The Story of Dr. Wassell

USA, 1944, 140 min

Hudba:

Victor Young

Gary Cooper, Laraine Day, Signe Hasso, Dennis O'Keefe, Carol Thurston, Paul Kelly, Stanley Ridges, Philip Ahn, Barbara Britton, Cecil B. DeMille, Elmo Lincoln (více)

Doktor Wassell (Gary Cooper) je lékař z Arkansasu, který v minulosti pracoval v Číně a po japonské invazi do holandské Východní Indie (nyní jako lékař amerického námořnictva) pečuje o dvanáct amerických vojáků, kteří byli těžce zraněni při japonském bombardování několika křižníků. Wassell nedbá rad, aby své pacienty opustil, a dokáže se o ně postarat a zároveň je vést džunglí, dokud je nebude možné evakuovat lodí do Austrálie. Film je natočen podle skutečného příběhu Corydona McAlmonta Wassella (4. července 1884 – 12. května 1958). (HTB)

corpsy

Dráma, ktorá používa slovník, ako každý jeden vojnový snímok tej doby. Avšak s o niečo menším úspechom. Jeho problém je prepálená minutáž a niektoré zbytočnosti. Rozbehne sa to asi trištvrtehoďku ku koncu a zachraňuje to tým pádom u mňa jeho hodnotenie. Ten spomenutý záver je za 4. A ak ovládate matematiku, ľahko si vypočítate, za koľko stojí ten zvyšok. ()

Flego

Cecil B. DeMille je známy svojimi opulentnými filmami, v tomto prípade sa drží svojich zvyklostí, ale predsa len som mal pocit, že svoj príbeh postavil na komornejšej bázi s dôrazom na vnútro svojich postáv. Nezvyklý bol vklad vtipných momentov, hoci bolo jasné, že príde aj k silnému dramatickému vyvrcholeniu. Gary Cooper bol spoľahlivý, potešili vedľajšie postavy, ktoré mali priestor na svoj part. ()

majo25

Tuctový vojnový snímok s odľahčenou atmosférou, aké sa v 40., ale aj 50. rokoch točili desiatky. Nejaká tá indočínska exotika (domorodé sestričky hrajú ale belošky), nejaká tá romanca, ktorá sa raz približuje, inokedy zasa vzďaľuje, no a v čele stojí nehrozený doktor, ktorý sa často dostáva do viac či menej komických situácií. Cooper nie je zlý, ale do podobných rolí sa presne hodí James Stewart. Dramatických scén je pomenej a ak vyskytnú, sú skôr pôrvoplánové. Chválitebné ale bolo, že Američom museli pomáhať iné mocnosti, či už holanský červený kríž a tiež holandské námornístvo alebo britská pechota, inak by sa z toho naši hrdinovia nedostali. V závere nechýba silný patetizmus, ktorý v amerických vojnových snímkoch počas vojny i po nej nesmel nikdy absentovať. ()