Saw

Austrálie, 2003, 9 min

James Wan

Leigh Whannell

James Wan

Jasná, přímá a důrazná zpráva pro lidi, kteří nemají čisté svědomí. Lásku vám dávanou, oplácejte, nekraďte, nezábíjejte, nefetujte nebo dopadnete stejně špatně jako hlavní hrdina tohoto snímku. James Wan udělal velice dobře, že opustil od úvahy natáčet Saw 2 a přenechal to jiným. Zkazil by si totiž reputaci. Hororu rozhodně neškodí jeho délka. Je jen smůla, že lidé prostě nepochopí, že většina hororů nemá tak dobrou zápletku, aby se vešla do 90 minut. Postačí kraťas.(4.8.2007)

Teď docela dobře chápu, jak vznikl celovečerní Saw - jako kopie tohohle, v jistém smyslu zdařilém, kraťasu. Čím se jako amatérský filmař prezentujete? Většina vyzkouší horor, což právě Wanovi vyšlo a dostal šanci si jej nafilmovat v celovečerní podobě. Ta je rozvedena o ústřední koupelnovou dějovou linku, která je propracovanější po psychologické stránce, než tenhle kraťas, který se nakonec objeví i v celovečeráku, lze říct, že téměř v identické podobě.(31.12.2007)

Původní desetiminutový pilot slavné a fascinující horrorové série. Upřímně, pokračování se liší prakticky jen délkou a způsoby vraždění. Jiný pilot jsem v životě neviděl, takže kvaliitu nemůžu úplně posouidit, ale na krátký a prakticky amatérský film to je výborné. Jen ty zabíječské nápady tu nejsou tak bizarní a promyšlené, jako v ostatních dílech :) http://www.youtube.com/watch?v=VN3eMkp57BY(27.4.2009)

Ano, uznávám, že tenhle Saw byl počátkem fenoménu, který určité kruhy baví dodnes už asi stým pokračováním ve 3D. Dal vzniknout bez debaty nejlepšímu dílu série, tomu prvnímu samozřejmě, na který já nedám dopustit, ale pořád je toho tady v těch devíti minutách dost málo. Můžu s klidným svědomím doporučit film ignorovat a rovnou si přehrát první díl... a jím i skončit.(8.6.2011)

James Wan natočil už v roce 2003, před svým hitem "Saw" malou ochutnávku o skvělém vrahovi Jigsawovi. 9 minutový "film" nám ukazuje první začátky skvělého režiséra a návrh na realizaci filmu "Saw". I když samotný film nakonec dopadl jinak, myslím si, že scéna v tomto "nacrtku" nebyla vůbec marná a i když ji režisér nakonec do svého, o rok mladšího snímku, nedal. Avšak brutality si tam užijete dost.(3.10.2015)