Ostrov (festivalový název)

The Island

Ostrov

Rusko, 2006, 112 min

Pavel Lungin

Pokora fascinuje... Veľkí ľudia sú pokorní...(9.3.2009)

Tak tohle mě dostalo. Filmařsky, herecky, kamerou, výpravou, hudbou, a v neposlední řadě scénářem a poselstvím... Nejen tím, které je viditelné jako hlavní, ale i těmi v pozadí, těmi náznaky některými... --- Mimochodem, jak tu někteří v komentářích píší, že tohle se dá natočit jen ve spirituálním Rusku, tak možná bych upozornil na Zábranského Dům pro dva, nebo polský film Czisza. a to nemluvím o oněch dvou "klášterních" francouzských. Problém je, že u nás na západě na duchovní filmy nejsou diváci.(6.4.2011)

Umělecký a myšlenkově hluboký pohled do východní spirituality. Drama člověka, jehož si Bůh vyvolil, aby stal jurodivým starcem mezi ruskými mnichy na odlehlém ostrůvku v moři. Režisér Lungin na tomto jednoduchém - a přece tak fascinujícím - příběhu dokázal mistrně divákovi přiblížit křesťanskou (pravoslavnou) víru, sílu pokory a modlitby. Osobně mne tento film zaujal více než Tarkovského Andrej Rublev.(7.8.2009)

V životě nic není jednoznačné, stejně jako v tomhle příběhu. A odpovědi většinou plodí zase jen další otázky. Pokud to nejsou povrchní odpovědi povrchního náboženského nebo jakéhokoli jiného systému.(3.7.2012)

Verdikt: Panebože, odpusť mi, ale kde se na tom ostrůvku vzalo tolik podělaného uhlí? No neva, já ho rozvezu.(6.11.2007)

• - Natáčelo se v severoevropské Kalérii ve městě Kem, které se nachází na pobřeží Bílého moře. (Terva)

• - Snímek získal mimo jiné cenu Golden Eagle pro nejlepší ruský film roku 2006. (Terva)