Zázračná planeta (TV seriál)

• Česko

Planeta Země

Planet Earth

Planéta Zem

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2006, 8 h 53 min (Minutáž: 11x50 min)

Martyn Colbeck

Jedná sa o jeden z najpozoruhodnejších projektov na poli prírodopisného dokumentárneho filmu, aký som mal možnosť vidieť. Forthegill je jednoducho umelec, ktorý celú mozaiku príbehov a osudov živočisnej ríše pretransformoval do pozerateľného príbehu. S neskutočne pôsobivým komentárom od Attenborougha, ktorého podmanivý anglický prízvuk, rozpráva o veciach videných a nevídaných, robia s tohoto seriálu absolútnu lahôdku. K tomu pridám veľa záberov s vtáčej perpektívy a zrýchlený čas pri raste rastlín alebo stromov a keď k tomu prirátame dokonalé snímanie kamerou , tak vám zostáva pastva pre oči, ktorú si každý musí užiť po svojom. LENŽE, aj napriek komplexnosti toho tento seriál hovorí pramálo, čo je veľká škoda. Vidieť takto zblízka aj iné prírodné úkazy a živočíchy by bolo priam dokonalé. Takto sa musím uspokojiť so slovom - základ. Neukazuje nám nič viac a nič menej čo by sme sami nepoznali s iných dokumentov alebo kníh. V tomto prípade - forma zvíťazila nad obsahom, a práve v tomto prípade je to strašná škoda.(4.9.2009)

Dokument pro veřejnost, podobně pojat jako Putování s dinosaury, nás především dokonale fascinuje a omráčí svými nádhernými záběry. Nad takovými vizuálními orgiemi opravdu zůstává rozum stát, jak je vůbec možné toto natočit? Komentátor vám řekne, že právě sledujete určité zvíře, jež normálně není možné spatřit i kdybyste v jeho životním prostředí strávili celý život a přitom na obrazovce právě sledujete záběr celé jeho rodinky! Ještě více, než zvířata jsem však ocenil různé přírodní úkazy jako vodopády, jeskyně, polární záře... Jistá uměleckost záběrů je prostě nepopíratelná a když se vše ještě umocní efektním zrychlením, či zpomalením, nemohu jinak než dát pět hvězdiček, třebaže dokumentový fanda nikdy nebudu. 9/10(5.4.2008)

Miluju kvalitu a absolutní profesionalitu jakou BBC vkládá do svých projektů. Kéž by takové hvězdné okamžiky někdy měla i naše veřejnoprávní televize. Na blu-ray vypadá tento seriál jednoduše dokonale…v pravém smyslu slova. Od přípravy, přes nasnímání až po hudební kulisu a krasosmutný hlas p. Attenborougha. Takovýhle seriál zkrátka v naší provincii nikdy nevznikne.(30.1.2013)

Ne, není to dokonalý seriál, v některých dílech se chvilkami dostavila i nuda. Také tu chybělo, jak už zmínil kdosi přede mnou, povídání o spoustě "důležitých" druhů. Dá se tedy dát jiné než nejvyšší hodnocení? Ne, nedá. Jako celek je to naprosto parádní, famózní, dechberoucí. Když člověk pomyslí, kolik dní, týdnů, měsíců filmaři museli čekat trpělivě na některé záběry, aby je mohli představit světu, už za to mají můj bezmezný obdiv. A ty záběry pak skutečně stojí za to. Poznal jsem spoustu nových druhů, dozvěděl spoustu zajímavostí a faktů, co chtít víc? Navíc vypravěčské nadání páně Attenborougha je nezaměnitelné a nádherné. Tohle by mělo být povinné školní učivo! (HDrip, orig.)(22.10.2014)

Prvně jsem byl k tomuto dokumentu trochu skeptický. HD kvalita je mi vlastně úplně lhostejná, proto dokumenty nesleduji. Co čekám od dokumentu je vysoká informativnost, ale tento dokument moc do hlubokých detailů nešel, akorát opakoval některé druhy zvířat pořád dokola, jiné zase úplně vynechal, ale informativnost moc vysoká nebyla. Řekl bych, že jde o relaxační dokument pro celou rodinu, kdyby se tam tak často nemordovala zvířata. Na druhou stranu, probrat zevrubně všechny zvířecí druhy naší planety by zřejmě nešlo, takže probrat jen ty nejzajímavější zvířata a jejich nejbizarnější a nejzajímavější návyky, proč ne? Nakonec to jako takové shrnutí zajímavých jevů na této planetě není špatné, překvapilo mě, co všechno žije v jeskyních, a to jsem si myslel, jak tento díl přeskočím nudou, nebo co žije v pouštích. Sice trvám na tom, že je to spíše dokument pro rodinu, co se na účet přírody baví napínavými i hezkými momenty ze života zvířat, ale dost dobrým. Některé záběry byly prostě úžasný a hudba? Jo nejlepší byla ta hudba. Naprosto dokonalé :) Jen škoda, že tam nebyla žádná veverka obecná, tedy v prvním dílu se tam jedna mihla jen na vteřinku. A ty šedé veverky v předposledním dílu nepočítám, jak mohli vynechat jedno z nejzajímavějších zvířat?? A přitom třeba takový sloni nebo vlci tam byli pořád...(25.7.2009)

• - Pro letecké záběry byla použita speciální vzdušná kamera se 400mm objektivem, který dokázal zaostřit na zvířata ze vzdálenosti několika kilometrů bez toho, aniž by je rušil. (3DD!3)

• - Každá epizoda má stopáž přibližně 58 minut, z čehož cca 10 minut připadá na informace o obtížích a zajímavostech při natáčení nejzajímavějších momentů daného dílu. U nás je však vysílána pouze první část bez přídavků. (DaViD´82)

• - Druhá epizoda s názvem „Hory“ přináší mimo jiné i několik scén ukazujících velmi vzácné leopardy sněžné. Jde o vůbec první záběry tohoto živočišného druhu takto zblízka. Samotné natáčení těchto scén zabralo filmařům více než rok. (DaViD´82)