Až dojde ropa - drsné varování

• Švýcarsko

A Crude Awakening: The Oil Crash

A Crude Awakening

Dokumentární

Švýcarsko, 2006, 85 min

Philip Glass

Georgia Wyss
  • waits

Tak nějak se nemůžu přinutit panikařit s ostatními. První varování, že ropa dojde, je z roku 1914, v roce 1950 jsme měli na ropu 30 let, v roce 1980 rovněž 30 let a ted taky. viz Rimský klub (Meze růstu, 1972): Ropa dojde do 20 let. V 70,letech, kdy byla po očištění od inflace ropa dražší než ted se vyjádřil saudskoarabaský princ:"Nevím, kolik bude stát ropa za deset let, ale vím, že bude násobně dražší.. " Ale dejme tomu, že ropa dojde. Zastaví se chod civilizace? Nevěřím tomu. Uhlí, zemní plyn (já vím, taky dojdou:)), jádro, vodík známe, základ je ale v tom, co ještě neznáme. Neboli: byla někomu k něčemu ropa před 200 ley? Jsou nám dnes k něčemu nekonečné zásoby metanu pod mořským dnem? K tematu tež např. Vyčerpání zdrojů - skvěle prodejný mýtus (Mojmír Hampl, 2004). Ale abych byl fér: jestli za 30 let ropa dojde a ještě budu naživu, můžete mi moji zabedněnost omlátit o hlavu. Jestli se ke mě dostanete:) Jo,a pro všechny, co bijí na poplach před blížící se katastrofou a varující před lidskou bezohledností: doufám, že půjdete příkladem a přestanete jezdit autem, zejména na výlety a do kina, létat na dovolenou, jíst dovážené potraviny a tak podobně. Protože jinak bych vás musel považovat za farizeje.. Přidáno 31.5.2012 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2082013/yardeni-ropny-vrchol-se-nekona-je-tu-energeticka-revoluce-a-z-usa-bude-cisty-vyvozce-energii.html Přidáno 1.7.2012 http://ekonomika.idnes.cz/studie-o-rustu-tezby-ropy-a-propadu-cen-fcd-/eko-zahranicni.aspx?c=A120701_165423_eko-zahranicni_spi Přidáno 25.11.2012 Kdo chce, múže začit s přípravou. Veselou zábavu http://xman.idnes.cz/prepperi-a-kolaps-sveta-0s1-/xman-styl.aspx?c=A121122_154802_xman-styl_fro, http://www.novinky.cz/ekonomika/298208-raketovy-narust-tezby-ropy-a-plynu-v-usa-meni-rovnovahu-ve-svete.html Přidáno 11.9.2015 už je energie dostatečně drahá? http://ekonomika.idnes.cz/kartel-opec-tlaci-produkci-americke-ropy-dolu-cena-suroviny-se-propada-1mi-/ekonomika.aspx?c=A150911_165240_ekonomika_rts, 30.9.2015 ropa je ted za 45 dolaru, mno...https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3015932/ropa-za-20-dolaru-za-barel-a-nizsi-dividendy-od-ropnych-gigantu.html přidáno 3.8.2017 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3595042/trvalo-to-cela-desetileti-ale-existencni-ropna-krize-je-tu.html přidáno 27.11.2017 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3686579/norska-ropna-rana-saudske-arabii.html(6.2.2011)

Veľmi zaujímavý dokument, ktorý vypovedá hlavne o ťažbe ropy, jeho bývalých slávnych ťažobných strediskách a o tom, koľko času zostáva, kým vyťažíme posledný barel. Niekdajším najväčším vývozcom ropy bolo USA, čo sa už z dnešného pohľadu ani nechce veriť. Pre mňa asi najzaujímavejšie boli práve zábery na opustené a schátralé ťažobné polia, nad ktorými už dnes krúžia iba supy. Azerbajdžán a slávne Baku, z ktorého počas 2.sv. vojny ťažil tak Hitler ako aj Stalin, je dnes rovnako mŕtve. Venezuela melie z posledného. Jedine arabské krajiny majú dnes dostatočné ložiská ropy a jedinou otázkou ostáva na ako dlho. Odborníci to vidia na desať až dvadsať rokov. Čo ma trošku mrzí je, že dokument nerieši, čo bude potom. Prečo nemožno jazdiť na vodu(vodík)?, prečo nikto netlačí na úsporu? Tak na Slovenku ako aj v Čechách sú známe po domácky prerobené autá, ktoré dokážu ušetriť 20-30% palivá. Zhodou okolnosti som tesne po tomto dokumente videl na TV Markíza človeka, ktorý vo väzení vymyslel jednoduchý spôsob ako ušetriť až 50% paliva. Dal si to patentovať a odborníci tvrdia, že to vôbec nevyzerá zle. Takýchto múdrych hláv je na svete určite veľa a alternatívny spôsob tankovania určite existuje. Tak prečo to divadlo? Lebo ropa sú peniaze, peňeži, peníze... Hovorím za seba, že čím skôr ropa dôjde, tým lepšie pre nás všetkých. 80%(10.4.2011)

Tzv. "krízová dokumentaristika" je sakra zložité, ale aj závideniahodné remeslo. Neľahké tým, že si vyžaduje pozornú prácu, širokánsky rozhľad, vyváženú kritiku, záživné tým, že rozširuje záujmové obzory, pomenúva problematické partie, zasadzuje polemického chrobáka. Len málokedy nestranne uvádza pre/proti, iba občasne sa opiera o konkrétne štatistiky/čísla, nebodaj pozitívne rieši dané mrákoty. Jej gro sa vyznačuje prevažne agitáciou, získaním/podchytením si respondenta do takej polohy, aby došlo k poznaniu, prehodnoteniu alebo zváženiu onoho rizika, ktoré nám teoreticky/prakticky hrozí. Ja viem, že vy viete, no prečo si vedomosti neoprášiť :-). "Crude Awakening, A: The Oil Crash" je presne taký, založený na pregnantných hypotézach/odhadoch podložených odborníkmi, čo mu vôbec neuberá na globálnej potrebnosti, kedže na hladine pravdivosti len nepláva, ale sa aj ponára a k dnu platnosti mu nechýba veľa, ak ho už náhodou nedosiahol. Pomedzi súborné kúsky ho však kvôli neovládateľnej deformácií radiť neviem/nechcem, správne slovo asi nenájdem. Preto aj keď s ním na cca. 90% súhlasím, dám príležitosť rozboru tejto látky ešte iným, možno detailnejšíe zameraným skúmateľom.(9.2.2011)

V první polovině naštvaný na lidskou blbost a bezohlednost. V druhé polovině spíše vyděšený a spřádající plány do budoucna. Ale je třeba vše s rozvahou. Takže aspoň aby obyčejný lid byl připravený se zřeknout přepychu... Pěkně poutavě a působivě utvořený dokumenty. Možná dost pesimistický, ale myslím, že to je třeba!(27.1.2011)

Síce tento dokument nebol zlý a mal niečo do seba, ale v podstate od druhej polovice sa tam omielalo stále to isté a neboli tu nejaké riešenia ako by sme mohli žiť bez ropy a aj stopáž bola trochu dlhá. Ale opakujem. Aj tak tento dokument stojí za pozretie, už len kvôli tomu, aby sme sa nad sebou trošku zamysleli...(1.7.2010)

• - Po celou dobu se v dokumentu jednoznačně mluví o tom, že ropa dojde, avšak možná tak autoři učinili pro zjednodušení nebo se jedná o chybu překladu. K ukončení její těžby totiž přesněji dojde z důvodu, že se její hlouběji uložené zásoby nevyplatí těžit. (Expertt)

• - V roku 2006 získala snímka Zurich Film Award a cenu za najlepší dokument na MFF Tahoe Reno i MFF v Palm Beach. Ako druhá skončila na festivale Galway Film Fleadh a v roku 2007 na Barcelona Cinema Festival vyhrala v kategórii Zlaté Slnko cenu poroty. (Marek1991)