Saw

Austrálie, 2003, 9 min

James Wan

Leigh Whannell

James Wan

Jasná, přímá a důrazná zpráva pro lidi, kteří nemají čisté svědomí. Lásku vám dávanou, oplácejte, nekraďte, nezábíjejte, nefetujte nebo dopadnete stejně špatně jako hlavní hrdina tohoto snímku. James Wan udělal velice dobře, že opustil od úvahy natáčet Saw 2 a přenechal to jiným. Zkazil by si totiž reputaci. Hororu rozhodně neškodí jeho délka. Je jen smůla, že lidé prostě nepochopí, že většina hororů nemá tak dobrou zápletku, aby se vešla do 90 minut. Postačí kraťas.(4.8.2007)

Tenhle devítiminutový film sice nesahá svému plnohodnotnému následníkovi ani po kolena, ale přesto je zde velmi originální nápad a povedená atmosféra. Za tyto faktory dávám 4* a je moc dobře, že tenhle snímek podnítil vznik filmu Saw: Hra o přežití, který patří k jedněm z těch lepších hororů/thrillerů posledních let a hlavně znamená začátek kariéry Jamese Wana, který se pouští do velmi nadějných projektů.(20.6.2011)

Původní desetiminutový pilot slavné a fascinující horrorové série. Upřímně, pokračování se liší prakticky jen délkou a způsoby vraždění. Jiný pilot jsem v životě neviděl, takže kvaliitu nemůžu úplně posouidit, ale na krátký a prakticky amatérský film to je výborné. Jen ty zabíječské nápady tu nejsou tak bizarní a promyšlené, jako v ostatních dílech :) http://www.youtube.com/watch?v=VN3eMkp57BY(27.4.2009)

Tenhle kraťas uvádějící celou dlouhou sérii SAW jsem bohužel paradoxně viděl jako poslední, tudíž až po všech dílech, takže jsem se nedočkal vůbec ničeho nového. Zkusím ale hodnotit objektivně, jako bych neviděl žádný díl. 4* mimálně, během 9 minut skvělá atmoška a první zaznění legendární věty I want to play the game.(9.2.2012)

"Hello David. You don't know me but I know you. I want to play a game." Hergot na to, že to je krátkometrážák to Wan udělal fakt vcelku povedeně. Atmosféra je ponurá, zpracování taky, a celkově to působí stejně ponurým dojmem jako první díl SAW. Děsivost se podle mě nejlíp vyjádří nezobrazením toho, co se v daném momentu stane. Kdy situace jen graduje a v rozhodujícím okamžiku jde vidět pouze stín nebo jsou slyšet jen zvuky. Přesně tohle se tu Wanovy podařilo. 80%(12.8.2013)