Až dojde ropa - drsné varování

• Švýcarsko

A Crude Awakening: The Oil Crash

A Crude Awakening

Dokumentární

Švýcarsko, 2006, 85 min

Philip Glass

Georgia Wyss

Hodně zajímavé informace o tom, co nás čeká - doporučuji. Třeba: v USA jsou jen 2% z celosvětového objemu ropy, ale přitom spotřebují celých 25% z celosvětové těžby ropy! a zároveň ropa v USA je levnější než balená voda - litr benzínu prej mají asi za 15kč! No spousta zajímavých informací na Vás čeká. Pro Evropany to snad nebude tak horké, ale Američené by měli hodně panikařit. Jasný návod, když už nechcete o Americe slyšet - utáhněte kohoutky s ropou, podle toho, co tady řekli, by se takle vrátili do doby kamenné.(14.2.2011)

Vyborne spracovany dokument, takmer cely cas som ho sledoval v nemom uzase. Vsetci vieme, ze zasoby ropy sa raz vycerpaju, no tento dokument pomenuva vsetky problemy priamo a zaroven sa snazi ukazat nejake riesenia. Cele je to tocene skor z pohladu americanov, ale vobec to nevadi tak, ako je tomu zvykom u inych dokumentov. Presne takto si predstavujem moderny dokument - pouzitie presnych faktov a odosobnenie sa od strachu z neprijemnej buducnosti.(30.6.2009)

Tzv. "krízová dokumentaristika" je sakra zložité, ale aj závideniahodné remeslo. Neľahké tým, že si vyžaduje pozornú prácu, širokánsky rozhľad, vyváženú kritiku, záživné tým, že rozširuje záujmové obzory, pomenúva problematické partie, zasadzuje polemického chrobáka. Len málokedy nestranne uvádza pre/proti, iba občasne sa opiera o konkrétne štatistiky/čísla, nebodaj pozitívne rieši dané mrákoty. Jej gro sa vyznačuje prevažne agitáciou, získaním/podchytením si respondenta do takej polohy, aby došlo k poznaniu, prehodnoteniu alebo zváženiu onoho rizika, ktoré nám teoreticky/prakticky hrozí. Ja viem, že vy viete, no prečo si vedomosti neoprášiť :-). "Crude Awakening, A: The Oil Crash" je presne taký, založený na pregnantných hypotézach/odhadoch podložených odborníkmi, čo mu vôbec neuberá na globálnej potrebnosti, kedže na hladine pravdivosti len nepláva, ale sa aj ponára a k dnu platnosti mu nechýba veľa, ak ho už náhodou nedosiahol. Pomedzi súborné kúsky ho však kvôli neovládateľnej deformácií radiť neviem/nechcem, správne slovo asi nenájdem. Preto aj keď s ním na cca. 90% súhlasím, dám príležitosť rozboru tejto látky ešte iným, možno detailnejšíe zameraným skúmateľom.(9.2.2011)

Síce tento dokument nebol zlý a mal niečo do seba, ale v podstate od druhej polovice sa tam omielalo stále to isté a neboli tu nejaké riešenia ako by sme mohli žiť bez ropy a aj stopáž bola trochu dlhá. Ale opakujem. Aj tak tento dokument stojí za pozretie, už len kvôli tomu, aby sme sa nad sebou trošku zamysleli...(1.7.2010)

Dokumenty obecně nehodnotím stejným způsobem jako filmy a Oil Crash není výjimkou: oceňuji spíš snahu tvůrců, než jejich skutečný přínos. Protože dokument je občas trochu zmatený, nemá žádnou jasnou strukturu, fakta neprezentuje pomocí statistik, čísel a tabulek, ale jen řečmi nejrůznějších odborníků... Cíl snímku je jediný: přesvědčit diváka, že ropa brzy dojde. A ať už to bude za 20 nebo 100 let, bude to bezpochyby dost brzo. Éra ropy prostě končí. Problém je, že to je vlastně vše, o čem film pojednává - různá možná řešení jsou jen zkratkovitě nastíněna. Ale jak jsem řekl, za snahu přiblížit tíživý problém, který si mnoho lidí neuvědomuje, nebo nechce připustit..... Bůhví, jestli to ale někoho ovlivní, třeba mezi lidmi, co to tady na csfd hodnotí čtyřmi pěti hvězdičkami - omezí ježdění autem??(12.11.2009)

• - Po celou dobu se v dokumentu jednoznačně mluví o tom, že ropa dojde, avšak možná tak autoři učinili pro zjednodušení nebo se jedná o chybu překladu. K ukončení její těžby totiž přesněji dojde z důvodu, že se její hlouběji uložené zásoby nevyplatí těžit. (Expertt)

• - V roku 2006 získala snímka Zurich Film Award a cenu za najlepší dokument na MFF Tahoe Reno i MFF v Palm Beach. Ako druhá skončila na festivale Galway Film Fleadh a v roku 2007 na Barcelona Cinema Festival vyhrala v kategórii Zlaté Slnko cenu poroty. (Marek1991)