Až dojde ropa - drsné varování

• Švýcarsko A Crude Awakening: The Oil Crash (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Švýcarsko, 2006, 85 min

Ropa je výměšek ďáblův. Černé zlato. Krev dinosaurů. Krevní řečiště světové ekonomiky. Ropa je krev Země. Tak rozmanitá jsou přirovnání na surovinu, bez níž si zatím nedovedeme náš svět představit. Z éry levné a všeobecně snadno dostupné energie však nyní vstupujeme do éry drahé a velmi obtížně dostupné energie. Zároveň se vlastním přičiněním dostáváme do závislosti na některých silně nestabilních režimech. Je skoro jisté, že někomu jde o to, udržet tenhle svět v závislosti na ropě co nejdéle, přestože výzkum, vývoj a nové technologie mezitím odhalily neuvěřitelné věci. Málokdo si uvědomuje dopad situace, která nás podle všeho čeká. Rostoucí nezaměstnanost, chudoba, hlad... To všechno jsou jevy, ke kterým dochází, když se začne hroutit společenský systém. Vstupujeme tedy do naprosto nového světa zcela neuvěřitelných proporcí, možná je od nás vzdálený pouhých pár let. Zvládneme to? (oficiální text distributora)

genetique

Ďalší dokument, po ktorom divák okamžite vytriezvie z opojenia, ktoré nám ponúka dnešný svet. Tento sa zameriava na mrazivé a katastrofálne následky budúcich desaťročí z hľadiska zmenšujúcich sa ropných zásob, ktoré sú dnes už faktom. Tieto fakty si však žiadni kompetentní ľudia, ktorí by s tým mohli niečo urobiť, bohužiaľ nepriznávajú. Potvrdzuje to smutné konštatovanie, že pokiaľ sa im dnes budú sypať do vrecka peniaze za spotrebu a ťažbu tejto suroviny, prečo by sa mali starať o to, čo bude v nasledujúcej dekáde, keď oni tu už nebudú. Hlavné je, že budú mať dosť čiernych peňazí (ropodolárov) teraz. 85%. ()

Hellboy

Dokumenty obecně nehodnotím stejným způsobem jako filmy a Oil Crash není výjimkou: oceňuji spíš snahu tvůrců, než jejich skutečný přínos. Protože dokument je občas trochu zmatený, nemá žádnou jasnou strukturu, fakta neprezentuje pomocí statistik, čísel a tabulek, ale jen řečmi nejrůznějších odborníků... Cíl snímku je jediný: přesvědčit diváka, že ropa brzy dojde. A ať už to bude za 20 nebo 100 let, bude to bezpochyby dost brzo. Éra ropy prostě končí. Problém je, že to je vlastně vše, o čem film pojednává - různá možná řešení jsou jen zkratkovitě nastíněna. Ale jak jsem řekl, za snahu přiblížit tíživý problém, který si mnoho lidí neuvědomuje, nebo nechce připustit..... Bůhví, jestli to ale někoho ovlivní, třeba mezi lidmi, co to tady na csfd hodnotí čtyřmi pěti hvězdičkami - omezí ježdění autem?? ()

MM_Ramone

Tento film som si pozrel za pomerne nevšednej situácie. Sedel som práve na stoličke v tetovacom štúdiu a týpek, ktorý mi desiatimi ihlami nabíjal farbu do predlaktia, ma popritom zasypával rečami o blízkom páde kapitalistického impéria a vôbec celej civilizácie, tak ako ju poznáme. Samozrejme za všetko môžu chamtiví, nenažratí Američania a ich démonický vodcovia z Bieleho domu. Táto jeho prednáška bola podfarbená dokumentom "Až dojde ropa - drsné varovanie". Kerku mi urobil dobrú, som veľmi spokojný, ale o svojej paranoidnej pravde ma nepresvedčil ani týmto švajčiarskym "oči otvárajúcim" filmom. ** ()

Djkoma

Pár lidí tu píše o podobě s Collapse, ale osobně bych ani moc nesouhlasil. Jinak vedený i jinam směrovaný dokument sleduje ropu jako celek, shrnuje informace o ní a její schopnost vládnout současnému konzumnímu životu každého z nás. Ovšem lidstvo si tuhle cestu vybralo a rozvoj, technologický a ekonomický a jiný, jsou s ní svázány na hodně dlouho. Ropa však jednou dojde a co pak? Drsné varování nedává odpovědi, ale fascinuje fakty, pohledy do minulosti a do míst, kde se ještě před pár lety těžilo a hodně silně ťuká na dveře lidí, kteří rozhodují o směru vývoje civilizace. A oni nic. Přestože v dokumentu vystupují především bývalí funkcionáři např. OPEKu, proč něco nezměnili už oni? Protože peníze. Dokud nebude chtít změnit civilizaci Amerika a její vedení, tak se samotná civilizace bude jen dívat na všechny podobné ropné dokumenty... a jednou na to doplatíme. Bohužel... ()

igi B.

Poněkud >aktivistický< dokument. Formou i obsahem. Varování spíše kluzké nežli drsné, že... Řekl bych, že více prezentující jistý názorový směr, než ryze čistá (či čistě ryzí?) fakta. Takže zkrátka - dobře vyrobený - leč víceméně jen jeden ze subjektivních pohledů na věc! . . . Ropa nad zlato? Není nad ropnou střední cestu... ;-] - - - - - (Poprvé viděno 6.2.2011 na >zlatém prostoru< , hodnocení 253., komentář zde jako čtyřiadvacátý - 6.2.2011) ()

• V roku 2006 získala snímka Zurich Film Award a cenu za najlepší dokument na MFF Tahoe Reno i MFF v Palm Beach. Ako druhá skončila na festivale Galway Film Fleadh a v roku 2007 na Barcelona Cinema Festival vyhrala v kategórii Zlaté Slnko cenu poroty. (Marek1991)
  • Po celou dobu se v dokumentu jednoznačně mluví o tom, že ropa dojde, avšak možná tak autoři učinili pro zjednodušení nebo se jedná o chybu překladu. K ukončení její těžby totiž přesněji dojde z důvodu, že se její hlouběji uložené zásoby nevyplatí těžit. (Expertt)