• Stejšn

Český Top Gun, jen místo Tomcatů jsou tu MiGy-21. Málo známý film, ale není zrovna moc kvalitní, díky špatné dramaturgii a střihu. Stále se opakující záběry jsou úmorné, stejně jako nekonečné přeříkávání čísel, ne nepodobné socialistickým radiovým předpovědím počasí. Hezké pohledy na letadla MiG-21, 23 a L-29, ale jinak nic.(21.11.2010)

Průměrný film. Pro příznivce letectví ovšem mnohahvězdičková podívaná. Snímek je totiž v české kinematografii celkem unikátní, s touto tématikou a s tímto provedením jich u nás vzniklo velmi málo. Na pozadí psychologických problémů hlavních představitelů se předvedou MiGy-21 ve všech letových polohách (včetně ostrých střeleb nebo nouzového záchytu při dojezdu).(24.7.2007)

Velmi atraktivni prostredi stihacich pilotu. Takovych filmu se moc nenatocilo (krome americke produkce) a zaslouzi pochvalu. Skoda, ze si tvurci vice nepohrali s dejem, protoze dalsiho takoveho filmu se uz u nas asi nedockame. I kdyz si pilota stihacky predstavuji jinak, tak Munzar podal velmi dobry vykon. Potesi i hezka Marketa Fiserova, ke ktere osud nebyl zrovna privetivy.(4.10.2014)

Byl jsem až překvapen, jak dobře tehdejší filmaři natočili letecké záběry i záběry letadel (i když pravda, některé se opakují a vy tušíte, že je to ta samá situace, jen nasnímaná kamerou stojící o sto metrů dál). Největší slabinou je příběh, který zejména v prostřední části zabíjí celý film vzpomínkami na minulost hlavních postav. Nicméně závěrečných deset minut je výborných, přináší rozuzlení situací všech postav, je doprovázeno dobrým hudebním motivem a hezkými záběry MiGa ve vzduchu. Málo známý československý film s netradiční tématikou, ve zpracování ale víceméně průměrný.(18.12.2010)

Čekal jsem druhý díl Vysoké modré zdi natočený s odstupem deseti let. Naštěstí jsem se nedočkal. Hoši už létají jednadvacítky a né patnáctky a už nehoní provokatéry z USAF od hranic se Západním Německem. Snímek je takovou sondou do běžného života pilotů ČSLA, do jejich radostí i strastí. Hlavní role se zhostil Luděk Munzar a Ondřej Pavelka. Film se věnuje spíše problematice letectví a do politiky se vůbec nehrne (nečekejte ale žádný Top Gun). Dívat se na to v pohodě dá už jen kvůli těm záběrům na Migy - 21, které tehdy mělo naše letectvo ve výzbroji. Škoda že dnes někdo nenatočí podobný film z prostředí našich pilotů Gripenů.... Hoši od stíhaček jsou a vždycky budou borci! * * *(4.2.2012)

• - Ve filmu je možné vidět leteckou techniku ČSLA L-29 Delfín, L-39 Albatros, MiG-21, MiG-23 a vrtulník Mi-8. (Foxhound#1)

• - Natáčení probíhalo na letištích v Plzni - Líních a v Bechyni. (Foxhound#1)