Slovy o ideálech, o tom, za co stojí bojovat a co je hodné jakékoli ceny. "Většina lidí to asi bude pokládat za málo důležité. Pravděpodobně by řekli: nezasloužili si nic lepšího, proč riskují život kvůli zebrám a lvům. Lidé mají jiné ideály, pro které podle jejich názoru stojí za to zemřít: svobodu, slávu, politiku, větší hranice jejich země, vládu jejich třídy, světový názor. Statisíce padly za Napoleona i v boji proti němu. Zeptejte se ale dnešních lidí na jeho cíle, na cíle anabaptistů, husitů nebo obou stran v první světové válce. Lidé se velmi rychle nadchnou pro lidské myšlenky, ale stejně rychle také na ně zapomínají. Příroda trvá stále, dokud ji nesmyslně nezničíme." ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ! (tichý údiv) Opravdu přenádherný seriál se spoustou těch nejkrásnějších záběrů, které veškeré hollywoodské velkofilmy zadupou do země. Vážně jsem neměl tušení, co za bizarní havěť na naší planetě žije. Na rozdíl od mnoha podobných filmů mě tentokrát neštval ani doprovodný komentář, který je vtipný a sir Attenborough je rozený vypravěč. Síla snímku vynikne, i když si uvědomíte, co všechno museli tvůrci podstoupit, aby se jim povedl nějaký kratičký záběr (viz Diaries v bonusech). Sezení po několik týdnů na židli v afghánských horách a vyhlížení sněžného leoparda included. ()

Galerie (127)

Zajímavosti (9)

  • Pro letecké záběry byla použita speciální vzdušná kamera se 400mm objektivem, který dokázal zaostřit na zvířata ze vzdálenosti několika kilometrů bez toho, aniž by je rušil. (3DD!3)
  • Filmaři navštívili celkem 62 zemí. (DaViD´82)

Související novinky

Zázračná planeta II - Live in Concert již 28. 3.

Zázračná planeta II - Live in Concert již 28. 3.

18.03.2018

Po senzačním úspěchu programu Zázračná planeta - Live in Concert se na jaře 2018 představí pokračování koncertního provedení dokumentárních přírodopisných filmů BBC - Zázračná planeta II. Na programu…

Reklama

Reklama