Pohřben zaživa (TV film)

Buried Alive

Pochovaní zaživa

Horor / Thriller

USA, 1990, 93 min

Clint Goodman (Tim Matheson) je normální spokojený člověk vlastnící firmu, která realizuje dřevostavby. Clint zbožňuje práci se dřevem a je to jedna z jeho radostí. Díky manuální zručnosti si postavil dům, vyrobil nábytek, podlahy, schody, obklady atd. Svoji manželku Joannu Goodmanovou (J. J. Leigh) poznal ve velkém městě. Clint ovšem nechtěl žít městský život a přesvědčil Joannu, aby se přestěhovali do vesnice, kde Clint vyrůstal a měl přátele. Znuděná Joanna si nikdy nezvykla na mimo městský život a pomalu začala Clinta nenávidět. Nový Joannin milenec Cortland (William Atherton) jí poradí způsob na odstranění manžela a shrábnutí peněz za prodej firmy. Jako nástroj zvolil jed z jedné ryby, jenž způsobí infarkt. Joanna se dlouho rozhoduje a nakonec zamíchá jed Clintovi do pití. V Clintnovém nápoji neskončil veškerý jed a proto přežil, unikl ze svého hrobu a začal plánovat pomstu Joanně a jejímu milenci. Buried Alive natočil talentovaný režisér Frank Darabont. Navzdory televiznímu zpracování dokázal do filmu vecpat nejeden zajímavý nápad a po technické stránce vyzdvihnout film z průměrných vod. Herecké obsazení bylo výborně zvoleno. Potěšila mě i přítomnost Hoyta Axtona. Celkově je to (lehce) nadprůměrný film, jehož jediný problém vidím v malém rozpočtu.(26.1.2011)

Docela napínavý thriller s dobrou atmosférou a někdy i zajímavými či vtipnými dialogy. A když budu brát některé věci s velkým nadhledem a pominu i někdy divně se chovající postavy, tak je to i vcelku koukatelný film, na tu dobu určitě povedený. Docela mi však vadila Clintova manželka, nejen že byla totálně nesympatická, ale navíc vybudovat si vůči ní averzi bylo poměrně jednoduché, vzhledem k jejímu chování. Navíc nesnáším ve filmech ženské, které mají naprosto vše - milujícího manžela, honosný dům v poklidném místě na vesnici, vlastní auto, hromadu peněz a přesto jim tohle všechno není dost. Ale konec se vyvedl a ženuška dostala, co si zasloužila. :-) 65%(26.11.2012)

Od F. Darabonta som čakal rozhodne viac. Majster mysterióznej a hororovej atmosféry sa tentoraz teda nepredviedol. Úvod nudnejší, kým sa dejová linka trocha rozbehla tak som skoro zaspal. Upútal ma jedine šikovný spôsob vraždy a pár momentov medzi oboma manželmi. Tú nenávisť hrala manželka veľmi dobre. Koniec už bol predvídateľný, no našťastie s ním prišlo aj niečo málo napätia a zlepšila sa aj atmosféra. Celkovo to vidím len na slabučký priemer. 50100(7.8.2017)

Tenhle film je rozdělen na 2 části, v první se můžeme těšit na pohodový dramatický thriller, v té druhé na místy hrůzunahánějící horor, ve kterém lze velmi dobře pozorovat, jak se člověk může změnit, když nemyslí na nic jiného než na nelítostnou pomstu, 3* je pro tento film málo a 4* zase moc, takže dávám těch 3/5*(27.9.2009)

Příjemný televizní thriller s lákavým tématem. Dále budou spoilery. Zrovna, když si řeknete, že samotnému pobytu v rakvi je věnováno příliš málo času, rozjede se celkem zajímavá hra na kočku a myš. Postavy přehledně napsané (jasně rozlišené dobro a zlo) a sympaticky zahrané. (1 276.)(20.10.2019)

• - John Carpenter v komentáři k filmu Upíři (1998) říká, že byl Frankem Darabontem požádán, jestli by se neujal role řidiče náklaďáku. John odmítl s vysvětlením, že by hrál jedině postavu, která někoho zabije, nebo postavu, která bude v posteli s krásnou ženou. (facojurka)