Alan pomáhá svému otci v obchodě s hračkami a teď zkouší nové sady - komando elitních bojovníků a zvláštní stvoření Gorgonity. Netuší, že dva vynálezci do nich vložili čipy s tajnými armádními informacemi. Hračky jsou nejen dokonalé, ale také hodně nebezpečné. To ale ještě neví, že jsou naprogramovány na vzájemný boj. Jeden z Gorgonitů mu vleze do tašky a nechá se odnést k němu domů. Tam Alana přesvědčí o svých schopnostech a vysvětlí, že elitní komando má v úmyslu zničit skupinu Gorgonitů. Důkaz o tom najde hned druhý den ráno. Elitní komando provedlo v noci útok na Gorgonity a udělalo z krámu kůlničku na dříví. Chlapec zjistí, že komando zajalo jeho dívku. Podaří se mu ji zachránit a pomoct dobrosrdečným Gorgonitům dřív, než bude celé město vzhůru nohama? (TV Nova)

choze

Po slabé NOCI V MUZEU jsem si potřeboval něčím spravit chuť a tenhle mix TOY STORY (v hlavní roli oživlé hračky) a GREMLINS (něco roztomilého a zdánlivě neškodného způsobí chaos na poklidném maloměstě, režie rovněž Joe Dante plus rolička Dicka Millera) byl ideální. Příjemný rodinný film plný popkultuních odkazů nejen na válečné filmy jako TUCET ŠPINAVCů (několik představitelů "špinavců" nadabovalo vojáčky), APOKALYPSU (útok helikoptérou, do kterého hraje Jízda Valkýr) či GENERÁLA PATTONA (proslov Chipa Hazzarda k jeho mužům), včetně podobných hudebních motivů (hudba Jerry Goldsmith - PATTON), který se příliš nezatěžuje logikou, ale disponuje mladou Kirsten Dunst a dobrým destrukčním finále. Škoda, že té akce nebylo víc. ()

Anthony

Velká sranda. Pokud někdo chce kritizovat výrobu bojových hraček, má to dělat takto a ne tak stupidně jako Barry Levinson v Hračkách. Odkazy na válečné filmy (především Tucet špinavců či Patton) jsou roztomilé, bojové scény skvěle natočené. Na to, že jde o velkou zábavu, přistoupil i Jerry Goldsmith, který cituje hudbu z mnoha válečných filmů (včetně třeba svého Pattona) a schválně to ještě přehání. Mladý Gregory Smith je docela příjemný, stejně jako Kirsten Dunst. Líbila se mi postava její matky, která se začne v kritických chvílích jako rozený generál. Mezi nezapomenutelné scény patří úvodní proslov Chipa Hazarda, zcela ve stylu všech možných válečných filmů, především pak Tuctu špinavců a pak samozřejmě závěrečná strhující bitva. Naopak nezajímavý byl pro mě motiv vytlačování starých hraček novými jen pro peníze – vůbec všechny ty scény z továrny byly pro mě zbytečné. Myslím tím tedy ten konflikt mezi arogantním ředitelem a dobráckými návrháři. Cinema tomu původně (u recenze) dala 60% a později to změnila na 40% (u videa nebo TV), tak nevím. ()

B!shop

Takova pohodova variace na valecny filmy, dokonce sem tu misty nejaky sceny poznaval, treba z Apokalypsy. Akorat mi prislo, ze vojaci jsou az moc velky drsnaci a prisery jsou az moc velky pochcanci, takze jsem ve vysledku fandil spis vojakum. Ale trikove jsou zvladnuty perfektne. Jinak herci jsou docela v pohode, zadny traparny se nekonaj, sem tam je nakej dobrej vtip a film v docela slusnym tempu odsejpa, taky diky paradni hudbe, takze jsme se celou dobu bavil. ()

tron

Ako z osemdesiatych rokov. Až na to, že tieto potvorky nie sú také podarené, ako boli t.č. Gremlini s Kritermi. Vykreslenie zaspatého mestečka sa Danteovi (Piraňa) podarilo, Spielbergov DreamWorks sa postaral o politicky nekorektný humor... ale nejako som sa nebavil. Pripadá mi to ako vyvolávanie duchov. Je chvályhodné, že ujo Steven ide proti súdeniu na prvý pohľad (t.j. zlí sú mariňáci a škaredí harryhausenovskí Gorgoniti kladní), ale je to len priemer. Priemer s Kirsten Dunstovou (Interview s upírom, Džumandži). ()

MM_Ramone

Globotech Industries je americká spoločnosť, ktorá je svetovou jedničkou vo výrobe najmodernejšej vojenskej výzbroje a techniky. Rozhodli sa, že svoje technológie použijú i vo výrobkoch bežnej spotreby. Vstúpia na nové trhy. Zahája výrobu akčných figúrok pre deti. Keď zbrojárska firma začne vyrábať detské hračky neveští to nič dobré. Snímok "Malí válečníci" natočil v roku 1998 skúsený režisér Joe Dante. Vďaka jeho charakteristickému rukopisu to má príjemný retro vizuál filmov z konca osemdesiatých rokov minulého storočia. *** ()

• Jeden z tvůrců hraček má přezdívku Gizmo. Stejné jméno nesla i jedna z příšerek ve filmu Gremlins (1984), který rovněž režíroval Joe Dante. (Campbell)