Až dojde ropa - drsné varování

• Švýcarsko

A Crude Awakening: The Oil Crash

A Crude Awakening

Dokumentární

Švýcarsko, 2006, 85 min

Philip Glass

Georgia Wyss

Pozoruhodná jsou především dvě čísla: USA vlastní (na svém území) 2% světových ropných rezerv a spotřebovávají 25% celkového objemu vytěžené ropy - čili taková drobná, zcela nepatrná disproporce. Navíc v Americe na rozdíl od Evropy prakticky neexistuje snaha o úspornější automobilový provoz, s výjimkou legračních hybridů. Američané volí vždy toho, kdo jim zajistí levný benzín. Ropa jako taková sice nedojde nikdy, avšak dojde "levná ropa" a pak bude veselo. Tak trochu na obranu modrých, nikoliv zelených zlodějů propisek zazlívám autorům dokumentu určitý nedostatek; ani slůvkem se nezmínili o energetickém zdroji blízké budoucnosti a tím je plyn. Je ho ohromné množství a počítá se s ním. Což je také skutečným a jediným důvodem, proč se izraelští profesionální demokratizátoři (via USA) tolik zajímají o Írán. V lidskou invenci věřím stejně málo jako fámám o dávno objevených náhradních pohonech, stojících tajně v garážích ropných oligarchů a čekajících na konec ropné epochy.(26.5.2011)

Hodinu a pol dlhé varovanie, ktoré viac, či menej šokujúcimi číslami, archívnymi zábermi a komentármi všemožných odborníkov neustále podčiarkuje smutné skonštatovanie, že dobre nám už bolo. No a popri tom veľmi prehľadne rekapituluje celosvetovú ropnú históriu a skladá dokopy aj absolútnemu laikovi všetky súvislosti.(28.2.2010)

Aj to je kumšt - vytvoriť dokument, ktorý prakticky nepovie nič, čo by sme nevedeli a aj tak sa na konci cíti divák dosť nepríjemne..............Sú to vlastne postrihané rozhovory s odborníkmi, prevažujú názory a domienky ako fakty, čísel je tam strašne málo, prakticky žiaden protinázor (že by mali všetci pravu?). Príliš veľa času sa rozoberala zahraničná politika USA, na čo? Všetci to predsa vieme.............Ale dokument hovorí jednu veľkú pravdu: ľudí moc nezaujíma, čo bude zajtra. Či sa jedná o ropu, iné nerastné suroviny alebo i verejný dlh. Všetci chcú mať všetko a teraz. Proste prirodzená vlastnosť ľudí.............(7.2.2011)

• Maq

Pokusím se stručně shrnout charakteristické znaky normalizační publicistiky 70. a 80. let. --- Za prvé, kostnaté paradigma. Zkoumání světa z jakýchkoli jiných pozic bylo a priori nevědecké. --- Za druhé, eliminace opozice a nežádoucích informací. Osoby s jiným názorem zásadně nedostanou slovo. Informace neslučující se s ideovým záměrem díla jsou ignorovány, pokud možno zatajeny. --- Za třetí, nízká intelektuální úroveň. Politruk může být přestrojený za experta a je třeba určitého tréninku, aby jej člověk prokoukl podle toho, co říká a jak argumentuje. --- Za čtvrté, zacyklenost. Z části jako důsledek předchozích znaků, zčásti jako „goebbelsovská“ metoda. Takový dokument trvá třeba osmdesát minut a řekne tolik, na kolik by stačil jeden odstavec. Komu se ty myšlenky líbí, ten si toho nevšimne. Nám, kteří jsme tenkrát měli bolševika už dávno prokouknutého, to přišlo jako příšerná nuda. Nedalo se to poslouchat, nedalo se to číst, z novin se četla jen poslední - sportovní - stránka. --- Proč mi při sledování tohoto pořadu přišly na mysl zrovna tyhle vzpomínky?(8.2.2011)

• MM_Ramone

Tento film som si pozrel za pomerne nevšednej situácie. Sedel som práve na stoličke v tetovacom štúdiu a týpek, ktorý mi desiatimi ihlami nabíjal farbu do predlaktia, ma popritom zasypával rečami o blízkom páde kapitalistického impéria a vôbec celej civilizácie, tak ako ju poznáme. Samozrejme za všetko môžu chamtiví, nenažratí Američania a ich démonický vodcovia z Bieleho domu. Táto jeho prednáška bola podfarbená dokumentom "Až dojde ropa - drsné varovanie". Kerku mi urobil dobrú, som veľmi spokojný, ale o svojej paranoidnej pravde ma nepresvedčil ani týmto švajčiarskym "oči otvárajúcim" filmom. **(24.5.2011)

• - Po celou dobu se v dokumentu jednoznačně mluví o tom, že ropa dojde, avšak možná tak autoři učinili pro zjednodušení nebo se jedná o chybu překladu. K ukončení její těžby totiž přesněji dojde z důvodu, že se její hlouběji uložené zásoby nevyplatí těžit. (Expertt)

• - V roku 2006 získala snímka Zurich Film Award a cenu za najlepší dokument na MFF Tahoe Reno i MFF v Palm Beach. Ako druhá skončila na festivale Galway Film Fleadh a v roku 2007 na Barcelona Cinema Festival vyhrala v kategórii Zlaté Slnko cenu poroty. (Marek1991)