Až dojde ropa - drsné varování

• Švýcarsko

A Crude Awakening: The Oil Crash

A Crude Awakening

Dokumentární

Švýcarsko, 2006, 85 min

Philip Glass

Georgia Wyss

Tzv. "krízová dokumentaristika" je sakra zložité, ale aj závideniahodné remeslo. Neľahké tým, že si vyžaduje pozornú prácu, širokánsky rozhľad, vyváženú kritiku, záživné tým, že rozširuje záujmové obzory, pomenúva problematické partie, zasadzuje polemického chrobáka. Len málokedy nestranne uvádza pre/proti, iba občasne sa opiera o konkrétne štatistiky/čísla, nebodaj pozitívne rieši dané mrákoty. Jej gro sa vyznačuje prevažne agitáciou, získaním/podchytením si respondenta do takej polohy, aby došlo k poznaniu, prehodnoteniu alebo zváženiu onoho rizika, ktoré nám teoreticky/prakticky hrozí. Ja viem, že vy viete, no prečo si vedomosti neoprášiť :-). "Crude Awakening, A: The Oil Crash" je presne taký, založený na pregnantných hypotézach/odhadoch podložených odborníkmi, čo mu vôbec neuberá na globálnej potrebnosti, kedže na hladine pravdivosti len nepláva, ale sa aj ponára a k dnu platnosti mu nechýba veľa, ak ho už náhodou nedosiahol. Pomedzi súborné kúsky ho však kvôli neovládateľnej deformácií radiť neviem/nechcem, správne slovo asi nenájdem. Preto aj keď s ním na cca. 90% súhlasím, dám príležitosť rozboru tejto látky ešte iným, možno detailnejšíe zameraným skúmateľom.(9.2.2011)

Slušně zpracovaný dokument, který nutí k zamyšlení. Zásadní problém je ovšem v tom, že lidí je stále víc a víc a u nerostných zdrojů je to samozřejmě naopak. A lidé mají samozřejmě tendenci žít co nejpohodlněji a ropa je zdrojem, který jim to plně umožňuje. Domnívám se však, že na světě je tolik zatím neventilovaných technologií a kdoví zda se mezi nimi neskrývá i alternativa za ropu. V současné době zcela jistě nemá smysl ropu za něco měnit, když jsou v ní pro tolik lidí naprosto nepředstavitelné peníze. To jsou však pouze spekulace a skutečnost se dozvíme až za dobrých 100 let. A upřímně vám mohu říct, že to už mě trápit nebude. Každopádně dokument je to slušný a má minimálně potenciál přinutit diváky k zamyšlení, u kterého, obávám se, to zůstane.(28.9.2011)

V první polovině naštvaný na lidskou blbost a bezohlednost. V druhé polovině spíše vyděšený a spřádající plány do budoucna. Ale je třeba vše s rozvahou. Takže aspoň aby obyčejný lid byl připravený se zřeknout přepychu... Pěkně poutavě a působivě utvořený dokumenty. Možná dost pesimistický, ale myslím, že to je třeba!(27.1.2011)

Dokument Kolaps bol o výpovedi dobre informovaného človeka, čo a ako bude pravdepodobne v budúcnosti, tento dokument sa však pasuje na akýsi, ktorý už názvom akoby chcel povedať, že ponúkne aj nejaké alternatívy, no nedočkali sme sa ničoho, okrem už známych záležitostí. Situáciu rozoberá múdro, zaujímavo hodnotí a nebojí sa reality, ale skrátka mu mnohé chýba.(13.1.2013)

Veľmi zaujímavý dokument, ktorý vypovedá hlavne o ťažbe ropy, jeho bývalých slávnych ťažobných strediskách a o tom, koľko času zostáva, kým vyťažíme posledný barel. Niekdajším najväčším vývozcom ropy bolo USA, čo sa už z dnešného pohľadu ani nechce veriť. Pre mňa asi najzaujímavejšie boli práve zábery na opustené a schátralé ťažobné polia, nad ktorými už dnes krúžia iba supy. Azerbajdžán a slávne Baku, z ktorého počas 2.sv. vojny ťažil tak Hitler ako aj Stalin, je dnes rovnako mŕtve. Venezuela melie z posledného. Jedine arabské krajiny majú dnes dostatočné ložiská ropy a jedinou otázkou ostáva na ako dlho. Odborníci to vidia na desať až dvadsať rokov. Čo ma trošku mrzí je, že dokument nerieši, čo bude potom. Prečo nemožno jazdiť na vodu(vodík)?, prečo nikto netlačí na úsporu? Tak na Slovenku ako aj v Čechách sú známe po domácky prerobené autá, ktoré dokážu ušetriť 20-30% palivá. Zhodou okolnosti som tesne po tomto dokumente videl na TV Markíza človeka, ktorý vo väzení vymyslel jednoduchý spôsob ako ušetriť až 50% paliva. Dal si to patentovať a odborníci tvrdia, že to vôbec nevyzerá zle. Takýchto múdrych hláv je na svete určite veľa a alternatívny spôsob tankovania určite existuje. Tak prečo to divadlo? Lebo ropa sú peniaze, peňeži, peníze... Hovorím za seba, že čím skôr ropa dôjde, tým lepšie pre nás všetkých. 80%(10.4.2011)

• - Po celou dobu se v dokumentu jednoznačně mluví o tom, že ropa dojde, avšak možná tak autoři učinili pro zjednodušení nebo se jedná o chybu překladu. K ukončení její těžby totiž přesněji dojde z důvodu, že se její hlouběji uložené zásoby nevyplatí těžit. (Expertt)

• - V roku 2006 získala snímka Zurich Film Award a cenu za najlepší dokument na MFF Tahoe Reno i MFF v Palm Beach. Ako druhá skončila na festivale Galway Film Fleadh a v roku 2007 na Barcelona Cinema Festival vyhrala v kategórii Zlaté Slnko cenu poroty. (Marek1991)