Až dojde ropa - drsné varování

• Švýcarsko

A Crude Awakening: The Oil Crash

A Crude Awakening

Dokumentární

Švýcarsko, 2006, 85 min

Philip Glass

Georgia Wyss

Aj to je kumšt - vytvoriť dokument, ktorý prakticky nepovie nič, čo by sme nevedeli a aj tak sa na konci cíti divák dosť nepríjemne..............Sú to vlastne postrihané rozhovory s odborníkmi, prevažujú názory a domienky ako fakty, čísel je tam strašne málo, prakticky žiaden protinázor (že by mali všetci pravu?). Príliš veľa času sa rozoberala zahraničná politika USA, na čo? Všetci to predsa vieme.............Ale dokument hovorí jednu veľkú pravdu: ľudí moc nezaujíma, čo bude zajtra. Či sa jedná o ropu, iné nerastné suroviny alebo i verejný dlh. Všetci chcú mať všetko a teraz. Proste prirodzená vlastnosť ľudí.............(7.2.2011)

Dokumenty obecně nehodnotím stejným způsobem jako filmy a Oil Crash není výjimkou: oceňuji spíš snahu tvůrců, než jejich skutečný přínos. Protože dokument je občas trochu zmatený, nemá žádnou jasnou strukturu, fakta neprezentuje pomocí statistik, čísel a tabulek, ale jen řečmi nejrůznějších odborníků... Cíl snímku je jediný: přesvědčit diváka, že ropa brzy dojde. A ať už to bude za 20 nebo 100 let, bude to bezpochyby dost brzo. Éra ropy prostě končí. Problém je, že to je vlastně vše, o čem film pojednává - různá možná řešení jsou jen zkratkovitě nastíněna. Ale jak jsem řekl, za snahu přiblížit tíživý problém, který si mnoho lidí neuvědomuje, nebo nechce připustit..... Bůhví, jestli to ale někoho ovlivní, třeba mezi lidmi, co to tady na csfd hodnotí čtyřmi pěti hvězdičkami - omezí ježdění autem??(12.11.2009)

Vyborne spracovany dokument, takmer cely cas som ho sledoval v nemom uzase. Vsetci vieme, ze zasoby ropy sa raz vycerpaju, no tento dokument pomenuva vsetky problemy priamo a zaroven sa snazi ukazat nejake riesenia. Cele je to tocene skor z pohladu americanov, ale vobec to nevadi tak, ako je tomu zvykom u inych dokumentov. Presne takto si predstavujem moderny dokument - pouzitie presnych faktov a odosobnenie sa od strachu z neprijemnej buducnosti.(30.6.2009)

Slušně zpracovaný dokument, který nutí k zamyšlení. Zásadní problém je ovšem v tom, že lidí je stále víc a víc a u nerostných zdrojů je to samozřejmě naopak. A lidé mají samozřejmě tendenci žít co nejpohodlněji a ropa je zdrojem, který jim to plně umožňuje. Domnívám se však, že na světě je tolik zatím neventilovaných technologií a kdoví zda se mezi nimi neskrývá i alternativa za ropu. V současné době zcela jistě nemá smysl ropu za něco měnit, když jsou v ní pro tolik lidí naprosto nepředstavitelné peníze. To jsou však pouze spekulace a skutečnost se dozvíme až za dobrých 100 let. A upřímně vám mohu říct, že to už mě trápit nebude. Každopádně dokument je to slušný a má minimálně potenciál přinutit diváky k zamyšlení, u kterého, obávám se, to zůstane.(28.9.2011)

Hodinu a pol dlhé varovanie, ktoré viac, či menej šokujúcimi číslami, archívnymi zábermi a komentármi všemožných odborníkov neustále podčiarkuje smutné skonštatovanie, že dobre nám už bolo. No a popri tom veľmi prehľadne rekapituluje celosvetovú ropnú históriu a skladá dokopy aj absolútnemu laikovi všetky súvislosti.(28.2.2010)

• - Po celou dobu se v dokumentu jednoznačně mluví o tom, že ropa dojde, avšak možná tak autoři učinili pro zjednodušení nebo se jedná o chybu překladu. K ukončení její těžby totiž přesněji dojde z důvodu, že se její hlouběji uložené zásoby nevyplatí těžit. (Expertt)

• - V roku 2006 získala snímka Zurich Film Award a cenu za najlepší dokument na MFF Tahoe Reno i MFF v Palm Beach. Ako druhá skončila na festivale Galway Film Fleadh a v roku 2007 na Barcelona Cinema Festival vyhrala v kategórii Zlaté Slnko cenu poroty. (Marek1991)