Zpátky ni krok? aneb Zpráva o podepisování v Čechách (TV film)

Dokumentární

Česko, 2002, 54 min

Petr Jančárek

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

Unikátní dokument z cyklu "Večer na téma". Kdo neviděl tak asi těžko pochopí o co tu šlo, a kdo ano tak si zas udělá alespoň malý obrázek-úsudek, o tom jak těžké to museli mít nejen všichni ti Zasloužilí a Národní umělci, ale i ty všichni ostatní z ostatních divadel nejen těch Pražských. Jak z příchodem nacistů do Čech, tak i posléze s nástupem komunistů a později zas v době normalizace při podpisech Charty, Anticharty nebo 2000 slov a ještě daleko více jiných. Samozřejmě že to nebyli jen umělci ale i ostatní zcela prostí lidé. Opravdu upřímně líto mi bylo paní Štěpničkové a pak to vidět všichni ti Národní a Zasloužilé umělce nejen z ND, povinně zvedat pravici při hlásání věrnosti třetí říši. Nebo třeba prvorepublikové herce Peška, Högera či Wericha jen tak bezduše sedět a poslouchat žvásty od té tehdejší socialistické kulturní grupy (tam byl krásně zachycen proslov herečky Švorcové, a posléze záběr na téměř omdlévajícího Wericha s úsměvem na rtech), tedy na něco na co nebyli předtím vůbec zvyklí.. A samozřejmě i daleko více zajímavých věcí z úst, nejen výše uvedených herců ale i třeba z úst levicového intelektuála Oty Ornesta. Opravdu (co se týče celkové naší kultury z doby okupace a socialismu) tak se jednalo o jeden z nejlepších dokumentů který se mi v poslední době podařilo na toto téma shlédnout..Opravdu zde byli unikátní výpovědi a odpovědi na ožehavá témata dávno minulá. Plno nečekaných přiznáních, kde ihned nato následovalo několik nekompromisních udáních a to přímo na své herecké kolegy od jiných v boji o přežití, a to vše ve vzpomínkách a z úst vynikajících zaplať pánbůh ještě žijících herců nebo režisérů v tomto případě Otomara Krejči, nebo již zmíněného levicového intelektuála Oty Ornesta. Neměli to holt ti naši přední pánové a dámy herečtí Zasloužilí i ti Národní vůbec lehké.(12.3.2007)