Začínající pilot Olda Raška prožívá citovou krizi, která značně ovlivní i jeho profesionální schopnosti. Jen díky pochopení nadřízených si uvědomí své nedostatky a krizi překoná. Zatímco on životní dráhu začíná, zkušený pilot podplukovník Lošťák musí ze zdravotních důvodů s létáním skončit. Film je na svou dobu řemeslně velmi zručně odvedený a atraktivní, hlavně díky unikátním leteckým záběrům a sekvencím ze zákulisí letiště. (oficiální text distributora)

Chupacabre

Krásný den a já náhle v TV spatřuji zajímavou ukázku z filmu ... kterou dokonale doplňuje propůjčená hudba z filmu TOP GUN. Paráda ... již se nemohu dočkat až snímek spatřím ... ale obrovské nadšení již brzy vyprchá ! Začátek slibuje velmi zajímavou podívanou, ale bohužel zbytek filmu se již zabývá pouze NEzajímavými vzpomínkami ! ()

Snorlax

Značně pofidérní agitka o tom, kterak jsou velitelé lidové armády moudří, z chlapců dělají muže a vojenská služba je romantika všech romantik. Zajímavý je však hudební doprovod. Tedy ne že by byl néjaký invenční, ale můžeme v něm zaslechnout motivy uloupené z Fantomase, Dravce i mnoha jiných francouzských filmů. Záliba ve francouzské kinematografii je mi sympatická, je rabovaní však nikoliv. Stejně tak mi není sympatický představitel hlavní role. Bohužel jsem skočila na špek titulkům, že v hlavní roli uvidím Luďka Munzara. Houby Munzar, Pavelka se toporně snaží hrát poručíka letectva. K dokonání filmové katastrofy se zákeřně přidávají flashbacky s tehdy tradičním moaré, díky němuž jsou prakticky nekoukatelné. Navíc samotné rozvíjení příběhu pomocí vzpomínek mi nepřijde příliš šťastné. Bohužel se jedná o jeden z mnoha filmů z osmdesátých let, které byly doposud umělecky nejvyprázdněnější dekádou v dějinách kinematografie. Příběh o pilotovi, co se bál létat, se zařadil po nelichotivý bok svých četných nepovedených souputníků. ()

Jamal

Film je starší jak já. Viděl jsem ho ve svých 24 let. Moc dobře vím jak při létání hraje každá nepatrnost obrovskou roli. I to, že myslíte dopředu na věci, jak budete na zahrádce sekat trávník, nebo se opalovat. To jsou vždy dobré důvodu k základu nehody. Unikátní film s unikátními stíhačkami, kterých se ve své době obávali mnozí "nepřátelé". ()

WANDRWALL

Současné piloty ČR, problematiku jejich práce, jejich povahy, radosti i strasti, poznávám více, než bych si přál. Proto pohled filmařů ze začátku 80. let jsem bral jen jako snahu filmařů věnovat tehdy vojákům film, aby nezáviděli třeba zemědělcům, hutím apod., o nichž toho filmaři už tolik natočili. ()

Big Bear

Čekal jsem druhý díl Vysoké modré zdi natočený s odstupem deseti let. Naštěstí jsem se nedočkal. Hoši už létají jednadvacítky a né patnáctky a už nehoní provokatéry z USAF od hranic se Západním Německem. Snímek je takovou sondou do běžného života pilotů ČSLA, do jejich radostí i strastí. Hlavní role se zhostil Luděk Munzar a Ondřej Pavelka. Film se věnuje spíše problematice letectví a do politiky se vůbec nehrne (nečekejte ale žádný Top Gun). Dívat se na to v pohodě dá už jen kvůli těm záběrům na Migy - 21, které tehdy mělo naše letectvo ve výzbroji. Škoda že dnes někdo nenatočí podobný film z prostředí našich pilotů Gripenů.... Hoši od stíhaček jsou a vždycky budou borci! * * * ()

• Ve filmu je možné vidět leteckou techniku ČSLA L-29 Delfín, L-39 Albatros, MiG-21, MiG-23 a vrtulník Mi-8. (Foxhound#1)
  • Natáčení probíhalo na letištích v Plzni - Líních a v Bechyni. (Foxhound#1)