North West Mounted Police

Akční / Drama / Dobrodružný / Romantický / Western

USA, 1940, 126 min

Jesse Lasky Jr. (původní scénář), Alan Le May (původní scénář)

Victor Young

Gary Cooper, Madeleine Carroll, Paulette Goddard, Preston Foster, Robert Preston, George Bancroft, Lynne Overman, Akim Tamiroff, Walter Hampden, Lon Chaney Jr., Montagu Love, Francis McDonald, George E. Stone, Willard Robertson, Regis Toomey, Richard Denning, Robert Ryan, James Seay, Lane Chandler, Ralph Byrd, Wallace Reid Jr., Evan Thomas, Jack Pennick, Rod Cameron, Chief Thundercloud, Clara Blandick, Julia Faye, Donald Curtis, Louis Natheaux, John Power, Cecil B. DeMille, Phillip Terry, Weldon Heyburn, Emory Parnell, James Flavin, Monte Blue, Kermit Maynard, Nestor Paiva, Douglas Kennedy, Chuck Hamilton, Sam Ash, Ethan Laidlaw, Franklyn Farnum, George Magrill, William Haade, Cyril Ring, Harry Semels, Anthony Caruso, Robert St. Angelo, Al Ferguson, Jimmie Dundee, Sidney D'Albrook, William Wilkerson, Eric Alden, Constant Franke, John Hart, George Regas, Jack Luden, David Newell, Colin Tapley, Dick Rush, Irene Coleman, Noble Johnson, Chief John Big Tree, Charles Stevens, Ed Brady, Russ Clark, Paul Newlan, Alphonse Martell, Bud Geary, Carl Mathews, Chief Yowlachie, Eddie Hall, Jimmy O'Gatty, Frank Lackteen, Charles Soldani, Dick Botiller, Steve Carruthers, Pedro Regas, Davison Clark, Soledad Jiménez, John Merton, Jack Rutherford, Hector V. Sarno, Fred Malatesta, David Dunbar, Harry Burns

Cecil B. DeMille

Anne Bauchens

Co se musí filmu přičíst k dobru je atraktivní námět. O příběh z kanadských dějin jsem tuším zatím nezavadil, a bylo to příjemné sledovat pro změnu události z oblasti na sever od 49. rovnoběžky. O přílišné historické věrnosti jsem si pochopitelně mohl nechat jenom zdát, ale to je společný znak téměř všech filmů z válečného a těsně poválečného období. Cecil B. DeMille natočil snímek jež v sobě snoubí snad všechna pozitiva a nešvary tehdejšího Hollywoodu. Bohatá výprava, košatá zápletka, nápaditý scénář a s citem aranžované záběry, vyvažují lehce strojoví, nebo naopak přehrávající herci, naivní děj a křiklavá jednoduchost v jednání postav. Ty jsou tím černobílejší, čím je technicolor barevnější. Obyčejně se s tím dokáži popasovat, ale tady toho bylo až příliš, takže nakonec bohužel jenom za tři.(7.8.2012)

Gary Cooper zahrál na jedničku. Vtipnej, drsnej a když něco zkurví tak se tváří jako školáček. Film navíc obsahuje jeden z nejhnusnějších pádů koně jakej jsem kdy viděl. To jsem si fakt sám pro sebe nahlas řekl: "ty pičo". Super byly hlavně scenérie (Kanada, lesy a tak) a technicolor, mno a ještě jednou vyzvedávám Coopera "dys men is lajka dajnmajt".(28.1.2014)

Histotické udalosti, ktoré sú opisované vo filme, sú len načrtnuté a určite by si zaslúžili obsažnejšie spracovanie. Ale filmu to vobec nevadí, dokonca je to pozitívne. Cecil B.DeMille to proste vie, dokáže z témy vyťažiť všetko potrebné a okorení ho dobrým príbehom. To platí aj o tomto dobrodružstve zasadeného do prekrásnej kanadskej prírody podporené perfektnými kostýmami a dotvorené technicolorom. 4+(9.12.2017)

Pěkná barevná a barvitá podivaná zasazená do doby Severozápadní rebelie lidu Métis (1884/85), vedené prorokem Louisem Rielem. Zde samozřejmě jsou historické reálie notně zmasakrovány, protože slouží jen jako barvitá scenérie dobrodružnému a romantickému příběhu. Snímek je trochu rasistický. Métis jsou zde vykresleni jako jedinci u nichž míšená krev zapříčiňuje, že vášně a pudy převažují nad rozumem a disciplínou. I dvě hlavní ženské figury jsou tak traktovány: divoška, které z (nádherně modrých)očí sálá sex, kontra árijská blondýna, která vždy dostojí své povinnosti. Technicolor přidává tomuto filmu kouzlo navíc, červéné kabátce se zde skvostně vyjímají na čackých postavách jízdních policistů.(1.8.2012)

Gary Cooper jako Texaský Ranger jenž se přidává ke Kanadské Jízdní Policii (NORTHWEST MOUNTED POLICE) při svém pronásledování zločince jenž uprchl do Kanadských teritorii. Tím se ocitá uprostřed velkého povstání místních Indiánsko-bělošských míšenců tzv. METISŮ v roce 1885. Cílem Métisů je založit vlastní stát na Kanadském středozápadě a v uskutečnění tohoto cíle jim brání pouze nepočetná Northwest Mounted Police.(14.3.2012)

• - Zbraně Gatling byly opravdu použity během povstání ve Fish Creeku, Cutknife Hillu a Batoche, na kterém je příběh velmi volně založen. (Mol)

• - DeMille si z počátku myslel, že Paulette Goddard není dost dobrá pro roli indiánské míšenky. Zvažovali se herečky jako Marlene Dietrich, Simone Simon, Anna Sten, Olympe Bradna a Steffi Duna. Když však v jeho kanceláři Paulette Goddard byla v kostýmu, nalíčená a mluvila s přízvukem, okouzlila jej na tolik, že jí roli dal. (Mol)

• - Ač se příběh odehráva v Kanadě, natáčelo se v horách jihozápadní Kalifornie. (Carter21)