Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roku 48 pred n. l. vo svojom egyptskom kráľovstve čelí Kleopatra palácovej vzbure. Preto víta príchod Júlia Cézara, ktorý má upevniť jej moc pod nadvládou Ríma. Keď je Cézar, ktorého zviedla, zavraždený, Kleopatra presunie svoju náklonnosť na Marka Antonia a oslepí ho svojou krásou. No tento trik nemusí fungovať vždy a na každého... (matriosa)

(více)

Recenze (16)

liquido26 

všechny recenze uživatele

Nikdy by mě nenapadlo, že před více než 70 lety bylo možný natočit tak dokonalý historický velkofilm. Ale možný to bylo a Kleopatra je toho důkazem. Kromě skvělých kostýmů, kulis, velkolepých davových scén a skvělé bitvy (ta mohla být delší) stojí Kleopatra především na skvělých hereckých výkonech představitelů hlavní hrdinky, Césara a Marka Antonia. Příběh je samozřejmě hodně zjednodušený a nepřesný (třeba je zcela vynecháno to, že Kleopatra měla s Césarem syna a všechny události jsou velmi zhuštěné jakoby se staly během několika měsíců a přitom ve skutečnosti mezi seznámení Caesara a Kleopatry a její smrtí uplynulo 18 let), ale to vůbec nevadí, takhle je to možná lepší :-) ()

classic 

všechny recenze uživatele

Rok 1934 je rokom Claudette Colbert,najprv oscar za Caprove It Happened One Night s piatimi najprestížnejšími oscarmi,a taktiež DeMillova Cleopatra,ktorá prevyšuje svoju staršiu kolegyňu s Liz Taylor najmä v podaní postáv,deja,štruktúry a zobrazenia.V podstate tvorba Cecila B.DeMilla je unikátna ako pracuje s hercami,ktorí vo svojich rolách sú povýšeneckí,vystačujú sa nad ostatnými a výtvarná stránka,t.j.kamera má dôležitú nadanosť.Claudette má nadanie ako najlepšie stelesniť královnu Egypta a tí,ktorí sú v jej blízkosti,končia zle-nedobre... Herci sú autentickí a Cecil servíruje príbeh,ktorý nie je optimistický z ich pohľadu,a tak isto divák máva tento feeling. ()

Reklama

fragre 

všechny recenze uživatele

Kleopatra podaná jako vamp z fin de siècle, tedy jako dekadentní koketa, oplétající muže chapadly svého ženského kouzla. Claudette Colbert je v této roli dokonalá. Opulentní podívaná, která nešetří výpravou. Všechny ty fantaskní kostýmy, róby, stavby, choreografie slavností-vše je vskutku obrazová senzace. A Kleopatřin konec nepostrádá jisté heroičnosti a monumentality. Pozlátko Hollywoodu ve svém nejlepším. ()

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

Z hlediska souladu s historickými událostmi sice poněkud poslabší, ale stejně máme k dispozici pouze jeden zdroj (ten vítězů) takže kdoví, jak to vlastně bylo. Jinak naprosto perfektní a dokonalé. Asi nejhezčí Gaius Iulius Caesar všech dob a jelikož příběh Marca Antonia a Kleopatry mě vždycky dojme k slzám, ať se Horatius se svým "nunc est bibendum, nunc pede libero pulsanda tellus" jde bodnout! ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Klasický příběh v ještě o něco starším podání než je jeho nejslavnější verze s Elizabeth Taylor. Je to černobílé, je to místy hodně velkolepé, jindy zase hodně komorní. Tady se inspirovali tvůrci mladší verze a pojali ji ještě o něco velkolepěji. Dobré, ale vlastně je to jen historické romantické drama a nic moc víc. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (5)

  • Režisér Cecil B. DeMille si během přípravy k natáčení vyžádal projekci Cleopatry z roku 1917. Po zhlédnutí poslal kopii filmu zpět do New Jersey, kde 9. července 1937 při požáru shořela se všemi ostatními kopiemi filmů studia Fox. DeMille a jeho společníci tak pravděpodobně byli posledními lidmi, kteří slavný film viděli. (Griffith)
  • Claudette Colbert (Kleopatra) měla velký strach z hadů, aby ji režisér DeMille přiměl scénu s plazem natočit, nechal ze zoo z Los Angeles přinést jednoho z největších hadů, kterého Colbert nečekaně ukázal a neskutečně ji tak vyděsil. Poté jí ukázal podstatně menšího hada, a zeptal se, zdali by svolila natáčet s ním. Colbert v porovnání s velkým hadem přišel neškodný a scénu s ním natočila. (Griffith)

Reklama

Reklama