Zázračná planeta (TV seriál)

• Česko

Planeta Země

Planet Earth

Planéta Zem

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2006, 8 h 53 min (Minutáž: 11x50 min)

Martyn Colbeck

Planet Earth (Planeta Země) je dokumentární 11dílná série z produkce BBC, která ukazuje jedinečné záběry z nejexotičtějších míst naší planety, záběry které mnohdy nebyly dosud ještě zveřejněny (např. lov slona smečkou lvů). Mezi sériemi "Living Planet", Trials of Life, "Life in the Freezer", "Life of Birds", "The Private Life of Plants", "Blue Planet", "Life of Mammals", "Life in the Undergrowth" a "Life in Cold Blood" představuje Planeta Země asbsolutní špičku mezi přírodopisnými dokumenty, které lze v dnešní době shlédnout. Ani takové televizní kanály jako National Geographic, Discovery Channel, Animal Planet, Spektrum a další se v kvalitě produkovaných dokumentů nevyrovnají televizi BBC. Verdikt: 5* a 100 %.(28.3.2011)

Co se mě týče, tak bych se naprosto nebál tento dokument označit, jako vůbec nejlepší dokument o přírodě kolem nás, jaký byl a troufnu si říct, že i dlouho bude, v historii kinematografie natočen. Je snad hříchem si tento dokument pouštět na televizoru menší úhlopříčky než je 130cm. Já měl zážitek ještě umocňen docela kvalitní 3D konverzí. Při několik geniálních pohledech kamery na větší propast či vodopády jsem snad pocítil i adrenalin v krvi, a to je skutečně jev se nevyskytující. Vizuálně je to naprosto překrásné. Co se týká informačního charakteru, tak si myslím, že dokument je opravdu velmi silně zpopularizován, takže je srozumitelný naprosto pro každého, třeba i absolutně nezasvěceného člověk. Za více než 9hodin se člověk doví skutečně mnoho věcí, o kterých neměl dříve třeba ani ponětí. Je trošku škoda, že moje srdce patří více vesmíru než naší planetě, a proto mě mnoho informací vůbec nezajímalo. Kouká se na to však krásně. Především veškeré podvodní záběry jsou natočeny tak geniálně, že si snad ani nechci představovat úsilí a čas autorů, který tomu museli věnovat. 4*.(18.12.2011)

Prvně jsem byl k tomuto dokumentu trochu skeptický. HD kvalita je mi vlastně úplně lhostejná, proto dokumenty nesleduji. Co čekám od dokumentu je vysoká informativnost, ale tento dokument moc do hlubokých detailů nešel, akorát opakoval některé druhy zvířat pořád dokola, jiné zase úplně vynechal, ale informativnost moc vysoká nebyla. Řekl bych, že jde o relaxační dokument pro celou rodinu, kdyby se tam tak často nemordovala zvířata. Na druhou stranu, probrat zevrubně všechny zvířecí druhy naší planety by zřejmě nešlo, takže probrat jen ty nejzajímavější zvířata a jejich nejbizarnější a nejzajímavější návyky, proč ne? Nakonec to jako takové shrnutí zajímavých jevů na této planetě není špatné, překvapilo mě, co všechno žije v jeskyních, a to jsem si myslel, jak tento díl přeskočím nudou, nebo co žije v pouštích. Sice trvám na tom, že je to spíše dokument pro rodinu, co se na účet přírody baví napínavými i hezkými momenty ze života zvířat, ale dost dobrým. Některé záběry byly prostě úžasný a hudba? Jo nejlepší byla ta hudba. Naprosto dokonalé :) Jen škoda, že tam nebyla žádná veverka obecná, tedy v prvním dílu se tam jedna mihla jen na vteřinku. A ty šedé veverky v předposledním dílu nepočítám, jak mohli vynechat jedno z nejzajímavějších zvířat?? A přitom třeba takový sloni nebo vlci tam byli pořád...(25.7.2009)

Stádo bizonov si len tak ladne pobehuje po planinke. Šušušu, frrrrnk, bufbufbuf, chramst. A leopard už si pochutnáva na kvalitnej bizonej klobase. Konečne sa to podarilo. Áno, na našej planéte sa v každej sekunde deje niečo neobyčajné, niečo zaujímavé, niečo zázračné. Proste zázračná planéta táto naša zemekulka. Tím tvorcov z BBC sa dosť úspešne pokúsil niekoľko týchto dejov detailne zachytiť a keďže nikto z nich nebol až taký čurák, aby sa nechal zožrať nejakou divnou okrídlenou kozou doviedli tento naozaj krásny projekt k zdarnému finálnemu koncu. Congrats.(7.4.2011)

Dokonalosť sama. Asi sa už budem opakovať po ostatných, ale vidím to rovnako: v súčasnosti vzniká veľmi veľa rôznych prírodopisných dokumentov, ale takmer všetky sú nudné. Planet Earth (A neskôr aj Life a Human Planet) však patria do úplne inej kategórie - úžasné zábery, skvostná hudba, pútavý komentár a aj nejaké to napätie. Dozviete sa veľa vecí vo veľmi stráviteľnej forme. PS: treba pozerať minimálne v 720p 100 %(14.7.2013)

• - Filmaři navštívili celkem 62 zemí. (DaViD´82)

• - Druhá epizoda s názvem „Hory“ přináší mimo jiné i několik scén ukazujících velmi vzácné leopardy sněžné. Jde o vůbec první záběry tohoto živočišného druhu takto zblízka. Samotné natáčení těchto scén zabralo filmařům více než rok. (DaViD´82)

• - Americké verzi propůjčila svůj hlas Sigourney Weaver. (DaViD´82)