Saw

Austrálie, 2003, 9 min

James Wan

Leigh Whannell

James Wan

YouTube/// Obsazení 4/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +nápad, atmosféra -do 10 min se vecpal jen jeden herec, je to spíš ukázka/// Skutečně jedná se o kraťas, který nám dal možnost nahlédnout jak by mohl vypadat film. A ve skutečnosti tento postup byl v dalších dílech Saw připomenut (neboli okopírován). Problém tohoto prvního snímku bych viděl v tom, že dnes ničím nepřekvapí. Zvláště pokud jste již nějaký díl série viděli. Ovšem jako kraťas je to povedené, s dobrým nápadem a docela hutnou atmoškou./// Celkem 64%///(6.9.2008)

"Hello David. You don't know me but I know you. I want to play a game." Zajímalo by mě, zda Wan tušil, že na základě jeho nápadu vznikne nejdéle trvající hororová série. Každopádně nezbývá než režisérovi tleskat. Sic je to tzv. torture porn, tak během velmi krátké doby stihne James atmošku, hudbu, napětí i příběh. A propo je tu vidět, že z jednoho malého nápadu vznikne něco velkého. Wan umí děsit a tohle je jeho prvotina. Nezbývá než uznale pokývat hlavou. Přiznám se, že mě tenhle kraťas docela dost navnadil, abych si pustil plnohodnotný film od Wana z roku 2004. Ale na to jsem asi příliš velký posera. (80 %)(20.6.2016)

Skvely kratas, ktory ma v sebe vsetko to, co robi Saw Sawom. Vsetky prvky, z ktorych tazi cela seria a naviac, prilis sa tu nedozviete, takze si to drzi aj velmi tajomnu atmosferu. Keby pokracovania nevznikli (kvalitny prvy diel beriem ako slubny start kariery Jamesa Wana), o nic by sme neprisli. (8.5/10)(18.5.2008)

Člověk, který nejdřív viděl filmy snad bude brát tento krátky filmek jako vystřižek z filmu... Ale pokud si to dokážete uvědomit z druhé strany - tento film té serii předcházel - a nelze házet celou serii Saw do jednoho jediného pytle, protože James Wan je jako režisér podepsaný pouze pod prvním dílem, který byl dle mého názoru skvělý. A tento filmek vznikl jako předchůdce skvělé jedničky - snad sloužil k nalákání investorů a myslím, že díky tomu, že je tak poutavý investory nalákal poměrně rychle. Výslech působí sice dost staticky a stroze, ale scéna z temné místnosti je skvěle atmosférická.(20.12.2008)

Tak teprve nyní jsem měl možnost shlédnout tento krátký minifilm, který zapříčinil odstartování skvělé a mé velmi oblíbené série. Toto samozřejmě není žádný zázrak. Je zde Leigh Whannell, který bojuje s pastí, kterou měla Amanda v prvním filmu Saw. Mohlo zde být více krve, ale myslím si, že postavička - klasická ve všech Saw v televizi potěší, i hudba je podobná. Prostě z nostalgie to pobavilo. Ve výsledku je to nic moc, ale ocenuju, že díky tomuto průměrnému krátkému filmu vznikla perfektní série. Tohle je taková průměrná ochutnávka na nadcházející díly. Za mě to vidím tak na 50% = ***(13.6.2013)

• - Leigh Whannell ztvárnil postavu Adama také ve filmu Saw: Hra o přežití (2004). (NormanBates)

• - Téměř před každou premiérou filmů ze série vyjížděli do ulic v USA mobilní stanice pro darování krve, kde jste mohli za darování dostat lístek na film zdarma. Celkem tak lidé darovali přes 57 tisíc litrů krve. [Zdroj: Fakter.cz] (asdfasdf)

• - Z důvodu nízkého rozpočtu je loutka Billyho ovládána rybářským vlascem. (NormanBates)