Celovečerní umělecký film jugoslávsko-norské produkce. Děj se odehrává v zapadlém koutu severního Norska kam Němci uprostřed války zavlekli zajaté jugoslávské partyzány. Třebaže si navzájem nerozumějí, brzy si zajatci s norskými horaly porozumějí v nenávisti proti nacistům a začnou s jejich pomocí připravovat hromadný útěk. Tyto plány překazí mladý chlapec Janko, který uteče Němcům skoro z rukou, když měl být zastřelen. Po vysilujícím bloudění v horách se v doprovodu norského přítele dostane k švédským hranicím. Jeho krvavá cesta ke svobodě je poznamenána smrtí mnoha zajatců, na nichž se nacisté mstili za jeho útěk, a smrtí mladého Nora Magnara, který se dal ke quislingovcům a kterého vlastní otec zastřelil, když chtěl Jankovi zabránit v útěku. (FILMOVÝ PŘEHLED 30 / 1956) (oficiální text distributora)

Volodimir2

Film nám načrtol jednu z ďalších skutočných udalosti z obdobia 2. svetovej vojny. V apríli 1941 Nemecko zaútočilo na Juhosláviu spoločne so svojimi spojencami. Po desiatich dňoch bol založený Nezávislý štát Chorvátsko, tu vznikla bábková vláda a začal sa hon na židov, cigánov a odbojárov. Najväčší rozsah mal hon na partizánov. Juhoslovanské tábory boli preplnené a tak veliteľ okupačných síl v Nórsku Josef Terboven, si týchto zajatcov vyžiadal. Nebol im priznaní štatút vojnových väzňov, ale boli zatknutí, ako nepriatelia režimu a odsúdení na trest smrti. Preto to zachádzanie zo strany príslušníkov SS, ale predovšetkým z príslušníkov domácich kolaborantov organizovaných v nórskom Hird. Už v prvom roku zahynulo 2000 juhoslovanských väzňov. Do Nórska prišlo od júna 1942 až do oslobodenia 4268 väzňov ktorí boli určení na výstavbu ciest a internovaní v táboroch Nordland, Troms a Finnmark Celkom vojnu prežilo 1700 juhoslovanských zajatcov, niektorým sa podarilo utiecť do neutrálneho Švédska, ale väčšina bola umiestnená do zberných táborov po kapitulácii Nemecka. Časť z nich sa vrátila do Juhoslávie, ale mnoho z nich ostalo žiť v Nórsku. Film je jednou z epizód, ktorá vyzerá trocha nereálne, ale predstavuje nám krutosť dozorcov a ich neľudského zaobchádzania. Osobná dráma sa rozvíja okolo dvoch párov otcov a synov. Na jednej strane je Janko a jeho otec, väzni, a na druhej strane miestny muž Ketil a jeho syn Magnar. Janko sníva o slobode a podarí sa mu utiecť, ale jeho otec v tábore umiera. V druhom páru syn Magnar, prisluhovač SS, zomiera za prispenia svojho otca a tým pomáha Jankovi v úteku za vytúženou slobodou.. ()